Chcesz kupić mieszkanie na kredyt i dostałeś propozycję banku na ubezpieczenie nieruchomości? Doradca zapewnia Cię, że to przyspieszy cały proces? Wstrzymaj się z podjęciem decyzji, ponieważ nie zawsze jest to dla Ciebie opłacalne.
Ubezpieczenie nieruchomości
Podczas przygotowywania oferty kredytowej przez doradców, na pewno miałeś styczność z gotowymi rozwiązaniami co do ubezpieczenia mieszkania. Tego typu polisa jest wymagana przez bank, ponieważ stanowi rodzaj zabezpieczenia. Musisz ją opłacać od momentu pierwszej raty, aż do ostatniej. Ubezpieczenie nieruchomości to skuteczna ochrona przed zdarzeniami losowymi, dlatego bank wymaga takiej formalności. Pracownicy banku mogą zapewniać Cię, że najbardziej opłacalną i szybką opcją jest skorzystanie z produktów, które proponują wybrane przez nich towarzystwa ubezpieczenie.
Warto jednak to przemyśleć, bo gotowe rozwiązania mogą okazać się nieopłacalne. Koniecznie sprawdź, jaka jest łączna kwota rocznego ubezpieczenia nieruchomości w banku i porównaj ją z cenami polis spoza banku. Dodatkowo może okazać się, że mimo podobnej ceny polisy, ubezpieczenie z banku ma węższy zakres ochrony. Dowiedz się także, czy z tytułu wyboru gotowych, proponowanych przez pracownika banku produktów, masz także jakieś profity, np. niższa prowizja kredytu. Oblicz, ile będzie Cię to kosztować, a następnie zorientuj się, jakie masz jeszcze ubezpieczenia mieszkania do wyboru.
Ubezpiecz mieszkanie na własną rękę
Wybór gotowych produktów ubezpieczeniowych proponowanych przez bank jest drogą na skróty. Wszystkie formalności podpiszesz na miejscu i nie musisz szukać ofert, co kojarzy się z czasochłonnym procesem. To jednak nie do końca prawda. Wystarczy, że skorzystasz z naszego kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości, aby w kilka minut poznać oferty wielu towarzystw. Wybierz elementy, które Cię interesują lub te, które są wymagane przez bank, np. mury i części składowe mieszkania, wyposażenie wnętrz, garaż czy pomieszczenie gospodarcze. W ten sposób porównasz składki i będziesz mógł wybrać opcję, która jest dla Ciebie najbardziej komfortowa. Załatwienie formalności także nie zajmie Ci wiele czasu, ponieważ za pośrednictwem naszego kalkulatora możesz też kupić ubezpieczenie domu online. Kupując polisę online można dokonać wymaganej przez bank cesji ubezpieczenia. Kupiłeś ubezpieczenie mieszkania online? Teraz wystarczy, że doniesiesz niezbędne dokumenty do banku i będziesz mógł dokończyć cały proces ubiegania się o kredyt. Widzisz zatem, że wykup polisy jest komfortowy nie tylko podczas wizyty w banku.
Co obejmuje i ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?
Polisa mieszkaniowa obejmuje nie tylko mury, ale także elementy stałe, do których należą np. okna, panele, lodówka w zabudowie czy meble kuchenne. Ubezpieczeniem mogą zostać objęte także ruchomości, czyli całe cenne wyposażenie Twojego mieszkania, w tym sprzęty elektroniczne. Wysokość składek w towarzystwach ubezpieczeniowych będzie się różnić. Wszystko to zależy od rodzaju i wielkości nieruchomości, lokalizacji, zakresu polisy, a także dodatkowych zabezpieczeń. Przykładowo, w Toruniu za mieszkanie o powierzchni 56 metrów kwadratowych o wartości 290 000, które znajduje się w wieżowcu z roku 1970 na średniej kondygnacji zapłacisz od 70 do 321 złotych. Uwzględniono w nim dwa zamki antywłamaniowe i domofon jako jedyne zabezpieczenie nieruchomości.
Dodatkowa ochrona, większy komfort
Podczas wyboru polisy mieszkaniowej na pewno będziesz widzieć takie dodatki jak OC w życiu prywatnym czy assistance. Jeśli zdecydujesz się na pierwsze dodatkowe ubezpieczenie, to towarzystwo zapłaci za rekompensatę strat, które wyrządzisz drugiej osobie. Oznacza to pełne wsparcie podczas zalania mieszkania sąsiada, a nawet szkód wyrządzonych innym przez Twojego psa czy kota. Z kolei assistance to ubezpieczenie, które gwarantuje Ci komfort podczas niespodziewanych awarii w domu. Zepsuta pralka? Nagła awaria instalacji elektrycznej? W Twoim domu błyskawicznie zjawi się fachowiec i rozwiąże ten problem.
Chcesz porównać cenę ubezpieczenia Twojego domu czy mieszkania?
Skorzystaj z naszego kalkulatora online, przyjdź do jednej z placówek lub zadzwoń i porozmawiaj z doradcą na infolinii.
Oceń artykuł