W tym artykule:
Każde dziecko powinno być ubezpieczone, a ta formalność musi być dopełniona przez Ciebie jako jego rodzica. Dowiedz się z tego artykułu, jak zgłosić członka rodziny do ZUS oraz czy ten rodzaj zabezpieczenia jest wystarczający.
Obowiązek ubezpieczenia dziecka
W Polsce ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe i dotyczy to także dzieci. Zgłoszenie dziecka do ZUS leży po stronie rodzica lub opiekuna prawnego i daje prawo do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. W praktyce najczęściej tata wraz z mamą ustalają, który z nich zajmie się tą formalnością. Z ubezpieczenia zdrowotnego mogą korzystać Twoje pociechy aż do ukończenia 18. roku życia, a także później. Warunkiem jest jednak podjęcie nauki, np. na uczelni czy w innym zakładzie kształcenia aż do ukończenia 26 lat. Wyjątkiem jest dziecko niepełnosprawne, które podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, bez względu na wiek.
Jak zgłosić dziecko do ZUS jako rodzic pracujący?
Jeśli mama lub tata ma podpisaną umowę z pracodawcą, konieczne jest zgłoszenie do niego swojej pociechy. Co ciekawe, do ubezpieczenia zdrowotnego możesz także zgłosić swojego współmałżonka, dziecko, nad którym sprawujesz opiekę w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, a także rodziców czy dziadków, którzy prowadzą z Tobą wspólne gospodarstwo domowe. Wystarczy, że przekażesz pracodawcy taką informację, a on zajmie się formalnościami. W praktyce, musi wypełnić formularz ZUS ZCNA. Kiedy jeden z rodziców prowadzi działalność gospodarczą, także może ubezpieczyć swoją pociechę. Konieczne będzie wypisanie wniosku i złożenie go w ZUS-ie. W nietypowych sytuacjach, kiedy dziecko podlega pod rodzinę zastępczą lub ma opiekuna prawnego, to właśnie oni muszą zapewnić ubezpieczenie zdrowotne.
Jak ubezpieczyć dziecko, kiedy rodzic nie pracuje?
Jeśli natomiast żaden z opiekunów nie pracuje, za ubezpieczenie zdrowotne są odpowiedzialni dziadkowie. Bezrobotni rodzice mogą jednak zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego w Urzędzie Pracy.
Ubezpieczenie dziecka od razu po narodzinach
Tak naprawdę, obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego dziecka pojawia się już w momencie jego narodzin. Na dopisanie noworodka jest 7 dni od momentu zaistnienia takiej potrzeby. Potrzebne będą podstawowe dane oraz PESEL. Jeśli wynikną jakieś problemy po porodzie i dziecko będzie musiało pozostać na dłużej w szpitalu, NFZ wymaga potwierdzenia ubezpieczenia w systemie eWUŚ. Za brak ubezpieczenia niemowlęcia grożą również kary pieniężne.
Z DORADCĄ
Co obejmuje publiczna opieka medyczna dla dziecka?
Zapewnienie dziecku ubezpieczenia zdrowotnego wiąże się z możliwością korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. Oznacza to, że w razie pojawienia się nieoczekiwanych dolegliwości czy wypadku, możesz zadzwonić po pogotowie lub wybrać się do szpitala. W ramach służby zdrowia przeprowadzane są także wizyty lekarskie, szczepienia lub badania. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w Polsce czas oczekiwania na pomoc specjalisty jest bardzo długi. Dotyczy to także niektórych badań, które są niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy, kiedy dziecko poważnie zachoruje. Wtedy warto wziąć pod uwagę prywatną polisę zdrowotną.
Prywatne ubezpieczenie dla dziecka
Polisa zdrowotna dla dziecka zapewnia szerszy dostęp do placówek medycznych. Możesz zapisać swoją pociechę do specjalisty bez skierowania od lekarza rodzinnego. Najczęściej na wizytę czeka się około kilku dni, a sama rejestracja jest bardzo prosta, np. przez telefon lub internet.
Superoferta ubezpieczenia zdrowotnego
Zapoznaj się z informacjami na temat ubezpieczenia dziecka. Możesz także zadzwonić na infolinię do naszych doradców lub odwiedzić jedną z naszych placówek.
Oceń artykuł