2023-12-07

Ubezpieczenie OC programisty i informatyka – co warto wiedzieć?

Pracujesz w branży IT? Sprawdź, jakie ubezpieczenie będzie dla ciebie najlepsze.

Ubezpieczenie OC programisty i informatyka – co warto wiedzieć?

Obcowanie w środowisku danych, które mogą podlegać atakom hakerskim to ogromna odpowiedzialność. Właśnie dlatego, pracując w branży IT, zawsze rozważ ubezpieczenie OC zawodowe informatyka. Koszt takiej polisy będzie związany z zakresem jej ochrony oraz sum gwarantowanych w umowie.

Co może obejmować takie ubezpieczenie? Na co zwrócić uwagę, wybierając OC dla firm informatycznych? Czym różni się w tym wypadku polisa zawodowa od firmowej? Na te i inne ważne pytania dotyczące ubezpieczenia dla branży IT odpowiadamy w tej poradzie – sprawdź szczegóły!

Najważniejsze informacje:

 • OC zawodowe dla branży IT zabezpiecza przede wszystkim na wypadek strat finansowych, które są skutkiem błędów, opóźnień czy nienależytego wykonania umów.
 • Ubezpieczenie OC ogólne dla firm z branży IT chroni przed szkodami osobowymi lub na mieniu osób trzecich.
 • Najważniejsza jest kompleksowa ochrona, dlatego zaleca się, by informatycy posiadali zarówno OC zawodowe, jak i OC ogólne. Oba rodzaje polis obejmują ochroną różne obszary i wzajemnie się uzupełniają.

Czym jest ubezpieczenie OC programisty i informatyka?

Ubezpieczenie OC zawodowe w przypadku takich profesji jak programista czy informatyk, czyli zawodów z branży IT, to przede wszystkim ochrona przed potencjalnymi roszczeniami kontrahentów i innych osób trzecich.

Co zyskujesz dzięki polisie OC dedykowanej informatykom? Jeżeli podczas wykonywania usług IT dopuścisz się w pracy błędu, pominięcia, przeoczenia, przekroczenia terminu oddania projektu i w ten sposób dojdzie do powstania szkody u kontrahenta lub innej osoby trzeciej, wówczas towarzystwo będzie zobowiązane wypłacić poszkodowanemu należne odszkodowanie w Twoim imieniu.

Ubezpieczenie OC zawodowe informatyka lub programisty zapewnia nie tylko pokrycie roszczeń związanych ze szkodami osób trzecich, ale także wszelkiego typu kosztów niezbędnych do zweryfikowania zasadności zgłoszonych roszczeń lub ich wysokości, w tym m.in. koszty sądowe, które mogą okazać się równie wysokie jak samo roszczenie.

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

Jaka jest różnica między OC ogólnym a OC zawodowym?

OC ogólne chroni przed podstawowymi szkodami i roszczeniami, podczas gdy OC zawodowe skupia się na specyficznych ryzykach związanych z pracą w branży IT.

Ubezpieczenie OC ogólne dla firm nie jest ściśle uzależnione od specyfiki czynności zawodowych). Jest to podstawowa polisa, która chroni przed szkodami osobowymi lub na mieniu osób trzecich. Stanowi idealne zabezpieczenie w obszarze tak zwanych szkód deliktowych, czyli takich, które nie wynikają z nienależycie wykonanej umowy czy kontraktu. Takie OC informatyka można wykupić niemal w każdym towarzystwie, które oferuje ubezpieczenie firmy.

Przykładem szkody zabezpieczonej OC ogólnym działalności będzie przewrócenie się klienta na mokrej powierzchni biura, uszkodzenie wynajmowanego lokalu czy zniszczenie mienia kontrahenta.

OC zawodowe dla branży IT (informatyka, programisty) będzie związane ściśle z obowiązkami wynikającymi z prowadzenia tego typu działalności i specyfiką profesji. Warto zauważyć, że ryzyko wystąpienia szkód osobowych i rzeczowych przy takim profilu zawodowym jest niewielkie.

Firmy z branży IT zajmujące się tworzeniem oprogramowania, systemów informatycznych czy wsparciem technicznym powinny zabezpieczyć się przede wszystkim na wypadek strat finansowych płynących z ewentualnych błędów, opóźnień czy nienależytego wykonania umowy. Tego typu szkody stanowią podstawę odpowiedzialności w OC zawodowym informatyka.

Przykładem szkody zabezpieczonej OC zawodu informatyka, są błędy w oprogramowaniu, opóźnienie w realizacji projektu lub uszkodzenie danych kontrahenta. W razie niewywiązania się ze szczegółów zlecenia lub pomyłek pracownika IT, straty finansowe pokryje jego OC zawodowe.

Jakie zdarzenia są objęte ochroną?

Zarówno ubezpieczenie OC dla działalności firmy IT (ogólne), jak i OC zawodu informatyka czy programisty mogą się uzupełniać, choć w ofercie towarzystw znajdziesz też odrębne polisy. W rzeczywistości jednak często zaleca się, aby informatycy posiadali zarówno OC zawodowe, jak i OC ogólne. Oba rodzaje polis mają różne obszary ochrony i wspólnie mogą zapewnić kompleksową ochronę każdemu pracownikowi. Poniższa tabela przedstawia szczegóły danego ubezpieczenia OC w przypadku konkretnych zdarzeń.

ZdarzeniaOC ogólne dla firmy ITOC zawodowe informatyka

Szkody na osobie trzeciej

TAK

NIE

Szkody w mieniu osób trzecich

TAK

NIE

Szkody w najmowanej nieruchomości/ ruchomościach

TAK

NIE

Wypadki przy pracy pracowników

TAK

NIE

Błąd, niewłaściwe wykonanie usług IT 

NIE

TAK

Naruszenie praw własności intelektualnej

NIE

TAK

Nieumyślne usunięcie/ uszkodzenie danych

NIE

TAK

Utrata bezpieczeństwa sieci

NIE

TAK

Szkody spowodowane przez podwykonawców

TAK

TAK

Koszty ochrony prawnej

TAK

TAK

Na co zwrócić uwagę, wybierając polisę?

Na rynku ubezpieczeniowym zaczynają pojawiać się atrakcyjne produkty dedykowane stricte branży IT. Nietrudno zatem pogubić się w ofertach! Kluczem do wybrania najlepszej polisy zawodu lub ubezpieczenia firmy IT jest dobra analiza własnych potrzeb związanych ze specyfiką obowiązków pracowniczych, a także typem prowadzonej działalności. Na co zwrócić zatem szczególną uwagę? Przyjrzyj się tym elementom:

 • Zakres ochrony oraz wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności towarzystwa (znajdziesz je w OWU);
 • Zakres terytorialny OC;
 • Możliwe rozszerzenia polisy (np. ochrona i doradztwo prawne w obliczu roszczeń kontrahentów);
 • Suma ubezpieczenia;
 • Ochrona sprzętów wykorzystywanych w codziennej pracy;
 • Sposób likwidacji szkód.

Uwaga!

Jeśli jako informatyk lub programista zajmujesz się którąś z poniższych czynności zawodowych, musisz liczyć się z możliwością wyłączenia lub ograniczenia ochrony w polisie: 

 • automotive,
 • realizacja płatności online,
 • handel w czasie rzeczywistym,
 • treści tylko dla dorosłych,
 • oprogramowanie działalności hazardowej,
 • gry komputerowe,
 • hosting.

Które towarzystwa oferują OC dla informatyka lub programisty?

OC dla IT proponują aktualne wybrani ubezpieczyciele działający na polskim rynku, w tym np. PZU. W tym towarzystwie masz możliwość ubezpieczenia zarówno zakresu deliktowego, jak i obszaru zawodowego związanego ze szkodami w postaci czystych strat finansowych. Towarzystwo to proponuje również wiele klauzul dodatkowych rozbudowując tym samym zakres ochrony. OC dla IT jest dostepne również w LLoyd's. Zapewnia ono ochronę w zakresie OC zawodowego i zabezpiecza obszar szkód związanych z czystymi stratami finansowymi nawet do 5 mln zł. Towarzystwo to proponuje unikalne klauzule dodatkowe w cenie polisy, a także możliwość włączenia szkód cyber i RODO oraz rozszerzenia ochrony na cały świat.

Obecnie OC zawodu informatyka lub programisty oferuje też m.in. Warta, Generali, Ergo Hestia czy Colonnade. Propozycje tych ubezpieczycieli w oparciu o Twoje indywidualne potrzeby szczegółowo przedstawią Ci doradcy CUK – odwiedź najbliższą placówkę lub zadzwoń na infolinię i poznaj najnowsze oferty!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Szukasz ubezpieczenia OC dla firmy IT? Przyjdź do CUK!

Jeśli potrzebujesz OC dla prowadzonej przez Ciebie firmy IT lub jesteś informatykiem i szukasz polisy zawodu, znajdziemy dla Ciebie właściwą ofertę ubezpieczenia! Nasi doświadczeni doradcy w placówce lub na infolinii przedstawią Ci wybrane propozycje OC zawodu programisty czy informatyka lub odpowiadające Twoim potrzebom ubezpieczenie firmy IT w najkorzystniejszych cenach. Już dziś odwiedź jedną z ponad 500 placówek CUK w całej Polsce lub zadzwoń pod numer: 22 27 00 337. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Jaki jest koszt ubezpieczenia OC w branży informatycznej?

  Koszt każdego ubezpieczenia OC dla branży IT będzie uzależniony od zakresu oraz sumy gwarantowanej polisy, a także dobranych rozszerzeń i oferty danego towarzystwa. Warto zatem porównywać propozycje wielu ubezpieczycieli i wybrać tę, która wyróżni się nie tylko korzystną kwotą składki, ale też satysfakcjonującym zakresem ochrony.

 • 2
  Jak wybrać ubezpieczenie OC dla informatyka?

  Wybór będzie zależny przede wszystkim od tego, czy potrzebna jest polisa firmowa dla prowadzonej działalności w branży IT, czy też indywidualne OC zawodu dla informatyka lub programisty. Dokładnie przeanalizuj zakres ochrony takiej polisy i zapoznaj się z OWU. Zwróć też uwagę na wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa w konkretnych sytuacjach, by zapobiec odmowie wypłaty odszkodowania. Ubezpieczenie OC informatyka musi pokrywać skutki błędów popełnionych podczas wykonywania codziennych obowiązków w pracy.

 • 3
  Gdzie kupić OC dla branży informatycznej?

  Odpowiednie ubezpieczenie OC dla programisty lub informatyka nabędziesz od ręki za pośrednictwem multiagencji CUK. Nasi doświadczeni doradcy przedstawią Ci również aktualną ofertę ubezpieczenia OC dla firm informatycznych, które będzie chronić majątek Twojego przedsiębiorstwa na wypadek strat spowodowanych podczas prowadzenia działalności. Chcesz kupić ubezpieczenie OC zawodowe dla branży IT? Już dziś przyjdź do najbliższej placówki CUK lub zadzwoń na infolinię: 22 27 00 337.

Oceń artykuł

4.00
(4)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku