2020-04-20

Co to jest immobilizer i do czego służy?

Sprawdź jak działa immobilizer i czy skutecznie zabezpieczy auto przed kradzieżą.

Co to jest immobilizer i do czego służy?

Immobilizer to specjalne urządzenie w samochodzie, który włącza lub wyłącza zapłon silnika. Możesz nawet nie zwracać na niego na co dzień uwagi, a posiadać go w swoim aucie. Sprawdź, jak dokładnie to działa i czym się wyróżnia takie rozwiązanie w Twoim samochodzie.

Czym jest immobilizer?

W wolnym tłumaczeniu immobilizer oznacza "unieruchamiacz", co brzmi dość dziwnie i niezrozumiale dla części kierowców. Tak naprawdę, jest to urządzenie, które w sposób elektroniczny blokuje zapłon silnika. Immobilizer najczęściej znajduje się w obudowie kluczyka, który trzeba umieścić w specjalnym miejscu (najczęściej obok kierownicy), aby odpalić auto i wyruszyć w podróż. W najnowszym modelach aut wystarczy tylko go zbliżyć do wskazanego miejsca w stacyjce, aby zapłon silnika prawidłowo zaczął swoją pracę. 

Budowa immobilizera

Każdy immobilizer składa się z transpondera, który znajduje się przy kluczyki samochodowym. Drugim ważnym elementem jest centralka, czyli pewnego rodzaju odbiornik, który znajduje się bezpośrednio w samochodzie. Kiedy transponder połączy się z urządzeniem sterującym, czyli w praktyce nastąpi włożenie właściwego kluczyka do stacyjki, samochód zacznie reagować na Twoje gesty. Jeśli tak się nie stanie, oznacza, że proces sprawdzający nie przebiegł pomyślnie. W starszych modelach aut stosowano immobilizer, który odblokowywał silnik dopiero po wprowadzeniu kodu PIN. Aktualnie nie wymaga on takich działań ze strony kierowcy.

Jakie zadanie ma immobilizer?

Zadanie immobilizera jest bardzo proste. Zabezpiecza on samochód przed kradzieżą i ucieczką. W dużym uproszczeniu, urządzenie przesyła impuls, który odblokowuje proces odpalania samochodu. Jeśli sygnał nie będzie się zgadzać, zapłon silnika nie zacznie swojej pracy, a co za tym idzie - nikt nie odjedzie Twoim autem. Taka niezgodność prowadzi także do odcięcia elektroniki i pompy paliwowej.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co zrobić, kiedy immobilizer się zepsuje?

Czasem mogą zdarzyć się drobne awarie w samochodzie związane z nieprawidłowym działaniem immobilizera. Pierwszym symptomem jest odpalenie auta na kilka sekund, a następnie gaśnięcie silnika. Oznacza to, że nie możesz ruszyć z parkingu. Najczęściej w immobilizerze ulega awarii transponder, czyli część, która znajduje się w kluczyku. Musisz wybrać się do specjalnego serwisu. Warto też posiadać zapasowy klucz, dzięki któremu odpalisz samochód bez problemów.

Czy immobilizer to odpowiednia forma walki z kradzieżą?

Każde zabezpieczenie samochodu w jakimś stopniu jest ochroną przed kradzieżą. Niestety, złodzieje doskonale zdają sobie sprawę z tego, z jakich rozwiązań korzystają właściciele auta. Właśnie dlatego, mają skuteczne sposoby na oszukanie immobilizera i wysyłanego sygnału, co przekłada się na szybkie odjechanie z miejsca kradzieży. Można zatem uznać immobilizer za podstawową ochronę auta, jednak jeśli zależy Ci na bardziej skutecznych rozwiązaniach, weź pod uwagę np. system zabezpieczający z zastosowaniem GPS. Dzięki specjalnym nadajnikom, można kontrolować lokalizację pojazdu. Niestety, złodzieje także znajdują urządzenia, które potrafią zagłuszyć sygnał GPS. Właśnie dlatego warto wybrać urządzenia z funkcją antyzagłuszacza.

Jakie jeszcze zabezpieczenia warto zastosować?

Istnieje wiele rodzajów zabezpieczeń, dzięki którym możesz zminimalizować ryzyko kradzieży auta. Wśród nich są np. specjalne blokady zapłonu, pedałów czy skrzyni biegów. Koszt zależy od modelu i marki auta. Im więcej zaawansowanych rozwiązań, tym oczywiście lepiej.

Ubezpieczenie - ochrona, na którą zasługujesz

Oprócz zaawansowanych urządzeń w Twoim aucie, możesz też zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia, zniszczenia oraz kradzieży auta. Wystarczy, że do obowiązkowego ubezpieczenia OC wykupisz AC. Zakres ochrony oraz cena zależy od konkretnego towarzystwa. Bez problemu możesz porównać oferty w naszym kalkulatorze online, a także zakupić polisę bez wychodzenia z domu. 

Superoferta AC

Porównaj składki dzięki naszemu kalkulatorowi online. Możesz też porozmawiać z naszym doradcą dzwoniąc na infolinię lub wybierając się do placówki.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku