2023-05-22

Stłuczka bez prawa jazdy – czy poszkodowani dostaną pieniądze z OC?

Kto wypłaci odszkodowanie za szkody na drodze?

Stłuczka bez prawa jazdy – czy poszkodowani dostaną pieniądze z OC?

Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe i jako kierowca musisz posiadać aktualną polisę, zanim zdecydujesz się usiąść za kierownicą. Dlaczego akurat ta polisa jest obowiązkowa? OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zadziała, jeśli z własnej winy spowodujesz na drodze szkody osobowe i na mieniu np. uszkodzisz inne auto lub potrącisz pieszego, który złamie rękę. Gdybyś nie miał polisy (co jest oczywiście niezgodne z prawem), odszkodowanie poszkodowanym wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale od razu zwróci się do Ciebie z żądaniem zwrotu tych środków. Podobnie towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz zawartą polisę, zażąda od Ciebie zwrotu pieniędzy za szkody wyrządzone podczas jazdy bez uprawnień. Tak działa regres ubezpieczeniowy, ale o tym za chwilę.

Jeździsz bez prawa jazdy? Co grozi za jazdę bez uprawnień w 2023 roku?

Jazda bez prawa jazdy może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Wszystko zależy od tego, czy zostawiłeś dokumenty w domu, zostały Ci one odebrane. Sprawdź jakie dokumenty powinieneś wozić ze sobą podczas prowadzenia auta w 2023 roku oraz co grozi za jazdę bez prawa jazdy.

Obecne przepisy nie wymagają od kierowcy tego, żeby wszystkie dokumenty woził przy sobie. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym pozwala na to, że kierowca pojazdu nie musi posiadać przy sobie ani dowodu rejestracyjnego, ani potwierdzenia posiadania ubezpieczenia OC. Od niedawna nie ma obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy w formie tradycyjnej. Policja weryfikuje te dane w CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Znajdują się tam wszelkie niezbędne dane, które policja czy inny organ posiadający uprawnienia do wykonania kontroli, musi znać.

Jakie informacje znajdują się w CEPiK? Policja znajdzie tam m.in.:

  • informacje dotyczące pojazdu;
  • informacje dotyczące poprzednich i obecnych właścicieli pojazdu;
  • informację o aktywnej polisie OC;
  • wyniki badań technicznych;
  • dane dotyczące wyrejestrowania, kradzieży czy sprzedaży pojazdu;
  • informacje o uprawnieniach – w tym dane dotyczące cofnięcia uprawnień czy zakazu prowadzenia pojazdów.

Jazda motocyklem bez prawa jazdy czy poruszanie się samochodem bez uprawnień w razie kontroli może wiązać się dla Ciebie z grzywną i odholowaniem pojazdu na Twój koszt.

Jazda bez ważnego prawa jazdy po przeprowadzonej kontroli nie jest już możliwa, dlatego nie będziesz mógł wrócić swoim pojazdem do domu czy chociażby dojechać na najbliższy parking. Jeżeli jesteś sam i nie ma osoby, która mogłaby poprowadzić Twoje auto, zostanie ono odholowane na zlecenie policji, a wszelkie koszty związane z tą sytuacją zostaną po Twojej stronie.

Co, jeśli kierowca nigdy nie zrobił uprawnień, a prowadzi?

Każdy rodzaj pojazdu wymaga nabycia uprawnień do jego prowadzenia. Niekiedy zdarza się, że ktoś pomimo braku uprawnień prowadzi pojazd. Co w sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku i poszkodowany bez prawa jazdy chce zgłosić szkodę? Czy towarzystwo wypłaci odszkodowanie? Jeżeli brak uprawnień nie miał wpływu na powstałe zdarzenie, czyli całkowita wina leży po stronie sprawcy wypadku – to tak, w tym przypadku towarzystwo wypłaci odszkodowanie i nie przeprowadzi procedury związanej z regresem ubezpieczeniowym. Jeżeli jednak miało miejsce spowodowanie wypadku bez prawa jazdy – sytuacja znacznie się komplikuje.

Od 1 stycznia 2022 roku prowadzenie pojazdu bez uprawnień jest karane nie w postępowaniu mandatowym, ale sądownie. Minimalna grzywna, jaką możesz otrzymać to 1500 zł a maksymalna to aż 30000 zł.

Jazda autem po tymczasowym zatrzymaniu dokumentów

Jeżeli prawo jazdy zostało Ci tymczasowo zabrane podczas kontroli drogowej, nie powinieneś wsiadać za kółko. Jazda bez dokumentów po zakazie prowadzenia pojazdu na 3 miesiące skutkuje przedłużeniem tego zakazu do 6 miesięcy. Kierowca, który zignorował zakaz i ponownie został ukarany odebraniem prawa jazdy decyzją starosty, ponownie musi podejść do egzaminu.

Chwila nieuwagi wystarczy na spowodowanie kolizji. Mandat i dodatkowe koszty, które poniesie kierowca z brakiem uprawnień, będą bardzo bolesne.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jazda po cofnięciu uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych

Prawo jazdy może zostać Ci odebrane z różnych powodów.Zatrzymanie prawa jazdy za kolizję zdarza się bardzo często, podobnie jak zatrzymanie prawa jazdy za spowodowanie wypadku drogowego.Dokumenty możesz również utracić za jazdę po alkoholu lub może dojść do sytuacji, w której to sąd zadecyduje, że nie możesz prowadzić auta.

W momencie, gdy prawo jazdy zostało Ci odebrane na stałe a Ty wsiadasz za kółko, dużo ryzykujesz. Kierowcy, którzy pomimo tego, że cofnięto im uprawnienia siadają za kierownicę, muszą liczyć się z karą więzienia nawet do 2 lat. O tym, jaką karę otrzymasz decyduje sąd. Złamanie zakazu wydanego przez sąd jest przestępstwem, za które grozi od 3 miesięcy do 6 lat pozbawienia wolności. To jednak nie wszystko. Jeżeli złamiesz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, sąd może zabronić Ci poruszania się autem nawet na 15 lat.

Jak widzisz nie warto ryzykować jazdy bez uprawnień. Kara za spowodowanie kolizji drogowej w tym przypadku jest bardzo wysoka.

Co Ci grozi, jeśli spowodujesz wypadek, prowadząc auto bez uprawnień?

Jeżeli spowodujesz wypadek bez prawa jazdy musisz liczyć się z konsekwencjami związanymi nie tylko z nałożonymi przez policję mandatami, ale też ze zwrotem towarzystwu kwoty wypłaconej poszkodowanemu. Zastanawiasz się, czy ubezpieczyciel sprawdza prawo jazdy? Jeżeli dojdzie do wypadku policja weryfikuje czy kierujący posiadał uprawnienia do prowadzenia pojazdu i takie informacje znajdą się w dokumentach. Dodatkowo towarzystwa ubezpieczeniowe również mają dostęp do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i bez problemu zweryfikują, czy osoba, która została wpisana na oświadczeniu o kolizji, posiada uprawnienia do kierowania pojazdem.

Może się zdarzyć tak, że spowodowanie wypadku bez prawa jazdy miało miejsce w sytuacji, w której sprawca wypadku nie jest właścicielem pojazdu. Co wtedy? Do Twoich obowiązków jako właściciela auta należy sprawdzenie, czy osoba, której powierzasz swój samochód posiada odpowiednie uprawnienia. Udostępnienie pojazdu osobie bez uprawnień wiąże się z tym, że w razie szkody towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu. Niestety to nie oznacza, że ominą Cię konsekwencje związane z sytuacją, gdy osoba, której powierzyłeś auto spowoduje wypadek bez prawa jazdy. Jazda bez ważnego prawa jazdy jest przesłanką do tego, żeby towarzystwo ubezpieczeniowe domagało się regresu ubezpieczeniowego.

Kiedy ubezpieczenie OC auta nie zadziała?

Polisa OC samochodu obowiązuje zgodnie z umową zawartą z towarzystwem. Ubezpieczenie dotyczy użytkowania auta przez właściciela, współwłaścicieli czy inną osobę, której pożyczysz auto. Zanim to jednak zrobisz, upewnij się, że ma prawo jazdy. Jeśli okaże się, że znajomy, któremu pożyczyłeś swój samochód nie ma uprawnień do prowadzenia samochodu, oznacza to dla niego spore kłopoty w razie stłuczki czy wypadku.

Musisz wiedzieć, że Twoja polisa OC zawiera wyłączenia odpowiedzialności zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wskazuje ona, w jakich sytuacjach towarzystwa ubezpieczeniowe nie ponoszą odpowiedzialności za szkody wyrządzone Twoim samochodem. Wyłączenia dotyczą na przykład wypadku spowodowanego przez nietrzeźwego kierowcę czy właśnie prowadzenia samochodu przez osobę, która nie posiada uprawnień do kierowania danym pojazdem mechanicznym. Od tego drugiego przypadku, który najbardziej nas interesuje, istnieje pewne odstępstwo – chodzi o ratowanie ludzkiego życie lub mienia. Jeśli jednak taka okoliczność nie wystąpi, kierujący bez prawa jazdy ponosi pełną odpowiedzialność za swoją jazdę na zasadzie regresu ubezpieczeniowego.

Jak działa regres ubezpieczeniowy?

Jak wspomnieliśmy wyżej, Twoje ubezpieczenie OC zawiera kilka istotnych wyłączeń odpowiedzialności. Jeśli Twój samochód spowoduje szkody w okolicznościach, które są wyłączone z ochrony, towarzystwo ubezpieczeniowe co prawda wypłaci odszkodowania poszkodowanym, ale po likwidacji szkody zwróci się do kierowcy z żądaniem zwrotu środków. W efekcie pełna odpowiedzialność finansowa spada na kierowcę.

To ważne!

Udostępnienie pojazdu osobie bez uprawnień wiąże się z tym, że w sytuacji, gdy spowoduje ona wypadek, regresem ubezpieczeniowym zostaniesz obciążony zarówno Ty, jak i osoba, która doprowadziła do stłuczki.

Miałem stłuczkę, a moje prawo jazdy zostało w domu

Zdałeś egzamin na prawo jazdy? Akurat dziś pechowo się złożyło, że zapomniałeś zabrać prawa jazdy z domu? Nie musisz się przejmować! Wożenie prawa jazdy ze sobą nie jest obowiązkowe. Jeżeli posiadasz uprawnienia do kierowania pojazdem nie masz się czym martwić. Policja czy inny organ kontrolny sprawdzi dane dotyczące posiadanych przez Ciebie uprawnień w CEPiK. Jeżeli Twoje prawo jazdy jest ważne – nie dostaniesz mandatu. Przed nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym musiałbyś liczyć się z mandatem w wysokości 50 zł, obecnie na szczęście policja jest w stanie sprawdzić wszystkie dane cyfrowo.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wybierz OC i bądź pod ochroną!

Do Twojej dyspozycji oddajemy kalkulator OC i AC, infolinię CUK Ubezpieczenia oraz setki placówek w całej Polsce.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku