2020-04-16

Odmowa albo zaniżenie odszkodowania - jak dochodzić swoich praw u ubezpieczyciela?

Co zrobić z zaniżeniem odszkodowania?

Odmowa albo zaniżenie odszkodowania - jak dochodzić swoich praw u ubezpieczyciela?

Zgłosiłeś się do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego i nie otrzymałeś wsparcia finansowego, choć na to liczyłeś? Możesz odwołać się od tej decyzji. Sprawdź, jak to zrobić i co musisz wiedzieć na ten temat.

Dlaczego ubezpieczyciel odmówił wypłaty świadczenia?

Weźmy pod uwagę taką sytuację. Uszkodziłeś samochód na trasie i zgłosiłeś się do swojego ubezpieczyciela, który w ramach AC powinien wypłacić Ci odszkodowanie. Towarzystwo jednak zaniżyło wartość szkód w Twoim aucie i nie otrzymasz wypłaty świadczenia, bo kwota ta nie przekracza wymaganego udziału własnego od Ciebie jako właściciela. Dlaczego tak się stało? Przyczyn jest wiele, jednak w piśmie powinieneś dostać uzasadnienie. Towarzystwo ubezpieczeniowe mogło np. wziąć pod uwagę wpływ zużycia dotychczasowych części niezbędnych do napraw. Ubezpieczyciel musi także ocenić okoliczności zdarzenia. Jeśli uzna, że doszło do sytuacji, o której mowa jest w wyłączeniach odpowiedzialności, także nie wypłaci Ci odszkodowania. Może również stwierdzić, że poszkodowany jest winien powstałych szkód.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Za każdym razem, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi Ci wypłaty świadczenia, możesz odwołać się od tej decyzji. Nie jest istotne czy chodzi tu o AC czy OC samochodu. Zawsze warto dochodzić swoich praw, szczególnie wtedy, kiedy masz pewność, że się nie mylisz. Odwołanie należy napisać tak szybko, jak to możliwe. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala indywidualny termin. Nie warto jednak czekać, ponieważ im szybciej zaczniesz działać, tym większą masz szansę na wypłatę świadczenia. Im więcej czasu minie od momentu zdarzenia, tym może być trudniej ustalić szczegóły okoliczności.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak napisać odwołanie?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela powinno być rzetelne i dobrze przygotowane. Pamiętaj, że każde pismo, które piszesz do towarzystwa, może być także przydatne później jako dowód, np. w postępowaniu sądowym. W dokumencie muszą znaleźć się Twoje dane, czyli imię i nazwisko, adres oraz informacje na temat polisy. Uwzględnij też numer szkody oraz decyzji, którą otrzymałeś od ubezpieczyciela. Niezbędna będzie również data i miejsce sporządzenia pisma oraz podpis. Koniecznie w piśmie uwzględnij, czego oczekujesz od firmy, np. wypłaty świadczenia w konkretnej wysokości. Udowodnij też, dlaczego Ci się ona należy oraz napisz, dlaczego nie zgadzasz się z decyzją ubezpieczyciela. Im więcej informacji zawrzesz, tym lepiej. Do odwołania dołącz także pismo, które otrzymałeś od firmy. 

Najłatwiej jest wysłać odwołanie drogą pocztową lub elektroniczną. Przyda się także potwierdzenie odbioru. Nie jest to jednak jedyna droga. Możesz również zadzwonić do swojego ubezpieczyciela lub odwiedzić jedną z placówek, aby porozmawiać z pracownikiem firmy. Przed spotkaniem, warto przygotować sobie wszelkie niezbędne informacje oraz dokumenty. Podczas rozmowy z doradcą, trzeba będzie spisać protokół. Zanim jednak odwołasz się do decyzji ubezpieczyciela, dowiedz się, jaka forma kontaktu jest preferowana.

Kolejna odmowa od ubezpieczyciela - co dalej?

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na odpowiedź na Twój dokument. Czasami ten okres czasu może się przedłużyć o kolejne 30 dni, jednak mimo wszystko, odpowiedź od firmy powinieneś otrzymać. Jeśli jednak otrzymasz kolejną decyzję z odwołaniem, nie musi to oznaczać końca sprawy. Możesz zgłosić się do Rzecznika Finansowego, o którym pisaliśmy już w naszych poradach. Wystarczy, że złożysz do niego odpowiedni wniosek. Kiedy dotychczasowe metody nie zadziałały, ostatnim krokiem jest zgłoszenie się do sądu.

OC i AC w supercenie

Dowiedz się, ile wyniesie składka za Twoje OC i AC za pomocą kalkulatora online. Możesz też odwiedzić jedną z naszych placówek lub zadzwonić na infolinię.
 

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku