W tym artykule:
- Jakie osoby oprócz policjanta są uprawnione do kierowania ruchem drogowym?
- Czy policjant kierujący ruchem jest ważniejszy od sygnalizacji?
- Kiedy policjant na drodze kieruje ruchem?
- Policjant na skrzyżowaniu - kierowanie ruchem
- Co to jest “lizak policyjny”?
- Znaki policji - co grozi za niezastosowanie się?
- Jesteś kierowcą i szukasz dobrej polisy komunikacyjnej?
Tuż przed Tobą zdarzył się wypadek? A może naprawiana jest jezdnia i konieczne jest kierowanie ruchem? Jak się w takiej sytuacji zachować? Przygotuj się na taką ewentualność i przypomnij sobie najważniejsze sygnały dawane przez policjanta i inne osoby do tego uprawnione. Dzięki naszej małej “ściądze” będziesz wiedział jak zachować się na skrzyżowaniu, gdy zobaczysz pokazującego różne sygnały policjanta.
Jakie osoby oprócz policjanta są uprawnione do kierowania ruchem drogowym?
Na wstępie odpowiedzmy sobie na pytanie, kto właściwie może kierować ruchem. Oczywistym jest fakt, że policjant jest do tego uprawniony. Jednak Prawo o Ruchu drogowym przewiduje także, że inni funkcjonariusze i osoby uprawnione mogą zajmować się kierowaniem ruchem drogowym. Muszą oni przejść odpowiednie szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Zobaczmy teraz, kto oprócz policjanta może sygnalizować zmiany ruchu na drodze:
- pracownik działający przy renowacji lub budowie drogi, działający w imieniu zarządcy drogi - to chyba najczęściej spotykana na drodze sytuacja,
- żołnierz żandarmerii wojskowej - może kierować ruchem podczas przemarszu czy przejazdu kolumny wojskowej lub sytuacji ratowania życia czy mienia,
- funkcjonariusz straży granicznej,
- inspektor Inspekcji Transportu Drogowego,
- umundurowany inspektor kontroli skarbowej, funkcjonariusz celny,
- strażnik gminny (miejski),
- pracownik kolejowy - kieruje ruchem na przejeździe kolejowym,
- nadzorujący przejście dzieci przez jezdnię - muszą to być odpowiednio oznaczone miejsca,
- kierowca autobusu szkolnego - taki obrazek spotkamy podczas postoju, kiedy dzieci muszą wsiąść lub wysiąść z autobusu,
- ratownik górski - w trakcie prowadzenia akcji ratowniczej,
- strażnik leśny, funkcjonariusz Straży Parku - w miejscach, w których prowadzą działania w związku z ich stanowiskiem,
- strażak Państwowej Straży Pożarnej lub członek ochotniczej straży pożarnej - w trakcie akcji ratowniczej,
- funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu - w trakcie wykonywania swojej pracy - czynności mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa osób, obiektów czy urządzeń,
- pilot - w trakcie pilotowania przejazdu pojazdu nienormatywnego.
Z DORADCĄ
Czy policjant kierujący ruchem jest ważniejszy od sygnalizacji?
Może się zdarzyć tak, że na skrzyżowaniu, na którym ruchem kieruje policjant lub inna osoba uprawniona aktywna jest sygnalizacja świetlna. Pamiętaj jednak, że gdy policjant przejmuje kontrolę na drodze, to jego sygnały są najważniejsze! Nie interesują Cię od tej pory znaki drogowe czy sygnalizacja świetlna. Dopiero, gdy policjant zakończy swoją pracę na drodze, ruch odbywa się tradycyjnym torem.
Kiedy policjant na drodze kieruje ruchem?
Nie jest to częsty widok. Najczęściej policjanci przejmują kontrolę na drodze, gdy wydarzy się poważny wypadek, a pojazdy biorące w nim udział uniemożliwiają sprawny przejazd. Policjant kieruje ruchem także, gdy wyłączony zostanie jeden z pasów, a także w dni, np. świąteczne, kiedy natężenie ruchu na drodze jest bardzo duże. Kierowanie ruchem odbywa się także na ruchliwych skrzyżowaniach, kiedy zawiedzie sygnalizacja świetlna. Możesz spotkać również funkcjonariusza w dzień organizowania dużych zawodów np. biegowych czy rowerowych.
Policjant na skrzyżowaniu - kierowanie ruchem
Niezależnie od tego, jaka osoba uprawniona kieruje ruchem, zasady są takie same. Opisano je szczegółowo w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przypomnijmy sobie teraz sygnały kierującego ruchem.
- zakaz wjazdu na skrzyżowanie - sygnalizacja policjantaJeśli widzisz policjanta lub inną osobę uprawnioną do kierowania ruchem z wystawionymi do boku ramionami (postawa w kształcie litery “T”) oznacza to, że nie możesz obecnie wjeżdżać na skrzyżowanie. Co ważne, policjant kierujący ruchem drogowym może stać do Ciebie zwrócony przodem lub tyłem. Jednak, jeśli jego ręce ułożone są w bok, poziomo, nie możesz aktualnie się poruszać po skrzyżowaniu.
- ostrożnie - zaraz nastąpi zmiana kierunku ruchu!Jeśli aktualnie policjant na drodze kieruje ruchem i podniesie jedną rękę do góry, oznacza to, że uczestnicy ruchu, kierowcy i piesi, muszą być w gotowości - zaraz nastąpi zmiana kierunku ruchu. Takie sygnały kierującego ruchem umożliwiają zapewnienie płynności ruchu w sytuacji, gdy np. konieczne jest wyłączenie jednego pasa.
- znak stopPolicjant kierujący ruchem może poprosić kierowców o zatrzymanie się. Wówczas podniesie w jego kierunku rękę, pokazując mu wewnętrzną stronę dłoni, w łokciu zaś ręka będzie ugięta pod kątem 90 stopni.
- rozpoczęcie ruchuPo zatrzymaniu ruchu, sygnały dawane przez policjanta mogą go z powrotem otworzyć. Wówczas policjant ustawi się tak, że będzie miał zgięte w łokciach obie ręce. Prawa ręka będzie znajdować się przy twarzy, z przodu, lewa natomiast z tyłu, ustawiona równolegle do jezdni. Jeśli policjant będzie zwrócony w ten sposób do kierowców lub pieszych, obojętnie czy przodem czy tyłem, to znak, że ruch ponownie został otwarty.
- skręt w lewo kierowców, znajdujących się po lewej stronie policjantaJeśli policjant wykonuje ruch lewą ręką w kierunku prawej, to znak, że pojazdy znajdujące się po lewej stronie policjanta, powinny skręcić w lewo. Ruch jest płynny, policjant może go powtarzać dla wzmocnienia efektu.
- skręt w lewo osób, znajdujących się z prawej stronyAby kierowcy, znajdujący się z prawej strony policjanta mogli skręcić bezpiecznie w lewo, wykona on manewr prawą ręką, wskazując kierunek jazdy. Lewa ręka natomiast będzie skierowana do osób znajdujących się po lewej stronie policjanta - będzie wskazywać znak oznaczający zatrzymanie ruchu z tej strony.
- zatrzymaj samochód w określonym miejscuTego typu znaki policji pojawiają się sporadycznie, ale warto wiedzieć, że funkcjonariusz może poprosić dany pojazd o zatrzymanie się w określonym miejscu na skrzyżowaniu. Wskaże je wyprostowaną ręką, a dłoń będzie miał zwróconą ku jezdni.
- pojazd uprzywilejowanyJeśli do skrzyżowania zbliża się pojazd uprzywilejowany, kierujący ruchem daje kilka sygnałów gwizdkiem przy jednoczesnym podniesieniu prawej ręki do góry, dając sygnał “uwaga”.
Ważne!
Nawet, gdy zapomnisz, co oznaczają poszczególne sygnały, gdy policja kieruje ruchem, nie panikuj. Spokojnie obserwuj policjanta. Jego sygnały i ruchy są bardzo intuicyjne. Spójrz także, jak zachowują się kierowcy znajdujący się przed Tobą, a szybko zorientujesz się, jaki manewr wskazany przez policjanta powinieneś wykonać. To jest naprawdę proste! Spójrz, czy policjant stoi do Ciebie przodem, czy tyłem, bokiem, obserwuj jego linię barków i ruch wykonywany rękami. Policjant może również sygnalizować niektóre zmiany, używając gwizdka.
Co to jest “lizak policyjny”?
Funkcjonariusze policji oraz inne osoby uprawnione do kierowania ruchem oraz zatrzymywania pojazdów mogą używać do tego tzw. “lizaka policyjnego”. To specjalna tarcza do kierowania ruchem z odblaskowym szkłem wewnątrz. Kształt i wygląd tarczy musi być zgodny z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Jest poręczny, wygodny w użytkowaniu. Policjant posługuje się tym znakiem, by być bardziej widocznym. Na pewno przydaje się szczególnie po zmierzchu dzięki elementom odblaskowym.
Znaki policji - co grozi za niezastosowanie się?
Gdy policja kieruje ruchem, zarówno kierowcy, jak i piesi mają obowiązek do zastosowania się do ich poleceń. Co ważne nawet, gdy sygnalizacja świetlna jest włączona, to policjant kierujący ruchem “rządzi” na drodze i to na jego sygnałach należy się skupić, a nie sygnalizacji świetlnej czy znakach. W przeciwnym razie grozi nam kara finansowa. Za niedostosowanie się do znaków dawanych przez policjanta grozi grzywna od 300 do 500 zł (kierowca) i 100 zł (pieszy).
Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze
- Wiele towarzystw do wyboru,
- Kompleksowa ochrona Twojego auta,
- Pełne wsparcie doradców.
Jesteś kierowcą i szukasz dobrej polisy komunikacyjnej?
Wiesz już, jak zachować się, gdy policjant kieruje ruchem na drodze. Jako kierowca powinieneś zadbać nie tylko o wiedzę na tego typu tematy, ale też o odpowiednie ubezpieczenie OC czy AC. Niezależnie od tego, czy szukasz nowej polisy OC, czy chcesz uzupełnić polisę komunikacyjną o autocasco, możesz skorzystać z usług CUK. Kalkulator online OC i AC pomoże szybko obliczyć składkę, a później w prostych krokach przeprowadzi Cię przez proces zakupu ubezpieczenia online. Sprawdź już dziś!
Oceń artykuł