Od 1 czerwca 2021 roku weszły w życie nowe przepisy ruchu drogowego. Wiele zmian dotyczy nie tylko kierowców, ale także pieszych i rowerzystów. Zobacz, czego dotyczy nowelizacja.
Po pierwsze: prędkość w obszarze zabudowanym
Od 1 czerwca 2021 roku kierowcy muszą pamiętać o tym, że zmieniła się dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym. Do tej pory w godzinach od 23:00 do 05:00 była ona zwiększona do 60 km/h, a od 1 czerwca 2021 zostało to zmienione i przez całą dobę dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h.
Ta zmiana w przepisie ma na celu zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, a szczególnie chodzi tu o drogę hamowania, kiedy przed autem pojawi się pieszy. Badania dowodzą, że przy prędkości 50 km/h można szybciej zahamować, a co za tym idzie - pieszy w razie wypadku odniesie mniejsze obrażenia. Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury, ponad 95% pieszych ma szansę przeżyć wypadek w momencie uderzenia przy prędkości auta 30 km/h.
Ciekawostka!
Polska była do tej pory jedynym krajem, w którym dopuszczano jazdę z prędkością 60 km/h w obszarze zabudowanym.
Po drugie: ochrona pieszych na przejściach
Kierowca jest zobowiązany do obserwacji okolic pasów, aby bezwzględnie pozwolić pieszym swobodnie i bezpiecznie przejść przez oznaczone przejście. Przypomnijmy, że do momentu zmian w ruchu drogowym 1 czerwca 2021, trzeba było ustąpić pierwszeństwa osobom, które znajdowały się na przejściu albo na nie wchodziły. To pozostaje bez zmian. Jednak aktualnie każdy kierowca musi zwracać uwagę nie tylko na same pasy, ale także obszar poza nimi. Pieszy ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, jeśli znajduje się już na przejściu lub dopiero na nie wchodzi.
Z DORADCĄ
Konieczne jest stworzenie bezpiecznej sytuacji dla pieszych, aby mogli swobodnie korzystać ze swojego prawa. Właśnie dlatego, kierowca nie tylko musi obserwować okolicę przejścia dla pieszych, ale także zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość.
Po trzecie: Koniec z jazdą na zderzaku
Kodeks drogowy 2021 uwzględnia również zmianę, która dotyczy jazdy na autostradach i drogach ekspresowych. Na takich trasach często występowała tzw. jazda na zderzaku, czyli samochody znajdowały się bardzo blisko siebie. Aktualnie, trzeba zachować odległość od poprzedzającego pojazdu, która wynosi dokładnie połowę dopuszczalnej prędkości. Z policyjnych statystyk wynika, że zbyt mały odstęp samochodów poruszających się z dużą prędkością jest przyczyną wielu zderzeń, kolizji i wypadków - tuż obok niedostosowania prędkości.
Przykład
Jeśli kierowca wjeżdża na drogę szybkiego ruchu i jest ograniczenie do 120 km/h, musi zachować minimum 60 metrów odległości od auta, które znajduje się przed nim. W sytuacji awaryjnej, jest w stanie zachować on większą ostrożność i działać natychmiastowo z lepszym skutkiem. Co ciekawe, podobne zmiany w kodeksie drogowym wystąpiły również u naszych sąsiadów w Niemczech.
Ta zasada, według zmian w przepisach drogowych 2021, nie dotyczy jednak wyprzedzania.
Ważne informacje dla pieszych, czyli kolejne zmiany w kodeksie drogowym 2021
Piesi zobowiązani są również do zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. W ustawie wprowadzone zostały także zmiany dotyczące korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń multimedialnych. Piesi mają bezwzględny zakaz używania jakiegokolwiek sprzętu, który mógłby wpłynąć na brak ostrożności i uwagi podczas przechodzenia przez przejście.
Pamiętaj o ubezpieczeniu!
Przypominamy, że każdy samochód musi być objęty ubezpieczeniem OC. Porównaj ceny ubezpieczeń - zadzwoń do naszego doradcy, odwiedź placówkę albo skorzystaj z kalkulatora online.
Oceń artykuł