Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-06-28

Czy trzeba zapłacić podatek od polisy na życie?

Zobacz, kiedy trzeba zapłacić podatek od ubezpieczenia na życie.

Zdecydowałeś się na polisę na życie, która gwarantuję wypłatę świadczenia w razie Twojej śmierci lub poważnego zachorowania? A może celem Twojego ubezpieczenia jest inwestycja lub oszczędzanie środków na przyszłość? Każda wypłata to dla Ciebie wsparcie finansowe, które możesz wydać na swój cel, w zależności od sytuacji. Dowiedz się czy jest konieczna jest zapłata podatku.

Dowiedz się czy jest konieczna jest zapłata podatku od polisy na życie.

Polisa na życie a konieczność płacenia podatków

Na rynku ubezpieczeń istnieje wiele polis na życie, które różnią się swoim celem. Niektóre z nich zapewniają wsparcie finansowe w razie takich zdarzeń jak zgon w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy zdiagnozowania poważnej choroby. W zależności od skonstruowania polisy na życie, może ona także pomagać w razie trwałego inwalidztwa czy nowotworu. Wszystkie te świadczenia wypłacane są po to, aby można było je przeznaczyć na cele związane z hospitalizacją, zakupem środków medycznych, leków czy zapewnieniem opieki. To jest polisa na życie, która ma na celu po prostu ochronę. 

Wypłata świadczenia ochronnego ubezpieczenia na życie odbywa się bezpośrednio ubezpieczonemu. Wyjątkiem jest jednak jego śmierć. Wtedy odszkodowanie przekazywane jest osobie uposażonej (jednej lub kilku osobom), wskazanej w umowie. Warto wskazać nie tylko głównego uposażonego, ale także zastępczego. W razie śmierci pierwszego z nich, wypłata świadczenia będzie możliwa drugiej wskazanej osobie. Uposażeni nie muszą pochodzić z bliskiej rodziny ubezpieczonego. Oznacza to, że wskazać można nawet opiekunkę, sąsiada czy wiernego przyjaciela. Nie oznacza to jednak, że pieniądze nie mogą trafić także do wnuczka, syna czy dalszego krewnego. 

Warunkiem wypłaty świadczenia są oczywiście terminowe składki, które opłacane są zazwyczaj raz w roku. Polisy na życie mogą być wykupione na dłużej niż jeden rok. Nie trzeba jednak martwić się o zapłatę podatku VAT czy od dochodów kapitałowych (inaczej zwany podatek Belki).

Czy ma znaczenie terminowa lub bezterminowa umowa w polisie na życie?

Jeśli chodzi o polisę na życie, która ma celu ochronę ubezpieczonego w momencie jego śmierci czy poważnego zachorowania, nie ma znaczenia to czy jest ona terminowa czy bezterminowa. Drugie rozwiązanie jest często proponowane osobom starszym, ale nie tylko.  Za indywidualną polisę nie trzeba odprowadzać podatku Belki

Uwaga!

Wypłata świadczenia z tytułu ochronnej polisy na zdrowie nie wymaga płacenia podatków Belki. Jest to ubezpieczenie, którego celem jest ochrona zdrowia i życia, a nie inwestycja środków.

Polisa na życie a postępowanie spadkowe

Bardzo ważną informacją jest to, że wypłata z tytułu polisy na życie jest zupełnie odrębną sprawą od postępowania spadkowego. Właśnie dlatego, można w niej uposażyć do odszkodowania w razie śmierci ubezpieczonego nawet osobę zupełnie obcą, której nie ma w testamencie. Oznacza to, że wypłata świadczenia, a sprawy związane ze spadkiem są od siebie niezależne. Przekłada się to także na fakt, że osoba uposażona nie musi płacić podatku od spadków i darowizn, a także podatku dochodowego.

A co się dzieje, jeśli osoby uposażonej nie ma wskazanej w umowie? W takim razie, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo wypłacić odszkodowanie współmałżonkowi, dzieciom, rodzicom lub rodzeństwie. Jest to sprawa uregulowana prawnie, ponieważ wymienione przez nas osoby są tzw. "zstępnymi", czyli rodziną uprawnioną do dziedziczenia. Warto dowiedzieć się o tym podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem. 

Wypłata świadczenia osobie uposażonej w momencie śmierci ubezpieczonego nie wymaga wielu formalności.

Uwaga!

Jeśli okaże się, że ubezpieczony ma długi, a osobą uposażoną w polisie jest osoba z rodziny, która jednocześnie jest spadkobiercą i odrzuciła prawo do spadku, otrzyma wypłatę świadczenia z ubezpieczenia. 

Polisa na życie i dożycie - czy trzeba zapłacić podatek Belki?

Polisa na życie i dożycie to rodzaj ubezpieczenia, które ma na celu ochronę oraz oszczędzanie środków na przyszłość. Jest ona określona czasowo, co oznacza, że jeśli zbierze się odpowiednia ilość środków na koncie, ubezpieczyciel wypłaci ubezpieczonemu świadczenie. Przykładowo, może to być 60. lub 65. rok życia. Jeśli w trakcie umowy, ubezpieczony umrze, pieniądze zostaną przekazane osobom uposażonym. 

Mimo, że polisa na życie i dożycie ma na celu oszczędzanie pieniędzy w przyszłość, nie podlega ona opodatkowaniu. Nie trzeba zapłacić podatku Belki ani rozliczać specjalnych PIT-ów.

Polisa oszczędnościowa a dochód kapitałowy

Jeśli chodzi o taki rodzaj polisy, który ma na celu oszczędzanie pieniędzy na przyszłość dziecka, podobnie jak w przypadku ubezpieczenia na życie i dożycie, nie jest konieczna zapłata podatku od dochodu kapitałowego. Tego typu polisa jest jednocześnie formą ochrony życia i zdrowia, z drugiej jednak ma na celu zgromadzić środki np. na studia, remont czy zakup mieszkania. Otrzymana wypłata świadczenia nie jest dochodem kapitałowym.

Odliczenie od podatku ubezpieczenia na życie - kiedy trzeba?

Dopiero w momencie, kiedy wypłata świadczenia jest formą wcześniejszej inwestycji pieniędzy, trzeba zapłacić podatek od dochodu kapitałowego. Przykładowo, jeśli w ramach polisy, a konkretniej funduszu przypominającym klasyczną giełdę, wypracowany został zysk, konieczne jest odliczenie od podatku. Ubezpieczenia na życie mogą być przecież nie tylko ochroną życia i zdrowia, ale także formą inwestowania swoich własnych środków w celu uzyskania zysku. 

Konieczność płacenia podatku jest w momencie, kiedy suma wypłaconych środków powiększona jest o zysk. Opodatkowaniu podlega wyłącznie ta kwota, która została wypracowana, a nie wcześniej wpłacona. Warto zaznaczyć, że polisy inwestycyjne mogą zarówno zwiększyć zgromadzone środki, jak i je zmniejszyć. Przyda się tu doświadczenie, zdrowy rozsądek oraz rozmowy z doradcami.

Jeśli w ramach tego typu polisy, zostało wypłacone świadczenie z tytułu śmierci osobom uposażonym, tak jak wspominaliśmy wcześniej, nie jest konieczne rozliczenie się ani płacenie podatków od spadków i darowizn.

Uwaga!

Jeśli ubezpieczony ma ubezpieczenie na życie, które pełni dwie funkcję: ochronną oraz inwestycyjną, wypłata świadczenia w razie śmierci czy poważnego zachorowania nie jest opodatkowana. Dochodem kapitałowym jest wyłącznie wypracowany zysk. Jeśli zostanie on wypłacony, trzeba zapłacić podatek Belki.
 

Podatek od odszkodowania OC - a co z nim?

Zastanawiasz się czy za odszkodowanie płaci się podatek? Nie musisz się martwić, ani uwzględniać kwoty wypłaconej przez towarzystwo ubezpieczeniowe w PIT. Kwota, która została Tobie wypłacona nie podlega opodatkowaniu, ponieważ w żaden sposób Cię nie wzbogaciła. Jej celem była wyłącznie naprawa samochodu.

Znajdź OC i AC - SuperOferty czekają

Sprawdź cenę za OC i AC w kalkulatorze online. Możesz też zadzwonić na infolinię lub odwiedzić nas w placówce.