Ubezpieczenie OC pojazdu jest polisą obowiązkową. Każdy kierowca otrzymuje dokładnie taki sam zestaw świadczeń podstawowych. Towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie odpowiedzialność za wyrządzone przez kierowcę szkody rzeczowe (zniszczenie mienia innych osób) i osobowe (spowodowanie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci innych osób). Oferowane polisy różnią się jednak między sobą, przede wszystkim, składką. Skąd te różnice, skoro główny zakres jest zawsze taki sam? Na czym polegają te różnice? Jaki czynniki w największym stopniu decydują o cenie ubezpieczenia OC? Oto najważniejsze informacje.
Twój wiek
Jednym z głównych czynników jest wiek kierowcy i jego staż za kierownicą. Choć różne firmy ubezpieczeniowe podchodzą do tego zagadnienia różnorodnie, to można tutaj zauważyć pewne tendencje.
Kierowca młody (od 18 roku życia, nawet do 28 roku życia) zapłaci więcej za ubezpieczenie OC, niż kierowca dojrzały i starszy. Górna granica wieku młodego kierowcy jest zależna od firmy, która oferuje polisę. Widełki zaczynają się tu od 24 roku życia a zamykają na 28 roku życia. Taka zwyżka ma swoje uzasadnienie w danych statystycznych, które jednoznacznie mówią, że młodzi kierowcy są sprawcami większości wypadków drogowych. Większe ryzyko ubezpieczeniowe (ryzyko, że trzeba będzie wypłacić odszkodowanie) łączy się z wyższą składką.
Zwyżka dotyczy również najstarszych kierowców. Seniorzy zapłacą więcej za ubezpieczenie OC niż osoby w wieku 40 – 50 lat. Ich składka będzie jednak mniejsza niż najmłodszych kierowców. Nie są bowiem grupą tak dużego ryzyka, jak młodzi. Ceny OC mogą się różnić przykładowo o 15% - 20% w stosunku do kierowców 40 – 50 letnich.
Staż za kierownicą
Staż za kierownicą w większości towarzystw ubezpieczeniowych traktowany jest tak samo. Osoby, które mają uprawnienia do kierowania samochodem krócej niż ok. 3-5 lat zapłacą więcej, niż te osoby, które jeżdżą dłużej. Zgodnie z danymi statystycznymi osoby, które mają prawo jazdy krócej niż trzy lata są bardziej niebezpieczną grupą kierowców niż pozostali.
Liczba wypadków
Drugim istotnym czynnikiem jest liczba kolizji. Jeżeli w przeciągu kilku ostatnich lat nie doszło do żadnej, to ubezpieczony otrzyma zniżkę. Towarzystwa zwykle biorą pod uwagę ostatnie 3 lata historii ubezpieczeniowej. Jeśli w tym czasie spowodowałeś jakiś wypadek, firma może doliczyć Ci zwyżkę na przykład w taki sposób:
- w ubiegłym roku polisowym (czyli w okresie ostatniego ubezpieczenia) – zwyżka jest największa
- dwa lata temu - zwyżka nieco mniejsza
- trzy lata temu – najmniejsza zwyżka.
Niektóre towarzystwa sprawdzają Twoją bezszkodowość (liczbę lat bez spowodowania wypadku) nawet do pięciu lat wstecz. Oczywiście każdy ubezpieczyciel stosuje własny system naliczania zwyżki.
Z DORADCĄ
Dane techniczne pojazdu
To, jaka będzie cena OC zależy również od Twojego samochodu.
Znaczenie mają:
- pojemność silnika – im większa, tym wyższa składka
- wiek samochodu – im starszy, tym wyższa składka; (UWAGA! Auta prosto z salonu również mają naliczane nieznaczne zwyżki)
- przebieg pojazdu – im większy, tym wyższa składka, ponieważ jest bardziej „zużyty”, może dojść do kolizji z powodu awarii
- model i marka pojazdu – niektóre towarzystwa mają swoje „ulubione” pojazdy. Oznacza to, że za samą markę można dostać zniżkę lub zwyżkę, zależnie od polityki cenowej firmy.
Podsumowując, wysokość składki OC zależna jest od kilku czynników. Warto jednak skorzystać z kalkulatora cen ubezpieczeń, by sprawdzić, jakich wartości można się spodziewać.
Porównaj wysokość składki OC
Zrób kalkulację w naszej porównywarce ubezpieczeń OC/AC i od ręki poznaj ceny ubezpieczenia Twojego auta! Wysokość składki poznasz też przez telefon i w dowolnej placówce CUK Ubezpieczenia w Polsce.
Oceń artykuł