2024-06-20

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Estonii?

Estonia to idealne miejsce na urlop. Pamiętaj jednak o odpowiednim ubezpieczeniu!

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Estonii?

Wiesz już, co zobaczysz w Estonii? Teraz pora, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych, z którymi wybierasz się w podróż. Zapraszamy Cię do lektury artykułu, z którego dowiesz się, czy EKUZ obowiązuje w Estonii, dlaczego polisa podróżna jest potrzebna i z czego powinna się składać.

Najważniejsze informacje:

  • Chociaż w Estonii obowiązuje karta EKUZ, rekomendowane jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Pokryje ono koszty świadczeń, których EKUZ nie obejmuje, czyli m.in. transportu medycznego do kraju czy porady u lekarza specjalisty.
  • Podstawą dobrej polisy podróżnej do Estonii jest ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży oraz assistance, które obejmuje transport medyczny do kraju oraz ratownictwo.
  • Suma ubezpieczenia w przypadku kosztów leczenia powinna wynosić minimum 20-30 tys. Euro, chociaż im jest wyższa, tym lepiej zabezpiecza finanse ubezpieczonego turysty.
  • Warto rozszerzyć ubezpieczenie turystyczne do Estonii o OC w życiu prywatnym, NNW czy ubezpieczenie bagażu.
  • Każdą polisę dobrze jest dopasować do swoich potrzeb, wykupując dodatkowe klauzule. Na przykład, jeśli chorujesz przewlekle, zwróć uwagę, czy polisa, którą masz zamiar kupić, obejmuje koszty świadczeń w razie pogorszenia stanu zdrowia w związku z chorobą przewlekłą. Pozostałe klauzule dodatkowe to np. klauzula alkoholowa czy sporty wysokiego ryzyka.

Czy karta EKUZ obowiązuje w Estonii?

Tak. Estonia jest krajem należącym do Unii Europejskiej, a więc Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia jej posiadacza do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej na tej samej zasadzie co obywatele tego kraju. Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie świadczenia pokrywa karta EKUZ. 

Koszy leczenia w Estonii

Niektóre usługi medyczne w Estonii nie podlegają refundacji, mimo że w Polsce za nie nie płacimy. Należą do nich świadczenia:

  • wizyta lekarska w domu pacjenta (jest płatna do 5 euro);
  • wizyta i porada lekarza specjalisty (jest płatna do 5 euro);
  • wizyta w szpitalu (jest płatna 2,50 euro za każdy dzień hospitalizacji, do 10 dni pobytu z wyjątkiem dzieci do 2. roku życia, kobiet w ciąży, osób wymagających intensywnej terapii);
  • leczenie stomatologiczne (jest bezpłatne tylko w przypadku leczenia dzieci do 19. roku życia, a także sytuacji zagrażających życiu czy powodujących stały uszczerbek na zdrowiu);
  • niektóre leki;
  • transport medyczny do Polski;
  • akcje ratunkowe.

Karta EKUZ to dokument, który warto wyrobić przed wyjazdem na wakacje w Estonii. Sam jednak widzisz, że w pewnych sytuacjach będziesz zmuszony ponieść niektóre opłaty za świadczenia medyczne, jeśli będziesz zmuszony z nich skorzystać. Możesz tego uniknąć i zabezpieczyć się polisą podróżną do Estonii. Jaką wybrać, by odpowiadała Twoim potrzebom?

Ważne!

Karta EKUZ uprawnia do korzystania z pomocy w ramach struktur publicznej służby zdrowia tylko osoby, które są ubezpieczone w polskim NFZ. Ci, którzy nie mają prawa do korzystania z wizyt w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia nie będą mogli wyrobić karty EKUZ.

Jak wygląda podstawowe ubezpieczenie turystyczne do Estonii?

Podstawą każdego ubezpieczenia turystycznego, także polisy do Estonii, jest ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży. Zabezpieczy Cię na wypadek konieczności wizyty u lekarza czy w szpitalu. Dzięki niej nie będziesz musiał pokrywać z własnej kieszeni kosztów, które trzeba ponosić nawet mając kartę EKUZ.

Ważne!

Nie każde ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży jest wystarczające! Trzeba wybrać taką polisę podróżną do Estonii, której suma ubezpieczenia będzie wynosić minimum 20 - 30 tys. Euro. Ubezpieczyciele pokrywają koszty tylko do wysokości sumy ubezpieczenia. Jeśli Twoja polisa będzie miała zbyt niską sumę ubezpieczenia, może się zdarzyć, że będziesz musiał dopłacić z własnej kieszeni za niektóre usługi.

Co obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży?

Oto przykładowe świadczenia, które z reguły pokrywają polisy kosztów leczenia w podróży:

  • leczenie ambulatoryjne,
  • leczenie szpitalne,
  • niektóre świadczenia stomatologiczne,
  • pogrzeb lub transport zwłok do Polski,
  • leki, materiały opatrunkowe, środki pomocnicze.

Assistance w podróży

Oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia w podróży ważne jest także ubezpieczenie pomocy w podróży, czyli assistance. Najważniejszymi świadczeniami w ramach takiej polisy są:

  • transport medyczny do kraju,
  • akcje poszukiwawcze,
  • ratownictwo (zarówno w górach, jak i na morzu).

Jednak assistance w podróży obejmuje nie tylko te wymienione wyżej usługi, ale też szereg innych. Zapewnia np. pomoc tłumacza, prawnika czy organizację opieki dla dzieci w razie potrzeby. Taka ochrona zabezpiecza nie tylko finanse ubezpieczonego, ale pozwala także zachować spokój w trudnych chwilach.

Pozostałe elementy ubezpieczenia do Estonii

Koszty leczenia w podróży oraz transport do kraju i ratownictwo to absolutne minimum, jakie powinna spełniać polisa podróżna do Estonii. Jednak ubezpieczyciele oferują również wiele ciekawych dodatków, które sprawdzą się w podróży. Oto one.

NNW

Ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków to przydatny w podróży dodatek do ubezpieczenia turystycznego. Jeśli w trakcie swojej wycieczki do Estonii złamiesz rękę, nogę czy doznasz innego trwałego uszczerbku na zdrowiu, w ramach NNW otrzymasz świadczenie pieniężne, które możesz z reguły przeznaczyć na dowolny cel. Najczęściej ubezpieczeni opłacają za te pieniądze dodatkową rehabilitację.

OC w życiu prywatnym

Znasz to ubezpieczenie już pewnie z innych swoich polis. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym występuje także np. jako dodatek do polisy mieszkaniowej. W kontekście ubezpieczenia turystycznego do Estonii działa bardzo podobnie. Zabezpiecza turystę na wypadek szkód, które wyrządzi on osobie trzeciej.

Wyobraź sobie, że zwiedzasz Tallin na początku lata, kiedy jest tu najwięcej turystów. Niestety przez przypadek popychasz przechodnia, który upada i łamie rękę. Jesteś zobowiązany do wypłaty poszkodowanemu odszkodowania. Gdyby nie OC w życiu prywatnym, musiałbyś to zrobić z własnej kieszeni. Jednak polisa podróżna pokryje koszty związane z odszkodowaniem. Tak właśnie działa OC w życiu prywatnym. Musisz wiedzieć, że ubezpieczenie pokrywa nie tylko szkody osobowe, czyli związane z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, ale także materialne (rzeczowe), związane z uszkodzeniem mienia osoby trzeciej.

Ubezpieczenie bagażu

Niezależnie od tego, czy do Estonii lecisz samolotem, jedziesz autokarem, pociągiem czy własnym autem, możesz objąć ochroną swój bagaż. Takie ubezpieczenie zabezpiecza Twoje rzeczy na wypadek:

  • utraty,
  • zagubienia,
  • kradzieży,
  • opóźnienia na lotnisku.

Ważne!

Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Estonii, które obejmuje ochroną również bagaż, zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia. Jeśli podróżujesz z cennym sprzętem np. kamerą czy aparatem fotograficznym, warto wybrać taką polisę, w której ubezpieczyciel przewidział wysoką sumę ubezpieczenia. Z reguły wynosi ona od 500 zł wzwyż.

Jak dopasować polisę do swoich potrzeb?

Wiesz już, z czego powinna składać się dobra polisa podróżna do Estonii. Warto jednak zaznaczyć, że opisane wyżej elementy mogą nie być wystarczające w niektórych sytuacjach. Ubezpieczyciele zabezpieczają się na wypadek sytuacji, kiedy koszty, które muszą ponieść, będą zbyt wysokie. Dotyczy to np.:

  • chorób przewlekłych (np. nadciśnienie czy cukrzyca),
  • uprawiania sportów wysokiego ryzyka np. kolarstwa górskiego,
  • zdarzeń, do których doszło, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu.

Jednak i na wypadek takich sytuacji można rozszerzyć ochronę za dodatkową opłatą, wykupując stosowną klauzulę np. „choroby przewlekłe”, „sporty wysokiego ryzyka” czy „alkoholową”. Warto jednak zastanowić się, czy takie dodatki będą potrzebne. Jeśli nie planujesz uprawiać ryzykownych sportów, niepotrzebna będzie klauzula „sporty wysokiego ryzyka”.

Ile kosztuje polisa podróżna do Estonii? Przykład

Musisz wiedzieć, że na pytanie o koszt ubezpieczenia turystycznego do Estonii nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Wysokość składki jest zależna od różnych czynników np. zakresu, wysokości sum ubezpieczenia czy liczby ubezpieczonych i okresu trwania wycieczki. Jednak, by przybliżyć Ci kwestię ceny polisy podróżnej do Estonii, posłużymy się przykładem.

Do sporządzenia kalkulacji wykorzystaliśmy narzędzie dostępne bezpłatnie dla każdego na stronie CUK.pl, czyli kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Podróż, dla której oferty ubezpieczeń znajdziesz poniżej, trwać będzie 5 dni na przełomie lipca i sierpnia 2024 roku. Turysta, który wybiera się na tę wycieczkę, ma 30 lat i planuje tylko zwiedzanie Estonii, bez uprawiania ryzykownych sportów.

Kalkulacja sporządzona 10.06.2024 r.
Nazwa ubezpieczeniaSuma ubezpieczenia kosztów leczenia w podróży i assistanceSuma ubezpieczenia NNWSuma ubezpieczenia OC w życiu prywatnymSuma ubezpieczenia bagażuCena

Generali Elastyczny

500 000 zł

40 000 zł

100 000 zł

500 zł

41 zł

Allianz Ultra Premium

1 500 000 zł

100 000 zł

1 000 000 zł

4 000 zł

168,00 zł

To tylko wybrane oferty, które wskazał kalkulator. Jednak analiza tych 3 ofert pozwala wysnuć wniosek, że staranne porównanie ofert pozwala na wybór takiego ubezpieczenia, które będzie nas najbardziej satysfakcjonować.

Wykup ubezpieczenie swojej podróży!

Chcesz wiedzieć, ile będzie kosztować ubezpieczenie turystyczne do Estonii w Twoim przypadku? Zapraszamy do kalkulatora na CUK.pl. Możesz tu nie tylko poznać oferty kilku towarzystw, ale także kupić wybrane ubezpieczenie online.

FAQ:

  • 1
    Czy Estonia jest bezpieczna?

    Tak, Estonia jest bezpiecznym dla turystów krajem. Nie występuje tu szczególne zagrożenie terrorystyczne. Warto uważać jednak na kieszonkowców, którzy żniwo zbierają w okresie turystycznym i w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów m.in. w rejonie Starego Miasta w Tallinie oraz dzielnicy Kopli. Oprócz drobnych kradzieży (również dokumentów) w Estonii zdarzają się także pobicia. W ostatnim czasie wzrosło także zagrożenie związane z przestępstwami narkotykowymi.

  • 2
    Na co uważać w Estonii?

    Przed wyjazdem do Estonii warto wykonać szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych, ponieważ kraj ten leży w rejonie, w którym ryzyko ukąszenia przez kleszcze jest bardzo wysokie.

  • 3
    Czy warto jechać do Estonii?

    Zastanawiasz się, co do zaoferowania ma Estonia? Sprawdź, co zwiedzić w Estonii

  • 4
    Czy do Estonii potrzebna jest wiza?

    Nie. Polakom nie jest potrzebna wiza, by wjechać do Estonii.

  • 5
    Czy do Estonii potrzebna jest Zielona Karta?

    Nie. Nie musisz wykupować Zielonej Karty, by jeździć swoim autem po Estonii. Wystarczy OC komunikacyjne, zawarte w Polsce.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku