Kupujesz nieruchomość i bierzesz na nią kredyt? Niezbędny będzie zakup ubezpieczenia, który zabezpieczy dom lub mieszkanie. Sama polisa to jednak nie wszystko, ponieważ musisz dopełnić wszelkich formalności w zakresie cesji na bank. Co to oznacza? Gdzie kupić takie ubezpieczenie? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Mieszkanie lub dom pod kredyt - co z ubezpieczeniem?
Jednym z wymogów, które stawia bank przed Tobą jako kupującym nieruchomość, jest ubezpieczenie mieszkania. Nic dziwnego, instytucja w ten sposób zabezpiecza majątek. Najczęściej wymagania co do warunków ochrony nie są zbyt wygórowane, dlatego kwota za składkę nie jest aż tak wysoka. Bank powinien powiadomić Cię o tym, co musi znaleźć się w polisie, jednak najbardziej będzie mu zależało na zabezpieczeniu murów nieruchomości od ognia i zdarzeń losowych. Obejmują one najczęściej huragan, powódź czy osuwanie się ziemi. Podczas załatwiania formalności w banku, będziesz mógł podpisać umowę z ubezpieczycielem od ręki. Drugim rozwiązaniem jest znalezienie polisy samodzielnie. Co jest bardziej opłacalne?
Czy musisz godzić się na ubezpieczenie nieruchomości w banku?
Oczywiście, że nie. Gotowa umowa podsunięta przez doradcę bankowego nie jest jedynym rozwiązaniem. Możesz swobodnie przejrzeć oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać taką propozycję, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Wiadomo, że w trakcie załatwiania wszelkich formalności, liczy się czas. Chcesz jak najszybciej wypełnić niezbędne dokumenty, aby cieszyć się z nowego domu lub mieszkania? Właśnie dlatego, warto skorzystać z kalkulatora online, aby przejść przez proces zakupu polisy szybko oraz sprawnie. W ten sposób zaoszczędzisz na ubezpieczeniu, a także wybierzesz taką ofertę, która będzie Cię satysfakcjonować. Jeśli zdecydujesz się na zakup polisy w banku, koniecznie sprawdź ewentualne rozszerzenia. Kiedy uznasz, że nie warto się na nie godzić, ponieważ są zbyt drogie lub mają wąski zakres ochrony, bez problemu możesz podpisać drugą umowę np. na samo zabezpieczenie wyposażenia od kradzieży, w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule na temat tego czy opłaca się ubezpieczać nieruchomość w banku.
Czym jest cesja ubezpieczenia?
Ubezpieczenie mieszkania lub domu pod kredyt jest specyficznym rodzajem formalności, ponieważ musisz pamiętać o cesji. To specjalny dodatek w postaci załącznika lub adnotacji, który upoważnia bank do otrzymania odszkodowania w całości lub części w ramach warunków określonych w OWU. Wystarczy, że poinformujesz towarzystwo ubezpieczeniowe o takiej potrzebie. Możesz to zrobić zarówno przed, jak i w trakcie trwania umowy. W każdej chwili, jesteś w stanie anulować cesję ubezpieczyciela, jednak takie działanie wymaga zgody banku.
Z DORADCĄ
Cesja polisy na bank w praktyce, czyli kto otrzyma odszkodowanie?
Cesja ubezpieczenia upoważnia bank do otrzymania odszkodowania w sytuacjach, które są objęte ochroną. Należy się mu dokładnie tyle, ile wynosi pozostałe Twoje zobowiązanie w postaci zadłużenia. Jeśli jednak szkoda okaże się niewielka, np. odmalowanie ściany, instytucja może zdecydować się na wypłatę odszkodowania właścicielowi mieszkania lub domu. Wtedy będziesz mógł samodzielnie przeprowadzić remont. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy nieruchomość całkowicie spłonie lub szkoda będzie naprawdę ogromna. Odszkodowanie trafi wtedy do banku w takiej kwocie, jaka pozostała Ci do spłaty kredytu. Przykładowo, jeśli dom uległ całkowitemu zniszczeniu i spłaciłeś do tej pory 70% zadłużenia, bank otrzyma brakujące 30%, a Ty resztę odszkodowania.
Kogo musisz poinformować o szkodzie?
Posiadając ubezpieczenie mieszkania z cesją, działasz zupełnie tak samo, jak przy standardowej polisie. W momencie, kiedy zauważysz szkodę w swojej nieruchomości, dzwonisz najpierw do towarzystwa ubezpieczeniowego. Rozpoczyna się cała procedura otrzymania świadczenia. W pierwszej kolejności to Ty dowiesz się np. o wysokości odszkodowania, a następnie ubezpieczyciel skontaktuje się z bankiem. Wtedy zostanie też ustalone, kto dostanie pieniądze.
Skontaktuj się z doradcą
Szukasz odpowiedniej oferty? Skontaktuj się z doradcą, korzystając z naszej infolinii lub odwiedź placówkę niedaleko Twojego miejsca zamieszkania. Oferty porównasz także w naszym kalkulatorze online.
Oceń artykuł