W tym artykule:
- Jak ubezpieczyć płytę indukcyjną?
- Ubezpieczenie płyty indukcyjnej jako polisa firmowa
- Ubezpieczenie płyty indukcyjnej w ramach polisy mieszkaniowej
- Od czego zależy cena ubezpieczenia płyty indukcyjnej?
- Od czego można ubezpieczyć płytę indukcyjną?
- Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu mieszkania
- Ubezpieczenie płyty indukcyjnej w CUK!
Kupiłeś płytę indukcyjną i nie wiesz w jaki sposób ochronić ją przed uszkodzeniami? Możesz to zrobić na kilka sposobów, w zależności od tego, jakiego zabezpieczenia potrzebujesz. Zobacz, czym wyróżnia się ubezpieczenie płyty indukcyjnej.
Jak ubezpieczyć płytę indukcyjną?
Pierwszym sposobem na ubezpieczenie płyty indukcyjnej jest zakup dodatkowej ochrony w sklepie, w którym kupiłeś sprzęt do domu. Standardowa gwarancja trwa przez dwa lata. To skuteczna ochrona przed uszkodzeniami, które powstają w wyniku błędów producenta itd. Dodatkowe ubezpieczenie płyty indukcyjnej trwa przez kolejne miesiące, najczęściej o 36 miesięcy. Nawet jeśli dojdzie do awarii z winy producenta, możesz się starać o naprawę sprzętu lub wymianę na nowy. Dokładnie sprawdź warunki ubezpieczenia, aby mieć pewność, w jakich sytuacjach dostaniesz pomoc.
Drugą metodą ubezpieczenia płyty indukcyjnej jest zakup odpowiedniej polisy mieszkaniowej, a konkretniej uwzględnienie sprzętu w ruchomościach domowych. W przypadku szklanych przedmiotów, przyda się także ubezpieczenie od stłuczenia.
Trzecim sposobem na ubezpieczenie płyty indukcyjnej jest zakupienie polisy firmowej. Jeśli wchodzi ona w skład Twojego wyposażenia przedsiębiorstwa, także możesz ją ochronić w konkretnych przypadkach. Więcej na ten temat dowiesz się z dalszej części artykułu.
Ubezpieczenie płyty indukcyjnej jako polisa firmowa
Jeśli płyta indukcyjna to element wyposażenia Twojego hotelu, restauracji czy kawiarni to możesz go uwzględnić w polisie firmowej. Jeśli dojdzie do uszkodzenia, na które nie masz wpływu, możesz otrzymać wypłatę odszkodowania.
Przykładowo, w PZU ubezpieczenie płyty indukcyjnej oraz innego sprzętu polega na pełnym wsparciu przedsiębiorcy. Nawet jeśli dojdzie do uszkodzenia z winy pracowników, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Wszystko zależy od tego, jakiego zabezpieczenia potrzebujesz, aby dopasować polisę do swoich oczekiwań.
Ubezpieczenie płyty indukcyjnej w ramach polisy mieszkaniowej
Wyobraź sobie, że w wyniku pożaru czy huraganu całe Twoje wyposażenie kuchni zostaje zniszczone. W takich sytuacjach możesz liczyć na wsparcie finansowe, jeśli posiadasz dobrze skonstruowaną polisę mieszkaniową. Uwzględnij w niej nie tylko mury i elementy stałe (np. wannę czy meble w zabudowie), ale też wyposażenie, czyli cenny sprzęt. Płyta indukcyjna stanowi element stały.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że polisa mieszkaniowa w podstawowej wersji chroni wyłącznie mury. Trzeba zatem rozszerzyć jej zakres, aby otrzymać dodatkową ochronę. Płyta indukcyjna jest też wyjątkowo delikatnym sprzętem, ponieważ wykonana jest ze szkła. Właśnie dlatego przyda się dodatkowe ubezpieczenie przedmiotów od stłuczenia.
Ubezpieczenie płyty indukcyjnej i innego sprzętu to skuteczna ochrona w razie wystąpienia zdarzeń, na które nie masz wpływu. Odszkodowanie za to otrzymasz według dwóch wartości. Pierwsza, odtworzeniowa, odzwierciedla cenę płyty indukcyjnej w momencie zakupu. Druga, rzeczywista, wynosi dokładnie tyle, ile jest warty sprzet w dniu zdarzenia objętego ochroną.
Jeśli lubisz kompleksowe rozwiązania, wybierz home assistance. To specjalna polisa, która zapewnia Ci pomoc fachowców podczas nagłej awarii czy uszkodzenia. Kiedy dojdzie do uszkodzenia, a nie wiesz co jest jego przyczyną i nie potrafisz samodzielnie tego naprawić, możesz zadzwonić do ubezpieczyciela. Ten zorganizuje pomoc, za którą ponosi koszty. Dotyczy to nie tylko płyty indukcyjnej, ale także pralki, lodówki czy innego sprzętu AGD. Sprawdź także warunki umowy, abyś mógł wiedzieć, na jakie wsparcie możesz liczyć. Niektóre towarzystwa stosują limity, np. dwa zgłoszenia rocznie.
Ubezpieczenie nieruchomości
Nie przepłacaj za ubezpieczenie domu lub mieszkania.
Od czego zależy cena ubezpieczenia płyty indukcyjnej?
Polisy mieszkaniowe mają różne ceny ze względu na zakres ochrony, a także indywidualny profil klienta. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oblicza samodzielnie składkę i bierze pod uwagę inne czynniki jako ważne. Warto porównywać oferty, aby wiedzieć, za co konkretnie płacisz u ubezpieczyciela. Kalkulator online to wygodny sposób na wybór odpowiedniej polisy mieszkaniowej dla Ciebie.
Cena ubezpieczenia płyty indukcyjnej i pozostałego sprzętu w domu zależy od:
- sumy ubezpieczenia, czyli wartości nieruchomości wraz z wyposażeniem,
- zakresu ochrony,
- czasu trwania umowy i sposobu opłacania składek,
- lokalizacji nieruchomości.
Od czego można ubezpieczyć płytę indukcyjną?
Pierwszym ważnym elementem ubezpieczenia płyty indukcyjnej, który powinien znaleźć się w umowie jest oczywiście stłuczenie. To zdarzenie nie jest jednak w podstawowej wersji polisy, dlatego warto się o nie zapytać ubezpieczyciela. Przykładowo, w PZU możesz ubezpieczyć przedmioty od stłuczenia w momencie przypadkowego rozbicia w ramach codziennego użytkowania płyty indukcyjnej.
Pozostałe zdarzenia, które warto uwzględnić w ubezpieczeniu płyty indukcyjnej:
- zdarzenia losowe, czyli pożar, huragan, grad itd.
- kradzież z włamaniem,
- rabunek,
- przepięcia.
Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu mieszkania
Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują tzw. wyłączenia odpowiedzialności oraz limity, które mają na celu uniknąć wyłudzeń i naruszeń ze strony klientów. Przykładowo, niektórzy ubezpieczyciele nie wypłacą odszkodowania, jeśli szkoda jest zbyt mała. Jak to sprawdzić? Po wystąpieniu zdarzenia i zgłoszeniu go do ubezpieczyciela, ma miejsce wycena szkody. Jeśli nie przekroczy ona wartości ustalonej jako limit odpowiedzialności, do wypłaty odszkodowania nie dojdzie.
Najczęściej wyłączenia odpowiedzialności dotyczą rażącego niedbalstwa, czyli uszkodzeniami spowodowanymi pośrednio przez właściciela mieszkania.
Ubezpieczenie powierzchni szklanych może mieć także w wyłączeniach odpowiedzialności zdarzenia związane z nieprawidłowym transportem, montażem oraz wadami produkcyjnymi. W takich sytuacjach nie otrzymasz odszkodowania. Dotyczy to także poplamieniu płyty indukcyjnej czy porysowania z winy ubezpieczającego. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia mechaniczne.
Ubezpieczenie płyty indukcyjnej w CUK!
Oceń artykuł