2019-11-10

Święta w górach — zabezpiecz dom przed wyjazdem na urlop

Jak dobrze przygotować dom na świąteczny wyjazd?

Święta w górach — zabezpiecz dom przed wyjazdem na urlop

Zalanie, uszkodzenie sprzętu podczas spięcia elektrycznego, kradzież - przed wyjazdem na urlop w głowie pojawia się wiele obrazów związanych z domem lub mieszkaniem. Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed wyjazdem na święta w górach? Świetnie! Jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczony! Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Wyjazd na urlop a unikanie sytuacji losowych

  • zakręć zawór wodny

Aby uniknąć zalania domu czy mieszkania Twojego i sąsiada, koniecznie zakręć główny zawór wody. To na wypadek awarii kranu lub całej instalacji.

  • zabezpiecz instalację gazową

Jeśli masz w domu instalację gazową, zamknij główny zawór. Używasz butli gazowej? Zakręć ją przed wyjazdem, aby uniknąć wycieku gazu. 

  • wyłącz prąd

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem, który może być konsekwencją spięcia sieci elektrycznej? Odłącz od zasilania te urządzenia elektryczne, które nie będą pracować pod Twoją nieobecność (np. sprzęt RTV).

Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą?

  • załóż alarm, monitoring

Do tej pory z tym zwlekałeś? Czas przed wyjazdem na urlop jest idealny, aby to zrobić. Takie zabezpieczenie to ochrona przed kradzieżą - czasem nawet sam fakt oznakowania domu i informacji o założonym monitoringu może zniechęcić złodzieja do włamania. 

  • zainwestuj w inteligentne oświetlenie 

Na rynku dostępne są specjalne lampy zewnętrzne, które włączają się, gdy zarejestrują ruch. Zamontowanie ich na posesji może odstraszyć złodzieja. Kolejnym ze sposobów na zmylenie włamywacza jest stosowanie specjalnych mechanizmów, które włączają o określonej godzinie urządzenia takie jak radio, telewizor czy lampa.

  • sprawdź zamki, rolety 

Przed wyjazdem na urlop upewnij się, że wszystkie zamki, okna, rolety zewnętrzne stanowią solidne zabezpieczenie przed włamaniem. Nie zapomnij sprawdzić, czy ktoś z domowników nie zostawił uchylonego okna! 

  • poproś o pomoc sąsiada, bliskich

Podczas Twojej nieobecności będzie ona nieoceniona. Taki opiekun domu nie tylko podleje  kwiaty, nakarmi zwierzęta, odbierze pocztę, ale może też swoją częstą obecnością w domu zapobiec włamaniu. 

  • depozyt w banku

Cenne rzeczy (np. biżuterię, większą sumę pieniędzy) warto umieścić na czas wyjazdu w depozycie w banku. Tutaj drogocenne przedmioty będą bardziej bezpiecznie niż w domowych kryjówkach.

Ubezpieczenie mieszkania a wyjazd

Zalanie mieszkania sąsiadów to nie historia science fiction. Jeśli wydarzy się to podczas Twojej obecności w domu, możesz szybko zareagować. Gorzej, gdy taka sytuacja zdarzy się, gdy nie ma Cię w domu. 

Tutaj z pomocą przychodzi polisa mieszkaniowa, a także jej element - OC w życiu prywatnym. Zalanie mieszkania czy inne zdarzenie losowe nie będzie już Cię stresować, bo odszkodowanie pokryje koszty wymiany uszkodzonych sprzętów - Twoich i sąsiada. Będziesz mógł spać spokojnie - i to nie tylko podczas urlopu! 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o ubezpieczeniu mieszkania lub domu, przeczytaj artykuł: Co to jest ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie wyposażenia domu lub mieszkania

Wyjeżdżasz na święta w góry i wydaje Ci się, że zrobiłeś wszystko, aby zapobiec włamaniu? Pamiętaj jednak, że wprawny złodziej poradzi sobie z różnymi zabezpieczeniami. Jeśli chcesz poczuć maksymalny spokój podczas świątecznego urlopu w górach, wykup ubezpieczenie wyposażenia domu/mieszkania

Decydując się na taką polisę dostaniesz odszkodowanie, jeśli pomimo Twoich starań, złodziej włamie się do domu, kradnąc cenne sprzęty. Czy możesz kupić tego typu ubezpieczenie tylko na kilka urlopowych dni? Nie, ubezpieczenie wyposażenia kupuje się na cały rok. Ale to dobra wiadomość! Przecież mieszkanie jest narażone na włamanie czy awarie nie tylko podczas naszego urlopu. Takie przykre sytuacje zdarzają się niestety również podczas naszych krótszych nieobecności, takich jak np. przebywanie w pracy czy na zakupach.

Od czego zależy cena ubezpieczenia wyposażenia?

Agent ubezpieczeniowy dokonuje najpierw tzw. wyliczenia ryzyka kradzieży. Jeśli w Twoim domu lub mieszkaniu zamontowane są drzwi i okna antywłamaniowe, a dodatkowo posesja jest monitorowana i znajduje się pod stałą obserwacją ochrony, składka ubezpieczeniowa będzie mniejsza. Im więcej zabezpieczeń zastosujesz, tym lepiej. Cena będzie mniejsza także, gdy zdecydujesz się opłacić polisę z góry - za cały rok.

Zastanawiasz się, jaka będzie cena polisy mieszkaniowej wraz z ubezpieczeniem wyposażenia w przypadku Twojego mieszkania czy domu? Zadzwoń na infolinię CUK lub porozmawiaj z agentem ubezpieczeniowym w najbliższej placówce! Wolisz sprawdzić cenę polisy zdalnie? Skorzystaj z naszej porównywarki polis mieszkaniowych, w której nie tylko sprawdzisz cenę, ale będziesz mieć też możliwość zakupu ubezpieczenia.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku