W tym artykule:
- Gdzie można pojechać na wycieczkę szkolną w Polsce?
- Propozycje na ciekawe wycieczki szkolne jednodniowe
- Gdzie pojechać na wycieczkę szkolną na dwa dni?
- Gdzie pojechać na wycieczkę szkolną na trzy lub cztery dni?
- Jak dobrać wycieczkę szkolną do wieku dzieci?
- Ubezpieczenie na szkolną wycieczkę – jaką polisę wybrać?
Wycieczka szkolna to jeden z tych momentów w roku szkolnym, na który uczniowie czekają z największą niecierpliwością. Brak zajęć lekcyjnych, poznawanie nowych miejsc, przygoda, czasu z rówieśnikami to atuty szkolnych wyjazdów. Dokąd pojechać? Ciekawych miejsc na wycieczki szkolne w Polsce jest cała masa. Poznaj nasze propozycje.
Najważniejsze informacje:
- W Polsce jest bardzo wiele destynacji doskonałych na ciekawe wycieczki szkolne od miast, przez parki rozrywki, centra naukowe, po wędrówki na łonie natury.
- Wycieczka może zostać zorganizowana przez nauczycieli we własnym zakresie lub za pośrednictwem biura podróży.
- W przypadku młodszych dzieci dobrze sprawdzą się wycieczki jednodniowe o prostym programie. Im starsze dzieci, tym program może być bardziej rozbudowany i urozmaicony.
- Ustalając program wycieczki, zawsze trzeba uwzględnić wiek dzieci, ich zainteresowania i potrzeby, stan zdrowotny i możliwości fizyczne.
Gdzie można pojechać na wycieczkę szkolną w Polsce?
Kierunków, gdzie można pojechać na wycieczkę szkolną jest w Polsce bardzo wiele. Wybór zależy od ilości czasu, jaki chcemy przeznaczyć na wyjazd, budżetu, wieku uczniów, wyobraźni organizatora. A w tej kwestii nauczyciel ma do wyboru zdać się na własne zdolności organizacyjne albo skorzystać z usług biura podróży. Jakiego rodzaju mogą to być wyjazdy?
- Miasta – w naszym kraju jest wiele pięknych miast, z bogatą historią i zabytkami, licznymi atrakcjami, a pomysłem na jeszcze ciekawsze zwiedzanie są gry miejskie.
- Miasta połączone z atrakcjami przyrodniczymi – to bardzo dobry pomysł na urozmaiconą wycieczkę. Po zapoznaniu się z historią i architekturą, oddech wśród zieleni pozwala na pełniejszy i ciekawszy odpoczynek.
- Parki rozrywki i centra nauki – szaleństwo na kolejkach górskich albo wodnych zjeżdżalniach to pomysł na wyjazd pełen uśmiechu, a wizyta w jednym z centrów, gdzie wiedza z fizyki, chemii, biologii z teorii zmienia się w fascynującą przygodę, wszystkim uczniom dostarczy radości, a niejednego może również przekona, że nauka nie jest wcale nieużyteczna.
- Wybrzeże i Kaszuby – to kierunek dla chcących zaczerpnąć świeżego powietrza i odpocząć od nauki wśród szumu fal, ścieżek edukacyjnych i rezerwatów przyrody.
- Góry – tej destynacji nie mogłoby zabraknąć na liście ciekawych miejsc na wycieczki szkolne. Zdecydowanym atutem polskich gór jest ich zróżnicowanie – od gór niskich i niewymagających ponadstandardowej kondycji ani umiejętności, przez pasma, gdzie można zaznać trudu górskich wędrówek, ale w umiarkowanym stopniu, po góry wysokie.
Złotym środkiem na dostarczenie niezapomnianych wrażeń jest połączenie różnych elementów podczas jednego wyjazdu, zwłaszcza gdy do zadysponowania jest kilka dni. Jakie są nasze propozycje ciekawych miejsc na wycieczki szkolne w Polsce? Czas przejść do konkretów.
Propozycje na ciekawe wycieczki szkolne jednodniowe
Wyjazdy na jeden dzień są bardzo dobrym sposobem na krótką, ale urozmaiconą przerwę w nauce, zwłaszcza w młodszych klasach. Wyjazd wczesnym rankiem, powrót późnym wieczorem i zdumienie, ile można zobaczyć w ciągu kilkunastu godzin. Oto miejsca na ciekawe wycieczki szkolne jednodniowe:
Warszawa
Warszawa jest miastem, o którym mówi się i słyszy przy wielu okazjach, gdzie ma miejsce wiele wydarzeń istotnych dla kraju pod różnymi względami, więc dla dzieci i młodzieży wycieczkado stolicy to cenne doświadczenie, poszerzające spojrzenie na świat. Wizyta w sejmie, wjazd na taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki, zwiedzanie Stadionu Narodowego, a na koniec spacer w sielskiej scenerii Łazienek Królewskich to niektóre z możliwych atrakcji.
Teatr Muzyczny w Gdyni
Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni cieszy się niezmiennym uznaniem młodszych, jak i starszych widzów. Ciekawy repertuar i widowiskowe aranżacje czynią to miejsce jak najbardziej godnym uwagi. Po spektaklu warto udać się na skwer Kościuszki, przespacerować się po nabrzeżu podziwiając słynny okręt ORP „Błyskawica” czy trójmasztowiec „Dar Pomorza”, aby na koniec odpocząć na plaży.
Łódź – Orientarium i Mandoria
To wyprawa pełna wrażeń! Mieszczące się w łódzkim zoo Orientarium to najnowocześniejszy kompleks poświęcony florze Azji Południowo-Wschodniej, gdzie można podziwiać słonie, krokodyle, orangutany, makaki, wyderki orientalne, a także zajrzeć pod powierzchnię mórz i oceanów, spacerując podwodnym tunelem. Druga część dnia to szaleństwo we wzorowanym na XVI-wieczne miasteczko parku rozrywki Mandoria. Roller-coastery, lustrzany labirynt, zjeżdżalnie, karuzele – Miastu Przygód kiepska pogoda nie jest straszna, ponieważ park w całości mieści się pod dachem.
Poznań i Termy Maltańskie
Stolica Wielkopolski to kolejne ciekawe miejsce na wycieczkę szkolną. Ostrów Tumski z katedrą, Stary Rynek z ratuszem i słynnymi koziołkami, Studzienką Bamberki, Pałac Działyńskich, Zamek Cesarski to niektóre z pozycji warte zobaczenia. Po zwiedzaniu można udać się nad Jezioro Maltańskie, gdzie dodatkową atrakcją jest przejażdżka kolejką wąskotorową „Maltanką” i wodne szaleństwo w Termach Maltańskich.
Gdzie pojechać na wycieczkę szkolną na dwa dni?
Wycieczka dwudniowa rozszerza możliwości odwiedzenia różnych miejsc, a dla wielu młodszych dzieci bywa pierwszą okazją do samodzielnego noclegu, nie stanowiąc dużego obciążenia budżetu dla rodziców. Oto propozycje, gdzie można pojechać na wycieczkę szkolną na dwa dni:
Golub-Dobrzyń i Toruń
Wznoszący się dumnie na wzgórzu Zamek Golubski to ciekawe miejsce do zwiedzania, ale również w roli noclegu. Kto obejrzy się za siebie na końskich schodach? Kogo zakują w dyby? Kto natknie się w nocy na ducha samej Anny Wazówny? Zamek w Golubiu porusza wyobraźnię, a nocleg w takiej scenerii już sam w sobie stanowi atrakcję. Po takich wrażeniach następnego dnia czas na zwiedzanie pełnego uroku Torunia z Krzywą Wieżą, Ratuszem Staromiejskim, Pomnikiem Mikołaja Kopernika, katedrą i ruinami Zamku Krzyżackiego na czele. Warto też uwzględnić wizytę w Planetarium lub w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Łeba i Sea Park Sarbsk
Wiatr we włosach i sceneria rozległych wydm? Witamy w Słowińskim Parku Narodowym! To propozycja dla amatorów długich spacerów wśród unikatowego krajobrazu ruchomych wydm z najwyższą Wydmą Łącką, z której roztacza się rozległy widok na Bałtyk i Jezioro Łebsko. Przyjemnie jest też przejść się po centrum Łeby. W pobliskim Sarbsku z kolei mieści się Sea Park, gdzie poza prehistorycznym oceanarium, parkiem makiet zwierząt morskich, odwróconym statkiem, gdzie błędnik szaleje, kinem 5D i innymi atrakcjami czeka ta najbardziej niezapomniana – fokarium. Pełne uroku foki, uchatki i kotiki można podziwiać podczas pokazów, karmienia i zwykłego odpoczynku w jednym z trzech basenów.
Wrocław i Zamek Książ
„Wenecja Północy” leży w Polsce i jest nią Wrocław. Miasto zasłużyło na to określenie ze względu na zatrzęsienie mostów i kładek, których jest ponad sto. We Wrocławiu znajduje się znane, największe w Polsce zoo, zamieszkałe przez przedstawicieli ponad tysiąca gatunków, gdzie sporą atrakcją jest Afrykarium. Oprócz tego we Wrocławiu można przenieść się na daleki wschód, odwiedzając Ogród Japoński albo wznieść się ku chmurom, wjeżdżając na taras widokowy Sky Tower. Będąc w okolicy warto, odwiedzić perłę Dolnego Śląska, dumnie wyrastający ponad korony drzew urokliwy Zamek Książ. Po zwiedzaniu wnętrz można odetchnąć wśród zieleni otaczających zamek ogrodów.
Gdzie pojechać na wycieczkę szkolną na trzy lub cztery dni?
Wycieczka na trzy lub cztery dni to większe przedsięwzięcie logistyczne, ale również okazja do zwiedzenia wielu ciekawych miejsc i zebrania nowych doświadczeń.
Kraków i okolice
Okolice dawnej stolicy Polski to rejon pełen różnorodnych i dostarczających wielu wrażeń atrakcji i miejsc, w których historia przestaje być jedynie książkową wiedzą. Już sam Kraków to niezapomniana wędrówka przez polską historię i kulturę. Punkty, których nie sposób pominąć to Rynek Główny z Sukiennicami, Kościół Mariacki, Barbakan, Wawel z katedrą i grobami, w których spoczywają królowie i władcy Polski oraz grono znamienitych osobistości, Smocza Jama pilnie strzeżona przez ziejącego płomieniami Smoka Wawelskiego. Warto też odwiedzić klimatyczny Kazimierz słynący nie tylko z pysznych zapiekanek oraz Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema – park edukacyjny z ponad setką stanowisk pozwalających odkrywać tajniki fizyki w scenerii bujnej zieleni.
A co czeka na młodych turystów w okolicach Krakowa? Wybór jest spory.
- Wieliczka – przez ponad 700 lat wydobywano tu sól kamienną, drążąc kilometry chodników i ponad 2 tys. komór. Trasa turystyczna pozwala zejść na głębokość 135 m. Majestatyczne komory przypominają pałacowe komnaty.
- Ojcowski Park Narodowy – malownicza Dolina Prądnika usiana wapiennymi formacjami skalnymi z Bramą Krakowską i Maczugą Herkulesa na czele, ruiny zamku w Ojcowie, zamek w Pieskowej Skale to okazja na ciekawe spędzenie czasu podczas wycieczki.
- Zamek Ogrodzieniec – częściowo odrestaurowane ruiny największej zachowanej fortyfikacji szlaku Orlich Gniazd mają swój niepowtarzalny klimat.
- Energylandia – największy parki rozrywki w Polsce z mnóstwem atrakcji, również wodnych, gdzie można poczuć się dosłownie jak w bajce.
- Zakopane – wycieczkę do Krakowa można połączyć również z wizytą w stolicy polskich Tatr.
Podczas bardziej stonowanej wycieczki z młodzieżą licealną warto odwiedzić Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zwiedzanie byłego obozu to nie tylko bezcenna lekcja historii, ale też okazja do głębokiej zadumy.
Trójmiasto i Hel
Okolice Trójmiasta to strzał w dziesiątkę na mapie ciekawych miejsc na wycieczki szkolne w Polsce. Można tu wręcz przebierać w atrakcjach! Oto wybrane z nich:
- Stare Miasto w Gdańsku;
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku;
- Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku;
- rejs na Westerplatte;
- rezerwaty przyrody Ptasi Raj i Mewia Łacha na Wyspie Sobieszewskiej;
- Gdański Teatr Szekspirowski;
- Gdański Ogród Zoologiczny w Oliwie;
- Centrum Nauki Experyment w Gdyni;
- molo w Sopocie;
- fokarium na Helu;
- Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu;
- wieża widokowa we Władysławowie – Dom Rybaka;
- Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze.
Do tego trzeba doliczyć odpoczynek na pięknych plażach i spacer klifowym wybrzeżem.
Góry Stołowe i Kotlina Kłodzka
Przyjazne Góry Stołowe ze skałami o niesamowitych kształtach, urokliwe uzdrowiska, Kopalnia Złota i przygoda w labiryncie korytarzy Twierdzy Kłodzko – to wszystko czeka na młodych odkrywców niedaleko granicy polsko-czeskiej. Punktem, którego nie można ominąć, jest Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych. Zwłaszcza podczas zejścia przygodą będzie przemykanie wąskimi skalnymi szczelinami. Ale to nie koniec skalnej przygody, bo kolejną atrakcją są Błędne Skały, gdzie można doświadczyć, co to znaczy przeciskać się między skałami. Poszukiwaniom Skalnych Grzybów towarzyszyć będzie znacznie więcej przestrzeni.
Kopalnia Złota w Złotym Stoku to podróż w podziemia. Trasa zwiedzania obejmuje m.in. Sztolnię Gertruda, chodnik śmierci, przejazd kolejką, Sztolnię Czarną z podziemnym wodospadem. Po wyjściu na powierzchnię można odwiedzić Średniowieczną Osadę Górniczą.
Odważni mogą odwiedzić osobliwą Kaplicę Czaszek w Czermnej, a amatorzy górskich wędrówek wybrać szlaki Masywu Śnieżnika.
Jak dobrać wycieczkę szkolną do wieku dzieci?
Do wycieczek wraca się często po latach z nutą nostalgii albo wspomina, odwiedzając miejsce, gdzie było się wcześniej z kompanami ze szkolnej ławki. Dla wielu dzieci ciekawe wycieczki szkolne są okazją do poznania zakątków, które przemykały dotąd jedynie na stronach podręczników albo w innych źródłach. Historia, nauka i technika, przyroda, zdrowy wysiłek, relaks i zabawa – szkolne wyjazdy mogą łączyć w sobie różnorakie aspekty, które trzeba zrównoważyć pod kątem możliwości dzieci w danym przedziale wiekowym. Zgodnie z przepisami, układając program wycieczki, należy uwzględnić wiek dzieci, zainteresowania, stan zdrowia i możliwości fizyczne.
Wycieczki dla szkoły podstawowej
Chociaż nie ma kryteriów czasowych, w jakim wieku na jak długie wycieczki dzieci mogą jeździć, to naturalną rzeczą jest, że im starsze, tym bardziej można wydłużać czas wyjazdu. Chociaż nie jest to reguła, bo wiele zależy od indywidualnych predyspozycji klasy.
Dla młodszych dzieci z pewnością sprawdzą się wycieczki jednodniowe ukierunkowane na jedną zasadniczą atrakcję, czyli wyjazd np. do centrum nauki oferującego atrakcje dla dzieci w danym przedziale wiekowym, teatru, tematycznego parku rozrywki, zoo. Dla starszych dzieci można rozszerzyć program o zwiedzanie i połączyć 2-3 atrakcje lub zaplanować wycieczkę z jednym noclegiem. Ze starszymi klasami warto z kolei pokusić się o dłuższy wyjazd na 3-4 dni z bogatszym programem zwiedzania, dłuższymi trasami spacerów i wędrówkami po niższych górach.
Wycieczki dla szkoły średniej
Szkoła średnia to etap przygotowujący młodzież do wkroczenia w dorosłość, dlatego warto spróbować pozwolić uczniom współdecydować o miejscu czy programie wycieczki. Skutek może być różny, ale jak nauczyć się decyzyjności i współdziałania w grupie, jeśli nie w praktyce? Program wycieczki dla szkoły średniej może być znacznie bardziej rozbudowany, ale nadal zwiedzanie, relaks i zabawa powinny się równoważyć.
Ubezpieczenie na szkolną wycieczkę – jaką polisę wybrać?
Organizując wyjazd, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie wycieczki szkolnej, aby zapewnić uczniom bezpieczeństwo w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Gdy organizatorem wycieczki jest biuro podróży, ubezpieczenie najczęściej jest już w ofercie. Z reguły obejmuje ono jednak podstawową ochronę. Szkoła z kolei ma obowiązek zapewnić dzieciom ubezpieczenie w przypadku wyjazdów zagranicznych. Dlatego warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie NNW dziecka, które będzie chronić je nie tylko podczas wycieczki, ale także przez cały rok. W CUK znajdziesz bogatą ofertę ubezpieczeń szkolnych w atrakcyjnych cenach!
FAQ:
- 1Czym kierować się przy wyborze miejsca na wycieczkę szkolną?
Wybierając ciekawe miejsce na wycieczkę szkolną, trzeba wziąć pod uwagę poza wiekiem, predyspozycjami i możliwościami dzieci, także kwestie bezpieczeństwa, opinie rodziców, możliwości budżetowe. W przypadku zwłaszcza młodszych uczniów bardzo istotna jest odległość, ponieważ zbyt długa jazda będzie dla dzieci męcząca.
- 2Czy potrzebna jest zgoda dyrekcji szkoły na wycieczkę?
Na uczestnictwo dziecka w wycieczce zgodę wyrażają rodzice. Natomiast o tym, czy wycieczka w ogóle może dojść do skutku, decyduje dyrektor szkoły. W oparciu o dokumentację wyjazdu, wyraża zgodę po wcześniejszej weryfikacji, czy wycieczka została przygotowana poprawnie pod każdym względem – w kwestii bezpieczeństwa, merytoryki, organizacji, zgodności z przepisami.
Oceń artykuł