2024-01-19

Wyspa Wielkanocna – najważniejsze informacje dla turysty

Dowiedz się, co warto zobaczyć na Wyspie Wielkanocnej.

Wyspa Wielkanocna – najważniejsze informacje dla turysty

Zwiedzanie Wyspy Wielkanocnej może być jednym z najlepszych sposobów na odkrycie tajemniczych terenów, do których nie docierają setki tysięcy turystów rocznie. Unikatowa lokalizacja, wyjątkowe posągi moai i tylko jedno miasto to główne cechy charakterystyczne. Dowiedz się więcej, co skrywa ta wyspa, jakie jest jej podłoże historyczne oraz co warto zobaczyć.

Najważniejsze informacje:

 • Zwiedzanie Wyspy Wielkanocnej może okazać się wielką przygodą, szczególnie dla zapalonych podróżników, którzy wybierają nieoczywiste kierunki na wakacje.
 • Charakterystycznymi zabytkami Wyspy Wielkanocnej są posągi moai, których jest kilkaset na całym obszarze. Wiele z nich do dziś jest nieodkrytych. Zostały wybudowane na cześć ówczesnych władców i bóstw – w ten sposób oddawano im przez lata hołd. Istnieje jednak wiele innych teorii co do znaczenia posągów oraz powodów do ich budowania.
 • Cała Wyspa Wielkanocna ma niewiele ponad 160 metrów kwadratowych i tylko jedną miejscowość.
 • Ze względu na lokalizację z daleka od krajów kontynentalnych, podróż tutaj jest droga, a loty samolotem niezbyt częste. Warto rozważyć podróż z biurem podróży.

Dlaczego warto się wybrać na Wyspę Wielkanocną?

Wyspa Wielkanocna, często rozpoznawalna z nazwy Rapa Nui to niewielki obszar na Oceanie Spokojnym, który z lotu ptaka przypomina kształt trójkąta. Stanowi teren pochodzenia wulkanicznego, odległy od innych krajów, dlatego od dłuższego czasu przyciąga podróżników. Nie jest to bynajmniej obszar mocno zaludniony i bogaty w typowe atrakcje turystyczne.

Wyspa Wielkanocna ma jednak bardzo ciekawą historię oraz urozmaicony teren z mnóstwem rzeźb moai. To właśnie z tego powodu odwiedza ją około 30 tysięcy turystów rocznie. Warto też zobaczyć ją ze względu na naturalny, przyjemny teren. Dawniej rósł tutaj bogaty i gęsty las tropikalny, a dziś można spotkać się głównie z eukaliptusem i akacją, czyli drzewami importowanymi z Chile. 

To ciekawe!

Około 44% powierzchni wyspy należy do Parku Narodowego Rapa Nui. Obszar ten jest objęty ochroną, a w 1996 roku został wpisany wraz z posągami moai na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na pierwszy rzut oka zwiedzanie Wyspy Wielkanocnej może nie być atrakcyjne. Krajobraz wyspy jest jednolity, trawiasty, nie ma tu też byt wielu gatunków roślin oprócz tych, które zostały przywiezione z Chile. Najwyższym szczytem jest wygasły wulkan Terevaka, który ma zaledwie 507 m n.p.m. Nie ma rzek, wodospadów czy atrakcyjnych strumieni. Mimo wszystko jest to wyspa tak odległa od części kontynentalnej świata, że prawdziwi podróżnicy widzą w niej duży potencjał. Wycieczkę na Wyspę Wielkanocną można zorganizować samodzielnie lub z biurem podróży. Druga opcja jest bardziej kusząca ze względu na zapewnienie lotów i przewodników na miejscu. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu.

Posągi

Ze względu na położenie Wyspy Wielkanocnej oraz jej bogatej historii wiele osób uważa, że jest to jedne z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie. Dlaczego? To przez słynne posągi moai. Istnieje wiele legend i historii, które wciąż nie rozwiązują wszystkich wątpliwości. Z tego właśnie słynie Wyspa Wielkanocna.

Posągi są zlokalizowane na całym obszarze, jest ich około 900 i przedstawiają prawdopodobnie wodzów danego społeczeństwa. Na cześć przodków powstawały rzeźby z tufu wulkanicznego (skały) i były stawiane na terenie, z którego pochodził zmarły. Charakteryzują się ogromną precyzją i charakterystycznymi rysami, które miały jak najlepiej odwzorować posturę wodza. Prawdopodobnie kamieniołomy powstawały po to, aby czcić przodków, chronić lokalną społeczność oraz podkreślić prestiż społeczności.

Niestety nikt nie jest w stanie potwierdzić, ile posągów na Wyspie Wielkanocnej tak naprawdę istnieje. To dlatego, że część z nich może być pod ziemią. Kilka udało się odkryć przez naukowców. Okazało się też, że wiele rzeźb jest niedokończonych, co może świadczyć o nagłym zakończeniu wznoszenia posągów. Szacuje się, że miało to miejsce w XVI wieku, powód jednak nie jest znany.

Naukowcy twierdzą, że mógł mieć na to wpływ kryzys gospodarczy. Był on związany z wycinką ostatnich drzew, spadkiem populacji ptaków i brakiem statków do polowania na ryby. Trudniej było zatem o wyżywienie, co przełożyło się na zmniejszenie liczby mieszkańców. Niezbyt dobrze wpłynęło też odkrycie wyspy w 1722 roku, bo spowodowało to wybuch epidemii oraz przejęcie władzy przez bandę wojowników. Możliwe, że to dlatego wiele kamieniołomów zostało zniszczonych lub znalezionych w kawałkach. Lepsze lata dla Wyspy Wielkanocnej nastały dopiero w połowie XX wieku, kiedy zwiększono kontakt z krajami kontynentalnymi. 

Największy posąg z Wyspy Wielkanocnej ma 10 metrów wysokości, ale szacuje się, że dawniej powstawały znacznie większe rzeźby. Kamieniołomy, które zostały odnalezione w kawałkach, mogły mieć łącznie nawet 21 metrów.

Do dziś wielką zagadką jest to, jak były transportowane posągi z Wyspy Wielkanocnej, ponieważ wykonanie ze skały łatwej w obróbce przekłada się na spory ciężar. Dawniej nie dysponowano pojazdami, które mogłyby unieść taką rzeźbę. Ponadto każdy posąg moai jest ustawiony na prostokątnym podium, które dawniej pełnił funkcję grobowca.

Z biegiem czasu pojawiało się wiele badań naukowców, które miały zagłębić się w temat słynnych posągów. Uważa się, że rzeźba miała zapewnić płodne plony, rozwiązywać problemy z brakiem żywności, a nawet mieć związek z jakością zasobów wodnych. Inną historię przedstawił z kolei profesor psychiatrii, który uważał, że posągi moai miały być antidotum dla ludności cierpiącej na trąd. 

To ważne!

Każdy posąg z Wyspy Wielkanocnej jest chroniony, dlatego nie wolno go dotykać. Za nieprzestrzeganie tego prawa można zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zabytki i atrakcje

Lotnisko na Wyspie Wielkanocnej powstało stosunkowo niedawno, ale znalezienie linii lotniczych obsługujących ten kierunek nie jest łatwe. Mimo wszystko to dość odważny i nietypowy kierunek na wakacje. Oddalony jest od państw zlokalizowanych na kontynencie. Powierzchnia wyspy jest niewielka, ale za to bardzo ciekawa. 

Co do zaoferowania ma Wyspa Wielkanocna? Oto najważniejsze zabytki i główne atrakcje:

 • Orongo – punkt widokowy na Ocean Spokojny i wyjątkowa wioska z domami z kamienia (a właściwie jej pozostałości),
 • Rano Kau – wygasły wulkan tuż obok wioski Orongo,
 • Ahu Akivi – platforma z identycznymi posągami, która jest skierowana w stronę oceanu,
 • Rano Raraku – miejsce, w którym jest wiele posągów z byłego kamieniołomu w kraterze wygasłego wulkanu. Stanowi główny punkt wycieczek na Wyspę Wielkanocną ze względu na liczbę około 400 rzeźb (zarówno ukończonych, jak i tylko rozpoczętych),
 • Ahu Tongariki – platforma z piętnastoma posągami moai, które mają zwrócone twarze w stronę zachodzącego słońca.
 • Plaża Anekena – zlokalizowana nad zatoką, gdzie można nurkować w prawie przezroczystej wodzie (z biurem podróży). Elementem charakterystycznym jest lekko różowy piasek, który pięknie komponuje się z wysokimi palmami,
 • Plaża Ovahe – wyróżniająca się jasnym, wręcz białym piaskiem, wysokimi falami oraz skalistym dnem morskim. Brzeg otoczony jest imponującymi skałami,
 • jaskinie z podziemnym labiryntem, gdzie dawniej ukrywali się mieszkańcy.

Atrakcje Wyspy Wielkanocnej, czyli posągi moai, zlokalizowane są na całym obszarze. Najwięcej z nich jest we wschodniej części. Warto zatem zacząć od zwiedzania Rano Raraku i pojechać na południe, trzymając się linii brzegowej, podziwiając kolejne kamieniołomy i zmierzając do Orongo. Stamtąd już jest bardzo blisko do jedynej miejscowości na wyspie, czyli Hanga Roa. Zwiedzanie Wyspy Wielkanocnej warto zaplanować z przewodnikiem, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o tym tajemniczym miejscu na świecie. 

Zabytki Wyspy Wielkanocnej to nie tylko kamieniołomy, ale też platformy wymienione wyżej. Mają one bogatą historię, najprawdopodobniej związaną z odprawianiem rytuałów lokalnej społeczności na cześć przodków. Na wyspie znajduje się ich nawet kilkaset.

Jakie są jeszcze atrakcje Wyspy Wielkanocnej? Warto wspomnieć, że jest jedno ważne wydarzenie w kalendarzu mieszkańców. To festiwal Tapati, który ma na celu uczcić tradycje i obyczaje przodków. Dziś odbywa się na przełomie stycznia i lutego, gwarantując szereg atrakcji. Organizowane są konkursy taneczne, zmagania wokalne, a także rozgrywki sportowe. Festiwal odbywa się u podnóża wzgórza Maunga Pui, czyli niedaleko plaży Anakena i miejscowości Hanga Roa. 

Do kogo należy Wyspa Wielkanocna?

Aktualnie Wyspa Wielkanocna ma kilka tysięcy mieszkańców, a większość z nich stanowią Polinezejczycy. Jedyną miejscowością jet Hanga Roa. Łączna powierzchnia stanowi niewiele ponad 163 kilometry kwadratowe i należy do Chile. To od tego kraju dzieli wyspę 3600 kilometrów. 

Co ciekawe, Wyspa Wielkanocna była okupowana przez Chile, które chciało za wszelką cenę sprzedać teren za okręty wojenne w 1930 roku. Przez kolejne lata prowadzono rozmowy z Wielką Brytanią, Japonią i Niemcami, ale nikt nie zdecydował się na zakup wyspy ze względu na niezbyt atrakcyjną lokalizację z daleka od innych lądów. 

Ile kosztuje wycieczka na Wyspę Wielkanocną?

Wycieczka na Wyspy Wielkanocne może być bardzo ciekawa ze względu na tajemnicze posągi i odkrywanie terenu odległego od krajów kontynentalnych. Niestety, trzeba się liczyć ze sporym kosztem podróży. Lot może kosztować kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Aktualnie z Polski nie ma bezpośrednich podróży, potrzebne są przesiadki. Drugą opcją jest wybranie się na szerszy rejs jachtem żaglowym, który może trwać nawet kilka tygodni.

Warto znaleźć ofertę wycieczki na Wyspę Wielkanocną połączoną np. ze zwiedzaniem Chile. Zorganizowany transport oraz plan zwiedzania mogą być sporym ułatwieniem. Takie podróże mogą jednak kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Skąd się wzięła nazwa wyspy?

Nazwa Wyspy Wielkanocnej ma bogatą historię. Europejczycy po raz pierwszy spotkali się z nią w XVIII wieku, a konkretniej w 1722 roku, kiedy to 5 kwietnia podróżnik Jacob Roggeveen natknął się na nieznany teren na środku samego Oceanu Spokojnego. Była to Niedziela Wielkanocna, skąd przyjęła się właśnie taka nazwa wyspy. Nie jest to jednak jedyne powszechnie znane określenie. Możesz spotkać się również z Rapa Nui, co odnosi się do kultury i obyczajów lokalnej ludności. To też nazwa, którą bardzo często używają sami mieszkańcy. Trzecie określenie to z kolei Te Pito o Te Henua, czyli Pępek Świata. Taką nazwę zastosowali pierwsi osadnicy, czyli przybysze z Polinezji w XVIII wieku. Niektórzy jednak wskazują, że pierwsi mieszkańcy z Hawajów zasiedlili teren już w IV wieku.

Pogoda, klimat i inne przydatne informacje

Pogoda na Wyspie Wielkanocnej jest dosyć stabilna. Najcieplejsze miesiące to styczeń oraz luty, kiedy to temperatura sięga ponad 22-23 stopnie Celsjusza. Nieco chłodniej jest w wakacyjnym okresie, czyli w lipcu i sierpniu. Różnice jednak nie powinny wynosić więcej niż 5 stopni Celsjusza. Zdarzają się dni deszczowe, szczególnie wiosną (kwiecień i maj). 

Językiem urzędowym jest hiszpański, ale bez problemu możesz dogadać się po angielsku. Jeśli chodzi jednak o ceny, mogą być one znacznie wyższe niż w Chile. Dobrą informacją jest jednak to, że nie potrzeba wizy oraz nie są wymagane szczepienia przed wyjazdem. 

W miejscowości Hanga Roa nie ma komunikacji publicznej, ale bez problemu dotrzesz wszędzie pieszo. Ze względu na to, że wyspa wciąż się rozwija i otwiera na turystów, możesz skorzystać z hotelowych busów lub taksówek. Warto też wynająć samochód terenowy lub rower. 

Spokojna pogoda na Wyspie Wielkanocnej i coraz większe zainteresowanie posągami sprawia, że mimo małej liczby mieszkańców, znajduje się tu kilkadziesiąt obiektów noclegowych

Wybór sposobu dotarcia na urlop w Portugalii będzie zależał oczywiście od Twoich preferencji, budżetu i dostępności środków transportu. Loty samolotem są jednak najczęściej wybieraną opcją ze względu na szybkość dotarcia do celu oraz komfort podróży. Planując taką wycieczkę, koniecznie sprawdź zatem dostępność połączeń lotniczych i zarezerwuj bilety z większym wyprzedzeniem, aby maksymalnie zaoszczędzić na wydatkach!

Bezpieczeństwo na wyspie

Łagodny klimat nie stanowi większego zagrożenia dla turystów. Powietrze jest tu mało zanieczyszczone, a wiatr znad oceanu łagodzi alergię. Na wyspie jest szpital oraz prywatna przychodnia, dlatego trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne, aby zapewnić sobie dostęp do opieki medycznej. W przypadku poważniejszych dolegliwości pacjenci ewakuowani są na kontynent. 

Warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność i ubezpieczyć koszty leczenia w podróży, a także ewentualne transporty medyczne czy akcje poszukiwawcze. Polisę możesz dobrać indywidualnie, nie tylko godząc się na gotowy pakiet z biura podróży. W tym celu porównaj warianty od wielu towarzystw. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych pozwoli Ci nie tylko wybrać najlepszą opcję, ale też dopełnić formalności online. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Czy Wyspa Wielkanocna to kraj?

  Wyspa Wielkanocna wchodzi w skład regionu Vaparaiso, należącego do Chile.

 • 2
  Kto wybudował posągi na Wyspie Wielkanocnej?

  Posągi na Wyspie Wielkanocnej zostały wybudowane przez mieszkańców. Szacuje się, że powstawały przez 250 lat, ale nie wszystkie z nich są ukończone.

 • 3
  Skąd wzięła się nazwa Wyspy Wielkanocnej?

  Współczesna nazwa wzięła się od odkrycia wyspy przez Europejczyków w 1722 roku, dokładnie w Niedzielę Wielkanocną. Przez mieszkańców wyspa nazywana jest Rapa Nui, co oznacza wielką skałę (z uwagi na wybudowane tu posągi nawiązujące do władców i bóstw).

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku