2020-10-06

Emeryt także może liczyć na ochronę z ubezpieczenia

Jakie są ubezpieczenia dla seniorów? Na które zwrócić uwagę?

Emeryt także może liczyć na ochronę z ubezpieczenia

Jesteś na emeryturze i chcesz się ubezpieczyć? A może chcesz namówić do tego kogoś bliskiego? Ubezpieczenie na życie dla emeryta to temat, nad którym warto się pochylić. Taka polisa zapewnia pomoc finansową ubezpieczonemu seniorowi w razie różnych zdarzeń życiowych, ale także znaczne odciąża jego rodzinę w przypadku śmierci. Odpowiadamy na wszelkie wątpliwości związane z tematem ubezpieczania na życie emeryta.

Ubezpieczenie emeryta - czy możliwe?

Tak. Taka polisa zapewnia ubezpieczonemu pomoc finansową w razie wystąpienia szkody np. złamania nogi. Odszkodowanie w ramach ubezpieczenia otrzyma również rodzina w razie śmierci seniora.

Chociażna rynku ubezpieczeniowym znajdują się terminowe ubezpieczenia dla emeryta, to najbardziej pożądanym w przypadku seniorów jest to, które ze względu na czas obowiązywania, nazywa się bezterminowym, inaczej dożywotnim.Bezterminowa polisa oznacza, że ochroną ubezpieczeniową mogą być objęci ludzie w podeszłym wieku, nawet do 85 roku życia, podczas gdy standardowe polisy wygasają zazwyczaj w momencie ukończenia przez ubezpieczonego 60-70 lat. Niektóre ubezpieczenia działają też dożywotnio. Takie ubezpieczenie na życie dla emeryta może być rozszerzone - ochroną można objąć współmałżonka. Uposażony otrzymuje świadczenie z tytułu śmierci ubezpieczonego, a drugi z ubezpieczonych nadal podlega ochronie ubezpieczeniowej.

Co ciekawe, niektóre towarzystwa oferują ubezpieczenia na życie bezterminowe, w ramach których po ukończeniu określonego wieku, np. 86. roku życia, przestaje obowiązywać konieczność opłacania składek, a ochrona nadal obowiązuje.

Czym różni się ubezpieczenie na życie dla emeryta od klasycznego ubezpieczenia na życie?

Przede wszystkim wysokością składki oraz zakresem ubezpieczenia. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia pewnych sytuacji. Osoby starsze częściej niż osoby młode i w wieku średnim chorują. Właśnie z tego powodu ubezpieczyciele asekurują się i proponują emerytom ubezpieczenia z nieco wyższą składką niż osobom w wieku średnim. Nie jest to jednak reguła, dlatego warto porównywać oferty w wielu towarzystwach. Jeśli chodzi o zakres ubezpieczenia, nie ma uwzględnionych NNW.

Przykładowo, w towarzystwie Aviva, ubezpieczając się w ramach produktu “Dla Najbliższych” na sumę 10 000 zł, osoba w wieku 40 lat zapłaci składkę w wysokości ok. 60 zł, a 60-latek już ok. 85 zł. Średnio, miesięczna składka w przypadku ubezpieczenia dla seniora wynosi ok. 100 zł.

Ubezpieczenie na życie emeryta - dlaczego warto je mieć?

Towarzystwa ubezpieczeniowe przedstawiają ciekawe propozycje, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Nie dość, że w większości nie trzeba wypełniać szczegółowej ankiety medycznej oraz brać udziału w badaniach potwierdzających stan zdrowia, to i składki są ustalane indywidualnie. To senior decyduje, na którą opcję się decyduje. W niektórych towarzystwach może on wybierać spośród szerokiego przedziału, jeśli chodzi o sumę ubezpieczenia - od 4 tys. zł do 300 tys. zł. W ramach takiej polisy na życie, senior może liczyć na odszkodowanie np. w przypadku złamania ręki w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy zwrot kosztów za leczenie i odszkodowanie w razie pobytu w szpitalu. Ciekawym rozwiązaniem są również tzw. ubezpieczenia posagowe na życie. Decydując się na taki rodzaj polisy, senior staje się fundatorem, a nie ubezpieczonym. To sposób na zbieranie funduszy np. dla wnuków czy dzieci.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie emeryta - na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na zakres ochrony oraz tzw. umowy dodatkowe. Dostępne na rynku ubezpieczenia zabezpieczają m.in. na wypadek śmierci - wtedy świadczenie otrzymują członkowie rodziny, ale i na wypadek poważnych zachorowań seniora. Koniecznie przed podpisaniem umowy trzeba poznać zakres ubezpieczenia, opisany w ogólnych warunkach umowy tzw. OWU. Standardowo w ubezpieczeniach emerytów znajduje się ochrona na wypadek nieszczęśliwego wypadku czy pobytu w szpitalu. Nie pojawiają się tu natomiast, z wiadomych przyczyn, takie dodatkowe świadczenia, jak to, które wypłacane jest ubezpieczonemu po urodzeniu dziecka. Warto także zwrócić uwagę na okres trwania umowy. Niektóre towarzystwa umożliwiają zawarcie polisy na czas nieokreślony, inne np. na 5 lat z automatycznym przedłużeniem, jeszcze inne na 12 miesięcy. To, gdzie senior się ubezpieczy zależy również od jego wieku. W niektórych towarzystwach górną granicą wiekową, która pozwala na wykupienie ubezpieczenia jest 70 lat, w innych 85.

Kiedy senior nie dostanie odszkodowania z ubezpieczenia na życie emeryta?

Tak, jak niemal każde ubezpieczenie, również te bezterminowe wiąże się z pewnymi wyłączeniami odpowiedzialności. Senior nie dostanie odszkodowania, jeśli np. dojdzie do szkody, która była związana z przewlekłą chorobą, o której ubezpieczony nie wspomniał podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej. Rodzina nie otrzyma odszkodowania, jeśli ubezpieczony popełni samobójstwo, z ochrony wyłączone są także przypadki samookaleczania. Jeśli dojdzie do przykrego w skutkach zdarzenia z powodu nadużycia przez ubezpieczonego alkoholu czy innych środków odurzających, a także zażycia leków nieprzepisanych przez lekarza, senior również nie otrzyma odszkodowania. Także szkody powstałe w związku z udziałem w przestępstwie nie kwalifikują się do otrzymania świadczenia.

Ubezpieczenie na życie dla emeryta w PZU - przykład

To towarzystwo oferuje polisę pod nazwą “Ochrona na Zawsze”. Jak nazwa wskazuje, ubezpieczenie to należy do dożywotnich. Aby podpisać umowę, nie trzeba wypełniać ankiet medycznych, a do takiego programu może przystąpić każdy, kto nie ukończył 80. roku życia. Wysokość sumy ubezpieczenia ustalana jest indywidualnie z agentem tak, aby zarówno wysokość składki, jak i możliwa ochrona satysfakcjonowała ubezpieczonego.

Co ciekawe ubezpieczony opłaca składki tylko do pewnego pułapu, a później robi to za niego towarzystwo. Przykładowo, jeśli ubezpieczony podpisał umowę w wieku 45 lat, opłaca składki tylko do 70. roku życia. Jeśli polisa zaczęła obowiązywać od czasu, kiedy miał on między 45 a 55 lat, obowiązek opłacania składek przechodzi na PZU, gdy ubezpieczony ukończy 75 lat.

Ubezpieczenie emeryta - kup je w CUK!

Zastanawiasz się, w jakim towarzystwie zawrzeć taką polisę? Skontaktuj się z agentami ubezpieczeniowymi CUK. W naszej multiagencji poznasz oferty kilku towarzystw i będziesz mógł zdecydować, która z nich jest najkorzystniejsza. Jak się z nami skontaktować? Zadzwoń na infolinię lub wybierz się do najbliżej placówki CUK.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku