2023-10-25

Sprawdzenie auta przed kupnem – co zrobić i gdzie?

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu.

Sprawdzenie auta przed kupnem – co zrobić i gdzie?

Znalazłeś wymarzone auto w korzystnej cenie? Jesteś jednak ostrożny i chcesz sprawdzić przed zakupem, czy naprawdę warto dokonać transakcji? Czy auto nie jest kradzione? Czy jest sprawne? Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego na temat sprawdzenia auta przed kupnem.

Samodzielne sprawdzanie auta przed kupnem

Już na etapie przeglądania ogłoszeń możesz sprawdzić auto. Wszystko za sprawą internetowej bazy danych, realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji pod nazwą Historia Pojazdu. Dane pochodzące z Centralnej Ewidencji Pojazdów obejmują wiele informacji, przesyłanych od 2004 r. przez niezależne od siebie instytucje. Wpisując na stronie internetowej numer VIN, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji (dane te właściciele aut wpisują zazwyczaj w ogłoszeniu, a jeśli nie, to o nie poproś) możesz sprawdzić m.in. takie kwestie:

 • jakie są dokładne dane techniczne auta (pojemność, moc silnika, rodzaj paliwa),
 • czy auto ma ważne badania techniczne i jakie były wyniki przeglądów,
 • jaki był odczyt drogomierza podczas badań technicznych, kontroli drogowych,
 • czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC,
 • ilu właścicieli ma pojazd,
 • czy jest wpisany w bazie jako kradziony lub poszukiwany,
 • jeśli był sprzedany, jaka była data zbycia pojazdu,
 • kto był właścicielem (czy firma, czy osoba prywatna),
 • czy pojazd był czasowo wycofany z ruchu.

Na co zwrócić uwagę? Jeśli jakieś kwestie budzą Twoje wątpliwości, np. przebieg auta podany w ogłoszeniu jest kompletnie inny niż ten zawarty w bazie, to powinna Ci się zapalić lampka ostrzegawcza. Również wszelkie inne niezgodności pomiędzy informacjami, które deklaruje właściciel i danymi w bazie Historia Pojazdu powinny obudzić Twoją czujność.

Czy wiesz, że…

Portal Historia Pojazdu zawiera dane na temat historii samochodów zarejestrowanych w Polsce, ale i w Niemczech, Francji czy krajach bałtyckich. Auta sprowadzane z zagranicy możesz sprawdzić przy pomocy płatnych serwisów takich jak: autoDNA.pl, vin-info.pl, carfax.com, autoceck.com. Te dwa ostatnie dotyczą aut, pochodzących ze Stanów Zjednoczonych.

Co sprawdzić przy kupnie samochodu – lista

Jeśli po wstępnej analizie, ogłoszenie nie budzi Twojej wątpliwości, pora umówić się z właścicielem na oględziny. Możesz spróbować sam obejrzeć samochód, by sprawdzić, czy jest sprawny. Na co zwrócić uwagę? Przed jazdą próbną obejrzyj auto. Zajrzyj pod samochód od spodu, aby ocenić, czy żadne płyny eksploatacyjne nie wyciekają. Oceń również stan podwozia. Zaawansowana korozja to nie tylko stan zagrażający bezpieczeństwu kierowcy. Taki samochód nie przejdzie badania technicznego. Jeśli masz możliwość zbadania karoserii specjalnym miernikiem, to dowiesz się, czy samochód brał udział w stłuczce lub wypadku i czy właściciel mówi prawdę w tym temacie. Oprócz tego sprawdź zużycie klocków hamulcowych, opon, oceń stan szyb i sprawdź działanie drzwi oraz systemów elektronicznych. Podczas włączania silnika zapalają się wszystkie kontrolki w samochodzie. Jeśli jakaś lampka się nie pali, może to oznaczać, że właściciel odłączył ją, by zamaskować jakąś awarię. W trakcie jazdy próbnej sprawdź, jak zachowuje się zawieszenie na nierównym podłożu. Wsłuchaj się też w odgłosy, jakie wydaje silnik.

A jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie sprawdzić stan auta, to przeczytaj kolejne punkty tego artykułu.

Gdzie sprawdzić auto przed kupnem?

By sprawdzić stan techniczny auta, które masz zamiar kupić, możesz skorzystać z kilku rozwiązań:

 • Udać się do autoryzowanej stacji obsługi, tzw. ASO

W takim miejscu samochód obejrzy kilku specjalistów m.in. blacharz czy elektryk. Każdy z nich może wychwycić inne usterki. Dodatkowo pracownicy ASO mają doświadczenie w oględzinach takich aut i wiedzą, na co zwrócić uwagę, by nie dać się złapać na sztuczki nieuczciwych sprzedawców. Profesjonalny sprzęt diagnostyczny z pewnością wychwyci o wiele więcej usterek niż sprawdzenie auta „gołym okiem”. Pracownicy stacji ASO mają dostęp do historii serwisowej aut i są w stanie omówić z potencjalnym właścicielem ważne kwestie. Z ASO wychodzimy ze szczegółowym raportem na temat potencjalnych usterek do usunięcia.

A ile kosztuje sprawdzenie auta przed kupnem? Niestety nie jest to najtańsza usługa, bo zapłacimy za nią od 200 do 500 zł. Jednak, gdy mamy zamiar kupić drogie auto, warto wydać takie pieniądze, by mieć pewność, że w najbliższym czasie nie czeka nas wizyta u mechanika i kosztowna naprawa.

 • Umówić się na wizytę w serwisie samochodowym

Jeśli nie stać nas na wizytę w ASO lub po prostu kupujemy auto o niskiej wartości, możemy zdecydować się na sprawdzenie auta u mechanika. Pracownicy serwisów mają wiedzę i doświadczenie w naprawianiu usterek, co w połączeniu z dostępnością specjalistycznego sprzętu diagnostycznego pozwala na znalezienie poważnych usterek. Fachowcy nie tylko je znajdą, ale od razu ocenią koszt ich usunięcia. Koszt wizyty w takiej stacji diagnostycznej zaczyna się od 100 zł. Musimy się jednak liczyć z tym, że pewne kwestie mogą zostać sprawdzone za dodatkową opłatą np. oszacowanie grubości lakieru specjalnym miernikiem. W porównaniu z ASO nie dowiemy się też w serwisie samochodowym, jaka jest historia serwisowa, a także nie poznamy prawdziwego przebiegu pojazdu.

 • Skorzystać z usług zewnętrznej firmy oferującej oględziny auta

Tego typu rozwiązanie jest świetne w przypadku aut, które znajdują się daleko od naszego miejsca zamieszkania. Taki specjalista sprawdzi za nas auto na miejscu i wykona szczegółową dokumentację fotograficzną. Jego praca zakończy się raportem wraz ze zdjęciami oraz informacją, czy warto dane auto kupić, czy nie. Koszt takiej usługi jest zależny od tego, czy zdecydujesz się na podstawową ofertę, czy rozszerzoną – możesz zapłacić od 50 do 500 zł.

 • Umówić się na oględziny z rzeczoznawcą samochodowym

Rzeczoznawcy samochodowi, wpisani w Centralny Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych pomagają również w zakupie aut. Ponieważ z reguły specjalizują się w oględzinach aut jednej marki, mają naprawdę szczegółową wiedzę i mogą sprawdzić auto pod różnymi względami. W zależności od zakresu usługi, rzeczoznawca sprawdzi auto od 350 zł.

Sprawdzenie auta przed kupnem – czy samochód jest kradziony?

Oprócz sprawdzenia na portalu Historia Pojazdu, czy samochód nie widnieje jako kradziony lub poszukiwany, warto też być wyczulonym na niektóre kwestie. Trzeba sprawdzić oznaczenia na tablicach zamontowanych w różnych miejscach z numerem VIN pojazdu. Oprócz tego koniecznie należy porównać brzmienie tablicy rejestracyjnej z danymi w dowodzie rejestracyjnym, na karcie pojazdu i w książeczce serwisowej.   

Podczas spisywania umowy kupna-sprzedaży powinni być obecni wszyscy współwłaściciele. Jeśli więc auto, które jest własnością dwóch lub kilku osób sprzedawane jest przez jedną osobę, powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza. Warto wspomnieć, że specjalne upoważnienie również łatwo jest podrobić.

Zwróć uwagę, ile kompletów kluczy oferuje sprzedawca auta. Jeśli chce przekazać Ci tylko jeden klucz, zasłaniając się tym, że drugi zgubił, to powinieneś nabrać podejrzeń.

Bądź czujny, jeśli chodzi o dokumenty. Jeśli dowód rejestracyjny przekreślenia niepotwierdzone przez urzędnika, to znak, że trzeba być ostrożnym. Również, gdy sprzedawca chce przekazać nowemu właścicielowi duplikat karty pojazdu, to informacja, że auto może być kradzione. Nikt nie przewozi w aucie tego dokumentu, a uzyskanie duplikatu przed zgłoszeniem kradzieży nie jest takie trudne – wystarczy sfałszowane pełnomocnictwo.

Pamiętaj, że podczas transakcji, stary właściciel powinien przekazać Ci ubezpieczenie OC. Jeśli okaże się, że numer polisy jest inny niż ten znaleziony na stronie UFG przy pomocy numeru rejestracyjnego czy VIN, to koniecznie przyjrzyj się takiemu samochodowi bliżej pod kątem tego, czy nie jest kradziony.

No właśnie, bliżej, czyli jak? By mieć pewność, czy auto nie jest kradzione, możesz udać się na policję, by to sprawdzić. Potrzebne będą Ci do tego dokumenty auta oraz dowód osobisty. Na komisariacie otrzymasz szczegółowy raport, zawierający informację czy aut zostało zgłoszone jako kradzione w Polsce, czy w innym miejscu Europy.

Kupiłeś auto – co z ubezpieczeniem OC?

Sprzedający auto powinien zgłosić fakt zbycia pojazdu w towarzystwie, w którym ma wykupioną polisę OC. Przeniesienie ubezpieczenia na nowego właściciela odbywa się więc automatycznie. Jednak warto pamiętać, że taka polisa nie przedłuży się automatycznie - kolejną trzeba wykupić już samodzielnie. Jeśli zastanawiasz się, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC, wpisz dane w naszym kalkulatorze OC i AC. To prosty sposób na porównanie kilku ofert oraz zakup polisy online.

Jeśli kupiłeś auto z zagranicy, przeczytaj: Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?     

Nadal zastanawiasz się, czy kupować używany samochód? A może myślisz nad tym, czy kupić auta z salonu? Przeczytaj: Czy warto kupować nowy samochód?

Sprawdzenie auta przed kupnem – co zrobić i gdzie? Podsumowanie

 • Pierwszy etap sprawdzenia auta przed zakupem to wyszukanie go w bazie Historia Pojazdu. Z informacji tu zawartych można dowiedzieć się m.in. czy auto nie jest kradzione.
 • Mając wiedzę na temat samochodów, można zdecydować się na samodzielne oględziny. Warto zwrócić uwagę na samochód pod kątem wycieku płynów eksploatacyjnych czy wsłuchać się w odgłos silnika podczas jazdy próbnej.
 • By mieć pewność, że auto jest sprawne, można skorzystać z usług oferowanych przez autoryzowane stacje obsługi, niezależnych serwisów samochodowych, zewnętrznych firm, zajmujących się oględzinami aut czy też rzeczoznawców samochodowych.
 • Samochód pod kątem tego, czy nie jest kradziony można sprawdzić na komisariacie policji. Trzeba okazać dokumenty auta oraz dowód tożsamości.

FAQ:

 • 1
  Jak sprawdzić, czy samochód nie jest obciążony?

  Jeśli chcesz sprawdzić, czy samochód, który zamierzasz kupić nie jest obciążony kredytem, możesz udać się do sądu, by sprawdzić go w Rejestrze Zastawów lub zamówić stosowny raport przez internet.

 • 2
  Jak sprawdzić, czy kupowane auto nie jest kradzione?

  By sprawdzić, czy auto nie jest kradzione, można porównać, czy dane techniczne są zgodne z rzeczywistością. W tym celu potrzebny nam będzie numer VIN, by wyszukać auto w bazie na www.historiapojazdu.gov.pl. Oprócz tego naszą uwagę powinno zwrócić to, że sprzedawane auto ma tylko jeden komplet kluczyków lub dowód rejestracyjny z licznymi przekreśleniami, niezatwierdzonymi przez urzędnika.

 • 3
  Jak sprawdzić auto na policji?

  By sprawdzić, czy auto nie jest kradzione można zweryfikować je na policji. Wystarczy pojechać na komisariat z dokumentami auta, a funkcjonariusz policji sprawdzi po numerze VIN, czy auto nie widnieje w bazie samochodów skradzionych.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku