2021-07-15

Czy można prowadzić w klapkach?

Czy prowadzenie auta w klapkach to dobry pomysł? Czy grozi za to mandat? Sprawdź!

Czy można prowadzić w klapkach?

Wysoka temperatura za oknem sprawia, że nasz ubiór jest znacznie lżejszy i bardziej przewiewny. Kierowcy zamiast pełnych butów, często decydują się na letnie obuwie. Zastanawiasz się, czy można prowadzić w klapkach? Sprawdzamy!

Prowadzenie auta w klapkach według prawa

Teoretycznie, według polskiego prawa, nie ma zakazu prowadzenia samochodu w klapkach. Mimo wszystko, trzeba zapewnić wszelkie warunki do tego, aby zachować należytą ostrożność podczas jazdy. O tym już wspomina kodeks wykroczeń w Artykule 86. Choć zapis ten jest ogólny, mandat może już nieco nadszarpnąć budżet domowy. Kara grzywny za niezachowanie należytej ostrożności podczas jazdy wynosi maksymalnie 500 złotych.

Ciekawostka!

Zakaz prowadzenia samochodu w klapkach jest wprowadzony w wielu krajach europejskich. Wśród nich jest Francja, gdzie za jazdę w tego typu butach grozi mandat 90 euro. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Pamiętaj o tym, że bezpieczeństwo podczas jazdy jest najważniejsze. Prowadzenie samochodu w klapkach w teorii nie sprawia zagrożenia, ale w praktyce może się zdarzyć wszystko. Bosa stopa albo brak twardej podeszwy w obuwiu może sprawić, że reakcja kierowcy będzie znacznie wolniejsza niż dotychczas. Klapki czy japonki szybko ześlizgują się ze stopy. Właśnie dlatego szybkie zahamowanie czy zmiana biegu jest utrudniona.

Z kolei, jeśli chodzi o prowadzenie auta boso - bądźmy szczerzy -nie jest to wygodne ani higieniczne, dlatego lepiej zrezygnować z takiego pomysłu. Dobrze jest mieć w aucie sportowe buty przeznaczone do jazdy, aby mieć pewność, że zawsze prowadzisz samochód zgodnie z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

Do jazdy najlepiej sprawiają się buty, które mają optymalnej grubości podeszwę. Zbyt gruba może powodować trudności w prowadzeniu auta, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo na drodze. To samo dotyczy szpilek oraz butów na koturnie. Nie są one stworzone do prowadzenia samochodu. Znacznie trudniej jest wyczuć siłę naciskania na pedały, a także błyskawicznie zareagować w podbramkowej sytuacji na drodze. Buty na obcasie (szczególnie szpilki) są na tyle niebezpieczne, że mogą wbić się w dywanik pod siedzeniem kierowcy. To uniemożliwia jakikolwiek ruch w momencie kryzysowym. 

Ubezpiecz się na wszelki wypadek!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC to nie jedyna ochrona, którą możesz zapewnić sobie podczas jazdy. Sprawdź składki za AC, NNW i assistance dzięki naszemu kalkulatorowi online. Możesz też zadzwonić na infolinię lub odwiedzić jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku