2024-02-02

Co zobaczyć w Estonii?

Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Estonii!

Co zobaczyć w Estonii?

Wybierasz się do Estonii na wakacje? W tym artykule przedstawiamy najciekawsze zabytki i miejsca warte zobaczenia, dzięki czemu z łatwością ułożysz plan zwiedzania niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na podróżowanie kamperem, samochodem czy np. autobusem. Zapraszamy!

Najważniejsze informacje:

  • Do najważniejszych punktów wycieczki do Estonii należy Tallin ze starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Tartu, słynące z uniwersytetu, czy Narwa – nazywana najbardziej „rosyjskim” miastem Unii Europejskiej.
  • Letnią stolicą Estonii jest Parnawa leżąca nad Zatoką Parnawską, z kolei zimową – Otepää.
  • Jeśli lubisz obcować z naturą, koniecznie wybierz się do Parku Narodowego Lahemaa.
  • Godnymi uwagi miejscami są także estońskie wyspy Muhu, Saarema, Hiiuma oraz Kihnu. Warto zwiedzić je rowerem.

Co warto zobaczyć w Estonii?

Zacznijmy od najciekawszych miejscowości, które koniecznie trzeba zobaczyć zwiedzając ten kraj. To tutaj zobaczymy znamienite zabytki i będziemy mogli na własnej skórze poczuć, jak historia łączy się z nowoczesnością i cyfryzacją. W Estonii znajdziemy zabytkowe miasteczka, napotkamy na przepiękne i rozległe lasy, a także urokliwe wsie z cennymi dworkami.

Tallin

Zwiedzanie Estonii zacznijmy od stolicy, czyli Tallina. To punkt obowiązkowy w planie wycieczki! Tallin to przede wszystkim świetnie zachowane średniowieczne Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzieli się je na dwa poziomy. I jedna i druga część zachwyca na swój sposób.

Wzgórze Tompea, czyli tzw. Górne Stare Miasto w Tallinie, to miejsce, które pokochasz za widoki na kamienice, dachy zabytkowych budowli czy Zatokę Fińską. Warto wybrać się na tutejsze punkty widokowe, odwiedzić wieżę Długi Herman, Sobór Aleksandra Newskiego, oraz siedzibę Parlamentu czy po prostu przespacerować się urokliwymi uliczkami.

Dolne Stare Miasto w Tallinie to miejsce, do którego dostaniemy się, przechodząc przez Bramę Viru. Ważnym punktem wycieczki jest gotycki ratusz, zbudowany na przełomie XIV i XV w. To symbol Tallina. Nic dziwnego. Jest jedynym ratuszem zachowanym w tym stylu, w tej części Europy. Będąc tu w szczycie sezonu, będziesz mógł kupić pamiątki na straganach u sprzedawców, ubranych w strój z epoki, wypić kawę w ogródku, spacerować wybrukowanymi uliczkami i podziwiać fasady świetnie zachowanych kamienic.

Jakie jeszcze zabytki Tallina zasługują na Twoją uwagę? Oto lista najważniejszych miejsc:

  • Tallinna Linnamuuseum, czyli Muzeum Miejskie w Tallinie, to miejsce ciekawe nie tylko ze względu na lokalizację (znajduje się w starym domu kupieckim), ale przede wszystkim z powodu historii Estonii, którą można tu poznać.
  • dzielnica Kalamaja, która jest najstarszą w mieście i kryje w sobie m.in. drewniane chaty, zamieszkiwane niegdyś przez rybaków czy handlarzy.
  • Telliskivi Kreatywne Miasto to dzielnica zbudowana na bazie starych fabrycznych zabudowań, słynąca ze street artu.

Czy wiesz, że...

Kiedy warto odwiedzić Tallin? Najlepiej przyjechać tu, gdy trwa festiwal Dni Starego Miasta, odbywający się na początku lata. W tym czasie będziesz mógł dogłębnie poznać kulturę tego miejsca.

Tartu

To drugie co do wielkości miasto w Estonii. Ze względu na funkcjonujący tu uniwersytet, Tartu uznawane jest za stolicę intelektualną i kulturalną państwa. Wzniesione w tym mieście zabytki gotyckie sprawiły, że znalazło się ono na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Znajdziesz tu oczywiście jedną z najważniejszych budowli tego miasta, czyli ratusz, ale i budynek uniwersytetu. Zobaczysz także charakterystyczną dla tej części Europy drewnianą zabudowę czy ruiny katedry.

No i najważniejsze, jeśli jesteś miłośnikiem zwiedzania muzeów, w Tartu znajdziesz wiele pozycji m.in.:

  • Estońskie Muzeum Narodowe,
  • Estońskie Muzeum Literatury,
  • Muzeum Sztuki,
  • Centrum Nauki AHHAA,
  • Muzeum Zabawek.

Alatskivi

Główną atrakcję tej miejscowości, położonej niedaleko Tartu jest zamek, w którym funkcjonuje muzeum, sala koncertowa, restauracja oraz pokoje gościnne. Budowla przez lata pełniła przeróżne funkcje. Działała tu szkoła, koszary, a nawet fabryka. Obecnie cieszy oko turystów, a koniecznym elementem wizyty jest spacer po okolicznym parku.

Parnawa

Jeśli podczas wakacji chcesz poznać także wybrzeże, to wybierz się właśnie do Parnawy, która nazywana jest letnią stolicą Estonii. Polacy z kolei nazywają tę miejscowość estońskim Sopotem. Najważniejszym miejscem tu są… plaże, na których możesz oddać się błogiemu wypoczynkowi nad Zatoką Parnawską, serwującą turystom ciepłą wodę. Jednak, jeśli ta przerwa od zwiedzania zabytków Estonii będzie Ci się już dłużyć, możesz wybrać się na niewielką starówkę, gdzie znajduje się m.in. zabytkowa Brama Tallińska, drewniane domki w stylu bałtyckim, wille czy kościoły.

Czy wiesz, że...

Musisz wiedzieć, że w sezonie letnim kurort jest mocno zatłoczony. Pełno tu turystów z całej Estonii, Finlandii czy Niemiec. By uniknąć tłumów, warto wybrać się do Parnawy w czerwcu lub na początku września.

Otepää

To z kolei zimowa stolica Estonii, która przyciąga miłośników sportów zimowych. Swój tytuł miasto zawdzięcza m.in. ze względu na organizowane zawody Pucharu Świata w narciarstwie i snowboardzie.

Znajduje się tu m.in.:

  • skocznia narciarska,
  • stadion sportów narciarskich,
  • strzelnica,
  • labirynt tras narciarskich,
  • Muzeum Sportu,
  • dąb, który podobno przekazuje pozytywną energię.

Chociaż najlepiej przyjechać tu oczywiście zimą, również w innym terminie możesz cieszyć się urokami miasta, położonego wśród lasów i nad jeziorem.

Narwa

Ciekawym doświadczeniem jest wypad do miejscowości Narwa. To miasto podzielone między Estonię a Rosję (tutaj nazywa się Ivanogród) i właśnie dlatego zyskało miano najbardziej rosyjskiego miasta w Unii Europejskiej. Miejsce idealnie odwzorowuje klimat państwa postsowieckiego. Pełno tu charakterystycznych dla ZSRR zabudowań z wielkiej płyty, jednak okolica jest uporządkowana, a wiele miejsc odrestaurowanych z funduszy unijnych. Wartym uwagi miejscem jest Zamek Hermana. Umowną granicą jest rzeka Narwa, a obie części łączy most o nazwie “Przyjaźń”, który można podziwiać, spacerując po estońskiej części promenady. 

Rakvere

W Rakvere na zwiedzających czeka zamek, zbudowany przez królów duńskich. Najprawdopodobniej powstał w XIII w. Chociaż ruiny przez długi czas niszczały, w ostatnich latach przywrócono im świetność, rozwijając dzięki temu turystykę. Działa tu kawiarnia, organizowane są pokazy rycerskie, a także hodowane są zwierzęta. Wszystko to sprawia, że to miejsce w Estonii idealnie sprawdzi się, jeśli podróżować będziesz z dziećmi.

Viljandi

To jedno z najstarszych miejscowości w kraju. Jest atrakcyjne m.in. ze względu na swoje położenie na zboczu, tuż nad jeziorem. Warto tu przyjechać, gdy odbywa się Festiwal Muzyki Folkowej, czyli w lipcu. W Viljandi zwiedź koniecznie:

  • ruiny zamku z końca XIII w., zbudowanego na miejscu twierdzy zakonu kawalerów mieczowych;
  • domy wzniesione w stylu klasycystycznym;
  • budowle użyteczności publicznej, powstałe w latach 20. XX w.;
  • zabytkowy, czerwony most wiszący;
  • betonowe figury truskawek.

Tuhala

W tej miejscowości zobaczyć warto tzw. Studnię Czarownic. Tę atrakcję zawdzięczamy samej naturze. Okoliczne rzeki przepływają tu także pod ziemią. Studnia, o której mowa ma głębokość 2,4 m, a podczas wiosennych opadów wydobywa się z niej woda z prędkością nawet 100 litrów na sekundę! Swój przydomek studnia zyskała dzięki lokalnym legendom o zlotach czarownic, które chłostają gałązkami brzozy, tworząc spektakularny gejzer.

Gdzie wybrać się w Estonii na rower?

Planujesz tak zwiedzać Estonię? Sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić na dwóch kółkach – opcji jest naprawdę sporo!

Park Narodowy Lahemaa

Jeśli szukasz dobrego miejsca w Estonii na krótki, jednodniowy wypad rowerem, za cel obierz sobie Park Narodowy Lahemaa. Odpoczniesz tu na łonie natury, a jest gdzie! To największy w całej Europie leśny obszar chroniony. Oprócz lasów ścieżki zarówno rowerowe, jak i piesze, wiodą przez plaże, ale także, odpowiednio zabezpieczone, przez bagna i torfowiska. Niewielkie wioski rybackie porozrzucane po terenie parku tylko dopełniają sielski klimat. W parku nie zabrakło także wieży, z której rozpościera się widok na okolicę. Miejsce opisać można dwoma słowami… cisza i spokój.

Wyspy zachodniej Estonii

Mowa tu o Muhu i Saarema, Hiiuma oraz Kihnu. Zwiedzanie zaczniesz od Muhu, gdzie dostaniesz się wraz z rowerem promem. Warto zobaczyć kościół w Liiva, a także zabytkową wieś Koguva, w której znajduje się skansen.

Na największą wyspę, czyli Saaremę dostaniesz się następnie drogą biegnącą wzdłuż grobli, łączącej te dwie wyspy. Saarema nazywana jest Estonią w miniaturze, bo znajdziesz tu wiele symbolicznych dla tego państwa miejsc. Oto najciekawsze z nich:

  • miejscowość Kuressaare – najważniejszym zabytkiem tutaj jest zamek biskupi, wzniesiony w XIV w.;
  • wieś Angla – największą atrakcją tutaj jest pole wiatraków i jezioro Kaal, powstałe po uderzenu meteorytu;
  • klif Panga na północnym wybrzeżu;
  • okolice Orissaare z boiskiem, na którego środku stoi dwustuletnie drzewo;
  • Park Narodowy Vilsandii, leżący na zachodnim wybrzeżu wyspy.

Hiiuma, która jest kolejną wartą uwagi wyspą, to raj dla miłośników natury. Pokryta jest bowiem w 90% lasami, a tutejsze plaże to okazja do obcowania z Morzem Bałtyckim z dala od tłumów. Jedną z największych atrakcji tej wyspy jest latarnia morska Kõpu.

Kihnu to najmniejsza z estońskich wysp, nazywana wyspą kobiet. Nie ze względu na to, że populacja składa się tylko z samych pań, ale dlatego, że to one tworzą lokalną kulturę. Noszą stroje ludowe na co dzień, co sprawia, że wyspa jest kolorowym centrum folkloru.

Estoński odcinek EuroVelo 10

A jeśli interesuje Cię dłuższa wyprawa rowerowa po Estonii, zdecyduj się na odcinek EuroVelo 10. Odwiedzisz w ten sposób miejsca, o których już w tym przewodniku pisaliśmy, tzn. Parnawę, wyspy Saaremę, Muhu, Hiiumę, zwiedzisz północne wybrzeże kraju, dotrzesz do Tallina, Parku Narodowego Lahemaa, a wycieczkę zakończysz w miejscowości Narwa.

Czy warto wykupić ubezpieczenie do Estonii?

W Estonii obowiązuje karta EKUZ, a więc, jeśli wyrobisz sobie przed wyjazdem taki dokument, będziesz mógł korzystać z publicznej opieki zdrowotnej na takiej samej zasadzie jak obywatele tego kraju. Nie zawsze jednak EKUZ wystarczy (np. w przypadku konieczności hospitalizacji) i wtedy warto mieć dobrą polisę turystyczną. Podstawą jest ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży, jednak warto ją rozszerzyć o dodatki np. OC w życiu prywatnym czy assistance w podróży. Zastanawiasz się, ile będzie kosztować taka polisa w Twoim przypadku? Wylicz składkę w kilku towarzystwach w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

FAQ:

  • 1
    Czy do Estonii potrzebny jest paszport?

    Republika Estońska należy do Unii Europejskiej, a więc możesz przekroczyć jej granice na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Od Ciebie zależy, jakim dokumentem będziesz się posługiwać.

  • 2
    Czy w Estonii jest drogo?

    W porównaniu z Polską w Estonii ceny są o ok. 20-30% wyższe, jednak jest tu taniej niż w innych krajach skandynawskich.

  • 3
    Kiedy najlepiej jechać do Estonii?

    Najcieplej w jest w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu i to wtedy najlepiej jechać do tego kraju. Wtedy jest tu ok. 21 stopni C.

  • 4
    Co warto zjeść w Estonii?

    Warto spróbować sernika z kminkiem i solą (korp), warstwowej sałatki z burakami (kihiline peedi-juustusalat) czy napić się specjału na bazie młodego piwa, miodu i śmietany (kahja).

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku