2025-04-22

Udar słoneczny – objawy, leczenie, profilaktyka

Nie lekceważ upałów! Przeczytasz u nas, jak rozpoznać udar słoneczny, jak go leczyć i co najważniejsze – jak mu zapobiec.

Udar słoneczny – objawy, leczenie, profilaktyka

Piękna słoneczna pogoda zachęca do aktywności na zewnątrz albo słodkiego leniuchowania na leżaku. Niekiedy jednak zbyt długie przebywanie na słońcu może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi, związanymi nie tylko z nadmiernym opalaniem. Czym jest udar słoneczny i co zrobić, gdy podejrzewasz, że doszło do niego u Ciebie lub u innej osoby? W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat objawów, leczenia i profilaktyki udaru słonecznego.

Najważniejsze informacje:

  • Do udaru słonecznego dochodzi na skutek nadmiernej ekspozycji szczególnie głowy i karku na działanie promieni słonecznych.
  • Objawy udaru słonecznego to m.in. bóle i zawroty głowy, znacznie podwyższona temperatura ciała, ogólne rozbicie i osłabienie, zaczerwieniona skóra, zaburzenia widzenia, wymioty, biegunka.
  • Szczególnie narażone na udar słoneczny są dzieci, osoby starsze i obciążone chorobami przewlekłymi.
  • Aby uchronić się przed porażeniem słonecznym, należy pamiętać o nakryciu głowy, odpowiednim nawodnieniu i unikać długotrwałego przebywania na słońcu w godzinach okołopołudniowych.
  • Objawów udaru słonecznego nie należy lekceważyć, ponieważ jest stanem zagrożenia życia. Nieleczony może prowadzić do groźnych powikłań.

Udar cieplny a słoneczny – różnice

Na początek rozróżnijmy udar słoneczny od cieplnego. Chociaż niekiedy pojęcia te bywają używane zamiennie, nie do końca oznaczają to samo. Do udaru cieplnego dochodzi na skutek nadmiernej ekspozycji organizmu na wysoką temperaturę otoczenia, czego konsekwencją jest przegrzanie. Naturalne procesy fizjologiczne, jak pocenie się, mające zapobiegać przegrzaniu, stają się niewystarczające i organizm nie jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem ciepła. Jakie udar cieplny daje objawy? Przede wszystkim jest to wysoka temperatura ciała nawet powyżej 40 stopni, czerwona, rozgrzana sucha lub wilgotna skóra, przyspieszone tętno. Może dojść do utraty przytomności.

W udarze słonecznym, określanym inaczej jako porażenie słoneczne, również dochodzi do przegrzania organizmu, ale w szczególnych okolicznościach, czyli na skutek nadmiernej ekspozycji głowy i karku na promienie słoneczne, co prowadzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu.

Udar słoneczny w klasyfikacji ICD-10 znajduje się pod wspólną pozycją z udarem cieplnym – T67.0.

Jak objawia się udar słoneczny?

Reakcja organizmu na długotrwałą ekspozycję na promieniowanie UV i to, po jakim czasie wystąpią objawy i czy w ogóle, zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Na wystąpienie przykrych efektów przegrzania szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i obciążone schorzeniami ze strony układu krążenia. Udar słoneczny pierwsze objawy daje zazwyczaj po kilku godzinach, ale nie oznacza to, że symptomy nie mogą pojawić się szybciej lub później. Obejmują:

  • zaburzenia widzenia;
  • zawroty głowy;
  • silny ból głowy;
  • zaburzenia ciśnienia krwi i przyspieszone tętno;
  • zaczerwienioną skórę;
  • osłabienie i ogólny niepokój;
  • znacznie podwyższoną temperaturę ciała;
  • uczucie zimna lub nadmiernego gorąca.

Jak rozpoznać udar słoneczny? Poza wymienionymi objawami, mogą pojawić się też dolegliwości ze strony układu pokarmowego – nudności i wymioty, a osłabienie może prowadzić do omdlenia lub nawet utraty przytomności. Ze względu na podobieństwo niektórych symptomów, niekiedy objawy udaru słonecznego bywają mylone z objawami udaru mózgu.

Co robić, gdy podejrzewamy udar słoneczny?

Gdy podejrzewasz u siebie lub innej osoby udar słoneczny, co robić? Przede wszystkim trzeba przenieść chorego w zacienione miejsce, bo dalsze przebywanie na słońcu pogłębi objawy. W schłodzeniu organizmu pomagają chłodne lub wilgotne okłady na głowę, np. ze zmoczonego ręcznika. Warto zadbać o komfort chorego, zdjąć elementy odzieży, które mogą powodować ucisk lub dodatkowo grzać. Jeśli twarz chorego jest czerwona, można ułożyć go w pozycji półleżącej. Gdy jest bardzo blady, głowa powinna być ułożona niżej jak tułów.

Bardzo istotne, co na udar słoneczny jeszcze można zastosować, to odpowiednie nawodnienie. Najlepiej sprawdzi się niegazowana woda mineralna. Przebywając w warunkach domowych, można też wziąć chłodną kąpiel. Jeśli objawy nasilają się, należy wezwać pomoc.

Ile może trwać udar słoneczny?

Jeśli dojdzie do udaru słonecznego, ile trwają objawy, zależy od kondycji i indywidualnej reakcji organizmu oraz stopnia przegrzania. Objawy mogą utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni. Łagodna forma przegrzania na skutek działania promieni UV z reguły pozwala na szybszy powrót do zdrowia. Bardziej nasilone objawy mogą wymagać nawet kilkudniowej hospitalizacji.

Jak leczyć udar słoneczny?

Od stopnia nasilenia objawów zależy, jak leczyć udar słoneczny. Jeśli porażenie przebiega łagodnie, odpoczynek, unikanie nasłonecznionych miejsc, chłodzenie organizmu i nawadnianie powinny wystarczyć. Oprócz uzupełniania płynów, trzeba pamiętać o dostarczaniu elektrolitów, by wspomóc powrót organizmu do równowagi i uregulować gospodarkę wodno-elektrolitową.

Kiedy z udarem słonecznym trzeba się udać do lekarza?

Jeśli doszło do udaru słonecznego, kiedy udać się do szpitala? Udar słoneczny to stan zagrożenia życia i brak odpowiedniego leczenia, może skończyć się poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią. Jeśli pierwsze objawy mimo podjętych działań zachowawczych nie mijają lub nasilają się, pojawia się wysoka gorączka, problemy z oddychaniem, krążeniem, zasłabnięcie czy utrata przytomności, jak najszybciej trzeba udać się do lekarza lub wezwać pomoc.

W leczeniu skutków udaru słonecznego pomocna może okazać się prywatna opieka medyczna.

Udar słoneczny u dziecka – co musisz wiedzieć?

Dzieci są szczególnie narażone na porażenie słoneczne ze względu na niewykształcone jeszcze do końca mechanizmy termoregulacji. Przebywając na zewnątrz z dzieckiem w słoneczny gorący dzień, trzeba zadbać o zacienienie i odpowiednie nawadnianie pociechy. Jak rozpoznać udar słoneczny u dziecka? Należy uważnie obserwować dziecko, ponieważ pierwsze symptomy bywają mało charakterystyczne. Bardzo ważne, by jak najszybciej wychwycić pierwsze sygnały udaru słonecznego u dziecka. Po jakim czasie dochodzi do porażenia? Niestety szybciej niż u osoby dorosłej. Dziecko bardzo szybko się odwadnia. Staje się apatyczne i senne albo płaczliwe i rozdrażnione ze względu na bóle i zawroty głowy. Inne objawy udaru słonecznego u dziecka to:

  • sucha, zaczerwieniona skóra;
  • temperatura ciała powyżej 39 stopni;
  • mdłości, wymioty lub biegunka;
  • niewyraźna mowa;
  • dreszcze;
  • niewyraźne widzenie;
  • zaburzenia oddychania;
  • przyspieszone tętno.

Jeśli podejrzewasz udar słoneczny u dziecka, kiedy udać się do lekarza? Jak najszybciej. Jeśli objawy są nasilone, należy wezwać pomoc, a do czasu przybycia służb schładzać dziecko i nawadniać. Schładzanie organizmu nie powinno być zbyt radykalne, by nie wywołać szoku termicznego.

Ze starszymi dziećmi warto porozmawiać, co to jest udar słoneczny i jak się przed nim chronić, by pamiętały o noszeniu nakrycia głowy w upalne dni czy o odpowiednim nawadnianiu podczas kolonii.

Co pomaga na udar słoneczny? Domowe sposoby

Jak leczyć udar słoneczny w domu? W przypadku łagodnych objawów dobrze sprawdzi się odpoczynek w chłodnym miejscu i chłodne okłady. Należy pić dużo wody, aby nawodnić organizm, uzupełniać elektrolity i unikać wychodzenia na nasłonecznioną przestrzeń.

Jak zabezpieczyć się przed udarem słonecznym?

Chociaż są grupy osób bardziej narażone na wystąpienie porażenia słonecznego, to może ono dotknąć każdego. Aby nie dopuścić do wystąpienia objawów udaru słonecznego, warto pamiętać o kilku zasadach:

  •  jeśli jest możliwość, unikać dłuższego pobytu na zewnątrz w słoneczne dni w godzinach południowych, a przy upałach do wczesnego popołudnia;
  • podczas ekspozycji na słońce, np. na plaży, dbać o zacienienie głowy;
  • nosić nakrycie głowy i karku;
  • stosować odzież z przewiewnych materiałów;
  • regularnie nawadniać organizm.

Przy okazji zawsze w słoneczne dni warto pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem UV.

Jakie mogą być skutki udaru słonecznego?

Skutkami nieleczonego udaru słonecznego lub zbyt późnego wdrożenia leczenia może być niewydolność nerek, wątroby lub innych kluczowych organów, trwałe uszkodzenie mięśnia sercowego, zaburzenia ze strony układu oddechowego. W skrajnych przypadkach udar słoneczny może doprowadzić do śpiączki lub śmierci.

Czy warto mieć ubezpieczenie na życie?

Udar słoneczny może prowadzić do zasłabnięcia, które z kolei może spowodować uraz. Może również wiązać się z koniecznością pobytu w szpitalu. Indywidualna polisa na życie przydaje się w wielu sytuacjach, kiedy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego wypadku, w razie pobytu w szpitalu, a nawet śmierci ubezpieczonego jako forma zabezpieczenia finansowego dla najbliższych. Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń na życie, porównasz ceny różnych wariantów. Jeśli jesteś pracodawcą i zadbasz o grupowe ubezpieczenie na życie dla swoich pracowników, umożliwisz im skorzystanie z ochrony na dobrych warunkach.

FAQ:

  • 1
    Co powoduje udar słoneczny?

    Odpowiedź na pytanie, co powoduje udar słoneczny, zawiera się już w samej jego nazwie. Przyczyną jest nadmierna ekspozycja organizmu na promienie słoneczne.

  • 2
    Po jakim czasie pojawiają się objawy udaru słonecznego?

    W udarze słonecznym to, po jakim czasie wystąpią objawy, zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Najczęściej symptomy ujawniają się po kilku godzinach.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku