2019-08-13

Ubezpieczenie bagażu jako dodatek do ubezpieczenia samochodu

Sprawdź, jak ubezpieczyć bagaż!

Ubezpieczenie bagażu jako dodatek do ubezpieczenia samochodu

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC, większość kierowców decyduje się również na NNW i AC. Warto jednak pamiętać, że oferty ubezpieczycieli nie kończą się na tym. W ofercie poszczególnych towarzystw znajdziemy wiele dodatków, takich jak na przykład ubezpieczenie bagażu. Sprawdź, przed czym chroni ubezpieczenie bagażu.

Czy warto kupić ubezpieczenie bagażu?

Rynkowe oferty ubezpieczeń są obecnie bardzo szerokie. Ubezpieczyciele umożliwiają dodanie do podstawowej polisy OC wielu dodatków. Nikogo już nie dziwi ubezpieczenie szyb czy opon. Jednak niektórych ubezpieczających wciąż zaskakuje propozycja wykupienia ubezpieczenia bagażu.

Warto zwrócić uwagę na te mniej oczywiste dodatki, gdyż ich posiadanie może okazać się bardzo przydatne. Ubezpieczenie bagażu chroni przed uszkodzeniem, zniszczeniem i utratą rzeczy przewożonych w samochodzie. Stosunkowo niewielki koszt ubezpieczenia bagażu sprawia, że warto je posiadać w ramach ubezpieczenia AC lub jako dodatek do OC.

Przed czym chroni ubezpieczenie bagażu?

Wielu ubezpieczycieli oferuje ubezpieczenie bagażu, choć w poszczególnych ofertach dodatek ten może być interpretowany nieco odmiennie. Towarzystwa różnie definiują bagaż, więc przed zakupem ubezpieczenia bagażu koniecznie sprawdź Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w których znajduje się zapis o zakresie ochrony. Część towarzystw gwarantuje ochronę finansową obejmującą wybrane rzeczy znajdujące się w samochodzie np. w chwili wypadku lub stłuczki na podstawie listy przedmiotów, które można ubezpieczyć. Taki spis znajdziesz w OWU. Towarzystwa obejmują ochroną nasz bagaż nie tylko w przypadku wypadku i stłuczki, ale również w razie kradzieży rzeczy pozostawionych w aucie.

Ubezpieczenie bagażu jako dodatek do AC

Bardzo często ubezpieczenie bagażu uwzględnione jest w zakresie polisy AC, co oznacza pokrycie kosztów rzeczy uszkodzonych w wypadku spowodowanym przez ubezpieczonego. W niektórych towarzystwach ubezpieczenie bagażu trzeba będzie dokupić dodatkowo. Co ważne, to nie tylko większe bagaże przewożone w torbach czy walizkach, ale i pojedyncze rzeczy w kabinie. Szczegóły dotyczące ubezpieczonych przedmiotów znajdziesz w OWU.

Na jaką kwotę mogę ubezpieczyć bagaż?

W przypadku większości ubezpieczycieli wyznaczony jest limit w postaci sumy ubezpieczenia bagażu. Co to oznacza w praktyce? Jeśli w OWU znajduje się zapis, że ubezpieczenie obejmuje ochroną bagaż o wartości maksymalnie 2000 zł, to maksymalna kwota odszkodowania, którą może wypłacić nam ubezpieczyciel po wystąpieniu szkody, wynosi właśnie 2000 zł. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie ubezpieczenia bagażu warto przemyśleć, jak wartościowe rzeczy będziemy przewozić w swoim samochodzie.

Ubezpieczenie bagażu – o czym musisz pamiętać?

Aby otrzymać odszkodowanie za zniszczony lub skradziony bagaż, musisz zadbać o spełnienie określonych w umowie warunków. Towarzystwa często zastrzegają, że nie odpowiadają za szkody powstałe np. z powodu niewłaściwego załadowania lub przewożenia bagażu.

Warto dodać, że zakres terytorialny ubezpieczenia bagażu różni się w zależności od wybranej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Zazwyczaj polisa dotyczy krajów należących do Unii Europejskiej. Zawsze jednak należy dokładnie przeanalizować dokumenty ubezpieczeniowe, aby mieć całkowitą pewność co do zakresu ochrony i warunków wypłaty odszkodowania.

Twój bagaż jest nieubezpieczony?

Kup kompleksowe ubezpieczenie samochodu online przed telefon lub w jednej z placówek CUK Ubezpieczenia!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku