2021-11-04

Rzeczoznawca samochodowy - kim jest, ile kosztuje i kiedy warto skorzystać z jego usług?

Poznaj najważniejsze informacje, które dotyczą usług rzeczoznawcy samochodowego.

Rzeczoznawca samochodowy - kim jest, ile kosztuje i kiedy warto skorzystać z jego usług?

Do głównych zadań rzeczoznawcy samochodowego należy wycena wartości samochodu czy ocena szkód po wypadku, kolizji czy też stłuczce. Warto wiedzieć, kiedy można skorzystać z jego usług. Sprawdź, kim dokładnie jest rzeczoznawca samochodowy i jak może Ci pomóc.

Kim jest rzeczoznawca samochodowy?

Rzeczoznawca samochodowy to osoba, która jest specjalistą w dziedzinie wyceny pojazdów. Powinna znać się też na motoryzacji, aby wydawać specjalne opinie czy też przygotowywać ekspertyzy dla podmiotów, z którymi współpracuje. Dobry rzeczoznawca samochodowy nie tylko opiniuje stan techniczny pojazdów, ale także wskazuje najlepszy sposób na jego naprawę. Potrafi wycenić taki koszt, poinformować o uszkodzeniach pojazdu po wypadkach, a także wskazać, które części nadają się do wymiany. 

Często też rzeczoznawca motoryzacyjny wydaje pełen kosztorys napraw.Najczęściej rzeczoznawca samochodowy współpracuje z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym, ale może świadczyć też usługi dla klientów indywidualnych, warsztatów samochodowych oraz innych firm, które potrzebują takiego wsparcia. 

To ciekawe!

W Polsce obowiązuje tzw. Centralny Rejestr Rzeczoznawców Majątkowych. To miejsce, w którym możesz sprawdzić, czy dana osoba faktycznie ma uprawnienia do tego zawodu. Działa on na tej stronie internetowej.

Dlaczego potrzebna jest wycena rzeczoznawcy samochodu?

Zastanawiasz się, dlaczego w ogóle klienci indywidualni korzystają z usług wyceny rzeczoznawcy samochodowego? Przedstawmy to na przykładzie. Jeśli dojdzie do kolizji czy też wypadku z Twojej winy, poszkodowanemu należy się wypłata w ramach ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe dla każdego właściciela auta. Z kolei Twój uszkodzony pojazd możesz naprawić samodzielnie albo zgłosić się do ubezpieczyciela, u którego kupiłeś dobrowolną polisę AC. Towarzystwo zaczyna wtedy procedurę, którą nazywa się procesem likwidacji szkody. Ustala wysokość odszkodowania, korzystając z własnych cenników oraz wyceny rzeczoznawcy samochodowego.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Szkody z AC likwiduje się na kilka sposobów, w zależności od tego, jaką posiadasz polisę. Może to być np. metoda kosztorysowa, czyli otrzymujesz zwrot szacowanych kosztów naprawy auta. Z kolei metoda warsztatowa polega na tym, że korzystasz z usług zakładu, który wystawia fakturę. Koszty związane z naprawą reguluje towarzystwo ubezpieczeniowe. 

Nie zawsze jednak koszty napraw są wyliczone w sposób satysfakcjonujący dla właściciela auta. Może mieć on wątpliwości, co do wysokości odszkodowania. Wtedy właśnie potrzebna jest wycena rzeczoznawcy samochodowego. Na tej podstawie można złożyć reklamację i jest większa szansa na to, że odszkodowanie będzie wyższe.

Niezależny rzeczoznawca samochodowy - kiedy skorzystać z jego usług?

Jako właściciel auta masz prawo skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego. Przykładowo, możesz to zrobić w takich sytuacjach:

  • kiedy nie wiesz, czy towarzystwo ubezpieczeniowe poprawnie wyliczyło szkodę po wypadku, kolizji czy też stłuczce,
  • kiedy potrzebujesz wyliczenia wartości pojazdu, np. po naprawie auta,
  • kiedy chcesz sprawdzić, czy doszło do szkody całkowitej, którą orzekło towarzystwo ubezpieczeniowe,
  • jeśli uważasz, że naprawa samochodu powinna mieć większą wartość, niż wyliczyło to towarzystwo ubezpieczeniowe,
  • przed zakupem samochodu z rynku wtórnego, aby sprawdzić dokładnie jego wartość,
  • przed sprzedażą pojazdu, który jest dość rzadkim egzemplarzem,
  • przed sprowadzeniem samochodu z zagranicy.
  • nadzorujący przejście dzieci przez jezdnię - muszą to być odpowiednio oznaczone miejsca,
  • kierowca autobusu szkolnego - taki obrazek spotkamy podczas postoju, kiedy dzieci muszą wsiąść lub wysiąść z autobusu,
  • ratownik górski - w trakcie prowadzenia akcji ratowniczej,
  • strażnik leśny, funkcjonariusz Straży Parku - w miejscach, w których prowadzą działania w związku z ich stanowiskiem,
  • strażak Państwowej Straży Pożarnej lub członek ochotniczej straży pożarnej - w trakcie akcji ratowniczej,
  • funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu - w trakcie wykonywania swojej pracy - czynności mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa osób, obiektów czy urządzeń,
  • pilot - w trakcie pilotowania przejazdu pojazdu nienormatywnego.

Tak naprawdę, w każdej sytuacji, w której chcesz sprawdzić poprawność wyliczeń towarzystwa ubezpieczeniowego, przyda się niezależny rzeczoznawca samochodowy. Jego opinia może być podstawą do zmiany dotychczasowego stanowiska firmy, np. kiedy doszło do zaniżenia wartości odszkodowania albo zawyżenia kosztów napraw, aby orzec szkodę całkowitą. Tym samym, jego usługi mogą być niezwykle istotne, kiedy w grę wchodzi wypłata świadczenia dla właściciela samochodu. Najczęściej rzeczoznawca samochodowy jest potrzebny po poważnych kolizjach i wypadkach. Oczywiście, nie za każdym razem, oceni on wartość samochodu na korzyść właściciela. 

Wtedy można skonsultować się z Rzecznikiem Finansowym, a następnie wejść na drogę sądową. To specjalnie powołana instytucja, która ma na celu bronić klientów firm ubezpieczeniowych, którzy zostali poszkodowani np. w wypłacie odszkodowania. Prowadzi on postępowanie interwencyjne lub polubowne. Pierwsza z sytuacji to taka, w której instytucja finansowa odrzuciła reklamację. Oznacza to, że właściciel auta np. dostał zbyt niskie odszkodowanie. Wtedy eksperci przygotowują niezbędne dokumenty i przekonują ubezpieczyciela o tym, aby zmienił on swoje stanowisko. Oczywiście niezbędne są tu wszelkie dokumenty i wyceny, aby udowodnić swoją rację. Do Rzecznika Finansowego można zgłosić się też wtedy, kiedy ubezpieczyciel nie zmienił swojego stanowiska. Postępowanie polubowne ma na celu ugodę, jeszcze przed wkroczeniem na drogę sądową.

Co trzeba wiedzieć przed spotkaniem z rzeczoznawcą samochodowym?

Oficjalni rzeczoznawcy samochodowi powinni spełnić szereg wymagań, aby świadczyć swoje usługi. Właśnie dlatego trzeba sprawdzić, czy osoba ta posiada certyfikat wydany przez jednostkę do tego uprawnioną. Ponadto warto zobaczyć, czy ma pozwolenie na wykonywanie tego zawodu w ogólnej liście rzeczoznawców. Dlaczego to takie ważne? Jeśli niezależny rzeczoznawca nie ma uprawnień, sporządzony kosztorys będzie stratą pieniędzy. Nie będzie on miał żadnej mocy w drodze do otrzymania większego odszkodowania od zakładu ubezpieczeń. 

Każdy, kto chce skorzystać z usług rzeczoznawców samochodowych, musi przygotować całą dotychczasową dokumentację. Przydadzą się zdjęcia z miejsca zdarzenia, dokumenty związane z autem, a także te, które otrzymano od towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto też przedstawić pisemne oświadczenie, w którym opisuje się zdarzenie, np. wypadek czy kolizję. Jeśli na miejsce została wezwana policja, przyda się także notatka sporządzona na miejscu. Im więcej przygotujesz dokumentów, tym lepiej dla rzeczoznawcy.

To ważne!

Nie w każdej sytuacji przydatna będzie opinia rzeczoznawcy samochodowego. Cena za jego usługi, do tego udowodnienie swoich racji w sądzie to spore koszty, które trzeba wziąć pod uwagę. Jeśli nie masz pewności, czy sprawa jest do wygrania, możesz też skonsultować się z Rzecznikiem Finansowym i przedstawić swoje wątpliwości. Powinien on doradzić, jakie masz opcje. Warto też zaznaczyć, że wszelkie koszty związane z powództwem muszą zostać Ci zwrócone, jeśli wygrasz sprawę.

Ile kosztuje rzeczoznawca samochodowy?

Nie jest odgórnie ustalone, ile kosztuje rzeczoznawca samochodowy. To stawki ustalane indywidualnie, w zależności od stopnia skomplikowania sprawy oraz tego, co dokładnie ma przygotować. Wycena niezależnego eksperta może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, jeśli ma zawierać poprawnie skonstruowany kosztorys.

Tego typu usługa wymaga sporego zaangażowania, czasu oraz przeglądu wielu dokumentów. Najczęściej jednak potrzebna jest wycena rzeczoznawcy samochodu. Cena za szacowanie szkód w pojeździe wynosi kilkaset złotych. Podobnie jest z wyceną wartości samochodu. Ceny wahają się od 200 do 500 złotych.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wiesz już jaka jest wycena rzeczoznawcy samochodu? Cena ta obejmuje oczywiście jego usługi, które świadczone są indywidualnie. Mimo wszystko, jeśli okaże się, że towarzystwo ubezpieczeniowe źle obliczyło straty i udowodnisz im to w postaci rzetelnej wyceny, kwota ta powinna Ci zostać zwrócona. Oznacza to, że ten kto się mylił w sporze, bierze na siebie koszt rzeczoznawcy samochodowego.

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym?

Nie każdy może zostać rzeczoznawcą samochodowym. Przepisy prawa dokładnie wskazują, co trzeba zrobić oraz jakich formalności dopełnić, aby praktykować ten zawód. Taka praca z pewnością jest ciekawą opcją dla osób, które pasjonują się motoryzacją i mają szeroką wiedzę na ten temat, a także śledzą nowinki w tej branży. Rzeczoznawcy są też potrzebni na rynku, a z ich usług korzysta wiele firm oraz instytucji. Zgłaszają się do nich również klienci indywidualni, dlatego pracy nie brakuje. Wypadki na drogach są i będą się zdarzać, dlatego jest to ciekawy zawód. Ponadto rzeczoznawcy mają elastyczny czas pracy. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać rzeczoznawcą samochodowym? Przede wszystkim, mieć wykształcenie średnie albo średnie branżowe. Aktualnie nie trzeba kończyć studiów, aby zostać rzeczoznawcą samochodowym. Trzeba też zdobyć praktykę zawodową, związaną z branżą, która powinna trwać przynajmniej 2 lata. Oczywiście warunkiem jest też posiadanie prawa jazdy kategorii A, B, C1 lub C. Kolejnym wymaganiem jest certyfikat w zakresie rzeczoznawca samochodowego, który wydawany jest przez uprawnione do tego jednostki. Rzeczoznawca samochodowy może świadczyć swoje usługi dopiero wtedy, kiedy zdobędzie poświadczenie niekaralności w zakresie przestępstw popełnionych umyślnie, a także zostanie wpisany na listę rzeczoznawców. Ta prowadzona jest przez ministerstwo. 

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Jeśli chodzi o certyfikat, można go zdobyć od trzech jednostek w Polsce. Warunkiem jest odbycie kursu specjalistycznego, który ma na celu solidne przygotowanie do zawodu. To: Stowarzyszenie Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego, Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców Samochodowych Polskiego Związku Motorowego, TÜVPOL Sp. z o.o. - Europejskie Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców i Specjalistów Techniki Samochodowej.

Niestety, aby zostać rzeczoznawcą samochodowym, trzeba liczyć się ze sporymi kosztami. Wiąże się to też ze sporą ilością czasu na kursy i szkolenia. Sam kurs na rzeczoznawcę samochodowego kosztuje około 30 000 złotych, więc jest to spory wydatek. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że to inwestycja, która w przyszłości powinna się zwrócić. Przykładowo, współpracując z sądami czy towarzystwami ubezpieczeniowymi, specjalistyczne ekspertyzy sporo kosztują. Warto zrobić sobie ogólny kosztorys oraz spróbować przewidzieć zarobki. Może okazać się, że taka inwestycja przy dużej liczbie zleceń szybko się zwróci. 

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku