2020-06-18

Ubezpieczenie od utraty pracy - jak działa i ile kosztuje?

Wybierz polisę, która chroni w razie utraty pracy.

Ubezpieczenie od utraty pracy - jak działa i ile kosztuje?

Utrata pracy to dość stresująca sytuacja. Pojawia się wiele pytań na temat tego, jak będzie wyglądała dalsza kariera czy najważniejsze - z czego żyć? W takich sytuacjach chroni polisa na życie od utraty pracy. To odpowiednio skonstruowana umowa z ubezpieczycielem, który zapewni Ci pełne wsparcie finansowe. Zobacz, jak to działa.

Jak działa ubezpieczenie od utraty pracy?

Każda polisa na życie musi spełniać Twoje potrzeby oraz chronić Twoją przyszłość. Podobnie jest z ubezpieczeniem od utraty pracy, które zapewnia wsparcie finansowe w trudnej sytuacji. Może być ono wykupione indywidualnie w wybranym towarzystwie lub poprzez bank, w którym zaciągany jest kredyt hipoteczny.

Przykładowo, Anna i Łukasz planują kupić mieszkanie o wartości 350 000 złotych i konieczny jest do tego kredyt hipoteczny. Obydwoje pracują w oparciu o umowę o pracę. Gdyby jedno z nich straciło stanowisko, mieliby ogromny problem ze spłatą kolejnych rat kredytu. Właśnie dlatego decydują się na ubezpieczenie od utraty pracy. Suma ubezpieczenia wynosi tyle, co wysokość kredytu, dlatego w razie trudnej sytuacji finansowej, znajdą się pieniądze na spłatę rat.

Czasami banki specjalnie proponują ubezpieczenie od utraty pracy, a w zamian za to oferują niższe comiesięczne raty. Dokładnie tak samo jest z innymi elementami umowy, np. kartą kredytową. Wszystko jednak zależy od konkretnej oferty banku, którą trzeba dokładnie przeanalizować.

Niezdolność a utrata pracy - jaka jest różnica w ubezpieczeniu?

Często pojęcie utraty pracy jest mylone z niezdolnością. Te dwa elementy to zupełnie inne rozszerzenia polisy na życie. Ubezpieczenie od utraty pracy ma na celu zabezpieczyć finansowo osoby, które nagle stracą środki do życia np. na spłatę kredytu. Dzięki wypłacie świadczenia o określonej wartości, mogą utrzymać płynność finansową. Przykładowo, ubezpieczenie od utraty pracy może obejmować 12 regularnych wypłat w takiej samej wysokości, co wynosi rata kredytowa. Do momentu znalezienia pracy oraz otrzymania nowego źródła dochodu, nie trzeba martwić się o dotychczasowe zobowiązania finansowe. Z kolei polisa od niezdolności do pracy gwarantuje wsparcie, kiedy wystąpi np. trwały uszczerbek na zdrowiu, przez który czasowo lub dożywotnie nie można wykonywać poprzedniego zawodu. Świadczenie wypłacane jest regularnie.

Uwaga!

Czasem w ubezpieczeniu na życie występuje ochrona zarówno w przypadku utraty pracy, jak i niezdolności. Warto zapoznać się ze szczegółami zakresu ochrony polisy i dopasować go do swoich potrzeb.

Ubezpieczenie od utraty pracy - kiedy działa?

Zakres ochrony ubezpieczenia od utraty pracy zależy od konkretnej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego lub zapisów w umowie w ramach zaciągnięcia kredytu w banku. Najczęściej chroni ono podczas zwolnienia zatrudnionego wcześniej pracownika lub ogłoszenia upadłości firmy. Jeśli pracodawca zakończy prowadzenie swojej działalności gospodarczej i wyrejestruje ją, także można liczyć na wsparcie finansowe. To samo dotyczy także Ciebie, jeśli prowadzisz własną firmę. Aby otrzymać świadczenie z tytułu ubezpieczenia od utraty pracy, musisz zgłosić upadłość, a następnie wyrejestrować działalność gospodarczą z odpowiednich ewidencji.

Uwaga!

Ubezpieczenie od utraty pracy może nie działać w przypadku, kiedy działalność gospodarcza zostanie zawieszona.

Ważne jest również zapoznanie się z wyłączeniami odpowiedzialności, czyli sytuacjami, w których wsparcie finansowe nie zostanie udzielone. Może to być np. wcześniejsza wiedza na temat likwidacji stanowiska, porozumienie stron czy wygaśnięcie umowy na czas określony. Sprawdź także, od kiedy dokładnie udzielona jest Tobie ochrona, aby np. nie doszło do sytuacji, w której przewidujesz upadek firmy dla której pracujesz, wykupisz polisę od utraty pracy, a następnie okaże się, że nie działa ona od razu, ponieważ uwzględniona jest karencja.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Oferta PKO - ubezpieczenie od utraty pracy

Weźmy pod lupę ubezpieczenie od utraty w pracy, które proponuje PKO BP. To polisa, która gwarantuje pomoc finansową w razie utraty źródła dochodu podczas jednoczesnego spłacania kredytu hipotecznego. Warunkiem przystąpienia jest otrzymywanie dochodu na podstawie stosunku pracy. Pomoc otrzymasz w razie utraty stanowiska, inwalidztwa na skutek nieszczęśliwego wypadku oraz leczenia szpitalnego. Ochroną objęte są również osoby, które czerpią dochód w ramach prowadzenia własnej działalności gospodarczej i innej pracy zarobkowej.

Ważnym elementem w PKO BP jest suma ubezpieczenia, która maksymalnie może obejmować 50% salda zadłużenia w momencie zdarzenia, ale nie więcej niż 300 000 złotych. Kwota ta ulega redukcji, jeśli świadczenie zostanie wypłacone. Wypłata świadczenia realizowana jest co miesiąc, w oparciu o harmonogram spłaty kredytu. Jeśli jednak dojdzie do inwalidztwa wskutek nieszczęśliwego wypadku, świadczenie wypłacane jest jednorazowo.

Istotne są również wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu od utraty pracy w PKO BP. Między innymi to utrata dochodu, która nastąpiła na wniosek pracownika lub na skutek odmowy nowych warunków zaproponowanych przez pracodawcę. Świadczenie nie jest zapewnione osobom, które straciły pracę na skutek porozumienia stron (oprócz zwolnień grupowych) czy nabycia prawa do emerytury. W wyłączeniach odpowiedzialności znajdują się również takie zdarzenia, które dotyczą okresu wypowiedzenia w momencie zawarcia umowy lub pracy na rzecz kogoś z rodziny. Wszystkie sytuacje dokładnie opisane są w OWU.

Utrata pracy - ile kosztuje ubezpieczenie?

Cena ubezpieczenia od utraty pracy zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, trzeba przeanalizować zakres ochrony i znaleźć taki, która najbardziej będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Poza tym, cena zależy od tego czy przyjmiesz gotowe warunki polisy proponowanej przez bank czy poszukasz oferty samodzielnie. Porównanie ofert jest niesamowicie ważne, aby ubezpieczenie dokładnie zapewniało taką ochronę, której potrzebujesz. Wpływ na ostateczną składkę ma również suma ubezpieczenia.

Przykładowo w Santander Aviva Ubezpieczenia do dyspozycji masz wypłatę świadczeń w razie utraty dochodu nawet 5 razy w roku po 1000 złotych, a składka wynosi 33 złote miesięcznie. W dodatku otrzymasz assistance zawodowy, który pomoże Ci znaleźć nową pracę.

Z kolei w Generali dostępny jest produkt Życie Komfort dla osób, które zaciągnęły niewielkie pożyczki konsumenckie i większe kredyty hipoteczne. Składka wynosi od 20 złotych, a świadczenie może być wypłacone nawet w razie poważnego zachorowania i trwałej lub całkowitej niezdolności do pracy.

Ubezpieczenie, utrata pracy i co dalej?

Posiadasz ubezpieczenie na wypadek utraty pracy? Jeśli otrzymasz nagle wypowiedzenie od pracodawcy, konieczne będzie zgłoszenie tej informacji ubezpieczycielowi. Przydadzą się dokumenty takie jak potwierdzenie rozwiązania umowy o pracę (na czas określony lub nieokreślony), kopia dowodu osobistego oraz zaświadczenie, które potwierdza Status Bezrobotnego. Jeśli prowadziłeś swoją działalność gospodarczą, konieczne będzie przedstawienie dokumentów o wykreśleniu wpisu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) oraz potwierdzenia, że przez 6 poprzednich miesięcy kalendarzowych firma nieprzerwanie działała. Ubezpieczyciel po zapoznaniu się ze sprawą, najczęściej wypłaca świadczenie w ciągu 30 dni.

Dopasuj polisę do swoich potrzeb

Zapewnij sobie spokój i bezpieczeństwo. Wybierz ubezpieczenie od utraty pracy w CUK! Zadzwoń na infolinię lub wybierz się do jednej z placówek.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku