Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2019-09-04

Stłuczka bez prawa jazdy - czy poszkodowani dostaną pieniądze z OC?

Kto wypłaci odszkodowanie za szkody na drodze?

Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe i jako kierowca musisz posiadać aktualną polisę zanim zdecydujesz się usiąść za kierownicą. Dlaczego akurat ta polisa jest obowiązkowa? Ubezpieczenie OC czyli odpowiedzialności cywilnej zadziała, jeśli z własnej winy spowodujesz na drodze szkody osobowe i na mieniu np. uszkodzisz inne auto lub potrącisz pieszego, który złamie rękę. Gdybyś nie miał polisy (co jest oczywiście niezgodne z prawem), odszkodowanie poszkodowanym wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale od razu zwróci się do Ciebie z żądaniem zwrotu tych środków. Tak działa regres ubezpieczeniowy, ale o tym za chwilę.

Stłuczka bez uprawnień do kierowania pojazdami może skończyć się poważnymi konsekwencjami np. wypłatą odszkodowania.

Kiedy ubezpieczenie OC auta nie zadziała?

Polisa OC samochodu obowiązuje zgodnie z umową zawartą z towarzystwem. Ubezpieczenie dotyczy użytkowania auta przez właściciela, współwłaścicieli czy inną osobę, której pożyczysz auto. Zanim to jednak zrobisz, upewnij się, że ma prawo jazdy. Jeśli okaże się, że znajomy, któremu pożyczyłeś swój samochód nie ma uprawnień do prowadzenia samochodu, oznacza to dla niego spore kłopoty w razie stłuczki czy wypadku.

Musisz wiedzieć, że Twoja polisa OC zawiera wyłączenia odpowiedzialności zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ubezpieczyciel w OWU zaznacza, w jakich sytuacjach nie będzie ponosił odpowiedzialności za szkody wyrządzone Twoim samochodem. Wyłączenia dotyczą na przykład wypadku spowodowanego przez nietrzeźwego kierowcę czy właśnie prowadzenia samochodu przez osobę, która nie posiada uprawnień do kierowania danym pojazdem mechanicznym. Od tego drugiego przypadku, który najbardziej nas interesuje, istnieje pewne odstępstwo – chodzi o ratowanie ludzkiego życie lub mienia. Jeśli jednak taka okoliczność nie wystąpi, kierujący bez prawa jazdy ponosi pełną odpowiedzialność za swoją jazdę na zasadzie regresu ubezpieczeniowego.

Jak działa regres ubezpieczeniowy?

Jak wspomnieliśmy wyżej, Twoje ubezpieczenie OC zawiera kilka istotnych wyłączeń odpowiedzialności. Jeśli Twój samochód spowoduje szkody w okolicznościach, które są wyłączone z ochrony, towarzystwo ubezpieczeniowe co prawda wypłaci odszkodowania poszkodowanym, ale po likwidacji szkody zwróci się do kierowcy z żądaniem zwrotu środków. W efekcie, pełna odpowiedzialność finansowa spada na kierowcę.

Miałem stłuczkę, a moje prawo jazdy zostało w domu

Zdałeś egzamin na prawo jazdy? Akurat dziś pechowo się złożyło, że zapomniałeś zabrać prawa jazdy z domu? Jeśli czekasz na przyjazd policji po stłuczce, a Twój dokument spokojnie leży na szafce w przedpokoju, nie masz większych powodów do obaw. Co prawda, czeka Cię mandat w wysokości 50 zł, ale brak prawa jazdy przy sobie nie zakłóci działania ubezpieczenia OC.

Wybierz OC i bądź pod ochroną!

Do Twojej dyspozycji oddajemy kalkulator OC i AC, infolinię CUK Ubezpieczenia oraz setki placówek w całej Polsce.

Oceń artykuł

0
(0)