W tym artykule:
Marzysz o tym, aby mieć własny biznes, przyjmować gości i pojawić się na mapie jako obiekt noclegowy? Musisz się do tego odpowiednio przygotować! Chodzi tu nie tylko o formalności, ale również kwestie praktyczne, takie jak odpowiednie wyposażenie i spełnienie podstawowych oczekiwań klientów. Sprawdź, jak założyć hotel krok po kroku.
Najważniejsze informacje:
- Otwarcie hotelu to kosztowna inwestycja i konieczność dopełnienia formalności, ale dobrze zaplanowany biznes może przynieść duże zyski.
- Każdy obiekt świadczący usługi noclegowe musi być wpisany do ewidencji po złożeniu wniosku o zaszeregowanie obiektu do danego rodzaju i kategorii – to podstawowe wymaganie dla hoteli.
- Ponadto jeśli chcesz zapewnić swoim klientom odpowiedni standard, w zależności od ilości gwiazdek, musisz pamiętać o minimalnym wymaganym przez przepisy wyposażeniu.
Co warto wiedzieć na początku o usługach hotelarskich?
Usługi hotelarskie są dosyć rozległą dziedziną biznesu, ponieważ dotyczą nie tylko stricte hoteli, ale również innych miejsc noclegowych, takich jak domki, pokoje, apartamenty, mieszkania, a nawet przyczepy samochodowe. Usługi te wyróżniają się ofertą krótkotrwałego wynajmu za określone pieniądze.
Obiekty w przepisach prawa dzielą się na kategorie, w zależności od liczby pokoi, usytuowania oraz zakresu usług. Wyróżnia się między innymi:
- hotele – mają minimum 10 pokoi jedno- i dwuosobowych, a także oferują inne usługi związane z pobytem gości (np. sprzątanie, śniadanie, pranie ubrań)
- motele – mają przynajmniej 10 pokoi jedno- i dwuosobowych, parking oraz zlokalizowane są przy drogach,
- pensjonaty – mają minimum 7 pokoi i zapewniają całodzienne wyżywienie.
Oczywiście właściciele obiektów noclegowych stosują również inne nazwy, np. kwatera prywatna czy też willa. Założenie hotelu wymaga jednak zaszeregowanie danego biznesu do odpowiedniej kategorii. Tak samo jak motel, pensjonat i kemping, przydzielone są mu gwiazdki określające standard usług.
W praktyce hotele muszą spełniać ściśle określone standardy, a także są nastawione na różnorodnych klientów – od turystów po gości biznesowych. Wymaga dużych nakładów inwestycyjnych oraz wysokiego poziomu organizacji. Motele są z kolei skierowane do zmotoryzowanych podróżnych i najczęściej usytuowane są na obrzeżach miast. Ich celem jest zapewnienie komfortowego wypoczynku dla osób, które chcą zatrzymać się na jedną noc, aby odpocząć i wyruszyć w podróż o poranku. Mają często duży, strzeżony parking. Pensjonaty są dość dużymi obiektami hotelarskimi, ale kojarzą się z przytulną atmosferą oraz domową kuchnią. Często znajdują się w miejscach turystycznych.

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.
Jakie są wymagania dla hoteli?
Jeśli zastanawiasz się, jak otworzyć hotel legalnie w Polsce, musisz wziąć pod uwagę spełnienie pewnych wymagań. Przede wszystkim dotyczą one warunków sanitarnych, budowlanych oraz przeciwpożarowych. Musisz mieć przygotowaną książkę obiektu budowlanego, w wielu przypadkach również pozwolenie na budowę oraz osobno na użytkowanie. Do tego przydadzą Ci się opinie właściwego miejscowego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego i rzeczoznawcy budowlanego stwierdzającego bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Poza tym właściwy miejscowy komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej również musi wydać pozytywną opinię.
Obowiązkiem każdej osoby, która chce prowadzić biznes polegający na świadczeniu usług noclegowych, jest złożenie wniosku o wpis do ewidencji. Tylko pozytywnie wydana opinia daje możliwość startu biznesu, a także posługiwanie się nazwą “hotel”. W tym celu trzeba wystąpić o zaszeregowanie obiektu hotelarskiego do określonego rodzaju i nadaniem kategorii, o czym piszemy szczegółowo poniżej.
Uwaga!
Świadczenie usług hotelowych bez wpisu do ewidencji obiektów, może skutkować nałożeniem wysokich kar administracyjnych.
Każdy obiekt hotelarski musi spełniać osobne i bardziej szczegółowe wymagania co do wyposażenia i zakresu świadczonych usług, w zależności od jego rodzaju i kategorii. Więcej na temat hoteli dowiesz się z informacji w naszym artykule poniżej.
Oczywiście musisz również założyć działalność gospodarczą i zarejestrować ją w CEIDG lub KRS. Możesz wybrać dowolną formę prowadzenia firmy, jednak każda z nich różni się sposobem opodatkowania oraz wymogami do spełnienia. Warto to dobrze przemyśleć przed otwarciem hotelu. Do tego musisz mieć konto bankowe, na które będą wpływały pieniądze, w tym przedpłaty, zaliczki czy kwoty za dodatkowe usługi. Nie możesz również zapomnieć o kwestii RODO. Hotele mają cały czas dostęp do imion, nazwisk, a nawet dowodów osobistych swoich klientów, co wiąże się z przetwarzaniem wrażliwych danych. Obowiązkiem hotelu jest wykonywanie tych obowiązków zgodnie z prawem oraz zapewnienie bezpieczeństwa.
Każdy obiekt hotelowy, według przepisów prawa, musi umieścić w widocznym miejscu:
- nazwę oraz siedzibę lub imię, nazwisko i adres przedsiębiorcy świadczącego usługi,
- tablicę określającą rodzaj i kategorię obiektu,
- informację o zakresie świadczonym usług wraz z cenami,
- informację o przystosowaniu obiektu do obsługi osób niepełnosprawnych.
Wszystkie wymagania dla hoteli, moteli, pensjonatów oraz innych obiektów znajdziesz w ustawie o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997 roku.
Zaszeregowanie hotelu – co musisz wiedzieć?
Tak jak wcześniej wspominaliśmy, procedura otwarcia hotelu nie może odbyć się bez zaszeregowania go do określonej kategorii. Wymaga to zgłoszenia obiektu hotelarskiego do oceny, co jest dodatkowo płatne. Ta informacja przyda Ci się do ustalenia całkowitego budżetu i podliczenia, ile kosztuje otwarcie hotelu w Twoim przypadku:
- hotele i motele cztero- i pięciogwiazdkowe – 1500 złotych,
- hotele i motele trzygwiazdkowe – 1000 złotych,
- hotele i motele jedno- i dwugwiazdkowe, a także pensjonaty posiadające minimum 20 pokoi – 600 złotych,
- pensjonaty mające do 20 pokoi – 400 złotych,
- domy wycieczkowe – 500 złotych.
We wniosku musisz wskazać podstawowe informacje na temat firmy oraz dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań budowlanych, przeciwpożarowych i sanitarnych, a także dowód uiszczenia opłaty. W załącznikach musi się znaleźć ankieta stwierdzająca stopień spełnienia przez obiekt hotelarski wymagań dla danego rodzaju i kategorii. Sprawę możesz załatwić w urzędzie stacjonarnie, listownie albo elektronicznie.
To ważne!
Zaszeregowanie hotelu do danego rodzaju odbywa się po szczegółowej ocenie dokumentów. Odpowiedzialny jest za to zespół powołany przez marszałka województwa, który składa się z przedstawicieli mających potwierdzone kwalifikacje zawodowe oraz praktykę w tej dziedzinie. Do tego oceny dokonują osoby z Państwowej Straży Pożarnej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.
Po zaszeregowaniu obiektu hotelarskiego do określonego rodzaju i kategorii, marszałek województwa wydaje decyzję i wpisuje obiekt do ewidencji obiektów hotelarskich w danym województwie. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie rządowej: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/ou137.
Kategoryzacja hoteli – wymagania
Zastanawiasz się, jak otworzyć własny hotel i jaki standard proponować? Czy założyć obiekt proponujący tylko podstawowe usługi noclegowe, czy może spełnić oczekiwania bardziej wymagających gości? Hotele mają dość jasną klasyfikację opartą o system gwiazdek. Jeśli chcesz wiedzieć, jak założyć hotel o odpowiednim standardzie, musisz zapoznać się z poniższymi wymaganiami.
Pierwszą ważną kwestią jest wyposażenie. To ono stanowi podstawę do klasyfikacji obiektu na odpowiednim poziomie.
- Hotele jednogwiazdkowe – mają podstawowe wyposażenie, czyli łóżko, szafkę, stolik nocny, krzesło lub fotel, szklanki odpowiadające liczbie gości, wieszak na ubrania, oświetlenie, żaluzję lub zasłony.
- Hotele dwugwiazdkowe – podstawowe wyposażenie i dodatkowo biurko, lustro, kolejne krzesło i telefon.
- Hotele trzygwiazdkowe – dodatkowo mają minibar, telewizor, sejf i suszarkę do włosów.
- Hotele czterogwiazdkowe – ponad wyżej wymienione wyposażenie oferują jeszcze klimatyzację, sofę, stację dokująca, ekspres do kawy, żelazko.
- Hotele pięciogwiazdkowe – mają najwyższy standard, więc do tego pokoje muszą być wyposażone w kosmetyki do kąpieli, zestaw do herbaty, akcesoria do szycia i balkon.
Co ciekawe, nie bez znaczenia są wymiary łóżek. Jednoosobowe muszą mieć wymiar co najmniej 90 × 200 cm, a dwuosobowe – 140 × 200 cm. W łazienkach z kolei musi znaleźć się wanna lub kabina prysznicowa, toaleta, mydelniczka, lustro, pojemnik na śmieci, mydło, kubek, oraz umywalka z blatem i oświetleniem. Im wyższy standard, tym wyposażenie powinno być bogatsze.
Poza tym pokoje w hotelach różnią się pod względem powierzchni:
- jednogwiazdkowe – muszą mieć minimalnie 6 m² dla pokoi jednoosobowych i 10 m² dla dwuosobowych (nie licząc łazienki),
- dwugwiazdkowe – minimum 8 m² dla jednoosobowych i 12 m² dla dwuosobowych,
- trzygwiazdkowe – minimum 12 m² dla jednoosobowych i 16 m² dla dwuosobowych,
- czterogwiazdkowe – minimum 14 m² dla jednoosobowych i 18 m² dla dwuosobowych
- pięciogwiazdkowe – minimum 16 m² dla jednoosobowych i 22 m² dla dwuosobowych.
Uwaga!
Założenie hotelu jest oczywiście związane z zapewnieniem odrębnego budynku lub wydzieleniem części dla gości. Przestrzeń powinna być komfortowa i schludna, a do tego mieć bezpośrednie wejście do holu recepcyjnego.
Wśród wymagań dla hoteli, niezależnie od standardu, są również:
- hol recepcyjny o odpowiedniej powierzchni (w zależności od ilości gwiazdek),
- miejsce postojowe na czas przyjazdu i odjazdu gości (w przypadku obiektów pięcio- i czterogwiazdkowych musi być to parking strzeżony),
- ogrzewanie w całym obiekcie,
- instalacja sanitarna – zimna i ciepła woda przez całą dobę,
- oświetlenie dopasowane do charakteru pomieszczeń,
- telefon i faks dostępny w recepcji dla gości,
- łazienka w części ogólnodostępnej z odpowiednim wyposażeniem (w tym lustrem, dozownikiem na mydło, pojemnikiem na papier, suszarką do rąk lub ręcznikami, wieszakami ściennymi).
Każdy hotel powinien mieć również recepcję. W przypadku jednogwiazdkowych obiektów, musi być ona czynna co najmniej 12 godzin dziennie i oferować płatność kartą. Hotele z dwiema gwiazdkami wzwyż powinny proponować całodobową recepcję.
To jeszcze nie wszystko. Wymagania dla hoteli w zależności od ilości przyznanych gwiazdek, dotyczą również wyposażenia części wspólnych, a nawet usługi budzenia, która powinna być dostępna dla wszystkich gości. Wszystkie informacje znajdziesz w obwieszczeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 26 października 2017 r. dostępnym na stronie internetowej: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002166/O/D20172166.pdf. Zapoznaj się z nimi przed otwarciem hotelu.
To ważne!
Kiedy już masz spełnione wszystkie wymagania dla hoteli, włącznie z posiadaniem przystosowanego lokalu do świadczenia usług, musisz przygotować się do przyjęcia gości. Dobrze jest napisać regulamin, w którym jasno określisz warunki zameldowania i wymeldowania. Możesz w nim zawrzeć także bardzo ważne informacje na temat dodatkowych gości w pokojach, ciszy nocnej czy zapłaty za wyrządzone szkody.
Jak napisać biznesplan hotelu i o czym pamiętać przed otwarciem?
Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się jak założyć hotel pracowniczy, czy przeznaczony dla turystów – przyda Ci się konkretny biznesplan. Z naszymi wskazówkami łatwiej Ci będzie ustalić cele i dostosować do nich swoje działania:
- Analiza rynku i konkurencji – zbadaj lokalizację, zastanów się nad sezonowością, przeanalizuj działanie innych obiektów w okolicy.
- Określenie grupy docelowej – potrzebne jest to zarówno do przystosowania odpowiedniego wyposażenia, jak i późniejszych działań marketingowych.
- Wybór nieruchomości – dobierz miejsce zgodne z profilem hotelu, biorąc pod uwagę dostępność komunikacyjną, stan lokalu, osiedle.
- Koszty – określ budżet startowy, przygotuj kosztorys i zaplanuj źródła finansowania.
- Formalności – wypisz jak założyć hotel krok po kroku, aby nie pominąć żadnego aspektu.
- Konkretna oferta – ustal ceny za noc, a także listę odpłatnie świadczonych dodatkowych usług.
- Dodatkowe udogodnienia – parking, siłownia, spa, basen, sale konferencyjne – im lepsza oferta, tym większa konkurencyjność hotelu.
- Podpisanie umów z dostawcami – dotyczy to mediów (prąd, telewizja), gastronomii i usług dodatkowych (np. pralnia, system rezerwacji).
- Projektowanie i wystrój wnętrza – pamiętając o wymaganiach dla hoteli.
- Rekrutacja personelu – określ, ile osób potrzebujesz, zainwestuj w szkolenia i zaprojektuj dobrze działający system.
- System rezerwacji i nowe technologie – zainwestuj w profesjonalne oprogramowanie, współpracuj z portalami rezerwacyjnymi i zadbaj o nowoczesne rozwiązania, które wpłyną na komfort gości.
- Strategia marketingowa i sprzedaż – zbuduj stronę internetową, bądź widoczny w social mediach i zaplanuj działania reklamowe w zależności od grupy docelowej.
- Monitoring wyników i rozwój biznesu – cały czas analizuj opinie klientów, wskaźniki finansowe, a także rozszerzaj swoją ofertę, w zależności od potrzeb i budżetu.
Pamiętaj!
Zastanawiając się, jak otworzyć własny hotel, musisz wziąć pod uwagę kwestie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przyda się osoba, która poprowadzi Twoją księgowość, sprawy podatkowe i kadrowe (jeśli zatrudnisz pracowników). Prowadzenie firmy nie ogranicza się tylko do świadczenia usług i spełnienia wymagań, trzeba jeszcze płacić podatek dochodowy, składki na ZUS i często także VAT.
Ile kosztuje otwarcie hotelu?
To, ile kosztuje otwarcie hotelu, zależy głównie od tego, z jakiego punktu startujesz ze swoim biznesem. Posiadanie własnej nieruchomości to jeszcze nie wszystko, bo trzeba zapewnić gościom odpowiedni standard, zgodny z wymaganiami. Hotel jest zatem sporą inwestycją w wyposażenie – meble, urządzenia, instalacje, materiały wykończeniowe. To też biznes, w którym trudno wykonywać wszystkie zadania samodzielnie, dlatego przydadzą się pracownicy. To wiąże się z kolejnymi kosztami.
Obliczając budżet na otwarcie hotelu weź pod uwagę:
- koszt nieruchomości – zakup działki budowlanej i budowy hotelu od podstaw albo istniejącego już budynku wraz z adaptacją,
- typ hotelu – jaki chcesz prowadzić? Luksusowy, butikowy, ekonomiczny czy rodzinny? Od tego zależy jakość i rodzaj wyposażenia,
- stan techniczny budynku – zastanów się, czy obiekt wymaga remontu, renowacji instalacji czy wymiany podłóg. Pozwoli to zaplanować orientacyjne koszty,
- wyposażenie części wspólnych, pokoi i łazienek,
- dodatkowe urządzenia i sprzęt, w zależności od świadczonych usług – np. gastronomia, basen, siłownia,
- technologie – monitoring, zamki, sieć internetowa,
- comiesięczne koszty – system rezerwacji, opłaty za media, pensje dla pracowników.
Otwarcie hotelu to duża inwestycja, może wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych, a czasem nawet kilka milionów złotych, dlatego warto wziąć pod uwagę różne źródła finansowania.
- Kapitał własny – jeśli masz odpowiednie środki, możesz sfinansować inwestycję samodzielnie.
- Kredyt inwestycyjny – banki oferują specjalne kredyty na rozwój działalności hotelarskiej.
- Dotacje i fundusze unijne – w niektórych przypadkach można uzyskać wsparcie finansowe na rozwój turystyki.
- Leasing sprzętu i wyposażenia – pozwala rozłożyć koszty inwestycji w czasie.
- Współpraca z inwestorem – jeśli masz atrakcyjny pomysł na hotel, możesz pozyskać kapitał od prywatnych inwestorów.
Czy hotel musi mieć ubezpieczenie?
Ubezpieczenie hotelu nie jest obowiązkowe, ale ze względu na charakter prowadzonej działalności – zdecydowanie warto. Włamanie z kradzieżą, szkody wyrządzone przez gości, zalanie czy pożar to tylko niektóre z sytuacji, które mogą przynieść duże szkody finansowe. W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz swoje finanse i wykupisz ubezpieczenie OC działalności gospodarczej dostosowane do Twoich potrzeb. Dzięki niemu będziesz mógł zachować stabilność finansową, nawet kiedy pojawią się nieprzewidziane wydatki na horyzoncie.
FAQ:
- 1Jak założyć hotel krok po kroku?
Pierwszym krokiem jest założenie własnej działalności gospodarczej, a drugim spełnienie wymagań dla hoteli o konkretnym standardzie. Po uzyskaniu wszystkich zezwoleń budowlanych, sanitarnych i przeciwpożarowych oraz przystosowaniu wyposażenia, możesz starać się o zaszeregowanie hotelu. Dopiero po pozytywnej decyzji przystąpisz do świadczenia usług.
- 2Jakie są wymagania wstępne przy zakładaniu hotelu lub pensjonatu?
Wymaganiem wstępnym do założenia hotelu lub pensjonatu jest zaszeregowanie obiektu do danego rodzaju. W tym celu trzeba złożyć wniosek z niezbędnymi dokumentami potwierdzającymi spełnienie wszystkich wymagań.
- 3Czy w hotelach są kontrole?
Hotele często mają przeprowadzone kontrole przez zespoły powoływane przez marszałka województwa lub ministra właściwego ds. turystyki. Polega to na ocenie pomieszczeń i urządzeń oraz analizie dokumentów.
Oceń artykuł