2022-04-08

Alkomat – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Dowiedz się, jak działa alkomat.

Alkomat – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Alkomat to pomocne urządzenie pozwalające sukcesywnie zmniejszać liczbę nietrzeźwych kierowców na drogach. Jest on podstawowym wyposażeniem policyjnej drogówki, jednak wiele osób decyduje się na kupienie tego urządzenia również na własny użytek. Co warto o nich wiedzieć?.

Jak działa alkomat?

Alkomat jest niewielkim urządzeniem, jednak pozwala na szybkie sprawdzenie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. W jego skład wchodzą liczne elementy do dokonywania pomiarów. Jak działa alkomat?

Działanie alkomatu jest dość proste. Jego konstrukcja obejmuje specjalny ustnik, przez który wdmuchuje się powietrze. Następnie trafia ono do komórki pomiarowej. W niej znajduje się specjalny sensor, który indukuje prąd lub zmienia rezystancję półprzewodnika pod wpływem etanolu. W urządzenie są wgrane bazy wzorcowe pozwalające na porównanie dokonanych pomiarów i przeliczenie ich na wynik, który następnie jest pokazywany na wyświetlaczu. Cały proces trwa zwykle w okolicach kilkudziesięciu sekund.

Istnieje również ciekawe rozwiązanie, takie jak blokada alkoholowa, o której więcej dowiesz się tu: https://cuk.pl/porady/blokada-alkoholowa.

Alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny?

Zastanawiasz się, jakie urządzenie sprawdzi się lepiej – alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny? Poszczególne rodzaje różnią się sensorami umieszczonymi w środku odpowiedzialnymi za analizowanie ilości etanolu zawartego w powietrzu.

Modele półprzewodnikowe są zwykle tańsze. Ich działanie polega na utlenianiu się etanolu na powierzchni elektrody, co powoduje wzrost przewodności półprzewodnika. W tym czasie zmienia się również rezystancja – proporcjonalnie do zawartości alkoholu w próbie. Takie sensory mogą dawać jednak mylne pomiary. Są bowiem wrażliwe także na nikotynę czy aceton, dlatego w przypadku cukrzyków i palaczy istnieje ryzyko wskazania nieprawidłowych wyników. Przed badaniem tego typu alkomatem dobrym pomysłem jest przepłukanie ust wodą, na co wskazują również producenci tego typu urządzeń w specjalnych instrukcjach.

Popularnością cieszy się też alkomat wyposażony w sensor elektrochemiczny. W jego przypadku pomiar stężenia etanolu polega na jego utlenianiu przez wiązki chemiczne, takie jak dwuchromian potasowy czy nadmanganian potasowy na kontrolowanym potencjale elektrody. Następnie dochodzi do przekształcenia alkoholu w kwas octowy. Na tej podstawie uwalniają się elektrony, co prowadzi do powstania prądu elektrycznego. Jego ilość jest proporcjonalna do zawartości etanolu w próbce.

Na tej podstawie urządzenie może przetworzyć uzyskane dane na wynik pojawiający się na wyświetlaczu. Warto wiedzieć, że modele elektrochemiczne nie reagują z nikotyną, acetonem czy węglowodorami. Dzięki temu mogą one pozwalać na uzyskanie bardziej wiarygodnych danych.

Istnieją również inne rodzaje alkomatów. Warto wiedzieć, że modele używane przez policję są wyposażone w bardziej zaawansowane technologie, które pozwalają na uzyskanie precyzyjnych danych nawet przy bardzo małych stężeniach etanolu w wydychanym powietrzu. Na rynku znaleźć można również specjalne alkomaty spektrofotometryczne bazujące na wykorzystaniu światła podczerwonego. Spektometria w podczerwieni mierzy wielkości, przy których konkretne związki chemiczne absorbują ten rodzaj promieniowania. W ten sposób wartość może zostać przeliczona na stężenie etanolu w wydychanym powietrzu. Takie sensory są jednak mniej popularne – stosuje się je przede wszystkim w stacjonarnych alkomatach dowodowych. Mają zastosowanie zwłaszcza na komisariatach policji oraz w sądach.

Jaki alkomat sprawdzi się najlepiej?

Zarówno alkomat półprzewodnikowy, jak i elektrochemiczny ma swoich zwolenników i przeciwników. Jeśli zależy Ci na niskiej cenie, wystarczy pierwszy wariant. Pozwala określić przybliżoną ilość etanolu w powietrzu, jednak może powodować problemy w sytuacji, gdy pomiary dotyczą cukrzyków lub palaczy. Takie urządzenia są wybierane zwłaszcza do użytku domowego, gdy chcesz skontrolować poziom alkoholu w powietrzu przed kierowaniem samochodem.

Jeśli wolisz produkty droższe, ale dokonujące znacznie precyzyjniejszych pomiarów najlepiej sprawdzą się alkomaty elektrochemiczne. Warto pamiętać, że takie sprzęty mają dość długą żywotność i jednocześnie są używane dość rzadko. Dlatego dobrym pomysłem może okazać się kupienie droższego, ale lepszego produktu. Wówczas będziesz wiedzieć, czy minął odpowiednio długi czas, pozwalający organizmowi na pozbycie się alkoholu z krwi, by wsiąść do samochodu.

Za jazdę pod wpływem alkoholu mogą być naliczone różne kary. Zapoznaj się z aktualnym taryfikatorem: 

https://cuk.pl/porady/taryfikator-mandatow-2021-ile-kosztuja-przewinienia-na-drodze.

Kiedy warto użyć alkomatu?

Alkomat jest kojarzony głównie z oddziałami policyjnej drogówki, które sprawdzają trzeźwość kierowców. To podstawowe wyposażenie, bez którego nie da się określić, czy dana osoba może kierować pojazdami. Jednak coraz więcej osób decyduje się na zakupienie własnych alkomatów. Pozwalają one przede wszystkim na samodzielne sprawdzenie przed wyjściem z domu, czy od wypicia ostatniego piwa, czy drinka minęło wystarczająco dużo czasu, by móc bezpiecznie wsiąść do samochodu. Trzeba bowiem pamiętać, że przy małym stężeniu alkoholu we krwi jego wpływ na zachowanie i odczucia jest praktycznie znikomy. Możesz więc myśleć, że zdążyłeś wytrzeźwieć, jednak w wydychanym powietrzu wciąż znajduje się zbyt duże stężenie etanolu. W razie kontroli policji skutkuje to utratą prawa jazdy, a nawet sprawą w sądzie. Jazda pod wpływem alkoholu stanowi też poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak działa e-alkomat?

Niektórzy korzystają z e-alkomatów, które pozwalają na obliczenie przybliżonej zawartości alkoholu we krwi lub powietrzu w zależności od kilku czynników. Są one jednak mało wiarygodne – cały pomiar bazuje na przeanalizowaniu informacji dotyczących wypitego alkoholu, masy ciała, wieku, płci czy czasu, który upłynął od spożycia substancji. Całość wylicza elektroniczny system, bazując na wzorcach opisanych dla konkretnych parametrów. Może być to sposób na przybliżone określenie, czy zdążyłeś już wytrzeźwieć, jednak nie warto traktować takich alkomatów jako źródło wiedzy nt. rzeczywistej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

E-alkomat jest więc swego rodzaju ciekawostką. Więcej na temat jego działania i skuteczności przeczytasz tutaj.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

W Polsce maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,1 mg/l. Przekłada się to na 0,2 promila we krwi. W niektórych państwach restrykcje te są jednak większe i wynoszą 0. Jazda pod wpływem alkoholu skutkuje nie tylko zwiększeniem zagrożenia na drodze, lecz także poważnymi karami. Różnią się one w zależności od tego, ile etanolu wykryto w wydychanym powietrzu lub we krwi. Jeśli jest go maksymalnie 0,25 mg/l, kierowca popełnia wykroczenie. Powyżej tej wartości mówi się już o przestępstwie, co skutkuje rozpoczęciem sprawy sądowej. Wiąże się to z odebraniem prawa jazdy, nałożeniem wysokiej grzywny oraz umieszczeniem informacji o skazaniu w Krajowym Rejestrze Karnym.

Więcej na temat konsekwencji związanych z jazdą pod wpływem alkoholu dowiesz się z tego artykułu: https://cuk.pl/porady/jazda-pod-wplywem-alkoholu-co-za-to-grozi.

Ubezpieczenie samochodu

Nietrzeźwy kierowca może spowodować zagrożenie na drodze, skutkujące m.in. kolizjami. Z tego powodu tak ważne jest wykupienie ubezpieczenia OC, które w Polsce jest obowiązkowe. Wielu kierowców decyduje się także na nabycie dodatkowych polis poszerzających zakres ochrony. Popularnością cieszy się m.in. pakiet OC i AC, pozwalający na pokrycie kosztów naprawy również tych szkód, które wyrządzono sprawcy zdarzenia.

Na stronie CUK znajdziesz również wiele innych polis. Możesz wykupić je w naszych licznych placówkach w Polsce lub przez internet. Zachęcamy także do skorzystania z infolinii, dzięki której nasi wykwalifikowani konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą dopełnić niezbędnych formalności.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku