2022-06-21

Myjnia bezdotykowa – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Czy myjnia bezdotykowa to dobra alternatywa dla myjni zautomatyzowanej? Sprawdź!

Myjnia bezdotykowa – wszystko, co warto o niej wiedzieć

W ostatnich latach myjnie samochodowe bardzo ewoluowały. Niewielu kierowców korzysta już obecnie z tych, które w procesie mycia wykorzystują narzędzia dotykowe. Dominują przede wszystkim myjnie bezdotykowe – wszechstronnie skonfrontowane z nowinkami technologicznymi. Dzięki ich zastosowaniu są znacznie wygodniejsze, szybsze w obsłudze i bardziej ekologiczne niż jeszcze kilka lat temu.

Nowoczesna myjnia bezdotykowa to obecnie częsty wybór wielu kierowców. Właśnie dlatego w Polsce powstają kolejne tego typu obiekty. Zanim jednak zdecydujemy się na mycie samochodu na myjni bezdotykowej, warto poszerzyć swoją wiedzę o najważniejsze informacje. Aby auto lśniło czystością, należy stosować się do pewnych zasad. Sprawdź, jak korzystać z myjni bezdotykowej! Poniżej przedstawiamy przydatne kompendium wiedzy związanej z tym zagadnieniem.

Czym jest myjnia bezdotykowa?

Jak sama nazwa wskazuje, myjnia bezdotykowa całkowicie eliminuje fizyczny kontakt z mytą powierzchnią w trakcie czyszczenia auta. Wszelkie podejmowane w tym procesie czynności odbywają się poprzez wykorzystanie strumienia wody pod odpowiednim ciśnieniem. Jest on kierowany wprost na powierzchnię pojazdu.

W procesie automatycznego mycia stosowane są specjalistyczne środki chemiczne. Połączenie ich działania z czynnikiem wysokiej temperatury i ciśnieniem zapewnia skuteczność całego procesu. Myjnia bezdotykowa to ogromna wygoda, a także oszczędność czasu i energii. Korzystając z niej, nie musimy bowiem podejmować dużego wysiłku fizycznego.

Myjnia samoobsługowa oferuje klientom kilka programów mycia. Do czterech najpopularniejszych można zaliczyć: mycie wysokim ciśnieniem, spłukiwanie, woskowanie oraz nabłyszczanie (ponowne płukanie). W myjniach bezdotykowych strumień wody pod wysokim ciśnieniem wzbogacony jest o łagodny detergent, który ułatwia mycie. Taka kombinacja specjalistycznych działań sprawi, że każdy samochód będzie lśnił czystością i to w krótkim czasie — cały proces trwa około 10 minut.

Myjnie samochodowe – podział i wyróżniki

  • Myjnia bezdotykowa stanowi kompromis pomiędzy myciem ręcznym a w pełni zautomatyzowanym. Dzięki specyfice procesu nazywana jest też często myjnią ciśnieniową. Jest tańsza i szybsza od myjni ręcznej, a także bezpieczniejsza dla lakieru niż myjnia automatyczna. Mycie auta na myjni bezdotykowej jest więc optymalnym rozwiązaniem dla tych, którzy wahają się między czyszczeniem ręcznym a automatycznym.
  • Wielu kierowców preferuje mycie w pełni zautomatyzowane. Plusem myjni automatycznych jest wygoda (kierowca nie musi wysiadać z auta), niska opłata i dobra lokalizacja — najczęściej są one usytuowane przy stacjach paliw, dzięki czemu kierowca może jednocześnie zatankować, odpocząć w podróży i umyć auto. Podstawowe programy w przypadku myjni automatycznych to: mycie karoserii i felg, woskowanie oraz suszenie.
  • Wielu zwolenników ma także myjnia ręczna. Jest ona najbezpieczniejsza dla lakieru samochodowego, a także zapewnia możliwość wyboru rozmaitych akcesoriów do czyszczenia. Wyróżnikiem i zaletą tego rozwiązania jest dokładność mycia, a także możliwość dotarcia do wszelkich zakamarków — żadna z powyższych myjni nie zapewnia tego w takim stopniu. Wiele osób nie wie jednak, jak myć samochód na myjni ręcznej – rozsądnym rozwiązaniem jest wtedy skorzystanie z pomocy pracownika punktu.

Choć myjnie bezdotykowe i automatyczne za cel stawiają głównie mycie nadwozia, często można znaleźć też punkty, które oferują odkurzacz, a nawet sprzęty parowe do czyszczenia tapicerek. Na myjniach ręcznych możemy skorzystać natomiast także z dodatkowych usług, takich jak odgrzybianie klimatyzacji. Zwykle wymaga to jednak pomocy ze strony wykwalifikowanej obsługi.

Jak prawidłowo korzystać z myjni bezdotykowej?

Jak dobrze umyć samochód na myjni bezdotykowej? Przede wszystkim należy najpierw ocenić stan zabrudzenia swojej karoserii. Skorzystanie ze strumienia wody pod ciśnieniem warto poprzedzić na przykład usunięciem najtrudniejszych zabrudzeń ręcznie za pomocą szmatek. Znacznie skróci to proces ciśnieniowego mycia powierzchni, a także zapobiegnie potencjalnym uszkodzeń lakierowanych i delikatnych elementów karoserii. 

Czy można myć auta na myjni bezdotykowej bez stosowania gąbek i ścierek? Oczywiście, jednak zazwyczaj sprawdza się to tylko w przypadku umiarkowanych zabrudzeń. Samochody zabrudzone błotem będą wymagały bardziej precyzyjnego podejścia. Mycie auta na myjni bezdotykowej jest więc ogromną wygodą — pod warunkiem że postępujemy z zaleceniami producenta.

Jak myć auto na myjni bezdotykowej za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem? Lanca myjki powinna być używana w bezpiecznej odległości od karoserii samochodowej. Wynosi ona średnio 30 cm. Mniejsza odległość powinna być stosowana jedynie w przypadku czyszczenia miejsc szczególnie zabrudzonych. Trzymanie się tego zalecenia uchroni pojazd przed drobnymi zarysowaniami na lakierowanej powierzchni.

Myjnia samochodowa samoobsługowa umożliwia wykonanie każdej czynności według własnych przyzwyczajeń i preferencji. Należy jednak pamiętać, że każda z nich wymaga stosowania się do pewnych zasad, które narzuca zwłaszcza myjnia bezdotykowa. Jak myć w niej auta? Bez pośpiechu, rozpoczynając od spłukania auta — jest to czynność konieczna, by zmiękczyć brud osadzony na karoserii.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Pierwszy raz na myjni bezdotykowej — garść przydatnych wskazówek

Pierwszy raz na myjni samochodowej może wiązać się z pewną dezorientacją co do kolejności podejmowanych tam czynności. Wielu kierowców po odwiedzeniu tego punktu przechodzi od razu do mycia auta. Nie jest to jednak poprawna procedura. Każda dobra myjnia bezdotykowa oferuje odwiedzającym instrukcję, która informuje, jak krok po kroku obchodzić się ze sprzętem i jaką kolejność czynności należy przyjąć, by zachować bezpieczeństwo i nie uszkodzić auta.

Cały proces mycia zawsze rozpoczynamy od dokładnego spłukania całego auta. Jest to czynność, która naprawdę znacznie ułatwia dalsze postępowanie. Najlepiej wykorzystać do tego wodę demineralizowaną – zapobiega ona powstawaniu białych plam na lakierze samochodu. Następnie można przejść do opryskiwania felg przez około 5 minut. Te elementy mogą być bowiem trudniejsze do oczyszczenia. Czynność należy pominąć w przypadku felg ceramicznych – detergent zawarty w wodzie może je uszkodzić!

Z myjnią bezdotykową wiąże się też pewne triki, dzięki którym czynności przebiegają sprawniej! Warto pamiętać o kilku sprawdzonych zasadach:

  • Kolejność podejmowanych działań  – wpływa ona na wygodę, wydajność, oszczędność i szybkość procesu, dzięki czemu za usługę zapłacimy mniej bez przemęczania się. Po spłukaniu auta należy wodną lancą oczyścić karoserię i okna, rozpoczynając od dachu, przedniej szyby i maski. Czynność kończymy na myciu boków i zderzaków;
  • Aby zapobiec zaciekom, ponowne spłukanie po myciu należy przeprowadzać od góry do dołu;
  • Doczyszczanie i opłukiwanie z piany trudnodostępnych miejsc: fragmenty szyb, do których nie docierają wycieraczki, progi, klamki, lusterka, nadkola i dół zderzaków, tablica rejestracyjna;
  • Wybór odpowiednich programów – na większości myjni bezdotykowych znajdują się 4 tryby podstawowe oraz 2 dodatkowe (w sumie 6). Ich znajomość zapewnia wydajne czyszczenie auta (instrukcję obsługi znajdziesz w każdej myjni).
  • Opuszczenie stanowiska po spłukaniu detergentów – auto można doczyścić lub wytrzeć ręcznie, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.

Myjnia bezdotykowa – największe zalety:

  • 1
    Oszczędność
    Korzystanie z myjni bezdotykowej jest przede wszystkim o wiele tańsze niż mycie auta za pomocą automatycznych wariantów szczotkowych.
  • 2
    Nieograniczony dostęp
    Tego typu myjnie samoobsługowe są dostępne dla kierowców całodobowo przez 7 dni w tygodniu. Użytkownicy mogą więc korzystać z nich w dogodnym dla siebie momencie.
  • 3
    Brak kontaktu z lakierem
    Tym, co wyróżnia myjnię bezdotykową, jest brak kontaktu karoserii z produktami do mechanicznego czyszczeniami, tj. gąbkami, szmatkami, szczotkami etc. Brud usuwany jest aktywną pianą lub szamponem, a następnie woda pod ciśnieniem z detergentem usuwa resztę zanieczyszczeń. Dzięki temu lakier jest lepiej chroniony.
  • 4
    Lepsza kontrola procesu
    Myjnia bezdotykowa umożliwia znacznie lepszą kontrolę nad całym procesem czyszczenia pojazdu. To od nas zależy, w jaki sposób chcemy umyć auto i ile uwagi poświęcić na doczyszczanie jego poszczególnych elementów.
  • 5
    Dostępność dodatkowych usług
    Myjnia bezdotykowa umożliwia nie tylko wygodną płatność kartą i 24-godzinny dostęp. Na miejscu możemy też odkurzyć wnętrze, uprać tapicerkę, sprawdzić lub uzupełnić ciśnienie w oponach. Niektóre punkty oferują również rabaty i atrakcyjne promocje dla stałych klientów.

Korzystanie z myjni bezdotykowej — jakich błędów unikać?

Aby wygodnie i bezpiecznie korzystać z myjni bezdotykowej, należy wystrzegać się kilku często powielanych przez użytkowników pomyłek. Do najpowszechniejszych zaliczyć można brak znajomości programów oraz niewłaściwe operowanie lancą. Myjnia bezobsługowa wymaga od właściciela pojazdu nieco wprawy i wiedzy, jednak nie są to umiejętności trudne do opanowania. Wystarczy kilka wizyt na myjni, by podejmowane czynności zaczęły przebiegać szybciej i sprawniej.

Najwięcej pomyłek można popełnić, czyszcząc karoserię lancą pod wysokim ciśnieniem. Popełnione w tym procesie błędy mogą niestety skutkować uszkodzeniem lakieru. Obsługa lancy wymaga praktyki. Należy pamiętać, by zawsze trzymać ją około 30-50 cm od powierzchni karoserii i nie kierować strumienia punktowo lub prostopadle do auta. Poważnym błędem jest wycieranie lakieru nieodpowiednimi akcesoriami, np. zwykłym ręcznikiem. Należy unikać także intensywnego tarcia karoserii. Może to prowadzić do zarysowań i zniszczeń.

Faza mycia zasadniczego wymaga płukania samochodu od góry do dołu – odwrotna taktyka może skutkować powstawaniem smug. Zacieki mogą tworzyć się także pod wpływem spływającej po karoserii piany. Dlatego należy bacznie przyglądać się miejscom, w których może się ona gromadzić, dokładnie je opłukując. Do mokrej karoserii może przywierać brud i kurz, dlatego całość należy dokładnie osuszyć.

Korzystanie z myjni samoobsługowych cieszy się ostatnimi laty wzrastającą popularnością. Duże zainteresowanie tego typu punktami może więc wywoływać w nich wzmożony ruch. Warto pamiętać więc, by nie blokować dostępu innym klientom i opuszczać to miejsce możliwie jak najszybciej. Po nabyciu wprawy w przeprowadzaniu czynności na myjni bezdotykowej cały proces nie powinien zająć więcej niż kilkanaście minut. Zawczasu warto też przygotować odliczoną ilość gotówki oraz przemyśleć, z których programów będzie się korzystało w trakcie wizyty w myjni.

Bezpieczeństwo nie tylko na myjni – pamiętaj o zakupie polisy!

 

O bezpieczeństwo swoje i posiadanego pojazdu trzeba dbać nie tylko na myjni. Należy więc pamiętać o wykupieniu ważnego ubezpieczenia OC i AC. W CUK znajdziesz propozycje ubezpieczeń od wielu znanych towarzystw, a nasz doradca pomoże Ci wybrać najkorzystniejsze. Zapewniamy pakiety polis, które kompleksowo zabezpieczą kwestie związane z posiadaniem i użytkowaniem pojazdu.

Dzięki dobranej w CUK polisie autocasco otrzymasz natomiast pomoc, gdy Twoje auto się zepsuje lub zostanie uszkodzone przez osoby trzecie. Wybierając odpowiedni pakiet ubezpieczenia, uzyskasz też odszkodowanie w sytuacji, gdy Twój samochód ulegnie szkodzie w wypadku, którego jesteś sprawcą. Zachęcamy do odwiedzenia placówek stacjonarnych na terenie całego kraju lub zakupu polisy poprzez infolinię, możesz też wykonać kalkulację na stronie i zakupić polisę online.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku