W tym artykule:
- Skalne miasto Polska – jak powstały unikalne formacje skalne?
- Skalne miasto Góry Stołowe – Błędne Skały
- Błędne skały - zwiedzanie i szlak
- Błędne skały – dojazd i nocleg
- Kamienne miasto Polska – rezerwat przyrody „Skamieniałe Miasto”
- Skalne miasto – trasy zwiedzania
- Skalne miasto Podzamcza
- Skalne miasto w Polsce – Skały Starościńskie w Rudawach Janowickich
- Kamienne miasto Polska – Szwajcaria Lwówecka
- Skalne miasteczko – poradnik. Postaw na bezpieczeństwo i zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie
Skalne miasto to unikalna sieć labiryntów skalnych tworząca przestrzeń idealną do pieszych wycieczek. Pośród skalnych labiryntów turyści czują się jak w odległej, magicznej krainie. Jednym z najbardziej popularnych miasteczek skalnych jest, znajdujące się w Czechach, Skalne Miasto Adrspach – przyciąga ono corocznie tłumy turystów z wielu krajów. Jeśli jednak obawiasz się, że aby móc podziwiać niezwykłe skalne formacje, musisz wybrać się na długą wycieczkę poza granice naszego kraju, nic bardziej mylnego! Polskie skalne miasta nie są tak słynne, jak czeskie Skalne Miasto Adrspach, dlatego niewielu z nas wie, że wystarczy zaledwie krótka, przyjemna podróż, aby móc przechadzać się wśród niesamowitego dzieła natury.
Co więcej, nie spotka się w nich tłumów i licznych wycieczek turystycznych, dzięki czemu można napawać się bliskością przyrody i panującym tam harmonijnym spokojem. Zastanawiasz się, gdzie szukać skalnych miasteczek w Polsce? Te najpiękniejsze znajdują się w południowej części kraju, przede wszystkim w okolicach Gór Stołowych. Większość z nich ma status rezerwatów przyrody, więc wędrówki muszą odbywać się specjalnie wyznaczonymi trasami.
Skalne miasto Polska – jak powstały unikalne formacje skalne?
Geneza powstania skalnych miast w Polsce jest niezwykle ciekawa – ich historia sięga nawet kilku tysięcy lat wstecz. Większość takich miejsc stworzona jest przez liczne grupy różnorodnych form skalnych, ukształtowanych na powierzchni Ziemi. Składają się z formacji takich jak baszty, skałki, ambony czy grzyby skalne, umieszczonych w niewielkiej odległości od siebie i oddzielonych przez szczeliny skalne. Choć rozmieszczenie skał w kamiennym mieście wydaje się być przemyślane i niemal przystosowane do pieszych wędrówek, stanowi efekt erozji terenu, spowodowanej m.in. przez wody deszczowe, działanie wiatru czy spękania skalne. Najczęściej odwiedzane regiony, w których odnaleźć możemy skalne miasto to:
- Góry Stołowe,
- Pogórze Rożnowskie,
- Góry Świętokrzyskie,
- Karkonosze,
- Szwajcaria Lwówecka.
Miasto skalne Polska to doskonała propozycja nie tylko dla miłośników górskich wycieczek, ale również dla wszystkich amatorów aktywnego spędzania czasu w okolicznościach przyrody. Możesz wybrać się tam całą rodziną, tylko we dwoje lub w większej grupie turystycznej. Ponadto, kamienne miasteczka pięknie prezentują się o każdej porze roku – to zatem znakomite miejsce zarówno na wakacyjny wyjazd, jak i na wycieczkę podczas ferii zimowych. Jeśli zastanawiasz się, które skalne miasto najlepiej odwiedzić, poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji, które pomogą Ci w podjęciu najlepszej decyzji!
Skalne miasto Góry Stołowe – Błędne Skały
Błędne Skały to labirynt stworzony z bloków skalnych znajdujący się na wysokości 853 m n.p.m. w Sudetach Środkowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należą one do jednego z nielicznych w Europie przykładów gór płytowych, które wypiętrzyły się około 30 milionów lat temu. Na obszarze niemal 22 ha można podziwiać różnorodne formy skalne o wysokości od 6 do 11 metrów. Osobliwe kształty przypominające maczugi, grzyby czy słupy przyciągają turystów z całego świata. Co ciekawe, nazwa skalnych labiryntów w górach stołowych nie zawsze była taka sama. W latach 40. XX wieku Błędne Skały były określane przez żołnierzy mianem Wilczych Dołów lub porównywane do zamkowych ruin.
Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność.
Błędne skały - zwiedzanie i szlak
Przez Labirynt Błędnych Skał ciągnie się długi na kilkaset metrów szlak turystyczny, który prowadzi w znacznej mierze po drewnianych pomostach, a w najwęższych punktach ma szerokość jedynie kilkudziesięciu centymetrów. Ponadto, spacerując po Błędnych Skałach mamy możliwość odwiedzenia punktu widokowego o nazwie Skalne Czasze, z którego rozciąga się wspaniały widok na Szczeliniec, a przy odpowiednich warunkach dostrzec możemy nawet Karkonosze. Jeśli zastawiasz się, jak dotrzeć do Błędnych Skał i co możesz zobaczyć podczas pieszej wędrówki, poniżej przedstawiamy szczegółową trasę, dzięki której dokładnie zaplanujesz swoją wycieczkę.
- Parking na Lisiej Przełęczy – to punkt startowy każdej wędrówki po Błędnych Skałach. Rozpoczynając swoją wycieczkę, kierujemy się zielonym szlakiem, który doprowadzi nas do kasy biletowej, gdzie będziemy mogli rozpocząć zwiedzanie.
- Błędne Skały – na zwiedzanie skalnego labiryntu należy przeznaczyć około godziny – w tym czasie możemy spacerem dotrzeć do najbardziej ciekawych punktów i nie pominiemy żadnej atrakcji. Należy wziąć także pod uwagę, że Błędne Skały są miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, więc jeśli chcemy uniknąć tłumów, warto zaplanować wyjazd poza sezonem lub wybrać się na wędrówkę wczesną porą.
- Trasa powrotna – wraz z końcem wędrówki po Błędnych Skałach docieramy ponownie do zielonego szlaku, który doprowadzi nas do schroniska PTTK Pasterka. Następnie wyruszamy drogą przez las i szlakiem niebieskim przez łąkę, poprzez Karłów, z końcowym punktem na parkingu w Lisiej Przełęczy.
Błędne skały – dojazd i nocleg
Planujesz dłuższy wyjazd i oprócz Błędnych Skał, pragniesz zwiedzić okolice Parku Narodowego Gór Stołowych? Jeśli zastanawiasz się, w jakiej miejscowości najlepiej się zatrzymać i zaplanować nocleg, polecamy wybór obiektu w Karłowie, Dusznikach Zdroju lub Radkowie. Rejon ten jest niezwykle przyjazny turystom i posiada rozbudowaną bazę noclegową – spośród tak szerokiej oferty z pewnością wybierzesz coś dla siebie.
Kamienne miasto Polska – rezerwat przyrody „Skamieniałe Miasto”
„Skamieniałe Miasto” to rezerwat przyrody nieożywionej położony na prawym brzegu rzeki Biała, na terenie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego w województwie małopolskim. Kamienne miasto obejmuje 15 ha leśnego terenu i jest położone w odległości 1 km od Ciężkowic (pomiędzy Nowym Sączem a Tarnowem). Rozlega się na grzbiecie i północnych stokach wzniesienia Skała o wysokości 367 m n.p.m..
Z DORADCĄ
Na tle pozostałych miasteczek skalnych wyróżniają je niezwykłe formacje skalne o pokaźnych rozmiarach, zbudowane z gruboziarnistych piaskowców i zlepieńców ciężkowickich. Niesamowite kształty przypominające maczugi i grzyby skalne zostały ukształtowane w wyniku erozji. W skałach znajdują się również liczne jaskinie, które są naturalnym siedliskiem dla nietoperzy. W Wąwozie Czarownic, który położony jest tuż za rezerwatem, odnaleźć możemy zapierający dech, 14-metrowy wodospad.
Skalne miasto – trasy zwiedzania
Nie jesteś zwolennikiem żmudnych górskich wędrówek, które potrafią zająć długie godziny i wymagają odpowiedniego przygotowania fizycznego? Może podróżujesz z małymi dziećmi i szukasz przystępnych tras wycieczkowych? „Skamieniałe Miasto” to doskonały wybór! Droga do rezerwatu jest niezwykle prosta i nie powinna być dla nikogo problemem. Wędrówkę możemy zacząć ok. 1 km od centrum Ciężkowic i następnie ruszyć 2-kilometrowym niebieskim szlakiem turystycznym. Jeśli chcemy zobaczyć słynne skały o nazwie „Czarownica” (przypominająca kształtem profil twarzy wiedźmy) i „Ratusz”, musimy pamiętać o tym, że znajdują się one po prawej stronie trasy i prowadzi do nich specjalny wiadukt turystyczny.
Skalne miasto Podzamcza
Skalne miasto w Podzamczu to zespół kilkunastu wapiennych formacji skalnych o fantazyjnych kształtach, które razem tworzą unikatowy labirynt skalny. Umieszczone u stóp Zamku Ogrodzieniec, nieopodal Góry Janowskiego (o wysokości 515 m n.p.m.), jest jednym z najbardziej efektownych kamiennych miast polskich. To miejsce uwielbiane nie tylko przez amatorów górskich wędrówek, ale również przez miłośników wspinaczki skałkowej.
Z DORADCĄ
Skały w Polsce u podnóża Góry Janowskiego to teren doskonale zagospodarowany pod kątem wspinaczkowym – w 2009 roku obszar ten został objęty specjalnymi pracami porządkowymi, które zakładały m.in. wycinkę krzewów i wymianę punktów asekuracyjnych. Odwiedzając skalne miasto warto poświęcić również czas na wędrówkę na szczyt Góry Janowskiego (najwyższego wzniesienia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej), z którego rozpościera się malowniczy widok na rejony Jury, a nawet na pasma górskie Karpat.
Skalne miasto w Polsce – Skały Starościńskie w Rudawach Janowickich
Skały Starościńskie to zespół formacji skalnych na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego w Regionie Rudaw Janowickich na Dolnym Śląsku. Znajdują się na wysokości 718 m n.p.m. na szczycie Lwiej Góry, z której rozpościera się panorama Kotliny Strużnickiej. Formacje skalne zbudowane są z waryscyjskiego granitu karkonoskiego i sięgają nawet 20 metrów. W otoczeniu bujnego lasu możemy podziwiać liczne półki i okna skalne, wielokształtne szczeliny, iglice i filary.
Skalne miasto – zwiedzanie
Aby wyruszyć na zwiedzanie Skał Starościńskich, możesz wybrać jeden z trzech punktów startowych. Najdłuższą trasę, zakładającą godzinną wędrówkę, możemy rozpocząć w Janowicach Wielkich. 45-minutowy spacer szlakiem czeka nas w przypadku wyboru Przełęczy Karpnickiej. Jeśli zależy nam na jak najkrótszej trasie, powinniśmy wyruszyć z miejscowości Strużnica.
Droga do głównej atrakcji obfituje w piękne widoki z rozsianymi gdzieniegdzie blokami skalnymi. Z platformy widokowej, do której prowadzą wykute w kamieniu schody, rozciąga się panorama Rudaw Janowickich, a przy odrobinie szczęścia możemy dostrzec nawet szczyt Śnieżki. Na uwagę zasługują także takie formacje, jak Piec i Skalny Most - ten ostatni tworzy niezapomniany punkt widokowy składający się z 25-metrowych ścian, połączonych w niewielkie przejście u samego szczytu. Jeśli wybieramy się na rodzinne wakacje, warto odwiedzić również znajdujące się nieopodal ruiny zamku Bolczów.
Kamienne miasto Polska – Szwajcaria Lwówecka
Szwajcaria Lwówecka to grupa formacji skalnych, która znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Bobru w Lwówku Śląskim. Poza górami Stołowymi, jest najwyższą naturalną formacją skalną zbudowaną z piaskowca. Nazwa tego skalnego miasta jest inspirowana labiryntami skalnymi położonymi w Szwajcarii Saskiej w Niemczech. Formacje skalne polskiej Szwajcarii są efektem intensywnego wietrzenia mrozowego czerwonych piaskowców triasowych i szarych piaskowców kredowych. Krajobraz ten zachwyca różnorodnością form i kształtów skalnych – zobaczyć możemy m.in. jaskinie szczelinowe, ambony, baszty czy półki.
Skalne miasto – dojazd i trasa
Szwajcaria Lwówecka położona jest na obrzeżach Lwówka Śląskiego, z którego w prosty sposób możemy dojechać do skalnego miasta. Nie musimy się również martwić o znalezienie miejsca postojowego – parking umiejscowiony jest u podnóża skał, tuż przy szlaku turystycznym, który poprowadzi nas kamiennymi schodami w górę. Trasa jest łatwa i przyjemna, dlatego z powodzeniem mogą ja obrać nawet osoby niezaprawione w górskich wędrówkach. Wzdłuż szlaku ciągnie się 800-metrowa ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Szwajcaria Lwówecka”, która zabierze nas na sam szczyt – z niego rozpościera się piękny widok na panoramę okolicy i Przedgórze Sudeckie. Jeśli jesteśmy spragnieni dalszych wrażeń, wokół Lwówka Śląskiego znajdziemy wiele szlaków turystycznych, które zachwycają niesamowitymi okolicznościami przyrody.
Skalne miasteczko – poradnik. Postaw na bezpieczeństwo i zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie
Planujesz wycieczkę do jednego z miast skalnych i pragniesz, aby cała podróż przebiegła bez zarzutu? Zapewnij sobie oraz swoim bliskim maksymalny poziom bezpieczeństwa i ochrony podczas wyjazdu i zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie. Takie świadczenie jest szczególnie ważne, gdy zamierzamy aktywnie spędzać czas – dotyczy to nie tylko sportów ekstremalnych (takich jak na przykład wspinaczka skałkowa), które obarczone są dodatkowym ryzykiem, ale również zwykłych spacerów na wysokościach. Chociaż górskie szlaki są wyjątkowo zdrową formą wypoczynku i aktywności fizycznej, panujące na nich warunki często prowadzą do kontuzji i wypadków. Każdy, kto wybiera się w takie wyprawy, powinien mieć ubezpieczenie OC i NNW. Dobra polisa zapewni nam nie tylko odpowiednią pomoc i wsparcie w razie wypadku, ale zagwarantuje również odpowiednią wygodę i poczucie komfortu, dzięki którym będziemy mogli bez stresu cieszyć się wyjazdem.
Oceń artykuł