2023-12-29

Litwa – co warto zobaczyć?

Sprawdź naszą listę najciekawszych miejsc do odwiedzenia na Litwie.

Litwa – co warto zobaczyć?

Jeśli planujesz w najbliższym czasie podróż na Litwę, to z pewnością zastanawiasz się, co warto tam zobaczyć i jak najlepiej zorganizować wycieczkę. A może będziesz na Suwalszczyźnie i szukasz informacji na temat atrakcji turystycznych przy granicy litewsko-polskiej? W naszym mini przewodniku znajdziesz najważniejsze informacje dla osób, które wybierają się na Litwę – dowiedz się, które miejsca są warte Twojej uwagi!

Z czego słynie Litwa?

Symbolem tego niewielkiego kraju jest bursztyn. Litwa, która jest krajem nadbałtyckim, słynie z tego przepięknego klejnotu, do tego stopnia, że bursztyn nazywany jest tutaj „litewskim złotem”. Nawiązanie do niego można spotkać chociażby w nazewnictwie (np. sieć sklepów „Amber”) czy też obiektach muzealnych (np. Muzeum bursztynu w Połądze).

Litwa słynie również z rzemiosła, m.in. snycerstwa, garncarstwa i czarnej ceramiki. Jeśli chodzi o ubiór, charakterystyczne są wyroby z lnu, a także drewniaki, które na stałe zagościły w kulturze litewskiej, będąc częścią stroju ludowego. Nie można także nie wspomnieć o litewskich miodach pitnych i cepelinach, które są rodzajem pyz z mięsem.

No i na końcu, koniecznie trzeba powiedzieć o naszym wieszczu narodowym. My Polacy, Litwę kojarzymy przede wszystkim z Inwokacji, otwierającej „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Chociaż nasz narodowy wieszcz spędził w Wilnie jedynie 9 lat swojego życia, uważał Litwę za swoją mityczną ojczyznę. Przyjechał tu w 1815 roku, by podjąć studia na Uniwersytecie Wileńskim, słynącym już wtedy z wysokiego poziomu nauczania. Opuścił miasto przymusowo w 1824 r. jako skazaniec za udział w tajnych młodzieżowych organizacjach.

Co warto zobaczyć na Litwie?

Teraz przejdziemy do zasadniczej części tego tekstu, czyli listy atrakcji turystycznych na Litwie. Nasz mini przewodnik będzie przydatny bez względu na to, czy zdecydujesz się na zwiedzanie Litwy samochodem, czy pociągiem. Usiądź wygodnie – zaczynamy naszą wycieczkę po Litwie.

Co warto zobaczyć przy granicy?

Zwiedzanie Litwy zaczniemy od terenów położonych blisko granicy polsko-litewskiej. Warto udać się tu, jeśli jesteśmy na Suwalszczyźnie, a nie przewidzieliśmy więcej czasu na odwiedzenie pozostałej części Litwy. Co tutaj zwiedzić? Na uwagę zasługuje oryginalna wieża widokowa w Metele, z której rozpościera się widok na najbliższą okolicę, Dżukijski Park Narodowy, w którym znajduje się m.in. największe bagno w kraju –  Čepkeliai oraz szklana kopuła, wewnątrz której znajduje się ciekawa piramida. Miłośnicy wodnych atrakcji mogą zawitać do miejscowości Druskienniki nad Niemnem, w których znajduje się jeden z największych aquaparków w Europie. Oprócz tego zwiedzić tu można wiele zabytkowych dworków, willi czy świątyń.

Zamek w Trokach

Jadąc do Wilna warto zatrzymać się w Trokach. Główna atrakcja tutaj to gotycki zamek, wzniesiony jako rezydencja wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta. Zbudowany został na przełomie wieku XIV i XV, a jego rekonstrukcja odbyła się w XX w. Dla Polaków miejsce to może być szczególnie ciekawe, bo często bywał tu Władysław Jagiełło. Zamek położony jest na malowniczym terenie, nad wodami jeziora Galwe.

Zabytki Wilna

Teraz pora na serce Litwy, czyli oczywiście stolicę kraju. Wilno zachwyca na każdym kroku!

Będąc tutaj obowiązkowo odwiedźmy Ostrą Bramę, czyli element fortyfikacji miejskiej oraz kaplicę, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, przez wielu uważany za cudowny.

Swoje kroki warto także skierować ku cmentarzowi na Rossie. Nie tylko ze względu na spoczywających tu znanych ludzi np. Joachima Lelewela, Euzebiusza Słowackiego (ojca Juliusza) czy Władysława Dziewulskiego. Najważniejszym miejscem tego cmentarza dla Polaków będzie mauzoleum matki Piłsudskiego, u którego stóp leży serce jej syna, Józefa.

Kolejne punkty na mapie Wilna, które trzeba zobaczyć, to cerkwie. Najpiękniejsza i najważniejsza z nich to cerkiew Świętego Ducha, która zbudowana została w 1634 r. choć później wiele razy ją przebudowywano. Dla prawosławnych jest ważna m.in. ze względu na pochowanych tu świętych: Antoniusza, Eustachego i Jana.

Klimat miasta oddaje również zrekonstruowana dzielnica Żydowska. Przed wojną ludność żydowska stanowiła niecałe 30% ludności Wilna. Niestety w trakcie II wojny światowej 90% Żydów zostało zamordowanych, a pamięć o tych wydarzeniach przypominają informacje o Małym i Dużym Getcie.

Koniecznie trzeba udać się do imponującego gmachu Uniwersytetu Wileńskiego, który swoje początki ma w 1579 r. i został założony na zlecenie Stefana Batorego. Studiowali tu m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Czesław Miłosz. Wewnątrz budynku będziemy chłonąć przepiękne freski czy architekturę. Warto odwiedzić znajdujący się na terenie kompleksu kościół św. Jana.

Zwiedźmy również Plac Katedralny oraz znajdującą się tutaj bazylikę archikatedralną św. Stanisława Biskupa i św. Władysława, a także dzwonnicę. Zajrzyjmy do kaplicy św. Kazimierza, która wzorowana jest na Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Nie tylko ze względu na piękne figury czy freski warto tu wejść. Pod kaplicą spoczęli Aleksander Jagiellończyk, jako jedyny polski król pochowany w Wilnie, a także dwie żony Zygmunta Augusta. Znajduje się tu także serce Władysława IV Wazy.

Miłośnikom muzeów polecamy odwiedzenie takich miejsc, jak: Muzeum Pieniądza, w którym zobaczymy m.in. wpisaną na listę rekordów Guinnessa piramidę z monet, Muzeum Okupacji i Walki o Wolność w Wilnie, gdzie poznamy bliżej losy Litwy, ścierającej się z Sowietami i Nazistami czy Wileńskie Muzeum Iluzji.

Kowno, czyli drugie pod względem wielkości miasto na Litwie

Zachęcamy do zwiedzania tego miejsca pieszo. Zobaczymy tu okazałe obiekty sakralne np. kościół św. Michała Archanioła, kościół św. Gertrudy czy Bazylikę archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jedną z najciekawszych budowli jest kamienica gotycka, która powstała jako Dom Perkuna – bałtyckiego boga wojny i piorunów. Oprócz kolorowych kamienic czy świątyń Kowno zachwyca też wieloma muralami.

Kłajpeda, czyli miasto portowe

Tutaj zatrzymać się można nawet kilka dni. Jeśli jednak wolisz zobaczyć tylko najważniejsze zabytki, wystarczy jeden dzień. Odwiedź Muzeum Zamkowe, wybierz się do terminalu statków wycieczkowych i sfotografuj z najsłynniejszą rzeźbę w tym mieście – „Marzenie dzieciństwa”, przespaceruj się Placem Teatralnym i po tutejszej starówce, by podziwiać budynki z elewacją w stylu pruskim, a także obejrzyj oryginalny most, który słynie z obrotowego mechanizmu oraz charakterystycznych łańcuchów.

Mierzeja Kurońska

Mierzeja Kurońska wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miejsce świetne, by odpocząć od zwiedzania zabytków na Litwie. Kompleks wydm ma ogromną powierzchnię i jest drugim pod względem wielkości w Europie. Znajduje się tu prawie 1 000 gatunków roślin. Oprócz wydm zachwyca tu także Tańczący Las, który swoją nazwę zawdzięcza oryginalnie powyginanym drzewom.

Czy na Litwie można płacić euro?

Wiesz już, co warto zobaczyć na Litwie. Teraz pora na kilka informacji praktycznych. Czy na Litwie można płacić euro? Tak. To waluta obowiązująca oficjalnie na Litwie od 1 stycznia 2015 r. Najkorzystniej więc jeszcze przed wyjazdem wymienić złotówki na euro, chociaż będzie możliwe to również po przyjeździe na Litwę. Jeśli lubisz płacić kartą, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – coraz więcej miejsc w tym kraju (np. restauracje czy hotele) akceptuje tę formę płatności. Warto mieć jednak gotówkę, bo w niewielkich sklepach raczej nie będziemy mogli zapłacić bezgotówkowo.

Ważne!

Lepiej nie korzystać w tym kraju z bankomatów, ponieważ prowizja może nas nieprzyjemnie zaskoczyć.

A czy na Litwie można płacić złotówkami? Ze względu na dość dużą Polonię, zamieszkującą Wilno, zdarza się, że akceptowana będzie tu płatność w złotówkach. Zapłacić nimi możemy także często w sklepach czy innych punktach zlokalizowanych przy granicy z Polską. 

Czy na Litwie jest teraz bezpiecznie?

By odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto zajrzeć na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie umieszczone są informacje na ten temat. W sekcji informacje dla podróżujących czytamy, że poziom bezpieczeństwa jest bardzo podobny, jak ten w Polsce. Na co uważać na Litwie? W miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów np. w okolicy Ostrej Bramy czy katedry grasują kieszonkowcy, dlatego, gdy będziesz zwiedzał te miejsca, bądź ostrożny.

Warto zapamiętać przydatne numery telefonów: informacyjnej infolinii (numer: 118) i zintegrowanego systemu ratunkowego (numer 112).

Podróż na Litwę a ubezpieczenie

Jeszcze przed wyjazdem koniecznie wybierz się do placówki NFZ i wyrób kartę EKUZ, czyli dokument, po którego okazaniu w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu będziesz mógł skorzystać z publicznej opieki zdrowotnej. Ponieważ Litwa należy do Unii Europejskiej, EKUZ jest tu respektowane. Musisz jednak wiedzieć, że karta uprawnia do bezpłatnych usług medycznych na takich samych zasadach, co mieszkańców kraju. Litwini muszą płacić m.in. za materiały stomatologiczne. EKUZ nie pokryje także kosztów transportu do Polski, jeśli z powodów zdrowotnych będzie taka konieczność.

By nie płacić za usługi w takich przypadkach, warto jest zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia za granicą. W przypadku wyjazdu do tego kraju najlepsza polisa to taka, w ramach której suma ubezpieczenia kosztów leczenia będzie wynosiła min. 500 000 złotych. Dodatkowo takie ubezpieczenie bardzo często ma szerszy zakres i będzie przydatne np. gdy skradziony zostanie nasz bagaż. Składki są niewysokie, a oszczędność, gdy zdarzy się nieprzyjemna sytuacja, ogromna.

Chcesz dowiedzieć się, ile zapłacisz w przypadku ubezpieczenia podróżnego na Litwę? Zapraszamy do naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, gdzie poznasz kilka ofert i będziesz mógł wybrać najbardziej Ci odpowiadającą.

Jeśli z kolei zdecydujesz się na zwiedzanie Litwy samochodem, warto wykupić na czas wycieczki krótkoterminowe assistance z dużym limitem holowania pojazdu w ramach awarii czy kolizji. Jednym z najlepszych na rynku ubezpieczeń tego typu jest CUK Assistance! By poznać więcej szczegółów, wejdź na stronę kalkulatora CUK Assistance.

FAQ:

  • 1
    Czy Litwini rozumieją polski język?

    Nie w całej Litwie porozumiemy się z lokalnymi mieszkańcami po polsku. Język ten rozumieją i używają m.in. niektórzy przedstawiciele lokalów gastronomicznych i związani z usługami turystycznymi w Wilnie. Nic dziwnego – w 2022 r. Polacy stanowili w Wilnie aż 50% turystów. Czasem w większych sieciówkach spotkamy się z plakietkami, na których widnieją symbole informujące, w jakich językach mówią pracownicy. Oprócz litewskiego, w stolicy Litwy mówi się w języku angielskim czy rosyjskim. W pozostałych częściach kraju trudniej będzie spotkać kogoś, kto mówi w języku polskim, dlatego lepiej nastawić się na angielski.

  • 2
    Ile kosztuje obiad na Litwie?

    Ceny w restauracjach na Litwie są zbliżone do tych w Polsce. W 2023 r. za obiad w taniej restauracji zapłacić trzeba ok. 40 zł, z kolei za posiłek 3-daniowy w nieco lepszej restauracji kosztować nas będzie ok. 115 zł.

  • 3
    Czy na Litwie daje się napiwki?

    W dobrym tonie jest pozostawienie kelnerom w restauracjach czy kawiarniach napiwków w postaci 5-10% wartości rachunku. Inną formą jest zaokrąglenie w górę sumy na rachunku.

  • 4
    Co można przywieźć z Litwy do Polski?

    Będąc na Litwie warto przywieźć bliskim do Polski tzw. bočių, czyli czarny chleb z mąki żytniej, ziołową nalewkę 999, sękacz czy wędzoną lub soloną słoninę.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku