Pierścionek to nie tylko cenny przedmiot pod względem pieniężnym, ale także sentymentalnym. Może to być pamiątka po babci albo dowód zaręczyn. Warto zabezpieczyć go np. na wypadek kradzieży oraz innych zniszczeń. Zobacz, jakie ubezpieczenie pierścionka wybrać.
Jak ubezpieczyć pierścionek?
Prostym sposobem na ubezpieczenie pierścionka jest uwzględnienie go w polisie mieszkaniowej. Może chronić ona nie tylko mury Twojej nieruchomości, ale także to, co znajduje się wewnątrz, czyli cenna biżuteria i nie tylko.
Jeśli pierścionek wchodzi w skład Twojego wyposażenia przedsiębiorstwa, np. w sklepie jubilerskim, możesz też liczyć na wsparcie w ramach polisy firmowej.
Istnieje jeszcze trzecia opcja, czyli ubezpieczenie pierścionka w firmie, która się tym specjalizuje. Można zabezpieczyć biżuterię, a także zegarki oraz inne cenne przedmioty. Tego typu polisa proponowana jest zarówno osobom fizycznym, jak i prawnym. Często też salony jubilerskie współpracują z firmami tego typu.
Ubezpieczenie pierścionka w ramach firmy
Działalność związana z biżuterią może być narażona na wiele zagrożeń, w tym nie tylko włamanie z kradzieżą, ale także powódź, zalanie, uderzenie pioruna czy obfity deszcz. W takich sytuacjach ochroni Cię ubezpieczenie firmowe.
Przykładowo, ubezpieczenie firmy w Warcie pomoże Ci nie tylko w postaci wypłaty odszkodowania za straty materialne. To także wsparcie, które ma na celu pokryć nowe inwestycje, koszty związane z pracami remontowymi czy poszukiwaniem przyczyny szkody. Ubezpieczenie pierścionka oraz innego wyposażenia to także ochrona w momencie kradzieży z włamaniem i rabunkiem. Polisa może działać także w czasie przewożenia ładunków.
Niezależnie od tego, jak duże jest Twoje przedsiębiorstwo i jaki masz profil działalności, wybierzemy ubezpieczenie firmowe dopasowane do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami.
Ubezpieczenie pierścionka w ramach polisy mieszkaniowej
Jak działa ubezpieczenie pierścionka w polisie mieszkaniowej? Wystarczy, że uwzględnisz swoją biżuterię w ruchomościach domowych. To wyposażenie Twojego domu, które obejmuje także sprzęt RTV i AGD. W zależności od wyboru wariantu ubezpieczenia, w podstawowej umowie polisy mieszkaniowej mogą znaleźć się wyłącznie mury, które chronione są na wypadek zdarzenia losowego (pożaru, huraganu itd.). Jako rozszerzenie możesz wybrać też ochronę stałych elementów oraz mienia ruchomego. Jeśli wydarzy się nieoczekiwana sytuacja taka jak nagłe zalanie mieszkania czy uderzenie pioruna, nie musisz obawiać się o straty. Wsparcie finansowe pomoże Ci zadośćuczynić szkody.
Aby ubezpieczenie pierścionka w polisie mieszkaniowej działało, trzeba spełnić kilka warunków. O pierwszym z nich już wspominaliśmy, czyli trzeba uwzględnić biżuterię w ruchomościach domowych i wykupić odpowiednie rozszerzenie. Drugim z nich jest przechowywanie pierścionka w nieruchomości, kiedy dojdzie do szkody. Oznacza to, że ubezpieczenie nie działa, jeśli np. pozostawisz biżuterię na balkonie, tarasie czy w altanie ogrodowej. Trzecim warunkiem jest spełnienie warunków towarzystwa ubezpieczeniowego co do wartości pierścionka. Dowiedz się czy ubezpieczyciel stosuje pewne limity odpowiedzialności. Może okazać się, że ubezpieczenie pierścionka nie jest możliwe, bo jest on zbyt cenny. Rozwiązaniem tego problemu może być podpisanie dodatkowej klauzuli i wyższa opłata za polisę mieszkaniową. Warto wnioskować o indywidualną zgodę.
Wypłata odszkodowania w ramach ubezpieczenia biżuterii i innego wyposażenia Twojego domu jest możliwa według dwóch wartości. Pierwsza z nich to odtworzeniowa, czyli taka, która odzwierciedla cenę w dniu zakupu. Druga to rzeczywista, czyli wartość pierścionka w dniu, w którym doszło do zdarzenia.
Ubezpieczenie nieruchomości
Nie przepłacaj za ubezpieczenie domu lub mieszkania.
Od czego zależy cena ubezpieczenia pierścionka?
Cena ubezpieczenia pierścionka oraz innej biżuterii zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma tu konkretna oferta ubezpieczyciela, na którą się zdecydujesz. Warto porównywać oferty i sprawdzać, jaki zakres ochrony proponują ubezpieczyciele. W ten sposób możesz dopasować polisę mieszkaniową do swoich potrzeb.
Za ubezpieczenie pierścionka i innego wyposażenia Twojego domu zapłacisz składkę, która jest uzależniona od:
- wartości wyposażenia, czyli sumy ubezpieczenia,
- zakresu ochrony,
- czasu trwania umowy,
- sposobu opłacania składek,
- lokalizacji nieruchomości.
Od czego można ubezpieczyć pierścionek?
Zakres ochrony zależy od konkretnej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Wśród zdarzeń, które często znajdują się w polisie mieszkaniowej są:
- zdarzenia losowe (np. huragan, uderzenie pioruna, pożar),
- kradzież z włamaniem,
- rabunek,
- powódź.
Niektóre ze zdarzeń nie znajdują się w podstawowej polisie mieszkaniowej, dlatego trzeba ją rozszerzyć. To także wiąże się z dodatkową opłatą.
Ubezpieczyciele mogą też zaproponować wraz z ubezpieczeniem mieszkania, ochronę pierścionka poza nieruchomością. To dodatkowa opcja, na którą warto się zdecydować, szczególnie jeśli biżuteria jest bardzo cenna.
Wyłączenia odpowiedzialności pierścionka
Wspominaliśmy już we wcześniejszej części tego artykułu, że towarzystwa ubezpieczeniowe stosują pewne limity odpowiedzialności. Są one określane kwotowo lub procentowo, np. do 20% sumy ubezpieczenia albo do 100 000 złotych. Oznacza to, że jeśli w wyniku pożaru zostanie uszkodzone wyposażenie, które przekroczy tę kwotę, nie otrzymasz wsparcia finansowego. Właśnie dlatego tak istotne jest zapoznanie się ze szczegółami konkretnej oferty. Przeczytaj OWU i dowiedz się, w jakich konkretnie sytuacjach możesz liczyć na wsparcie.
Jednym z elementów, które znajdują się w umowie jest wyłączenie odpowiedzialności. To sytuacje, w których ochrona ubezpieczyciela nie zadziała. Jeśli chodzi o mieszkanie, może to być np. nieumyślne spowodowanie szkody poprzez zostawienie otwartych drzwi albo brak wymaganych wcześniej zabezpieczeń. Istotna jest też sama nieruchomość, czyli np. materiały, z jakich została wykonana. Jeśli są one łatwopalne, a pierścionek został uszkodzony w wyniku pożaru, trudno starać się o odszkodowanie. Wyłączenia odpowiedzialności są różne, w zależności od rodzaju ubezpieczenia i jego wariantu w konkretnym towarzystwie. Właśnie dlatego warto porównywać oferty, a także wybrać jak najszerszy zakres ochrony. Jeśli masz dodatkowe wymagania, poinformuj o tym swojego ubezpieczyciela. Może okazać się, że wystarczy dodatkowy wniosek, aby mieć idealną ochronę Twojego cennego pierścionka.
Ubezpieczenie pierścionka w CUK!
Oceń artykuł