2025-02-21

Czy za blizny należy się odszkodowanie?

Zastanawiasz się, czy za blizny po urazie przysługuje odszkodowanie? Dowiedz się, jakie masz prawa i jak zawalczyć o należne świadczenie!

Czy za blizny należy się odszkodowanie?

Blizny to nie tylko trwałe defekty estetyczne, ale również poważne uszkodzenia ciała mające wpływ na codzienne funkcjonowanie, a nawet zdrowie poszkodowanego. Właśnie dlatego możesz starać się z tego tytułu o rekompensatę finansową. Ile odszkodowania za blizny na twarzy i innych częściach ciała możesz dostać? Jakie warunki trzeba spełnić, aby pieniądze zostały wypłacone? Sprawdzamy!

Najważniejsze informacje:

  • Odszkodowanie za blizny można otrzymać zarówno od sprawcy wypadku, jak i z własnego posiadanego ubezpieczenia NNW.
  • To, ile odszkodowania za blizny na twarzy zostanie wypłacone, zależy głównie od rozległości obrażeń. Pod uwagę brane są również skutki w życiu prywatnym i zawodowym.
  • Każdy ubezpieczyciel udostępnia tabelę procentową, w której jasno określa procent trwałego uszczerbku na zdrowia za blizny, na podstawie którego oblicza się ostateczną kwotę odszkodowania. Najczęściej jest to od 0 do 10%, a w przypadku rozległych obrażeń – od 10 do 30%.
  • Blizny w widocznych miejscach mogą mieć negatywny wpływ na samoocenę i stan psychiczny. Właśnie dlatego oprócz odszkodowania, często należy się zadośćuczynienie za straty moralne.

Dlaczego warto starać się o odszkodowanie za blizny?

Blizna jako uszczerbek na zdrowiu może ograniczać ruchy, powodować przewlekły ból albo prowadzić do innych powikłań medycznych. Jeśli znajduje się w widocznym miejscu często ma niemały wpływ na samopoczucie i komfort poszkodowanego. Właśnie dlatego jest to podstawa do starania się o odszkodowanie. Wsparcie finansowe pomoże pokryć koszty leczenia, rehabilitacji czy zabiegów estetycznych.

Niektóre blizny, zwłaszcza te głębokie albo rozległe, mogą wymagać specjalistycznych działań, np. laserowego usuwania albo nawet operacji plastycznych. Niestety w większości przypadków nie są one refundowane z NFZ. Poszkodowani często szukają sposobów na to, jak pozbyć się blizny w prywatnych klinikach. Konsultują się również ze specjalistami, poszukując ich na własną rękę. W takich sytuacjach przydają się pieniądze z odszkodowania i wykupione indywidualne ubezpieczenie zdrowotne

Jeśli blizna ogranicza ruchomość ciała, powoduje ból lub wpływa na funkcjonowanie organizmu, ubezpieczyciel może uznać ją za trwały uszczerbek na zdrowiu. Odszkodowanie jest wówczas formą rekompensaty za utratę pełnej sprawności i trudności w codziennym życiu. O tym, czy blizna to uszczerbek na zdrowiu, piszemy w dalszej części artykułu.

Ponadto zadośćuczynienie za blizny na twarzy czy innej widocznej części ciała może pomóc w sfinansowaniu terapii psychologicznej. Poszkodowani po traumatycznych przeżyciach, takich jak wypadki komunikacyjne czy pożary, często odczuwają lęki społeczne, a nawet popadają w depresję. Leczenie psychologiczne może odbywać się w ramach NFZ, ale wiele osób decyduje się na wizyty prywatne, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Czy blizna to stały uszczerbek na zdrowiu?

Trwały uszczerbek na zdrowiu jest pojęciem ściśle związanym z kwestiami wypadku i późniejszego starania się odszkodowanie za poniesione szkody zdrowotne. Odnosi się do uszkodzenia narządu, organu czy układu, które powoduje nieodwracalne zmiany. Najczęściej kojarzy się go ze złamanym kręgosłupem lub utratą wzroku, ale w praktyce nie są to jedyne trwałe skutki zdrowotne. Mogą objawiać się również zmianami na ciele powstałymi np. wskutek kontaktu z ostrymi przedmiotami.

O tym, czy blizna to uszczerbek na zdrowiu, świadczy przede wszystkim jej sposób powstania, wielkość i dalsze rokowania. Aby otrzymać za nią odszkodowanie, musi być skutkiem przyczyny zewnętrznej, niezależnej od poszkodowanego. Dobrym przykładem jest tu wypadek komunikacyjny. Dokumentacja medyczna musi też jasno wskazywać, że blizna pozostawi po sobie ślad. Tak naprawdę już każda rana szyta wiąże się z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Jak starać się o odszkodowanie za blizny po wypadku?

Odszkodowanie za blizny możesz otrzymać z różnych tytułów, wszystko zależy od przyczyny ich powstania. Jeśli doszło do wypadku możesz starać się o wypłatę świadczenia z ZUS-u lub KRUS-u, a także z polisy na życie (NNW). Posiadanie własnego ubezpieczenia jest tutaj bardzo istotne i pomocne. Na podstawie dokumentacji medycznej, przyznawana jest odpowiednia wysokość świadczenia. Pieniądze możesz przeznaczyć na dalsze leczenie, rehabilitację czy zabiegi.Aby otrzymać odszkodowanie za blizny na twarzy, upewnij się, że Twój ubezpieczyciel ma takie zdarzenie w zakresie ochrony. 

Osobno prowadzone są postępowania o odszkodowanie od sprawcy. Masz prawo wystąpić z odpowiednim powództwem do sądu, aby otrzymać zwrot kosztów za pobyt w szpitalu, leczenie, przebyte operacje (np. usuwanie widocznych zmian), a nawet niezbędny transport. Wszystko zależy od tego, w jakich okolicznościach doszło do wypadku oraz jakie są jego skutki. Jeśli sprawca posiada własne OC, sprawa jest znacznie prostsza, bo otrzymasz odszkodowanie z jego ubezpieczenia. 

Oprócz odszkodowania za blizny na twarzy, możesz również otrzymać zadośćuczynienie. To forma rekompensaty za poniesione straty moralne. W przypadku widocznych zmian na ciele, mogą one wywołać negatywne skutki psychiczne, które będą towarzyszyć poszkodowanemu przez długie lata – od lęku nawet po depresję. Poza tym poważne blizny, które nie pozwalają na kontynuację pracy zarobkowej, są podstawą do starania się o rentę.

Uwaga!

W kwestii blizny a odszkodowania bardzo istotne jest to, gdzie ona się znajduje. Ubezpieczyciele najczęściej wypłacają świadczenia za trwałe i nieodwracalne zmiany na twarzy. Jeśli chcesz starać się o odszkodowanie za blizny na rękach, brzuchu czy nogach, najpierw upewnij się, że są one objęte umową.

Ile odszkodowania za blizny na twarzy można otrzymać od ubezpieczyciela?

O tym, ile odszkodowania za blizny na twarzy otrzymasz od ubezpieczyciela, decyduje rozległość zaburzeń i ich wpływ na zdrowie oraz codzienne funkcjonowanie. Każda firma ma własne przedziały procentowe, które umieszcza w tabeli załączonej do OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia). Za każdy procent przyznawana jest konkretna kwota, w zależności od pełnej sumy ubezpieczenia za trwały uszczerbek na zdrowiu. Stanowi ona bardzo ważny element polisy, dlatego jest tak ważna przy wyborze odpowiedniego wariantu ubezpieczenia. 

Po analizie stanu zdrowia i dokumentacji, ubezpieczyciel ustala, jaki procent za trwały uszczerbek na zdrowiu się należy poszkodowanemu. Im bardziej rozległe blizny, tym większe będzie odszkodowanie. Istotne mogą być takie aspekty jak: stopień uszkodzenia ciała, lokalizacja, wielkość blizny, liczba szwów czy zaburzenia funkcji.

Sprawdziliśmy, ile możesz otrzymać odszkodowania za bliznę jako uszczerbek na zdrowiu na twarzy z tytułu posiadanego NNW. Na podstawie poniższej tabeli jasno widać, że najczęściej przyznaje się od 1 do 10% sumy ubezpieczenia. 

Towrzystwo UbezpieczenioweRodzaj uszkodzeniaProcent trwałego uszcerbku na zdrowiu

Allianz

  • oszpecenie bez zaburzeń funkcji i z zaburzeniami (np. mowy, oddychania)
  • 10%

Generali

  • oszpecenie bez zaburzeń funkcji
  • oszpecenie z miernymi zaburzeniami funkcji
  • oszpecenie z dużymi zaburzeniami funkcji (np. przyjmowania pokarmów, oddychania, mowy)
  • 0-10%
  • 10-30%
  • 30-60%

Uniqa

  • rany skóry twarzy od 2 do 6 cm długości
  • rany skóry twarzy od 7 do 12 cm długości
  • rany skóry twarzy powyżej 12 cm długości
  • 1%
  • 3%
  • 10%

Warta

  • oszpecenie bez zaburzeń funkcji
  • oszpecenie z miernymi zaburzeniami funkcji
  • oszpecenie z dużymi zaburzeniami funkcji
  • 1-20% u kobiet i 1-10% u mężczyzn
  • 10-30%
  • 30-40%

Ergo Hestia

  • rana cięta
  • rana szarpana
  • 3%
  • 4%

Jak widzisz, niektórzy ubezpieczyciele rozgraniczają bliznę jako uszczerbek na zdrowiu u mężczyzn i kobiet. Jest to ściśle związane z konsekwencjami w życiu codziennym. Widoczne na ciele uszkodzenia dla kobiet mają często większe znaczenie ze względów emocjonalnych i społecznych. Właśnie dlatego mogą one otrzymać wyższe odszkodowanie.

Ile odszkodowania za blizny możesz otrzymać w sądzie?

Jeśli sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga postępowania sądowego, trzeba dokładnie ocenić rozmiary oraz ubytki. Według przepisów prawa, blizna na twarzy stanowi od 1 do 10% uszczerbku na zdrowiu. Kiedy do tego dochodzą zaburzenia funkcji, wartość wynosi od 10 do 30%. Za każdy procent sąd ustala konkretną kwotę i to on dokonuje ostatecznej oceny – na podstawie opinii biegłego lekarza oraz zebranych dowodów. Każda sprawa traktowana jest indywidualnie, dlatego tak ważne są szczegóły w sprawie, w tym skutki w życiu prywatnym i zawodowym dla poszkodowanego.

Co przyda Ci się do odszkodowania za blizny?

Procedura starania się o odszkodowanie za blizny wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim zachowaj całą dokumentację medyczną, którą przedstawisz jako dowód swojego stanu zdrowia dla ubezpieczyciela. Poza tym dobrze jest wykazać wszystkie dodatkowe koszty związane z leczeniem, transportem, rehabilitacją czy zakupem leków. Zachowaj paragony i faktury, które będą podstawą do ustalenia wydatków – szczególnie, jeśli występujesz o odszkodowanie i zadośćuczynienie od sprawcy do sądu. 

Bardzo ważny jest również szczegółowy opis zdarzenia. Jeśli do wypadku doszło np. wskutek pogryzienia przez psa sąsiada, musisz pamiętać każdy szczegół zdarzenia. Najlepiej spisać to od razu, aby zapamiętać okoliczności i sposób powstania blizn na ciele. Przyda się też dokładny opis doznanych obrażeń, a także ich skutki w codziennym funkcjonowaniu poszkodowanego. Jeśli są świadkowie zdarzenia, mogą oni stanowić bardzo ważny dowód w sprawie sądowej.

Kiedy należy się odszkodowanie za blizny po operacji?

Blizny to zmiany skórne, które mogą mieć różną przyczynę powstania. Najczęściej są bezpośrednim wynikiem wypadku (np. komunikacyjnego albo w trudnych warunkach pracy), ale nie tylko. Mogą być też spowodowane nieudaną operacją. Zastanawiasz się, czy w takiej sytuacji możesz liczyć na wsparcie finansowe? Odszkodowanie za blizny po operacji wypłacane jest przez sprawcę. Istotne jest to, czy posiada on ubezpieczenie OC, czy konieczne będzie zebranie dowodów i udanie się do sądu. Zobacz też nasz artykuł: Jak zabezpieczyć się przed nieudaną operacją plastyczną?.

Jeśli natomiast zmiany na ciele są konsekwencją wypadku komunikacyjnego (np. konieczny był zabieg z użyciem szwów, po których zostaje trwały uszczerbek na zdrowiu), możesz otrzymać odszkodowanie z tytułu własnej polisy NNW.

Zabezpiecz się na każdą ewentualność i wykup ubezpieczenie!

Jeśli posiadasz ubezpieczenie NNW lub polisę na życie, masz prawo ubiegać się o świadczenie zgodnie z tabelą uszczerbków stosowaną przez ubezpieczyciela. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mogą otrzymać odszkodowanie nawet za stosunkowo niewielkie blizny, jeśli spełniają kryteria określone w umowie. Jeśli chcesz zabezpieczyć się na każdą ewentualność, zobacz nasz kalkulator ubezpieczeń na życie, aby porównać dostępne warianty.

FAQ:

  • 1
    Co obejmuje odszkodowanie za blizny z OC sprawcy?

    Odszkodowanie za blizny z OC sprawcy obejmuje wszystkie koszty związane z leczeniem, rehabilitacją, transportem czy zakupem leków. Poza tym możesz ubiegać się również o zadośćuczynienie, które jest formą rekompensaty za powstałe szkody na zdrowiu psychicznym. 

  • 2
    Ile wypłaca ZUS za 1% trwałego uszczerbku na zdrowiu?

    Za każdy procent trwałego uszczerbku na zdrowiu poszkodowany można otrzymać wysokość 20 procent przeciętnego wynagrodzenia. Od dnia 1 kwietnia 2024 r. kwota ta wynosi 1431 złotych.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku