Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2023-01-17

Ubezpieczenie firmy budowlanej – o czym warto wiedzieć?

Dowiedz się, dlaczego warto ubezpieczyć swoją firmę budowlaną.

Ubezpieczenie firmy budowlanej – o czym warto wiedzieć?

Niektóre zawody z branży budowlanej, takie jak architekt i inżynier budownictwa podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Jeśli natomiast prowadzisz firmę remontową lub budowlaną ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie jest obowiązkowe. Czy jednak warto je mieć? Co powinno obejmować i czym kierować się przy wyborze, aby uzyskać optymalny zakres ochrony? Przeczytaj w naszym artykule.

Co obejmuje OC firmy budowlanej?

Celem ubezpieczenia OC firmy budowlanej jest ochrona na wypadek wyrządzenia szkody majątkowej lub osobowej w wyniku działalności firmy. Podczas prac budowlanych lub remontowych może dojść do nieprzewidzianych zdarzeń na skutek błędu pracownika czy działań losowych. Ubezpieczenie OC przedsiębiorstwa przenosi odpowiedzialność za likwidację szkód na towarzystwo ubezpieczeniowe, dzięki czemu firma nie będzie musiała pokrywać kosztów z własnej kieszeni. O chwilę nieuwagi, nieostrożność, wadliwość instalacji lub materiałów nietrudno. Awaria podczas remontu kuchni czy łazienki skutkująca zalaniem sąsiadów, przypadkowe uszkodzenie czy zniszczenie sprzętów znajdujących się w remontowanym mieszkaniu, narażenie zdrowia innych osób przez nienależyte zabezpieczenie sprzętów czy szkodliwych materiałów to przykładowe sytuacje, kiedy osoby trzecie mogą domagać się zwrotu kosztów za poniesione straty.

Jeśli firma posiada OC budowlane, nie tylko właściciel może być spokojniejszy, ale także pracownicy. W razie wyrządzonej przez nich szkody odpowiedzialność przejmie ubezpieczyciel.

W przypadku budowy domu na zlecenie osoby fizycznej dobrze jest podpowiedzieć jego właścicielowi zakup dodatkowego ubezpieczenia inwestycji. Będzie ono chronić w razie uszkodzenia domu w budowie wskutek nieprzewidzianych zdarzeń losowych (np. akty wandalizmu) i działania sił natury (np. silny wiatr).

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

Dlaczego warto zadbać o OC dla firmy budowlanej?

Wiele firm niezależnie od formy prawnej działalności wykupuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy. Zwiększa to ich wiarygodność w oczach klientów i firm, z którymi współpracują, ponieważ dowodzi, że przedsiębiorca odpowiedzialnie i świadomie podchodzi do prowadzonej działalności, dbając nie tylko o interesy własne, ale też innych podmiotów na wypadek wyrządzonej szkody. A zaufanie klientów i kontrahentów to jedna z istotniejszych składowych sukcesu firmy.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w przypadku firm budowlanych czy remontowych nie jest obowiązkowe, jednak wielu przedsiębiorców decyduje się je wykupić, nie chcąc narażać się na ewentualne straty związane z odszkodowaniem. Często także klienci wymagają, aby firma świadcząca dla nich usługi posiadała ubezpieczenie. Jego brak może ograniczyć liczbę potencjalnych klientów czy szanse na wygranie przetargu oraz zmniejszyć konkurencyjność firmy.

Jak wybrać ubezpieczenie dla firmy budowlanej?

Oprócz OC firmy remontowej przydatne będzie ubezpieczenie mienia firmowego, czyli np. maszyn i sprzętu na wypadek uszkodzenia, zniszczenia czy kradzieży. Im lepszy i bardziej specjalistyczny sprzęt, tym koszty będą większe. Sprzęt jest narzędziem pracy, więc jego awaria czy brak nie tylko wiąże się z kosztami naprawy, czy zakupu nowego, ale też przestojem, a nawet niewywiązaniem się z ustalonych z klientem terminów.

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia firmy budowlanej? Działalność firm remontowo-budowlanych różni się zakresem wykonywanych usług. Niektóre firmy koncentrują się na drobnych pracach remontowych jak malowanie czy kafelkowanie, inne na większych, jak wyburzenie czy budowanie do podstaw. Zakres działalności firmy niesie za sobą różny rodzaj ryzyka i zagrożeń, a także różne potrzeby wysokości zabezpieczenia na wypadek potencjalnych szkód czy strat. Inna suma ubezpieczenia będzie realną pomocą w razie zniszczenia sprzętu wartego 10 tys. zł, inna w sytuacji, gdy firma dysponuje narzędziami wartymi 100 tys. zł. Dlatego polisa powinna być dobrana indywidualnie z uwzględnieniem potrzeb danej firmy, zakresu oczekiwanej ochrony i wysokości sumy ubezpieczenia.

Przy wyborze polisy warto skorzystać z pomocy doradcy. Wystarczy, że odwiedzisz naszą stronę i wypełnisz krótki formularz kontaktowy, a my pomożemy Ci wybrać ubezpieczenie odpowiadające potrzebom Twojej firmy.

Ryzyka przy zakupie polisy firmy budowlanej

Ubezpieczenie firmy budowlanej powinno obejmować możliwie jak najwięcej zakresów ryzyka związanych z prowadzoną działalnością. Często ubezpieczyciele stosują wyłączenia, dlatego przed zakupem polisy przeczytaj dokładnie OWU. Kupując OC przedsiębiorcy zapoznaj się, co obejmuje ono swym zakresem. Dla firm remontowych i budowlanych istotne będzie:

  • OC z tytułu wykonywania robót budowlano-montażowych;
  • ubezpieczenie NNW pracownika – w branży budowlanej istnieje znaczne ryzyko uszkodzenia ciała pracownika czy nawet śmierci w wyniku np. upadku z rusztowania;
  • OC pracodawcy wobec wypadku w pracy – pozwoli na pokrycie roszczeń pracownika, gdy ulegnie wypadkowi z winy pracodawcy, np. na skutek używania niesprawnego sprzętu;
  • OC podwykonawców – jeśli korzystasz z usług firm zewnętrznych warto zabezpieczyć się na wypadek szkód przez nie wyrządzonych;
  • ubezpieczenie mienia powierzonego – klient powierza Ci swoje rzeczy do naprawy lub zamontowania, które mogą ulec zniszczeniu.

Niekiedy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej firmy budowlanej może objąć ochroną zdarzenia przyszłe wynikające z wadliwie wykonanych usług. Jest to dla firmy sposób zabezpieczenia na wypadek konsekwencji, gdy po jakimś czasie dojdzie np. do zalania mieszkania klienta z powodu błędnie wykonanej instalacji czy pęknięcia ściany, bo stelaż był niewłaściwie zamontowany.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Od czego zależy cena ubezpieczenia firmy budowlanej?

Jeśli decydujesz się na ubezpieczenie OC firmy budowlanej cena będzie wypadkową wielu czynników. Zawsze jednak warto zadbać, aby nie było to „jakieś” ubezpieczenie, ale takie, które zapewni realną ochronę. Jeśli Twoja firma nie jest ubezpieczona, a zależy Ci na kliencie, który wymaga polisy i tylko z tego względu chcesz wykupić najtańszy wariant, nie jest to dobry pomysł. Powinieneś liczyć się z tym, że świadomość wśród klientów rośnie i mogą oni poprosić Cię o informacje na temat warunków ubezpieczenia. Niewspółmierne do zlecenia, mogą spowodować odrzucenie Twojej oferty. Poza tym w razie wystąpienia szkody może okazać się, że ubezpieczenie nie obejmuje jej swoim zakresem lub nie wystarcza na pokrycie kosztów.

Cena OC firmy budowlanej zależy m.in. od:

  • sumy ubezpieczenia;
  • zakresu ubezpieczenia;
  • dodatkowych klauzul;
  • wielkości i obrotów firmy;
  • zakresu działalności firmy.

Ceny ubezpieczenia dla małych firm zaczynają się od kilkuset złotych. Czy przy wyborze ubezpieczenia firmy budowlanej kalkulator online będzie dobrym rozwiązaniem? Ze względu na charakter ubezpieczenia i zależność oferty od specyfiki firmy, po wypełnieniu mniej lub bardziej szczegółowego formularza oferta zostanie przygotowana indywidualnie dla danego klienta. Aby mieć pewność, że wszystkie informacje wpływające na cenę i zakres polisy zostały uwzględnione, warto skorzystać z pomocy doradcy.

OC podwykonawców

Czasem zdarza się, że firma wykonująca remont czy świadcząca usługi budowlane korzysta z usług podwykonawców. W razie ewentualnych błędów odpowiedzialność za koszty z nimi związane będzie spoczywać na firmie zlecającej prace. Firmowe ubezpieczenie OC szkody pracowników obejmuje standardowo, jednak aby dotyczyło również podwykonawców, trzeba zgłosić przy zakupie polisy korzystanie z usług innych firm i jaki będzie zakres ich działalności.

Nie czekaj i ubezpiecz firmę już dziś!

Błędy są wpisane w każdy rodzaj działalności. Aby uchronić swoją firmę przed ponoszeniem związanych z nimi kosztów czy uniknąć utraty płynności finansowej z powodu zniszczenia bądź kradzieży sprzętu niezbędnego do pracy, zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie. Skontaktuj się z naszą infolinią lub odwiedź jedną z placówek CUK, a my pomożemy Ci w wyborze odpowiedniej polisy.

Oceń artykuł

0
(0)