2019-10-08

Jak zabezpieczyć rower na zimę?

Jeśli sezon rowerowy kończysz wraz z nadejściem mrozów, to koniecznie sprawdź sposoby na zabezpieczenie roweru na zimę.

Jak zabezpieczyć rower na zimę?

Rower jest niezawodnym środkiem transportu w letnie miesiące. Jesienią przydaje się coraz rzadziej, a zima to najwyższy czas, aby zapewnić mu bezpieczne schronienie. Sprawdzamy, jak zadbać o rower, żeby dobrze służył w kolejnych sezonach.

Gdzie przechowywać rower zimą?

Najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie roweru do piwnicy lub do garażu. Zwróć uwagę, czy pomieszczenie nie jest zbyt wilgotne. Twój rower nie lubi wilgoci i lepiej będzie, jeśli poszukasz mu korzystniejszych warunków gdzie indziej. Alternatywę stanowi strych, gdzie zwykle jest cieplej i bardziej sucho. Kłopotliwe może być jednak umieszczenie roweru na najwyższej kondygnacji domu – na strych zwykle prowadzi rozkładana drabinka lub wąskie schody. Dla mieszkańców domu przechowanie roweru przez zimę nie powinno jednak stanowić większego problemu. W bloku to już co innego.

Co zrobić z rowerem w bloku?

Najważniejsze to znaleźć dla roweru skrawek miejsca pod dachem. Przechowywanie roweru w piwnicy wydaje się dobrym pomysłem, ale niestety może skończyć się kradzieżą. Inne opcje to komórka lokatorska, a w ostateczności także wnętrze mieszkania. Za opłatą skorzystasz też z przechowalni rowerów.
Twoja piwnica jest dobrze zabezpieczona? Mieszkasz na strzeżonym osiedlu? Piwnica może okazać się dobrym miejscem dla jednośladu, zwłaszcza jeśli jest to rower średniej klasy i nie stanowi dużej pokusy dla złodzieja.
Jeśli masz bardzo małą piwnicę czy komórkę lokatorską, warto rozważyć montaż specjalnego wieszaka. Twój rower zajmie zdecydowanie mniej miejsca, jeśli ułożysz go pionowo lub zawiesisz poziomo, ale odpowiednio wysoko. 

Rower na balkonie – czy to bezpieczne?

Niestety nie. Zostawienie jednośladu na balkonie to proste rozwiązanie. Na rynku dostępne są przecież foliowe pokrowce, które szczelnie przykrywają rower. Nie zapominajmy jednak, że z powodu niskich temperatur wewnątrz pokrowca skrapla się woda, która przy ujemnych temperaturach zamarznie i uszkodzi delikatne elementy roweru. Oprócz tego, dużym zagrożeniem dla metalowych części jest rdza, która może wyrządzić nieodwracalne szkody.

Niezbędna konserwacja

Zanim Twój rower zapadnie w sen zimowy, musisz porządnie go umyć i zakonserwować. Przyda się czyszczenie mokrą szmatką lub myjką ciśnieniową. Po osuszeniu wszystkie elementy ruchome należy naoliwić, a łańcuch zdjąć i pokryć benzyną ekstrakcyjną lub naftą. Możesz też rozpiąć hamulce, a przerzutki ustawić na najniższej wartości.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy rower można ubezpieczyć?

Tak, i to na cały rok albo tylko na sezon. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy casco dla roweru oraz ubezpieczenie rowerzysty. Twój rower może być chroniony od zdarzeń losowych i kradzieży, a Tobie w razie następstw nieszczęśliwego wypadku będzie przysługiwało odszkodowanie. Z kolei polisa OC rowerzysty zapewni środki na likwidacje szkód wyrządzonych osobom trzecim, które wyrządzisz w czasie jazdy rowerem. Ubezpieczenie bagażu ochroni przewożone przedmioty ujęte OWU.

Jak kupić ubezpieczenie roweru?

Zajrzyj do naszego kalkulatora rowerowego i kup polisę online, skontaktuj się z infolinią lub odwiedź placówkę CUK Ubezpieczenia w Twoim mieście.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku