2024-01-16

Suma ubezpieczenia na życie – co to jest? Ile powinna wynosić?

Co powinieneś wiedzieć o sumie ubezpieczenia na życie? Jaka powinna być jej wysokość?

Suma ubezpieczenia na życie – co to jest? Ile powinna wynosić?

Ubezpieczenie na życie ma na celu ochronę i zabezpieczenie finansowe w razie trudnej sytuacji. Podstawowy zakres to wsparcie Twoich bliskich na wypadek śmierci. Aby polisa na życie doskonale pełniła swoją rolę, powinna być dopasowana do Twoich potrzeb. Jednym z elementów jest suma ubezpieczenia. Co powinieneś o niej wiedzieć i jaką wybrać?

Najważniejsze informacje:

 • Suma ubezpieczenia na życie to kwota wypłacana bliskim w razie śmierci ubezpieczonego.
 • Sumę ubezpieczenia ustala się indywidualnie m.in. na podstawie zarobków, sytuacji materialnej itd.
 • Im wyższa suma, tym większa składka.
 • Towarzystwo może odmówić wypłaty świadczenia, dlatego ważne jest sprawdzenie wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Co to jest suma ubezpieczenia na życie?

Zanim wspólnie zastanowimy się, jaką sumę ubezpieczenia wybrać, warto wyjaśnić, czym jest ten element umowy. Co to jest suma ubezpieczenia na życie? Tak naprawdę to ustalona wcześniej kwota, którą towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci uposażonym w razie Twojej śmierci.

Dlaczego wysokość sumy ubezpieczenia jest tak ważna?

To od niej właśnie zależy, w jaki sposób zabezpieczysz finansowo siebie oraz bliskich. Przykładowo, jeśli będzie ona zbyt niska, a konieczne będzie kosztowne leczenie, wypłata świadczenia w ramach rozszerzonego o leczenie ubezpieczenia na życie okaże się niewystarczająca. A nie po to przecież opłacałeś składki przez kilka czy kilkanaście lat, aby okazało się, że pieniądze nie wystarczą np. na sprzęt rehabilitacyjny, specjalistyczne badania prywatnie czy wizyty u lekarzy. Wybierając sumę ubezpieczenia (SU), trzeba myśleć o szerszej perspektywie i przyszłości. Przygotuj się na każdą ewentualność!

Sprawdź, czym jest ubezpieczenie na życie i co obejmuje.

Na jaką kwotę się ubezpieczyć?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, ile powinna wynosić suma ubezpieczenia w ubezpieczeniu na życie. Ustala się ją indywidualnie, na podstawie sytuacji materialnej ubezpieczonego i jego bliskich oraz zdarzeń, na które chce się on ubezpieczyć.

W dużym skrócie zasada brzmi: im większa suma ubezpieczenia na życie, tym lepiej. Ma to jednak wpływ na kwotę składki za polisę.

Jak samodzielnie wyliczyć wysokość SU w ubezpieczeniu na życie?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań:

 • Kogo chcesz upoważnić do wypłaty świadczenia? Sprawdź, kogo można uposażyć i kim jest ta osoba.
 • Ile osób jest w Twoim gospodarstwie domowym?
 • Jakie masz Ty i Twoi bliscy miesięczne wydatki?
 • Na jak długo powinno wystarczyć świadczenie z ubezpieczenia na życie?
 • Jakie masz zobowiązania finansowe?

Dzięki temu łatwiej będzie określić Ci, jaka suma ubezpieczenia na życie pozwoli zachować dobre warunki Twojej rodzinie, jeśli Ciebie zabraknie.

Jednak to jeszcze nie wszystko. W polisie na życie możesz uwzględnić też zabezpieczenie bliskich i kredytu, szczególnie jeśli masz takie zobowiązania. Nie musisz martwić się o to, że Twój małżonek czy dziecko będzie musiało narażać swoje oszczędności na spłatę długu. Wtedy konieczne będą inne wyliczenia sumy ubezpieczenia na życie, uwzględniające ratę kredytu.

To samo dotyczy również nieprzewidzianych sytuacji, np. trwałej niezdolności do pracy czy nagłego zachorowania. Przeanalizuj, jaka kwota pomogłaby Ci finansowo i była odpowiednim zabezpieczeniem. W razie wątpliwości zawsze masz do dyspozycji doradcę ubezpieczeniowego, który odpowie na Twoje wszelkie pytania.

Ważne!

Jeśli nadal masz wątpliwości, jaka powinna być suma ubezpieczenia na życie, możesz zastanowić się, jaki jest Twój roczny zarobek. Doradcy ubezpieczeniowi zalecają pomnożyć tę kwotę razy lata do emerytury. W ten sposób zobaczysz, na jaki czas zabezpieczysz swoich bliskich. Wiele jednak zależy od indywidualnej sytuacji rodzinnej oraz finansowej.

Przykładowe sumy

Przeanalizujmy sumy ubezpieczenia na życie w kilku towarzystwach. Nie można jednak traktować ich jako reguły, ponieważ wiele zależy od indywidualnej oferty dopasowanej do potrzeb konkretnego klienta. Właśnie dlatego warto przeprowadzić taką kalkulację wraz z doradcą ubezpieczeniowym lub skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń na życie online.

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych ofert wraz ze wskazaniem wysokości sum ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że w tych polisach ochroną jest objęta nie tylko śmierć ubezpieczonego, ale też szereg innych zdarzeń. Jednak na potrzeby naszego wpisu ujmujemy w tabeli jedynie wysokości sum ubezpieczenia w przypadku śmierci.

ZdarzenieWysokość SU w Ergo Hestia (79 zł)Wysokość SU w Warcie (89 zł)Wysokość SU w Generali (104 zł)

Śmierć

50 000 zł

30 000 zł

55 000 zł

Śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego w pracy

200 000 zł

131 000 zł

215 000 zł 

Śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego

150 000 zł

103 000 zł

165 000 zł

Śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku w pracy

150 000 zł

88 000 zł

155 000 zł

Śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku

100 000 zł

65 000 zł

105 000 zł

Śmierć w wyniku zawału serca lub udaru mózgu

60 000 zł

50 000 zł

75 000 zł

Co jeszcze warto wiedzieć o SU w polisach na życie?

Po pierwsze, może różnić się w przypadku polis grupowych i indywidualnych. Jeśli zdecydujesz się na polisę zakupioną w pracy, musisz liczyć się z tym, że z reguły zakres ochrony jest dość ograniczony. Stąd też niskie sumy ubezpieczenia. W tej samej cenie możesz znaleźć indywidualną polisę na życie i ubezpieczyć się na większą kwotę. Warto porównywać oferty, aby zyskać więcej i oszczędzać pieniądze.

Po drugie, nawet jeśli zdecydujesz się na sumę ubezpieczenia o wartości miliona złotych, musisz wziąć pod uwagę wyłączenia odpowiedzialności. Towarzystwo może odmówić wypłaty świadczenia, jeśli śmierć ubezpieczonego nastąpi na przykład w wyniku:

 • samobójstwa,
 • czynnego udziału w zamieszkach i aktach terroru,
 • czynnego lub biernego udziału w wojnie.

Wszystkie te informacje znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy).

Po trzecie, jeśli zastanawiasz się nad wysoką sumą ubezpieczenia, a martwisz się o podatek — bez obaw. Ochronne polisy na życie nie są opodatkowane. Wyjątkiem są ubezpieczenia ochronno-inwestycyjne, które mają na celu zarabianie na siebie. Wtedy trzeba liczyć się z podatkiem od tej kwoty, która jest zarobkiem.

Wybierz polisę dla siebie!

Postaw na ubezpieczenie na życie, które dopasowane jest do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami poprzez infolinię, odwiedź jedną z placówek lub skorzystaj z kalkulatora online.

FAQ:

 • 1
  Czy warto wykupić ubezpieczenie na życie?

  Ubezpieczenie na życie to zabezpieczenie nie tylko dla Ciebie, ale także Twoich bliskich. W razie śmierci ubezpieczonego świadczenie trafia do jego bliskich. Warto więc wykupić ubezpieczenie jeśli jest się np. jedynym żywicielem rodziny.

 • 2
  Czy ubezpieczenie na życie obejmuje pobyt w szpitalu?

  To zależy od zakresu ubezpieczenia. Może ono obejmować leczenie szpitalne w związku z nieszczęśliwym wypadkiem czy chorobą. Często za taki rodzaj ochrony trzeba jednak dodatkowo zapłacić, bo podstawowe ubezpieczenie na życie tego nie obejmuje.

 • 3
  Ile wynosi karencja w ubezpieczeniu na życie?

  To, jak długo trwa okres karencji w przypadku ubezpieczenia na życie, zależy od konkretnego towarzystwa i zdarzenia objętego ochroną. Jeśli chodzi o śmierć ubezpieczonego, to wiele towarzystw nie stosuje karencji, inne z kolei decydują się na wprowadzenie 6 miesięcy karencji. Informację o tym, jak wygląda ta kwestia w przypadku wybranej przez Ciebie polisy, znajdziesz w OWU.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku