2024-06-10

Co to jest regres ubezpieczeniowy?

Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym rekompensatę, ale będzie dochodził zwrotu odszkodowania od nietrzeźwego kierowcy.

Co to jest regres ubezpieczeniowy?

Nawet jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, może wystąpić tzw. regres ubezpieczeniowy. Jak się bronić? Czy można uniknąć zwrotu kosztów w całości lub w jej części do uprawnionej do tego instytucji? Sprawdzamy.

Najważniejsze informacje:

  • Regres ubezpieczeniowy w OC oznacza żądanie od sprawcy wypadku lub kolizji, przez ubezpieczyciela lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, zwrotu kosztów za wypłacone poszkodowanym odszkodowanie.
  • Ubezpieczyciel może wystąpić z roszczeniem regresowym np. gdy kierowca spowodował wypadek czy kolizję pod wpływem alkoholu, uciekł z miejsca zdarzenia czy nie miał prawa jazdy.
  • Jeśli sprawca nie ma ważnego OC, sprawa kierowana jest do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu, a następnie kieruje się z roszczeniem regresowym do sprawcy.
  • Jeśli regres dotyczy sytuacji, gdy sprawcą jest osoba trzecia, mamy do czynienia z regresem typowym. Jeśli dotyczy natomiast samego ubezpieczającego, mamy do czynienia z regresem nietypowym.
  • By uniknąć regresu ubezpieczeniowego, stosuj się do przepisów prawa drogowego, pozostań na miejscu zdarzenia drogowego, którego jesteś sprawcą, nigdy nie wsiadaj „za kółko” pod wpływem alkoholu.
  • W wyjątkowych sytuacjach, np. gdy masz trudną sytuację materialną, możesz odwołać się od regresu ubezpieczeniowego.
  • Po upływie 3 lat od wypłacenia odszkodowania ma miejsce przedawnienie regresu ubezpieczeniowego.

Co oznacza pojęcie „regres ubezpieczeniowy”?

Regres ubezpieczeniowy to nic innego jak żądanie zwrotu kosztów związanych z wypłatą odszkodowania poszkodowanemu w stłuczce, kolizji czy też wypadku do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub towarzystwa ubezpieczeniowego.

Według prawa ubezpieczyciel nie może stosować tego zabiegu za każdym razem, kiedy chce pociągnąć do odpowiedzialności kierowcę za stłuczkę, kolizję czy też wypadek. Musi być to uzasadnione w prawie, a wszystkie regulacje na ten temat znajdują się w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (patrz: art. 43 ustawy).

Regres typowy i nietypowy

W kontekście regresu w ubezpieczeniach funkcjonują dwa pojęcia: regres typowy (właściwy) i nietypowy (niewłaściwy). Mówiąc najprościej, ten pierwszy dotyczy sytuacji, gdy sprawcą kolizji czy wypadku jest osoba trzecia, a nietypowy oznacza sytuację, gdy sprawcą jest ubezpieczający.

  • Przykład nietypowego regresu ubezpieczeniowego

Jeżeli doprowadzisz do kolizji drogowej lub wypadku, prowadząc auto pod wpływem alkoholu, polisa OC Twojego auta nie zadziała. Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym rekompensatę, ale potem będzie dochodził zwrotu odszkodowania od nietrzeźwego kierowcy. Jest to tzw. regres ubezpieczeniowy nietypowy.

  • Przykład właściwego regresu ubezpieczeniowego

Jeśli natomiast to Tobie drogę zajedzie pijany kierowca, powodując zniszczenie Twojego auta, ubezpieczyciel po wypłaceniu Ci odszkodowania, wystąpi z regresem ubezpieczeniowym do sprawcy. To tzw. właściwy regres ubezpieczeniowy.  

Ważne!

Regres ubezpieczeniowy nie występuje tylko w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych. Często podawanym przykładem regresu typowego jest regres ubezpieczeniowy za zalanie mieszkania sąsiada. Osoba poszkodowana zgłasza się wtedy do swojego ubezpieczyciela, otrzymuje od niego ubezpieczenie, a następnie ubezpieczyciel występuje z roszczeniem ubezpieczeniowym do sprawcy zalania.

Kiedy powstaje roszczenie regresowe?

Ubezpieczyciel może dochodzić zwrotu kosztów, gdy kierujący pojazdem:

  • wyrządził szkodę umyślnie,
  • doprowadził do wypadku, znajdując się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających (np. narkotyków),
  • wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa (np. kradzież auta).
  • zbiegł z miejsca wypadku,
  • nie posiada wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem (nie dotyczy w przypadku ratowania życia ludzkiego lub mienia).

Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

Oczywiście podstawową zasadą jest stosowanie się do przepisów prawa na drodze. Nie warto umyślnie wyrządzać szkody innym kierowcom, uzasadniając to brakiem odpowiedzialności finansowej. Jeśli tylko ubezpieczyciel będzie miał co do tego wątpliwości, może rozpocząć się postępowanie regresowe.

W razie kolizji czy też stłuczki nie można uciekać z miejsca zdarzenia. Teraz coraz częściej jest monitoring w miastach czy też na drogach, co powoduje, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny czy też ubezpieczyciel, prędzej czy później znajdzie sprawcę. Dotyczy to nie tylko szkód w postaci poważnego uszkodzenia auta w wypadku, ale także stłuczenia lampy na parkingu pod blokiem.

Musisz pamiętać, że nie wolno wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Jeśli spowodujesz wypadek, roszczenie regresowe wezwanie do zapłaty odszkodowania to spory kłopot. Może ono obejmować nie tylko sam koszt świadczenia, które zostało wypłacone poszkodowanemu (czy też poszkodowanym), ale również wszelkie opłaty związane z uszczerbkiem na zdrowiu, np. rehabilitacją, leczeniem, lekami. Jeśli będą też dodatkowe koszty postępowania sądowego czy egzekucyjnego, również poniesiesz za to odpowiedzialność finansową.

To ważne!

Regres ubezpieczeniowy musi być udokumentowany, czyli potrzebne są dowody zaistniałej okoliczności. Bez tego nie będzie udowodniona wina kierowcy.

Co się dzieje, gdy sprawca nie ma polisy OC?

Poszkodowany w stłuczce, kolizji czy wypadku, ma prawo do odszkodowania. Jeśli kierowca–sprawca nie posiada ważnej polisy OC, sprawa kierowana jest do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To specjalna instytucja, która zajmuje się ochroną osób poszkodowanych i wypłaca pieniądze z tego tytułu. Sprawa nie pozostaje jednak bez echa, bo UFG zgłasza się do sprawcy wypadku, aby uregulować wszelkie koszty.

Sprawdź także nasze artykuły: „Co zrobić, gdy OC nie działa?” oraz „Co zrobić, gdy wygasa OC mojego auta?”.

Czy można odwołać się od regresu ubezpieczeniowego?

W wyjątkowych sytuacjach masz prawo odwołać się od regresu ubezpieczeniowego. Wtedy prawdopodobne jest umorzenie całej lub częściowej kwoty. Jeśli udowodnisz, że masz trudną sytuację rodzinną lub finansową, możesz również napisać wniosek o rozłożenie całej kwoty na raty. Możliwe jest też odroczenie zapłaty, czyli po prostu przesunięcie terminu płatności.          

Jak tylko otrzymasz wezwanie do zapłaty odszkodowania, masz 30 dni na złożenie odwołania do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego albo ubezpieczyciela. Wszystko zależy od tego, kto Ci je przysłał. To też czas na zapłatę całej kwoty. Jeśli nie podejmiesz żadnego kroku, prawdopodobnie rozpocznie się postępowanie sądowe. Z tym jednak wiążą się kolejne koszty, którymi zostaniesz obciążony.

Kiedy można złożyć odwołanie od regresu ubezpieczeniowego?

Odwołanie od regresu ubezpieczeniowego możesz zgłosić w następujących przypadkach:

  • jeśli masz trudną sytuację materialną spowodowaną np. długami, zbyt dużymi kosztami utrzymania członków rodziny w jednym gospodarstwie domowym;
  • jeśli otrzymujesz zbyt niskie wynagrodzenie albo alimenty na dzieci;
  • jeśli masz przewlekłą chorobę, z którą związane są dodatkowe koszty utrzymania lub utrzymujesz osobę z trwałym inwalidztwem.

Pamiętaj o tym, że odwołanie od regresu ubezpieczeniowego jest możliwe tylko wtedy, kiedy przedstawisz stosowne dokumenty. Musisz udowodnić, że masz trudną sytuację życiową lub materialną, np. pokazując zaświadczenie o dochodach, dokumentację medyczną czy opinię od ośrodka pomocy społecznej.

Jak napisać odwołanie od regresu ubezpieczeniowego? Wzór

Pierwszym krokiem jest wypełnienie wniosku o odwołanie regresu ubezpieczeniowego, który znajdziesz na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jeśli chodzi o zgłoszenie odwołania do ubezpieczyciela, każdy z nich preferuje inną formę kontaktu. Najlepiej skontaktować się z firmą, aby otrzymać wniosek do wypełnienia. Możliwe, że będzie on dostępny online.

Pamiętaj o udowodnieniu, co jest spowodowane trudną sytuacją oraz czy jest szansa na jej poprawę. Jeśli nie, wytłumacz dlaczego. Wniosek wydrukuj, wypełnij i podpisz własnoręcznie. Przygotuj też dokumenty, które są niezbędne do potwierdzenia Twojej sytuacji życiowej.

Jak złożyć odwołanie?

Całość zbierz do jednej koperty i wyślij pocztą. Możesz też skontaktować się poprzez pocztę elektroniczną albo telefonicznie, aby uzyskać więcej informacji na temat dostarczenia dokumentów.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kiedy przedawnia się regres ubezpieczeniowy?

Czy jest określony termin, kiedy minie czas na regres ubezpieczeniowy? Przedawnienie ma miejsce po upływie 3 lat od wypłacenia odszkodowania, zgodnie z przepisami prawa.

Pamiętaj o OC!

Ważne ubezpieczenie OC to podstawa! Możesz załatwić wszelkie formalności online. Sprawdź nasz kalkulator OC i AC, gdzie porównasz aż 40 ofert jednocześnie i kupisz polisę bez wychodzenia z domu! A jeśli wolisz kupować ubezpieczenia tradycyjnie, zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z placówek.

FAQ:

  • 1
    Co to jest wezwanie regresowe?

    To wezwanie od ubezpieczyciela lub Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego do pokrycia kosztów odszkodowania dla poszkodowanego. Regres ubezpieczeniowy kierowany jest do sprawcy wypadku czy kolizji lub innej szkody.

  • 2
    Ile czasu ubezpieczyciel ma na wystąpienie z roszczeniem regresowym?

    Towarzystwo może to zrobić w ciągu 3 lat od wypłacenia odszkodowania.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku