2019-11-06

Ubezpieczenie nieruchomości na pierwsze ryzyko

Sprawdź, który wariant polisy bardziej się opłaci.

Ubezpieczenie nieruchomości na pierwsze ryzyko

Ubezpieczenie nieruchomości pozwala ze spokojem myśleć o bezpieczeństwie swojego domu. Jest gwarancją finansowego wsparcia w razie szkody. Kupując polisę, możesz natknąć się na wariant ubezpieczenia na pierwsze ryzyko. Wyjaśniamy, co oznacza i kiedy się przydaje.

Jak działa ubezpieczenie na pierwsze ryzyko?

Polisa na pierwsze ryzyko polega na ochronie przed pierwszą szkodą, jaka zdarzy się w okresie ubezpieczenia. Taki zapis najczęściej dotyczy kradzieży, rabunku i włamania. Umowa z towarzystwem nie musi opiewać na kwotę równą wartości Twojej nieruchomości. Możesz zdeklarować niższą sumę ubezpieczenia, a jej wysokość powinna odpowiadać przewidywanej rozległości zniszczeń po pierwszej szkodzie. Pamiętaj, żeby dobrze oszacować kwotę – będzie stanowiła limit odpowiedzialności ubezpieczyciela, jeśli przytrafi Ci się zdarzenie objęte umową.

Dlaczego ubezpieczenie na pierwsze ryzyko się opłaca?

Wariant na pierwsze ryzyko opłaca się, kiedy obawiamy się konkretnego, jednorazowego zdarzenia. Pojedyncza szkoda zwykle nie ma mocy zniszczenia ogółu nieruchomości czy całego wyposażenia mieszkania. Wystarczy zatem ubezpieczyć się na pierwsze ryzyko, aby otrzymać środki niezbędne do likwidacji tej pierwszej szkody. Wybierając taką opcję, możesz liczyć na niższą składkę.

Dobrym przykładem ubezpieczenia na pierwsze ryzyko jest włamanie z rabunkiem. Wyobraźmy sobie złodzieja, który włamuje się do mieszkania Marii. Prawdopodobnie pod blokiem nie czeka na niego ekipa do przeprowadzek gotowa wynieść cały Twój dobytek. Włamywacza za pewne najbardziej zainteresują wartościowe przedmioty o niewielkich rozmiarach, które bez problemu uda mu się przenieść. Oprócz własnej siły fizycznej złodzieja ogranicza też czas. Nie będzie mógł tkwić w mieszkaniu Marii bez końca. Im mniej czasu poświęci na rabunek, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że któryś z domowników wróci do domu i zadzwoni na policję. Maria słyszała o włamaniach w okolicy i zawczasu ubezpieczyła mieszkanie na 30 000 zł na pierwsze ryzyko. Szkody wyceniono na 10 000 zł i Maria otrzyma świadczenie w takiej wysokości, aby odkupić utracone sprzęty i naprawić zniszczony zamek w drzwiach.

Suma stała czy suma na pierwsze ryzyko – co wybrać?

Ubezpieczając nieruchomość, staniesz przed wyborem między polisą na sumę stałą a wariantem na pierwsze ryzyko. Polisa na sumę stałą polega na sprecyzowaniu maksymalnej wartości całej ubezpieczanej nieruchomości. Przykładowo, dom Grzegorza wart jest 500 000 zł, więc na taką kwotę będzie mógł ubezpieczyć go na sumę stałą.

Ubezpieczenie na sumy stałe cieszy się większą popularnością w konkretnych sytuacjach. Przykładowo, dom Grzegorza jest położony na terenach zalewowych. Prawdopodobieństwo powodzi jest znaczne. Działań natury nie sposób przewidzieć i Grzegorz obawia się całkowitego zniszczenia domu w wypadku wielkiej fali. Ubezpieczenie na pierwsze ryzyko nie będzie stanowiło odpowiedniego zabezpieczenia w takich okolicznościach.

Wybierz ubezpieczenie dla domu

Chcesz poznać cenę składki dla Twojej nieruchomości? Skorzystaj z naszego kalkulatora online, zadzwoń na infolinię CUK lub przyjdź do placówki.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku