2022-04-14

Dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Dowiedz się więcej na temat dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Nadal jest czas na złożenie wniosku na płatności bezpośrednie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdyż termin został przedłużony aż do końca maja. Dowiedz się, co jest potrzebne, aby uczestniczyć w naborze wniosków o płatności bezpośrednie.

Dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – E-wniosek Plus

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłużyła nabór wniosków na dopłaty do 31 maja2022 roku. Dokumenty można przesyłać od 15 marca w formie elektronicznej. W tym celu należy pobrać rządową aplikację E-Wniosek Plus. Należy jednak pamiętać, że od tego roku zarejestrować się na nią można tylko poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Podczas rejestracji użytkownik zostanie poproszony o podanie następujących informacji:

  • 8 ostatnich cyfr rachunku bankowego,
  • wysokość kwoty z ostatniego przelewu z ARiMR,
  • numer producenta nadany przez ARiMr.

Pamiętaj! Jeśli konto do aplikacji zostało już założone podczas poprzednich edycji naborów, zamiast numeru producenta należy wykorzystać numer otrzymany przez system.

Zamów rozmowę

E-Wniosek Plus – czy można złożyć w wersji papierowej?

Osoby obawiające się, że proces składania wniosku przez aplikacje może być trudniejszy niż w formie tradycyjnej, mogą skorzystać z pomocy powiatowych biur ARiMR. Takie wsparcie przysługuje także rolnikom niemającym dostępu do komputera. W szczególnych przypadkach możliwe jest złożenie wniosku w wersji papierowej. Z takiego wyjątku mogą skorzystać wyłącznie osoby, które:

  • nie mają dostępu do urządzeń elektronicznych pozwalających na przesłanie wniosku w aplikacji,
  • nie mogą dojechać do powiatowych biur ARiMR w celu skorzystania z pomocy.

Decydujesz się na złożenie wniosku w formie papierowej? Musisz pamiętać, że konieczne jest dołączenie specjalnych oświadczeń wyrażających zgodę na użycie loginu i kodu dostępu celem wprowadzenia wniosku. Jeśli rolnik nie ma takich danych, powinien dołączyć dokument udzielający zgodę na wykorzystanie niezbędnych informacji do wygenerowania takiego kodu i numeru. Jeśli zabraknie jednego z tych oświadczeń, wniosek będzie rozpatrzony negatywnie.

E-Wniosek Plus – dopłaty bezpośrednie

Poprzez aplikację E-Wniosek Plus możliwe jest złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie w kilku obszarach. W ramach wsparcia bezpośredniego można uzyskać płatności do powierzchni upraw np. roślin strączkowych na ziarno, pastewnych, a także chmielu, pomidorów, lnu czy konopi włóknistych. Ponadto przyznawane są także dopłaty do bydła, krów, kóz i owiec. Można starać się także o płatności za zazielenienie lub przeznaczonej dla młodych rolników. Ponadto poza wsparciem bezpośrednim, dostępne są także wnioski o przyznanie płatności:

  • w ramach przejściowego wsparcia krajowego,
  • pielęgnacji gruntów,
  • zalesienia,
  • ekologicznej,
  • ONW.

Przy składaniu wniosków należy dokładnie określić obszar płatności bezpośrednich, gdyż właśnie w ich zakresie będzie on rozpatrywany. Warto pamiętać, że każdy rolnik, który pobiera dopłaty bezpośrednie, powinien mieć ubezpieczone minimum 50% swoich upraw. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: Które ubezpieczenia rolnicze są obowiązkowe?

Zamów rozmowę

E-Wniosek Plus – jak go złożyć?

Jeśli już zarejestrowałeś się w aplikacji, warto przejść do złożenia wniosku na dopłaty bezpośrednie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Proces nie jest skomplikowany, a kreator dostępny w aplikacji jest pomocnym narzędziem przy wypełnianiu formularza. Aby złożyć E-wniosek na dopłaty bezpośrednie, należy wykonać następujące czynności:

  • zalogowanie się do aplikacji E-Wniosek Plus,
  • wybór jednego z dostępnych wniosków o przyznanie płatności w kampanii 2022,
  • zaznaczenie rodzaju płatności, możliwy jest wybór kilku opcji,
  • dodanie wymaganych załączników, jeśli ubiegasz się o przyznanie płatności do uprawy np. buraków cukrowych, roślin konopi włóknistych, pomidorów czy ziemniaków skrobiowych,
  • wypełnienie przeznaczonej do tego deklaracji w przypadku wyboru płatności zwierząt,
  • uzupełnienie rozbieżności wykrytych przez kreator — przy przechodzeniu do kolejnych części wniosku,
  • zaznaczenie zgody, aktualizację danych oraz wysłanie wniosku

Warto wiedzieć, że na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa znajdują się także czytelne instrukcje do każdego rodzaju wniosku o dopłaty bezpośrednie.

E-Wniosek Plus – do kiedy?

Termin naboru wniosków o płatności bezpośrednie został przedłużony do 31 maja 2022 roku. Natomiast nawet osoby działające na ostatnią chwilę, które nie zdążą do końca maja wysłać wniosku, nadal mogą starać się o dopłaty, jednak proporcjonalnie pomniejszone o 1% zależnie od liczby dni opóźnienia. Terminem ostatecznym jest 10 czerwca 2022 roku i do tego dnia można również wprowadzać zmiany we wnioskach.

Oprócz postarania się o dopłaty bezpośrednie warto zadbać o obowiązkowe OC dla rolnika orazubezpieczenie upraw. Jeśli masz polisę, ale zastanawiasz się nad zmianą towarzystwa ubezpieczeniowego, sprawdź,jak napisać wypowiedzenie OC rolnika. W ten sposób, gdy znajdziesz lepszą ofertę, będziesz wiedział, jak i kiedy możesz wypowiedzieć umowę obecnemu ubezpieczycielowi.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku