Ubezpieczenie na życie ma na celu ochronę i zabezpieczenie finansowe w razie trudnej sytuacji. Podstawowy zakres to wsparcie Twoich bliskich na wypadek śmierci. Aby polisa na życie doskonale pełniła swoją rolę, powinna być dopasowana do Twoich potrzeb. Jednym z elementów jest suma ubezpieczenia. Co powinieneś o niej wiedzieć i jaką wybrać?
Co to jest suma ubezpieczenia na życie?
Zanim wspólnie zastanowimy się, jaką sumę ubezpieczenia wybrać, warto wyjaśnić czym jest ten element umowy. Co to jest suma ubezpieczenia na życie? Tak naprawdę to ustalona wcześniej kwota, którą towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci uposażonym w razie Twojej śmierci.
Dlaczego wysokość sumy ubezpieczenia jest tak ważna? To od niej właśnie zależy, w jaki sposób zabezpieczysz finansowo siebie oraz bliskich. Przykładowo, jeśli będzie ona zbyt niska, a konieczne będzie kosztowne leczenie, wypłata świadczenia w ramach ubezpieczenia na życie okaże się niewystarczająca. A nie po to przecież opłacałeś go przez kilka czy kilkanaście lat, aby na końcu okazało się, że pieniądze nie wystarczą np. na sprzęt rehabilitacyjny, specjalistyczne badania prywatnie czy wizyty u lekarzy. Wybierając sumę ubezpieczenia trzeba myśleć o szerszej perspektywie i przyszłości. Przygotuj się na każdą ewentualność!
Suma ubezpieczenia na życie - jaka powinna być?
W dużym skrócie, im większa suma ubezpieczenia na życie, tym lepiej. Ma to jednak wpływ na kwotę składki za polisę. Warto zatem odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań:
- Kogo chcesz upoważnić do wypłaty odszkodowania?
- Ile osób jest w Twoim gospodarstwie domowym?
- Jakie masz Ty i Twoi bliscy miesięczne wydatki?
- a jaki czas powinno wystarczyć odszkodowanie z ubezpieczenia na życie?
- Jakie masz zobowiązania finansowe?
Dzięki temu, łatwiej będzie określić Ci, jaka suma ubezpieczenia na życie pozwoli zachować dobre warunki Twoim bliskim, jeśli Ciebie zabraknie. Jednak to jeszcze nie wszystko. W polisie na życie możesz uwzględnić też zabezpieczenie kredytu, szczególnie jeśli masz takie zobowiązania. Nie musisz martwić się o to, że Twój małżonek czy dziecko będzie musiało narażać swoje oszczędności na spłatę długu. Wtedy konieczne będą inne wyliczenia sumy ubezpieczenia na życie. To samo dotyczy również nieprzewidzianych sytuacji, np. niezdolności do pracy czy nagłego zachorowania. Przeanalizuj, jaka kwota pomogłaby Ci finansowo i była odpowiednim zabezpieczeniem. W razie wątpliwości, zawsze masz do dyspozycji doradcę ubezpieczeniowego, który odpowie na Twoje wszelkie pytania.
Z DORADCĄ
Suma ubezpieczenia a wysokość świadczenia
Jeśli nadal masz wątpliwości, jaka powinna być suma ubezpieczenia na życie, możesz zastanowić się, jaki jest Twój roczny zarobek. Doradcy ubezpieczeniowi zalecają pomnożyć tę kwotę razy 12 miesięcy i lata do emerytury. W ten sposób zobaczysz, na jaki czas zabezpieczysz swoich bliskich. Wiele jednak zależy od indywidualnej sytuacji rodzinnej oraz finansowej.
Przeanalizujmy sumy ubezpieczenia na życie w kilku towarzystwach. Nie można jednak traktować ich jako regułę, ponieważ wiele zależy od indywidualnej oferty dopasowanej do potrzeb konkretnego klienta. Właśnie dlatego warto przeprowadzić taką kalkulację wraz z doradcą ubezpieczeniowym.
- 1od 30 000 do 1 000 000 sumy ubezpieczenia w Generali za śmierć wskutek wypadku komunikacyjnego,
- 2od 40 000 do 90 000 złotych sumy ubezpieczenia w Warcie za śmierć wskutek wypadku komunikacyjnego,
- 3maksymalna suma ubezpieczenia 300 000 złotych w Allianz w produkcie "Plan na start" i do 1 000 000 złotych w "Plan pełnej ochrony"
Suma ubezpieczenia na życie - o tym musisz pamiętać!
Po pierwsze, może różnić się w przypadku polis grupowych i indywidualnych. Jeśli zdecydujesz się na polisę zakupioną w pracy, musisz liczyć się z tym, że z reguły zakres ochrony jest dość ograniczony. Stąd też niskie sumy ubezpieczenia. Może w tej samej cenie znajdziesz indywidualną polisę na życie i ubezpieczysz się na większą kwotę. Warto porównywać oferty, aby zyskać więcej i oszczędzać pieniądze.
Po drugie, nawet jeśli zdecydujesz się na sumę ubezpieczenia o wartości miliona złotych, musisz wziąć pod uwagę wyłączenia odpowiedzialności. Jeśli do śmierci ubezpieczonego dojdzie poprzez samobójstwo, zamieszki uliczne czy pod wpływem alkoholu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia. Wszystkie te informacje znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy).
Po trzecie, jeśli zastanawiasz się nad wysoką sumą ubezpieczenia, a martwisz się o podatek - bez obaw. Ochronne polisy na życie nie są opodatkowane. Wyjątkiem są ubezpieczenia ochronno-inwestycyjne, które mają na celu zarabianie na siebie. Wtedy trzeba liczyć się z podatkiem od tej kwoty, która jest zarobkiem.
Wybierz polisę dla siebie!
Oceń artykuł