2021-08-16

Jakie są zalety agroturystyki?

Marzysz o wypoczynku na wsi? Gospodarstwa agroturystyczne są idealnym rozwiązaniem dla Ciebie! 

Jakie są zalety agroturystyki?

Agroturystyka, choć nie pod tą nazwą, istnieje od dawna. Na wieś wyjeżdżano, aby zaznać spokoju, podreperować zdrowie, a także zobaczyć, jak żyją i pracują na roli ludzie w małych miejscowościach. Obecnie tego typu wyjazdy wracają do łask. Wszystko za sprawą szybkiego tempa życia, od którego chcemy odpocząć, jadąc na wakacje. Gospodarstwa agroturystyczne poza sielską ciszą dają gościom dużo więcej. Zastanawiasz się, jakie atrakcje mogą Cię czekać na wsi? Jakie są zalety takiego wyjazdu? Odpowiedzi szukaj w naszym dzisiejszym wpisie.

Nie da się ukryć, że wieś jest częścią życia większości z nas. Niektórzy urodzili się i wychowali tutaj. Inni mieli lub mają rodzinę na wsi, którą chętnie odwiedzają w wolnej chwili. Już znani literaci rozpływali się w swoich utworach nad urokami życia w tym spokojnym miejscu.

Co jednak, kiedy z dziada pradziada mieszkało się w mieście, a wiejskie więzi rodzinne zostały utracone bezpowrotnie? Czy musimy rezygnować z wakacji na wsi? Okazuje się, że nie. Wiele gospodarstw oferuje tanią agroturystykę, która pozwala zaznać wiejskiej ciszy i spokoju.

Agroturystyka - co to jest?

Agroturystyka jest formą wypoczynku na wsi, gdzie mieszkamy w gospodarstwie, bardzo często biorąc czynny udział w życiu gospodarzy. Wraz z nimi jemy posiłki, a także pomagamy w lekkich pracach na gospodarstwie, np. pieląc grządki, zbierając owoce czy zajmując się zwierzętami. Czasami po prostu oddajemy się urokom sielskiego życia, korzystając z kontaktu z naturą i czerpiąc radość z ciszy miejsca oddalonego od wielkomiejskiego zgiełku.

Taki rodzaj urlopu daje korzyści obu stronom - my zyskujemy spokój i dodatkowo uczymy się nowych rzeczy, a gospodarz zyskuje często nieocenioną pomoc, która zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci jest często niesamowitą przygodą. Nic zatem dziwnego, że agroturystyka w Polsce rozwija się w szybkim tempie. Rozwiązanie to pozwala nie tylko rozwinąć wiejską infrastrukturę, ale także pokazać osobom mieszkającym na co dzień w mieście, jak piękny może być czas spędzony poza zgiełkiem zatłoczonych ulic. 

Wczasy agroturystyczne za darmo?

Gospodarstwa agroturystyczne, które zajmują się przyjmowaniem gości, profesjonalnie przystosowują odpowiednio kwatery dla gości. Istotne jest to, że muszą one spełniać standardy, jakie określiło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Niektóre z nich za pracę na gospodarstwie (przy zbieraniu owoców, sianokosach, czy żniwach) oferują nocleg za darmo. Jeżeli zatem szukasz tanich wakacji i jednocześnie chciałbyś poznać życie na wsi oraz zrozumieć zwyczaje zwierząt i prawa przyrody, jest to urlop stworzony wprost dla Ciebie. Co istotne - zarówno Ty, jak i Twoje dzieci, będziecie mogli oderwać się od komputerów, tabletów i smartfonów. Życie na wsi jest bowiem zupełnie inne, fascynujące i pełne niespodzianek.

Dlaczego wypoczynek na wsi to dobry pomysł? Agroturystyka dla wymagających

Czyste powietrze, brak zgiełku miasta, naturalne krajobrazy - to wszystko pozwala nie tylko wyciszyć się i zrelaksować, ale także wrócić do korzeni. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pola i lasy nie były dla nikogo niczym egzotycznym. W dobie urbanizacji i powstawania nowych osiedli mieszkalnych niestety to się zmienia. Nic zatem dziwnego, że szukamy zacisznych miejsc, do których nie dotarli jeszcze deweloperzy, a w których można naprawdę odpocząć.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Najlepsze gospodarstwa agroturystyczne oferują nie tylko możliwość zamieszkania na jakiś czas na wsi czy pracę w polu, sadzie albo przy zwierzętach. Turyści mogą spodziewać się także dodatkowych atrakcji, które sprawią, że spędzone na wsi wakacje będą wyjątkowe. Jedną z nich z pewnością są domowe posiłki przygotowywane przez gospodarzy z zasobów, których w gospodarstwie jest wiele. Ekologiczne warzywa, jajka, czy mleko prosto od krowy pozwalają stworzyć smakołyki, których próżno szukać w miejskich restauracjach.

Agroturystyka - jakie dodatkowe atrakcje można spotkać w gospodarstwie?

Coraz częściej okazuje się, że na rynku dostępna jest tzw. ekskluzywna agroturystyka. Co to oznacza? Jest to forma wypoczynku przeznaczona dla bardzo wymagających klientów, którym marzy się np. gospodarstwo agroturystyczne z basenem.

Właściciele miejsc wypoczynkowych na wsi wsłuchują się w tego typu potrzeby, przez co na rynku coraz częściej można znaleźć oferty, w których oprócz wypoczynku w cichym i spokojnym miejscu, letnicy mogą skorzystać także ze strefy relaksu i wielu odprężających zabiegów. Szukając agroturystyki na wsi, coraz częściej można natknąć się na ośrodki SPA, które osadzone zostały w przepięknych wiejskich klimatach. Zielone krajobrazy, a także możliwość skorzystania po pracy w gospodarstwie z relaksującego masażu lub jacuzzi to atuty, które z pewnością przemawiają na korzyść wakacji na wsi.

Podstawowe założenia agroturystyki

Powstawanie kwater agroturystycznych to nie tylko chęć zarobku i znalezienia pomocników do prac na roli. Wielu gospodarzy decyduje się na ten krok, chcąc uchronić także wieś przed wyludnieniem i zatraceniem wiejskich tradycji. Dzięki takim działaniom właściciele gospodarstw agroturystycznych są w stanie podreperować swój budżet i zyskać chętne osoby do łatwych i lekkich prac w polu, a osoby mieszkające na co dzień w mieście mogą zobaczyć, jak ciężko pracuje rolnik, aby oni mogli nabyć w sklepie warzywa, owoce czy mięso. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Niektóre rejony Polski w okresie letnim przeistaczają się w duże centra agroturystyczne, które zapraszają turystów na wypoczynek. Urlopowicze mogą liczyć na rozmaite festyny i atrakcje, które pozwolą im poznać często zapomniane zwyczaje. Warto przy tym mieć na uwadze, że nie tylko latem można wyjechać na wieś. Tradycyjne Boże Narodzenie w gospodarstwie agroturystycznym z pewnością będzie nie lada wydarzeniem i zapadnie w pamięć uczestników. Można bowiem liczyć na kolację wigilijną spędzoną wraz z gospodarzami, która została przygotowana z dawnych przepisów. Częstą atrakcją jest też kulig, jeśli śnieg dopisze i cudowna, rodzinna atmosfera, której często brakuje nam w czasie świąt spędzanych w mniejszym gronie. 

Czym charakteryzuje się najlepsza agroturystyka w Polsce - zalety, o których nie można zapominać

Przyglądając się agroturystyce w Polsce, nie sposób nie zauważyć, że ma ona sporo zalet - zarówno dla turystów, jak i gospodarzy oraz rozwoju polskiej wsi. Czego dobrego można spodziewać się po tej formie wypoczynku?

Zalety prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego dla polskiej wsi

Nie da się ukryć, że agroturystyka prowadzona na polskich wsiach przyczynia się do ich rozwoju. Chodzi tutaj nie tylko o biznesowe sukcesy poszczególnych gospodarzy, ale przede wszystkim rozwój infrastruktury, która musi być dopasowana do potrzeb przyjeżdżających gości. Każdy właściciel gospodarstwa musi bowiem przygotować odpowiednio lokale na przybycie fanów agroturystycznego wypoczynku. Dzięki temu aktywizuje się także rynek pracy, ponieważ wiele osób zatrudnia lokalną społeczność do obsługi.

Istotnym aspektem, o którym absolutnie nie można zapominać, jest fakt, że agroturystyka zatrzymuje na wsi ludzi młodych. Przejmują oni gospodarstwa po swoich rodzicach, nie wyjeżdżają do miasta, dzięki czemu dochody z działalności trafiają nie tylko do ich kieszeni, ale również do budżetu lokalnego. Rozwiązanie to pozwala na rozwój gmin i mniejszych miejscowości. Gospodarstwa rolne nie upadają - agroturystyka sprawia, że ich właściciele, z pomocą przyjezdnych gości są w stanie utrzymać siebie i swoje rodziny z pracy na roli i wynajmuj pokoi. Dzięki temu możliwe jest ochrona życia wiejskiego i kultywowanie tradycji.

Gospodarstwa agroturystyczne są jednym z elementów ekoturystyki. Ich stworzenie nie wymaga ingerencji w wiejski ekosystem. Noclegi najczęściej tworzy się z nieużywanych budynków gospodarczych i inwentarskich, które przerabiane są na funkcjonalne pokoje. Rozwiązanie to pozwala zachować środowisko wiejskie praktycznie nienaruszone. Co więcej, wiele osób decyduje się na połączenie gospodarstw agroturystycznych z ekologiczną uprawą roślin i hodowlą zwierząt. Dzięki temu odpoczynek w takim miejscu staje się najbardziej naturalny. 

Atuty agroturystyki polskiej, które cenią sobie turyści

Agroturystyka do niedawna była przez wielu urlopowiczów niedoceniana. Obecnie jednak coraz więcej osób wybiera właśnie taką formę odpoczynku. Wpływ na to ma wiele zalet, o których mowa poniżej. Zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać się na wieś i odpoczywać na łonie natury, poznając jednocześnie uroki pracy na roli? Oto kilka najważniejszych zalet, które z pewnością przekonają Cię, że jest to idealna forma wypoczynku dla każdej osoby mieszkającej na stałe w mieście:

  • możliwość wypoczynku w miejscu cichym i spokojnym, które jest całkowicie inne niż zaludnione miasto - dla osób, które żyją w pędzie i codziennym zgiełku, pobyt na wsi, gdzie czasami trudno o złapanie zasięgu, będzie doskonałym sposobem na relaks nie tylko dla dorosłych. Forma wypoczynku, jaką jest agroturystyka dla dzieci może być w pierwszej chwili szokiem, jednak po kilku dniach zapomną o smartfonach i tabletach i będą cieszyć się innymi niż wszystkie wakacjami na łonie natury.
  • możliwość zadbania o własne zdrowie - osoby, dla których normalnymi warunkami bytu jest miasto, powinny docenić czyste, wiejskie powietrze. Decydując się na urlop poza miastem, mogą liczyć także na odpoczynek od zgiełku, smogu oraz hałasu, które negatywnie wpływają na zdrowie - zarówno na układ oddechowy, jak i słuch. Nawet jeśli przyjdzie Ci pomagać gospodarzom w polu, możesz mieć pewność, że taka praca fizyczna będzie odprężać, a Ty zapomnisz o negatywnych skutkach mieszkania w mieście.
  • pyszne, zdrowe, domowe jedzenie - stołując się podczas wakacji w napotkanych na trasie restauracjach, nigdy nie możesz mieć pewności, z jakich produktów przygotowano posiłki. Decydując się na wakacje w gospodarstwie agroturystycznym, możesz mieć pewność, że serwowane w nim wędliny, warzywa i mięso wykorzystywane do przygotowania potraw, pochodzą z upraw rolnika, u którego jesteś gościem lub z sąsiednich, zaprzyjaźnionych gospodarstw. Pyszny, pachnący chleb, świeże jajka czy kiełbaska wprost z wędzarni - o takich smakołykach mogą pomarzyć osoby, które wyjeżdżają na zagraniczne wakacje lub spędzają urlop w mieście.

Powyższe atuty to jedne z wielu, o których można rozpisywać się godzinami. Jeśli zainteresowały Cię wakacje w agroturystyce, znajdź odpowiednie miejsce i przekonaj się osobiście, czy taki wypoczynek będzie dla  Ciebie odpowiedni.

Wczasy agroturystyczne - którą ofertę wybrać?

Gospodarstwa agroturystyczne można znaleźć w każdej części Polski. Turyści z całego kraju coraz chętniej rezerwują urlopy w takich miejscach, ceniąc sobie wysoki standard obsługi oraz możliwość wypoczynku w cichych, ustronnych miejscach.

Przeszukując portale oferujące noclegi, zauważysz sporo ofert agroturystycznych. Istotne jest to, że nawet w dobie pandemii możesz wybrać się na wieś, wypocząć i naładować akumulatory. Zastanów się tylko, której części kraju jeszcze nie widziałeś i właśnie tam wybierz się na fantastyczne wakacje na łonie natury.

Wczasy agroturystyczne - odpowiednio zabezpiecz siebie i swoją rodzinę

Choć agroturystyka wydaje się bezpieczną formą spędzania wolnego czasu, warto mieć na uwadze, że podobnie jak inne możliwości wypoczynku, może nieść za sobą nieprzewidziane sytuacje. Dobrze jest zatem wyjeżdżając na takie wakacje wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Polisę turystyczną możesz kupić online, bez wychodzenia z domu. Na temat dostępnych polis możesz porozmawiać z doradcą na naszej infolinii. Wolisz kontakt bezpośredni? Odwiedź placówkę CUK. Czekamy na Ciebie!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku