2022-09-20

Ubezpieczenie lawety i laweta w ramach polisy – najważniejsze informacje

Jak odróżnić lawetę od autolawety? Czy lawetę obejmuje obowiązkowe OC? Sprawdź!

Ubezpieczenie lawety i laweta w ramach polisy – najważniejsze informacje

Nawet podróżując najdroższym i najlepszym autem przy zachowaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa, powinniśmy być przygotowani na nieprzewidziane sytuacje na drodze, które zmuszą nas do skorzystania z usługi holowania pojazdu. Na taką ewentualność warto posiadać polisę, która pokrywa koszty lawety. W poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zarówno ubezpieczenia lawety, jak i pomocy w zakresie holowania przy ubezpieczeniu.

Autolaweta i laweta – kiedy będziemy ich potrzebować?

Autolaweta to samochód służący do przewożenia uszkodzonych pojazdów. Może być ona ponadto wyposażona w wyciągarkę, za pomocą której można wciągać i ustawiać niesprawne auta na podeście holowniczym w bezpieczny sposób. Do jej prowadzenia wymagane jest tylko prawo jazdy kategorii B.

Natomiast laweta jest przyczepą/platformą załadunkową służącą do przewozu samochodów, którą zawsze podłącza się do pojazdu. Do prowadzenia pojazdu z doczepioną lawetą wymagane jest prawo jazdy kategorii B+E, gdy dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony.

Jako pojazd mechaniczny wprowadzony do ruchu każda przyczepa musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Laweta niezbędna jest do bowiem przewiezienia pojazdów z awarią lub powypadkowych, np.: o niesprawnych hamulcach lub układzie kierowniczym, pojazdu z przyczepą, więcej niż jednego pojazdu oraz na autostradzie (z wyjątkiem holowania samochodów do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych tylko przez specjalne pojazdy do tego przeznaczone).

Lawety wykorzystywane są nie tylko w usługach pomocy drogowej w ramach ubezpieczenia pojazdu. Są to również swoiste ciężarówki, które umożliwiają transport różnych pojazdów, a nawet innych przedmiotów. Dzięki tego typu rozwiązaniu możemy w łatwy i wygodny sposób przetransportować np. niezarejestrowane auto, pojazd bez badań technicznych czy samochód zabytkowy (sprawdź też, jak ubezpieczyć pojazdy historyczne ze zniżką).

Ile kosztuje ubezpieczenie OC lawety i kto za nie odpowiada?

Art. 4 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że każdy pojazd mechaniczny powinien posiadać polisę OC. Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczeniowej ciąży na posiadaczu pojazdu. Nie ma przy tym znaczenia, czy pojazd jest używany, czy też nie.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC lawety? Dla tej kategorii przyczepki samochodowej w najbardziej podstawowym wariancie polisy ceny obiektywnie nie są wysokie. Składki zaczynają się już od 40 do 50 zł dla lekkich przyczepek. Przy większych przyczepkach jest to koszt rzędu 100-150 zł w skali roku. Jeśli chcesz szybko porównać ceny składek za ubezpieczenie lawety, a także wykupić odpowiednią polisę, skorzystaj z naszego dokładnego i prostego w obsłudze kalkulatora online!

Kto ma obowiązek ubezpieczenia lawety?

Firmy świadczące usługi pomocy drogowej również są zobowiązane do tego, by wykupić polisy komunikacyjne dla swoich pojazdów. Ubezpieczenie OC lawety to jeden z ważniejszych obowiązków, których w tym wypadku musi dopełnić przedsiębiorca. Choć zwykle nie jest to drogi koszt w kontekście prowadzonego biznesu, to za zaniedbanie sprawy przewidziane są kary finansowe – z tej porady dowiesz się, ile wynoszą kary za brak polisy OC w 2022 roku!

Warto zapamiętać!

Co prawda laweta jako forma przyczepy nie posiada silnika i bez samochodu lub innego pojazdu na niewiele się zda, to jako pojazd poruszający się po drodze musi mieć swoje OC! Towarzystwa ubezpieczeniowe po wykupieniu odpowiedniej polisy OC na lawetę gwarantują pomoc także w sytuacjach, gdy wyrządzi ona szkodę, tocząc się po podłożu po odłączeniu się od pojazdu.

Jakie ubezpieczenie pokrywa koszty lawety?

Istnieje wiele sytuacji na drodze, w których niezbędna może okazać się laweta. Ubezpieczenie, jakie zapewni nam taką pomoc w razie potrzeby to assistance dołączany do obowiązkowej polisy komunikacyjnej OC. Może być on wykupiony w wielu wariantach uwzględniająch m.in. zakres kilometrów, do których będzie udzielona pomoc – sprawdź najlepsze oferty OC z assistance w kalkulatorze CUK!

Poza holowaniem na lawecie w ramach usługi assistance ubezpieczony może otrzymać też kompleksową pomoc techniczną, medyczną i informacyjną. Ta dodatkowa ochrona zapewniana jest wraz z ubezpieczeniem samochodu na wybranych warunkach. Może obejmować np. holowanie auta do warsztatu samochodowego, dowóz paliwa czy wymianę opon w podróży. Polisa assistance gwarantuje komfort oraz zabezpieczenie, które jest nieocenione w sytuacji, kiedy pojazd odmówi nam posłuszeństwa w trasie.

Warto wiedzieć!

Koszt holowania samochodu bez wykupionego assistance może okazać się bardzo wysoki. Zwłaszcza wtedy, gdy do zdarzenia doszło na terenie innego państwa. Zazwyczaj assistance na Europę lub Polskę kupuje się na 12 miesięcy. Dla osób, które nie korzystają często z auta dedykowane są pakiety assistance mini, które obowiązują przez kilka dni – ta forma ochrony to koszt około kilkudziesięciu złotych. Przydaje się np. na krótkie wyjazdy, a po powrocie wygasa. Dzięki temu kierowca nie musi kupować pełnego ubezpieczenia assistance na cały rok.

Dlaczego ubezpieczenie OC lawety jest tak ważne?

Udzielanie pomocy drogowej również może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. Mowa o sytuacjach, w których podczas holowania dochodzi do kolizji lub wypadku. Kto wówczas odpowiada za powstałe szkody? Odpowiedzi należy szukać w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Problem holowania przez przeznaczony do tego pojazd rozwiązany jest w podobnym zakresie, jak w przypadku pojazdów ciągnących przyczepę.

Właśnie dlatego każda osoba prowadząca tego typu pojazd w ramach pomocy drogowej musi posiadać ważne ubezpieczenie OC na lawetę. W przeciwieństwie do doczepianej lawety czy konwencjonalnego holowania przy pomocy linki holowniczej autolaweta nie może posłużyć do użytku prywatnego. Korzystając z pomocy drogowej w ramach ubezpieczenia, zyskujemy natomiast pewność, że holowanie odbędzie się legalnie, a pojazdy służące do przeprowadzenia usługi posiadają odpowiednie polisy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kto płaci za lawetę po wypadku?

Wszelkie koszty związane ze szkodą pojazdu, a więc także holowania czy wynajęcia pojazdu zastępczego zawsze pokrywa towarzystwo, które wystawiło polisę OC, o ile określona forma pomocy jest ujęta w zakresie ubezpieczenia. Kodeks postępowania cywilnego precyzuje, że odpowiedzialność za holowanie po wypadku spada na osobę odpowiedzialną za kolizję (sprawcę zdarzenia). Czas na zgłoszenie szkody z OC wynosi natomiast zwykle 3 lata.

Darmowa laweta w ubezpieczeniu OC – kiedy ją otrzymamy?

Podstawowy wariant ubezpieczenia OC zwykle gwarantuje usługę holowania auta za darmo jedynie w przypadku kolizji czy wypadku. Bezpłatne holowanie pojazdu możliwe jest w ramach OC sprawcy, ubezpieczenia AC czy ubezpieczenia szyb i opon. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by wykupić kompleksowe ubezpieczenie komunikacyjne na jak najlepszych warunkach. Jeśli chcesz sprawdzić, jak kształtują się ceny za ubezpieczenie OC w konkretnych towarzystwach, przeczytaj tę poradę: Gdzie najtaniej kupić OC?.

Oszczędź czas i pieniądze, kupując polisę komunikacyjną w CUK!

Wiesz już, w jaki sposób zadbać o odpowiednią opcję assistance w ramach polisy OC, a także, dlaczego ubezpieczenie lawety jest tak istotne. Dzięki nowoczesnej porównywarce CUK Ubezpieczenia masz możliwość sprawdzenia, która z wielu ofert polis komunikacyjnych będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Zyskujesz kilka sposobów, aby to sprawdzić. Chcesz wiedzieć, ile sam zapłacisz za polisę OC i czy możesz zaoszczędzić dzięki porównaniu ofert? Nie przekonasz się o tym, dopóki nie sprawdzisz propozycji kilkunastu ubezpieczycieli w kalkulatorze OC!

Nasz dokładny i intuicyjny kalkulator online pozwoli Ci zaoszczędzić na polisie OC nawet do 70%! Wystarczy, że do formularza wprowadzisz kilka podstawowych danych i bez wychodzenia z domu będziesz mógł porównać oferty 30 towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu. Potrzebujesz porady konsultanta? Nic prostszego! Wykonaj telefon na infolinię CUK i porozmawiaj z naszym doradcą lub udaj się do jednej z wielu naszych placówek stacjonarnych w całej Polsce – oto ich lista!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku