2021-09-20

Jesień na drodze – ostrzeżenia dla kierowców

Jeśli jesteś kierowcą, sprawdź o czym warto pamiętać jesienią!

Jesień na drodze – ostrzeżenia dla kierowców

Jesień to bardzo niebezpieczny czas na drodze. Asfalt często wygląda na suchy, a tak naprawdę pojawia się pierwszy przymrozek i leżą na nim liście, co znacznie utrudnia hamowanie i wykonywanie manewrów. Sprawdź, na co uważać jesienią na drodze.

Bezpieczna jesień na drodze - na co uważać?

Choć kierowcy często uważają zimę za najbardziej niebezpieczną porę roku, nie inaczej jest jesienią. W nocy pojawiają się pierwsze przymrozki, więc tuż po zmroku zdecydowanie łatwiej stracić panowanie podczas hamowania i nagłych manewrów.

Jeśli pada deszcz, warunki są jeszcze trudniejsze. Asfalt staje się śliski, co powinien mieć na uwadze każdy kierowca, wybierający się w podróż autem. Ponadto dziury są mniej widoczne, kiedy przykryje je deszcz. Warto zmniejszyć prędkość przejeżdżając przez kałuże, bo nigdy nie wiadomo, co się pod nimi kryje. Pamiętaj o tym, aby trzymać dwie ręce na kierownicy i pod żadnym pozorem nie prowadzić rozmów przez telefon. Kiedy pada, łatwiej też stracić widoczność, np. gdy duży samochód ciężarowy ochlapie przednią szybę. Bądź przygotowany na każdą ewentualność.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Jesienią często też pojawia się mgła, która jest bardzo niebezpieczna. Konieczna jest wtedy redukcja prędkości i zwiększenie dystansu pomiędzy pojazdami na drodze. Zwracaj też uwagę na słupki na poboczu oraz pasy na jezdni. Nie zawsze jednak są one w pełni widoczne, dlatego zdecydowanie trzeba zwolnić i zachować pełną ostrożność. Co ważne, mgła także może być przyczyną poślizgu na drodze. Kiedy się skrapla i łączy z zanieczyszczeniami asfaltu, tworzy niebezpieczną warstwę.

Na nawierzchni pojawiają się też liście, a w pewnym okresie jest ich naprawdę sporo. Nie da się zapanować nad naturą, dlatego trzeba zachować pełną ostrożność. Nadmiar liści, np. w połączeniu z opadami deszczu, jest bardzo niebezpieczny. Droga hamowania się wydłuża, a w wyjątkowych sytuacjach kierowcy mogą wpaść w poślizg.

Jesienią pojawiają się też pierwsze przymrozki, a to bardzo niebezpieczna aura. Ujemna temperatura i zamarzający deszcz nie sprzyjają kierowcom. Często też można się pomylić - asfalt wydaje się czarny i suchy, a tak naprawdę stan drogi pozostawia wiele do życzenia. Obserwuj warunki pogodowe i szczególnie uważaj rano, wieczorem, a także w pobliżu jezior i lasów, gdzie jest podwyższona wilgotność. Niebezpieczna śliska warstwa utrudnia wyprzedzanie, wymijanie i wchodzenie w zakręt.

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę jesienią? Szybciej robi się ciemno, a na dworze jest zdecydowanie mniej słońca, co z kolei wpływa na gorszą widoczność. Mogą też zdarzyć się dni, w których jest ostre słońce, utrudniające jazdę. Warto mieć przy sobie okulary słoneczne, aby promieniowanie nie utrudniało poruszania się na drodze. 

Porady dla kierowców

Dostosuj prędkość do aktualnej pogody, bo nie zawsze dopuszczalna wartość na znaku jest adekwatna do warunków. Trzeba wziąć pod uwagę także stan i widoczność drogi czy natężenie ruchu. Pamiętaj też o tym, aby zachować bezpieczny odstęp od pojazdu, który jedzie przed Tobą. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Od niedawna nie można też "jeździć na zderzaku", np. poruszając się autostradą. Oprócz tego, że jest to niebezpieczne, można jeszcze otrzymać mandat. Szczególną ostrożność trzeba zachować też zbliżając się do przejścia dla pieszych. Każdy, kto wchodzi na pasy, ma pierwszeństwo, dlatego kierowca powinien się zatrzymać. W naszym artykule dowiesz się więcej na temat zmian w prawie drogowym: Zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1 czerwca 2021 - co się zmieniło?

To ważne!

Nieodpowiednia prędkość na drodze oraz niezachowanie odpowiedniego odstępu między samochodami to najczęstsze przyczyny stłuczek i wypadków jesienią. Nie zapomnij o włączonych światłach oraz sygnalizacji skrętu czy też awarii na drodze.

Przygotuj auto na jesień

Koniecznie sprawdź, jaki jest stan Twoich wycieraczek. Czy poprawnie usuwają wodę z szyb? Nie rysują jej powierzchni? Wycieraczki są niezbędne, kiedy jesienią pada deszcz, niezależnie od jego intensywności. Sprawdź też, czy oświetlenie w samochodzie działa poprawnie. Zawsze warto mieć ze sobą zapas żarówek, aby w razie przepalenia, szybko je wymienić. Jesienią szybciej robi się ciemno, stąd też sprawa oświetlenia jest niesamowicie ważna.

Zobacz też, czy z samochodem nie dzieje się coś niepokojącego. Jeśli szyby są w większej części zaparowane, kiedy ruszasz spod domu, może być to wina filtra kabinowego albo niesprawnych nawiewów. Wilgoć w aucie pojawia się też przez mokre ubrania i akcesoria, takie jak parasol. Pamiętaj o przygotowaniu szyb, jeszcze zanim wyruszysz w podróż.

Jeśli podczas czyszczenia samochodu zauważyłeś rysę na szybie, koniecznie musisz się jej bliżej przyjrzeć. Kiedy jest ona dość długa i głęboka, a szczególnie, gdy dotyka krawędzi, może być bardzo niebezpieczna. Wystarczy wpaść w dziurę albo wykonać gwałtowny manewr, aby szyba roztrzaskała się podczas jazdy. Istnieją pewne wytyczne, kiedy trzeba wymienić ją na nową. To uszkodzenia i rysy na szybie, które nie są dopuszczalne podczas jazdy. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku: Usuwanie rys z szyb - poradnik dla kierowców.

Uważaj na pieszych

Jesienią szybciej robi się ciemno, dlatego pieszy ubrany w ciemny strój może być mniej widoczny. Zachowaj ostrożność w miejscach, w których mieszkańcy wędrują poboczem. Osoby, które mają elementy odblaskowe są znacznie bardziej widoczne, już z odległości 150 metrów. Z kolei ci, którzy mają na sobie czarne ubrania, zaledwie z 40 metrów. Policjanci za każdym razem ostrzegają kierowców, aby bezpiecznie omijać pieszych, a spacerujących poboczem o noszenie ze sobą elementów odblaskowych.

Zachowaj zdrowy rozsądek!

Po lecie zdecydowanie trudniej się przestawić na gorsze warunki na drodze. Każdy kierowca powinien zachować zdrowy rozsądek, przewidywać niebezpieczeństwa i być w pełni skupiony. Zawsze trzeba obserwować warunki pogodowe za oknem, a także dostosować do nich jazdę. Jesienią często też kierowcy odczuwają złe samopoczucie i rozdrażnienie, co trzeba wziąć pod uwagę przed wyruszeniem w podróż.

Wymiana kół - kiedy to zrobić?

Choć opony zimowe nie są obowiązkowe według polskiego prawa, przyjmuje się, że trzeba je wymienić. Najczęściej robi się to wtedy, kiedy średnia temperatura dobowa spada do 7 stopni Celsjusza i utrzymuje się przez kilka dni. Z wymianą opon na zimowe nie można zwlekać w nieskończoność, bo im bliżej zimy, tym większe są kolejki u wulkanizatorów. Kiedy wymienić opony na zimowe? 

Opony zimowe to nie jedyny aspekt, na który chcemy zwrócić uwagę. Koniecznie sprawdź stan ogumienia, czyli głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach. Polskie prawo dopuszcza opony z bieżnikiem 1,6, jednak to już jest maksymalna granica. Co ważne, nawet źle dobrane opony mogą przyczynić się do poślizgu. Właśnie dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, czy nie są uszkodzone.

Nie zapomnij o OC!

Zadbaj o stan swojego samochodu i zachowaj ostrożność na drodze jesienią. Nie zapomnij też o formalnościach. Jeśli potrzebujesz wykupić ubezpieczenie, możesz to zrobić nie wychodząc z domu. Wystarczy, że sprawdzisz nasz kalkulator online albo zadzwonisz na infolinię. W całej Polsce działają także placówki CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku