W tym artykule:
- Jak wygląda złamany nos?
- Jak wygląda złamany nos u dziecka?
- Złamany nos – objawy
- Czy złamany nos sam się zrośnie?
- Jakie są rodzaje złamań nosa?
- Czy złamany nos trzeba nastawiać?
- Co zrobić przy złamaniu nosa? Pierwsza pomoc
- Gdzie udać się z podejrzeniem złamania nosa?
- Jak wygląda leczenie złamanego nosa?
- Jakie mogą być powikłania po złamaniu nosa?
- Ile kosztuje leczenie złamanego nosa bez ubezpieczenia?
Złamany nos to jeden częstszych urazów twarzoczaszki. Dochodzi do niego na skutek oddziaływania dużej siły na konstrukcję nosa, którą tworzy bardziej elastyczna część chrzęstna i sztywna część kostna. Uszkodzenie następuje na skutek silnego uderzenia, podczas wypadku komunikacyjnego, w trakcie uprawiania sportu czy w efekcie bójki. Jakie są objawy złamania nosa i jak przebiega leczenie? Dowiedz się z tego artykułu!
Najważniejsze informacje:
- Do złamania nosa dochodzi w wyniku urazu mechanicznego, na skutek którego uszkodzona zostaje część kostna, a czasem również chrzęstna nosa.
- Najczęstsze objawy złamanego nosa to: silny ból, obrzęk, krwawienie z nosa, brak drożności, wizualne zniekształcenie, sińce wokół oczu.
- Rozróżniamy złamania zamknięte i otwarte oraz z przemieszczeniem i bez przemieszczenia.
- Złamanie z przemieszczeniem wymaga nastawienia nosa, które wykonuje lekarz w warunkach ambulatoryjnych lub operacyjnie.
- Pierwsza pomoc przy złamaniu nosa obejmuje przede wszystkim zahamowanie krwawienia.
Jak wygląda złamany nos?
Wizualna ocena stanu nosa to pierwszy z etapów na drodze do zdiagnozowania złamania. Jak rozpoznać złamany nos? Może być zniekształcony, a jego konstrukcja widocznie przemieszczona. Charakterystycznym objawem złamania jest obrzęk, który pojawia się od razu po urazie oraz zaczerwienienie. Po jakimś czasie mogą uwidocznić się krwiaki pod lub wokół oczu. To, jak wygląda złamany nos zależy od rodzaju i stopnia urazu. Bywa, że dochodzi do uszkodzenia naskórka, a w przypadku złamania otwartego dodatkowo widoczna jest głęboka rana.
Zobacz również: Co to jest złamanie i jak je rozpoznać?
Jak wygląda złamany nos u dziecka?
Na uraz nosa narażeni są też najmłodsi. Podobnie jak u dorosłych, złamany nos u dziecka objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem, zniekształceniem. Jednak zwłaszcza u młodszych dzieci z tego względu, że nos dopiero się kształtuje i ma mniejsze rozmiary niż u osób dorosłych, ocena rodzaju i skali złamania na podstawie wyglądu może być trudniejsza. W dużej mierze na to, jak wygląda złamany nos u dziecka wpływa obrzęk. Utrudnia rozpoznanie złamania w badaniu palpacyjnym.
Do złamania nosa u dzieci dochodzi w wielu sytuacjach – podczas lekcji wychowania fizycznego, przepychanki na szkolnym korytarzu, zabawy na placu zabaw, w trakcie treningu sportowego. W takich sytuacjach pomocne okazuje się ubezpieczenie szkolne, obejmujące złamania nosa. Dodatkowo poważniejszy uraz może wiązać się z koniecznością hospitalizacji, np. gdy dojdzie jednocześnie do wstrząśnienia mózgu.
Złamany nos – objawy
Oprócz zmian w wyglądzie, złamanie nosa daje też inne objawy. Należą do nich:
- ból nosa nasilający się szczególnie przy dotyku, kichaniu lub dmuchaniu, bólowi nosa może towarzyszyć ból głowy;
- mocne krwawienie;
- brak drożności, uczucie zatkania nosa;
- trzeszczenie przy dotyku lub próbie poruszenia nosa.
Objawem, który powinien szczególnie zaniepokoić jest nietypowy wyciek z nosa jasnej wydzieliny, ponieważ wskazuje, że doszło do głębszego urazu. Do wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego dochodzi na skutek złamania przedniego dołu czaszki i jest to stan niebezpieczny dla zdrowia i życia.
Czy złamany nos sam się zrośnie?
Jeśli zastanawiasz się, czy złamany nos sam się zrośnie, to odpowiedź jest twierdząca, jednak istnieje pewne „ale”. Nasze kości mają naturalną zdolność do regeneracji, a w przypadku urazu nosa zrosty pojawiają się po około 7-10 dniach. Jeśli doszło do złamania nosa z przemieszczeniem, brak fachowej pomocy lekarskiej i odpowiedniego nastawienia może skutkować trwałym zniekształceniem. Gdy kość zrośnie się nieprawidłowo, aby przywrócić dawny kształt, konieczna będzie operacyjna korekcja nosa, czyli rynoplastyka.
Jakie są rodzaje złamań nosa?
Jest kilka rodzajów złamań kości nosa. Ze względu na to, czy doszło do przerwania tkanek skórnych rozróżniamy:
- złamania otwarte – złamaniu towarzyszy otwarta rana, przez którą widoczne jest uszkodzenie kości;
- złamania zamknięte – złamaniu nie towarzyszy głęboka rana, przemieszczenie jest widoczne jako zniekształcenie nosa lub wyczuwalne w badaniu, ale pod powłoką skórną.
W zależności, czy doszło do przemieszczenia elementów szkieletu nosa, rozróżniamy złamania z przemieszczeniem i bez przemieszczenia. Od rodzaju i stopnia urazu zależy, co na złamany nos należy zastosować – czy wystarczy leczenie zachowawcze, czy konieczna jest ingerencja chirurgiczna.
Każde złamanie to poważny uraz. Sprawdź, kiedy i w jakich okolicznościach uzyskasz odszkodowanie za złamany nos.
Czy złamany nos trzeba nastawiać?
Czy złamany nos trzeba nastawić, zależy od rodzaju złamania. Jeśli doszło do przemieszczenia, nastawienie jest konieczne. Zabieg wykonuje się ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym, a w bardziej skomplikowanych przypadkach w warunkach operacyjnych w znieczuleniu ogólnym. Z chirurgicznym nastawieniem niekiedy czeka się kilka dni, aż zmniejszy się obrzęk. Złamanie każdorazowo wymaga konsultacji lekarskiej. Lekarz ocenia stan kości, jak nastawić złamany nos, w razie potrzeby zlecając dodatkowe badania obrazowe.
Co zrobić przy złamaniu nosa? Pierwsza pomoc
Urazom nosa najczęściej towarzyszy krwotok. Pierwsza pomoc powinna obejmować powstrzymanie krwawienia, jeszcze zanim zdiagnozuje się, że nos jest złamany. Co robić?
- 1Pochylić głowę do przodu, by ograniczyć spływanie krwi do gardła i ewentualne ryzyko zakrztuszenia. Dodatkowo spore ilości krwi, jakie spłyną do żołądka, mogą przyczynić się do wymiotów, które byłyby dodatkowym źródłem dyskomfortu.
- 2Delikatnie ucisnąć jedno lub oba skrzydełka nosa, w zależności czy krwawienie jest jedno czy obustronne.
- 3Przyłożyć zimny okład np. z lodu owiniętego w foliowy woreczek i kawałek materiału, ponieważ hamuje krwawienie, zmniejsza ból i obrzęk.
- 4Oddychać przez usta.
Kto nastawia nos? Uszkodzonego nosa nie należy mocno uciskać albo próbować samodzielnie nastawiać. Należy udać się do lekarza, a jeśli stan poszkodowanego tego wymaga, wezwać pomoc.
Gdzie udać się z podejrzeniem złamania nosa?
Jeśli podejrzewasz, że Twój nos jest złamany, jaki lekarz powinien go zobaczyć i gdzie udać się po pomoc? Od razu po zdarzeniu pomocy udzielają Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Lekarz dokonuje badania fizykalnego, ocenia wygląd nosa, określa dalsze postępowanie, zleca dodatkowe badania obrazowe – najczęściej RTG, a w bardziej skomplikowanych przypadkach tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, jeśli istnieje podejrzenie urazu mózgu. Zastanawiasz się, jak sprawdzić czy ma się złamany nos? Jeśli masz wątpliwości, czy doszło do złamania, udaj się jak najszybciej do lekarza, by nie narażać się na ewentualne powikłania.
Jak wygląda leczenie złamanego nosa?
W przypadku złamanego nosa leczenie zależy od rodzaju złamania. W prostszych sytuacjach ogranicza się do leczenia objawowego, w bardziej skomplikowanych konieczne jest leczenie chirurgiczne. Jeśli w wyniku złamania nie doszło do przemieszczenia i wyraźnego zniekształcenia nosa, wystarczy tamponada, opatrunek, który unieruchomi uszkodzone struktury, zimne okłady i odpoczynek. Czy złamany nos boli? Ból jest objawem złamania i może towarzyszyć również podczas procesu gojenia, dlatego w leczeniu zaleca się doraźne środki przeciwbólowe.
Jeśli doszło do niewielkiego przemieszczenia, z reguły wystarczające jest ręczne nastawienie. W poważniejszych przypadkach konieczny jest zabieg operacyjny. Ponieważ nastawianie nosa jest bolesne, wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Leczenie złamania wymaga każdorazowo odpoczynku i ograniczenia aktywności fizycznej. Ile goi się złamany nos? To zależy od skali urazu. Zrastanie się kości trwa ok. 2 tygodni, jednak pełna regeneracja trwa dużo dłużej.
Jakie mogą być powikłania po złamaniu nosa?
Urazów nosa skutkujących złamaniem nie powinno się lekceważyć, ponieważ brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do powikłań, takich jak:
- nieprawidłowe zrosty i trwałe zniekształcenie nosa – ma nie tylko wymiar estetyczny, ale wiąże się z pogorszeniem drożności;
- krwiak przegrody nosa;
- ropień przegrody nosa;
- infekcja;
- upośledzenie węchu.
Ile kosztuje leczenie złamanego nosa bez ubezpieczenia?
Koszt leczenia złamanego nosa zależy od rodzaju procedur medycznych, których dany uraz wymaga. Inny jest koszt założenia tamponady, inny nastawienia operacyjnego. Większość świadczeń uzyskasz w ramach powszechnego ubezpieczenia w NFZ, którego uzupełnieniem jest prywatna opieka zdrowotna. Po złamaniu warto udać do laryngologa, by sprawdzić, czy nie ma powikłań i czy nos został prawidłowo nastawiony. Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne pozwoli uniknąć kolejek do specjalisty.
Do złamania nosa dochodzi najczęściej w wyniku nieszczęśliwego wypadku, skutkującego uszczerbkiem na zdrowiu. W takich okolicznościach przydaje się NNW indywidualne. Uzyskane z polisy środki można przeznaczyć na dowolny cel. Możesz sprawdzić warianty i koszt ubezpieczenia na życie online, a także zakupić wybraną polisę.
FAQ:
- 1Czy złamanie nosa boli?
Ból jest jednym z najczęstszych symptomów złamania. Jeśli zastanawiasz się, czy złamanie nosa boli, to tak, chociaż nie każdy ból nosa musi świadczyć o złamaniu.
- 2Jak dochodzi do złamania nosa?
Do złamania nosa dochodzi na skutek urazu w wyniku uderzenia, bójki, wypadku komunikacyjnego, upadku. Na ten rodzaj kontuzji szczególnie narażone są osoby uprawiające sporty, np. boks.
- 3Ile zrasta się złamany nos?
To, ile zrasta się złamany nos zależy od rodzaju urazu i indywidualnych predyspozycji, ale z reguły ok. 2 tygodnie u dorosłych, u dzieci nieco krócej.
Oceń artykuł