W tym artykule:
- W jakim terminie trzeba zgłosić nabycie pojazdu?
- Zgłoszenie nabycia pojazdu w urzędzie
- Wysyłka zgłoszenia nabycia pojazdu pocztą
- Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia nabycia pojazdu?
- Zgłoszenie kupna auta przez internet
- O czym warto pamiętać, zgłaszając nabycie pojazdu?
- Zgłoszenie nabycia pojazdu a rejestracja samochodu
- Zgłoszenie nabycia pojazdu z zagranicy
- Zgłoszenie zbycia pojazdu
- Ubezpieczenie a nabycie pojazdu
Zarówno po nabyciu samochodu od poprzedniego właściciela, jak i bezpośrednio z salonu, trzeba zgłosić ten fakt w odpowiednich urzędach. Proces ten powinien przebiegać w konkretny sposób. O czym warto pamiętać, zgłaszając nabycie pojazdu? Gdzie i w jaki sposób można to zrobić?
W jakim terminie trzeba zgłosić nabycie pojazdu?
W Polsce istnieje obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu w ciągu 30. dni od przeprowadzenia transakcji. Wcześniej było to aż sześć razy więcej, jednak w 2021 przepisy zostały zmienione. Dlatego warto pośpieszyć się z dopełnieniem niezbędnych formalności. W innym przypadku nowemu właścicielowi samochodu grożą duże kary wynoszące od 200 nawet do 1000 zł.
Najlepiej zająć się zgłoszeniem nabycia pojazdu jak najszybciej, od razu po dotarciu do swojego miejsca zamieszkania. W sytuacji, gdy nie zawrzesz wymaganych informacji we wniosku, konieczne będzie jego uzupełnienie. Może trwać to nawet kilkanaście dni, dlatego warto zostawić sobie czas na wprowadzenie ewentualnych poprawek.
Zgłoszenie nabycia pojazdu w urzędzie
Zgłoszenia nabycia pojazdu można dokonać bezpośrednio w urzędzie – mowa tu o wydziale komunikacyjnym, w którym rejestrujesz samochód. Niektóre placówki udostępniają formularze, które wystarczy uzupełnić wymaganymi danymi. To sposób na znaczne skrócenie niezbędnych formalności. W wielu przypadkach taki formularz można wydrukować w domu, dzięki czemu wystarczy tylko zabrać go ze sobą do urzędu. Istnieje również inne rozwiązanie, doskonałe dla osób, które nie mają czasu na odwiedzanie takich instytucji – trzeba bowiem pamiętać, że w wydziałach komunikacji często są duże kolejki. Mowa tu o wysłaniu wypełnionego i podpisanego wniosku pocztą. Należy do niego dołączyć również umowę kupna-sprzedaży pojazdu lub fakturę.
Wysyłka zgłoszenia nabycia pojazdu pocztą
Z możliwości wysyłki dokumentów pocztą można skorzystać jedynie w sytuacji, gdy istnieje gotowy formularz. W innym przypadku zdarza się, że urząd nie przyjmie dokumentów ze względu na niespełnienie określonych wymogów. Dobrym pomysłem może być więc skontaktowanie się z urzędem i sprawdzenie, z jakich elementów musi składać się wniosek.
Jeśli zdecydujesz się na wysłanie dokumentów pocztą, pamiętaj, by nie załączać oryginałów. Do zgłoszenia nabycia z powodzeniem wystarczą zwykłe kopie bez potwierdzenia zgodności z oryginałem. Najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie listu poleconego – w ten sposób można mieć pewność, że dokumenty trafiły do urzędu. W innym przypadku może dojść do sytuacji, w której list zaginie w trakcie podróży, a Ty będziesz musiał tłumaczyć się z braku dopełnienia formalności.
Trzeba jednak pamiętać, że po dostarczeniu dokumentu do urzędu pocztą nie otrzymasz od niego żadnego potwierdzenia. Z tego powodu bezpiecznym rozwiązaniem jest wysłanie dokumentów z listem poleconym, osobiste udanie się do instytucji lub wysłanie dokumentów online. Wtedy można być pewnym, że zgłoszenie trafiło w odpowiednie miejsce. W innym przypadku może dojść do sytuacji, w której list zagubi się w trakcie transportu, a na nabywcę pojazdu zostaną nałożone duże kary finansowe.
Po nabyciu pojazdu warto zainteresować się również kwestią OC i wypowiedzieć polisę wykupioną przez poprzedniego właściciela. Jak to zrobić? Przeczytaj: https://cuk.pl/porady/wypowiedzenie-oc-nabywcy-pojazdu-jak-napisac-zobacz-wzor.
Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia nabycia pojazdu?
Zgłoszenie nabycia pojazdu jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy przygotujesz odpowiednie dokumenty. Pozwalają na wpisanie najważniejszych informacji o pojeździe w systemie. Wśród nich pojawiają się takie dane jak:
- dane osobowe nowego właściciela samochodu;
- dane urzędu, do którego ma trafić dokument;
- podpis osoby upoważnionej;
- data złożenia wniosku;
- dane pojazdu, w tym marka, model, numer rejestracyjny i numer VIN;
- dokument potwierdzający nabycie samochodu – najczęściej jest to umowa darowizny lub umowa kupna-sprzedaży.
Dopełnienie niezbędnych formalności dotyczy również samochodów sprowadzanych z zagranicy. Dowiedz się, jak zarejestrować i zgłosić nabycie pojazdów z Francji: https://cuk.pl/porady/samochod-z-francji-jak-kupic-sprowadzic-i-zarejestrowac.
Jeśli kupujesz samochód z zagranicy, najważniejszym punktem jest ich przetłumaczenie. Usługi tłumaczy wiążą się często z koniecznością czekania nawet kilku tygodni na realizację zlecenia. Dlatego warto udać się do specjalisty jak najszybciej i skorzystać z tłumaczenia błyskawicznego. Trzeba pamiętać, że na dopełnienie wszystkich formalności masz tylko 30 dni, dlatego warto zająć się tym jak najszybciej. Niektóre elementy dokumentacji wydawanej w trakcie zakupu pojazdu z zagranicy nie wymagają tłumaczenia, jednak w zdecydowanej większości jest to konieczne – nawet gdy samochód pochodzi z terenu Unii Europejskiej.
Z DORADCĄ
Zgłoszenie kupna auta przez internet
Zgłoszenia kupna auta obecnie można dokonać również przez internet. To bardzo proste rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić czas. Nie trzeba udawać się do urzędów i rezerwować miejsca w kolejce. Wystarczy użyć profilu zaufanego lub bankowości internetowej. Obie usługi pozwalają zweryfikować tożsamość danej osoby, dzięki czemu pozwala na dopełnienie większości formalności związanych m.in. ze sprawami urzędowymi.
Jeśli chcesz zgłosić nabycie pojazdu przez internet, konieczne jest przygotowanie takich samych informacji oraz skanu lub zdjęcia umowy potwierdzającej zmianę właściciela. Następnie należy wejść na stronę gov.pl, na której znajduje się sekcja przeznaczona dla kierowców i pojazdów. W tym miejscu można zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu. W późniejszych krokach system przeprowadzi użytkownika przez cały proces, kierując go do pól wymagających wpisania określonych danych. Gotowe zawiadomienie o nabyciu pojazdu musi trafić pod określony adres – zależy on od wydziału komunikacji urzędu, w którym został zarejestrowany samochód. Użytkownik musi więc wpisać odpowiedni adres, a następnie podpisać całość profilem zaufanym.
Po prawidłowym wykonaniu wszystkich czynności użytkownik uzyska poświadczenie przedłożenia, wysyłane w formie elektronicznej bezpośrednio na skrzynkę w profilu zaufanym. To potwierdzenie, dzięki któremu w razie jakichkolwiek problemów systemowych można wykazać, że dopełniłeś niezbędnych formalności.
Zgłaszanie kupna samochodu przez internet pozwala na oszczędzenie czasu nie tylko Twojego, lecz także pracowników urzędu. Cały proces można przeprowadzić w zaledwie kilka minut, a po wysłaniu dokumentów otrzymasz specjalne potwierdzenie, którego nie uzyskasz, korzystając z usług poczty.
O czym warto pamiętać, zgłaszając nabycie pojazdu?
By zgłosić nabycie pojazdu zgodnie z obowiązującymi przepisami, konieczne jest dostarczenie wszystkich niezbędnych danych na temat samochodu oraz jego nowego właściciela. Brak ważnych informacji może spowodować odrzucenie wniosku przez urząd i konieczność jego uzupełnienia. Wiąże się to ze stratą dużej ilości czasu, dlatego warto upewnić się, że dokument jest kompletny.
Trzeba pamiętać, że zgłoszenia nabycia pojazdu należy dokonać w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca ostatniej rejestracji. To właśnie dlatego wiele osób decyduje się na dopełnienie formalności przez internet lub wysłanie dokumentów pocztą. Dzięki temu nie trzeba jechać do urzędu znajdującego się w innej miejscowości, często oddalonej o nawet kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania nowego właściciela pojazdu.
Po kupnie samochodu warto zadbać o kontynuację ubezpieczenia OC. Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu: https://cuk.pl/porady/jak-przepisac-oc-po-kupnie.
Zgłoszenie nabycia pojazdu a rejestracja samochodu
Trzeba pamiętać, że zgłoszenie nabycia pojazdu to nie to samo co jego zarejestrowanie. Można to bowiem zrobić bez konieczności wymieniania tablic rejestracyjnych oraz dowodu. Rejestracja samochodu jest oddzielną kwestią – obecnie wprowadzane są przepisy, które pozwalają na pozostawianie starych tablic. Dlatego w większości przypadków nie ma już konieczności przerejestrowania samochodu w celu uzyskania numerów odpowiadających miejscu zamieszkania właściciela pojazdu.
Zgłoszenie nabycia pojazdu z zagranicy
W przypadku pojazdów z zagranicy zgłoszenie wygląda dokładnie tak samo. Dokumenty są składane w starostwie powiatowym odpowiednim dla miejsca zamieszkania nowego właściciela. Wówczas niezbędne okazuje się również zarejestrowanie pojazdu w Polsce, by uzyskać odpowiednie tablice i dowód rejestracyjny. W przypadku aut pochodzących z krajów należących do Unii Europejskiej formalności te nie są skomplikowane – najważniejsze jest przetłumaczenie dokumentów i dopełnienie formalności w ciągu 30 dni.
Zgłoszenie zbycia pojazdu
Trzeba również pamiętać, że istnieje także zgłoszenie zbycia pojazdu. Jest ono składane przez poprzedniego właściciela. Obie strony muszą więc dopełnić niezbędnych formalności, by pojazd mógł oficjalnie zmienić właściciela. Po zbyciu pojazdu osoba sprzedająca musi oddać nabywcy dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Dokumenty te będą niezbędne do późniejszego zarejestrowania pojazdu w nowym miejscu i dopełnienia pozostałych formalności. Jeśli natomiast samochód został wycofany z ruchu na określony czas, konieczne jest również dołączenie dokumentów potwierdzających taki stan rzeczy. Wówczas nabywca powinien sprowadzić pojazd lawetą – takie samochody nie mają bowiem ważnego OC i nie mogą poruszać się legalnie po drogach.
Ubezpieczenie a nabycie pojazdu
Po nabyciu samochodu konieczne jest nie tylko zgłoszenie tego faktu w odpowiednim urzędzie, lecz także dopełnienie formalności związanych z ubezpieczeniem OC. W Polsce jest to polisa obowiązkowa, dlatego nie można dopuścić do sytuacji, w której jej obowiązywanie zostanie przerwane.
W CUK znajdziesz różne polisy komunikacyjne, w tym pakiet OC i AC. Zapraszamy do skorzystania z naszej infolinii – pracownicy z chęcią odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą dobrać odpowiednie ubezpieczenie samochodu i nie tylko.
Oceń artykuł