Dostęp do publicznej opieki medycznej ma każda ubezpieczona osoba, w tym między innymi pracownicy na etacie, prowadzący własną działalność gospodarczą czy emeryci. NFZ daje także możliwość dobrowolnego ubezpieczenia się i korzystania z publicznych placówek bez dodatkowych opłat. Dowiedz się czy jest to opłacalne rozwiązanie.
Dobrowolne ubezpieczenie NFZ
Jeśli pracujesz na umowę o dzieło lub jesteś zatrudniony na innego rodzaju umowie, która nie upoważnia Cię do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej, możesz ubezpieczyć się samodzielnie w NFZ. Dotyczy to także osób bezrobotnych, którzy nie zarejestrowali się w Urzędzie Pracy lub obcokrajowców, którzy mieszkają na terenie naszego kraju. Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy jej wymiaru. Aktualnie jest to około 460 złotych miesięcznie, a cudzoziemcy, którzy są aktualnie studentami lub absolwentami odbywającymi staż, mogą liczyć na niższą kwotę około 60 złotych. Sam przyznasz, że pierwsza kwota robi ogromne wrażenie. W jej skład wchodzi opieka w przychodniach publicznych, a także szpitalach. Na pewno możesz liczyć na błyskawiczną pomoc podczas wypadku czy innych niespodziewanych zdarzeń, gdzie niezbędny będzie przyjazd karetki i ratowników medycznych. W ramach NFZ możesz też skorzystać z badań oraz wizyt u specjalistów, do których skieruje Cię np. lekarz rodzinny. Zakres tej ochrony jest obowiązkowy dla każdego, kto pracuje i tym samym odprowadza odpowiednie składki. Jednak nie zawsze jest tak kolorowo, jak wydaje się w praktyce...
Prywatne ubezpieczenie – dlaczego warto?
Długie kolejki do specjalistów, mało atrakcyjne warunki w placówkach medycznych czy ograniczone godziny przyjęć - to powody, dla których Polacy często szukają dodatkowego wsparcia i szerszego zakresu ochrony. To płatne, jednak często opłacalne rozwiązanie, które gwarantuje Ci większy komfort. Przede wszystkim, podpisując polisę ubezpieczeniową z wybranym towarzystwem, masz dostęp do różnorodnych placówek o wysokim standardzie.
Zaletą prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest także większy dostęp do specjalistów, do których możesz się wybrać bez skierowania. Jeśli czujesz, że zaczyna boleć Cię ząb, możesz zapisać się natychmiast do dentysty. Najważniejszym atutem takiego rozwiązania jest oczywiście krótki termin oczekiwania na wizytę lekarską, który w zależności od miejsca zamieszkania i rodzaju może wynosić nawet jeden dzień. Brzmi komfortowo, prawda? Comiesięczna kwota za ubezpieczenie prywatne jest uzależniona od rodzaju oferty konkretnego towarzystwa. Na rynku jest ich dosyć sporo, dlatego możesz dopasować warunki do swoich potrzeb. Cena za jeden miesiąc korzystania z prywatnej opieki medycznej może wynosić od 50 nawet do 300 złotych.
Krajowy Program Zdrowotny
Atrakcyjną formą ubezpieczenia zdrowotnego jest KPZ (Krajowy Program Zdrowotny), w którym do dyspozycji masz jeden kompleksowy pakiet dla każdego. Opłata miesięczna wynosi 49 złotych, a za wizytę u lekarza zapłacisz 19,90 złotych. KPZ obejmuje całą Polskę, dlatego możesz liczyć na konsultacje medyczne czy badania nawet będąc nad morzem na urlopie. Dzięki temu nie musisz płacić za usługi, z których nie korzystasz. Do wyboru masz także szeroki wachlarz badań, na które wybierzesz się do nowoczesnych placówek w dogodnym dla Ciebie terminie. A jeśli już o nich mowa — umówienie się na wizytę jest banalnie proste. Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię lub umówisz się w wybranej przez Ciebie placówce. W tym przypadku możesz liczyć na częściowy zwrot kosztów.
Wybierasz prywatne ubezpieczenie?
Cenę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego poznasz dzięki porównywarce polis online. Wolisz porozmawiać z naszym doradcą? Zadzwoń na infolinię lub odwiedź nas w placówce CUK w Twojej okolicy.
Oceń artykuł