2020-08-27

Rodzaje ubezpieczeń na życie

Jakie polisy na życie są na rynku i które z nich spełniają Twoje potrzeby?

Rodzaje ubezpieczeń na życie

Chcesz zabezpieczyć swoją przyszłość, ale nie masz pojęcia, które ubezpieczenie na życie będzie dla Ciebie odpowiednie? Nic dziwnego, na rynku jest wiele różnych produktów, które różnią się od siebie celem, terminem i zakresem ochrony. Pomożemy Ci wybrać idealną polisę, której potrzebujesz. Zobacz nasz krótki przewodnik po ubezpieczeniach na życie.

Kilka słów na temat ubezpieczenia na życie

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jakie jest ubezpieczenie na życie, ponieważ każdy produkt proponowany przez towarzystwa różni się od siebie. Warto najpierw zastanowić się, jakiej dokładnie ochrony potrzebujesz. Chcesz oszczędzać pieniądze na przyszłość czy wesprzeć bliskich, kiedy Ciebie zabraknie? Ubezpieczona ma być jedna czy więcej osób? No właśnie. Polisy na życie różnią się od siebie ze względu na:

  • liczbę ubezpieczonych osób - indywidualne i grupowe,
  • cel - np. ochronne, na życie i dożycie, posagowe, inwestycyjne, ochronno-inwestycyjne,
  • czas trwania umowy - terminowe i bezterminowe,
  • wiek ubezpieczonego

Wybór nie jest prosty, tym bardziej, że zakres ochrony może znacznie różnić się od siebie w przypadku różnych produktów. Najbardziej standardową polisą, często wybieraną przez klientów, jest ochrona na wypadek śmierci ubezpieczonego. W tym momencie, uposażony wskazany w polisie otrzymuje wypłatę świadczenia. Do takiego ubezpieczenia można dokupić też wiele rozszerzeń, aby zapewnić sobie wsparcie w trudnej sytuacji. Wśród nich są np. poważne zachorowanie, trwałe inwalidztwo czy pobyt w szpitalu.

Duże znaczenie ma wiek osoby, która przystępuje do ubezpieczenia. Przykładowo, seniorzy potrzebują wsparcia do końca ich dni, dlatego wybierają ubezpieczenia bezterminowe.

Zwróć również uwagę na czas trwania umowy. W części ubezpieczeń na życie jest to okres 12 miesięcy, np. w polisie grupowej, jednak nie zawsze. Na rynku są rodzaje ubezpieczeń na życie, które mogą trwać nawet kilkadziesiąt lat.

Indywidualna polisa na życie - czym jest i dla kogo najlepsza?

Popularnym rodzajem ubezpieczeń jest wcześniej wspomniana indywidualna polisa na życie. Skierowana jest do osób dorosłych, które chcą zabezpieczyć się finansowo w trudnych sytuacjach, czyli zdarzeniach objętymi umową. Ochroną objęte mogą być także młodsze osoby, w tym dzieci.

Istotny jest wiek ubezpieczonego. Najczęściej towarzystwo jasno określa do jakiego roku życia można przystąpić do polisy na życie, np. 60 lub 65 lat. Choć mówi się, że jest to indywidualne ubezpieczenie, może do niego przystąpić więcej osób. W ramach ubezpieczenia indywidualnego, niektóre towarzystwa dają możliwość rozszerzenia ochrony na swoich najbliższych, jeśli prowadzicie jedno gospodarstwo domowe.

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia na życie? To zależy od produktu i jego przeznaczenia. Niektóre gwarantują wyłącznie wypłatę odszkodowania uposażonym w razie śmierci, a niektóre z nich są naprawdę rozbudowane. W rozszerzeniach mogą znaleźć się wypłaty świadczeń w momencie urodzenia dziecka czy zachorowania na nowotwór. Im większy zakres ochrony, tym lepiej, jednak trzeba liczyć się z wyższą składką.

Ceny za indywidualne polisy na życie rozpoczynają się już od 30 złotych.

Grupowe ubezpieczenie na życie - czy warto?

Pracodawcy często przystępują do grupowych ubezpieczeń na życie, aby zaproponować ochronę swoim pracownikom. To produkt o jednym zakresie ochrony dla wszystkich i składce, którą opłaca albo sam pracodawca albo część pieniędzy odjęta jest z wynagrodzenia. Polisa grupowa na życie dotyczy zarówno małych, jak i większych firm.

Ubezpieczenie grupowe stanowi wsparcie finansowe dla Ciebie i bliskich na wypadek różnych zdarzeń objętych ochroną. Wśród nich może być śmierć ubezpieczonego, śmierć małżonka, narodziny dziecka, pobyt w szpitalu czy operacje chirurgiczne. Niektóre polisy na życie mają dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne w ramach jednego pakietu. Dzięki temu, możesz korzystać z wizyt u specjalistów czy badań w nowoczesnych placówkach.

Warto jednak zapoznać się z ceną i zakresem ochrony. Być może okaże się, że taką samą składkę zapłacisz za indywidualne ubezpieczenie na życie i zyskasz lepsze warunki.

Ochrona i inwestycja w jednym, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy

Jednym z rodzajów ubezpieczeń są ochronno-inwestycyjne. Oznacza to, że otrzymujesz odpowiedni zakres ochrony, a także solidne zabezpieczenie finansowe na przyszłość. Składka jest ustalona wcześniej z ubezpieczycielem i najczęściej przelewa się ją regularnie, np. co miesiąc. Zgromadzone środki można wypłacić po okresie ubezpieczeniowym i wydać na dowolny cel, np. zakup samochodu, remont czy po prostu spokojną emeryturę.

Do wyboru masz też dwa warianty oszczędzania pieniędzy na przyszłość. Możesz wybrać bezpieczny, czyli wpłacasz konkretne sumy i zbierasz je na przyszłość. Drugą opcją jest inwestycja pieniędzy w bardziej ryzykowny sposób. Tak naprawdę to od Ciebie zależy, jaką funkcję ma pełnić polisa inwestycyjna.

Czy warto wybrać ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne? Naszym zdaniem tak. Może to być ogromne wsparcie dla Twojej rodziny, kiedy Ciebie zabraknie. Pieniądze z świadczenia często rozwiązują też problem braku oszczędności w trudnych sytuacjach, np. kiedy konieczne jest kosztowne leczenie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Polisa posagowa - zabezpieczenie przyszłości dziecka

Wyobraź sobie, że w wieku 18. czy 25. lat Twoje dziecko otrzymuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, dzięki którym może zapewnić sobie lepszy start. Samodzielne oszczędzanie środków może być trudne, ponieważ wymaga ogromnej dyscypliny i umiejętności zarządzania pieniędzmi. Dobrym rozwiązaniem jest więc polisa posagowa, kolejny rodzaj ubezpieczeń na życie. Polega ona na zbieraniu środków przez lata, które zostaną wypłacone nie Tobie, a Twojemu dziecku. Jednocześnie polisa pełni funkcję ochronną, tak jak w przypadku tradycyjnej umowy.

Ubezpieczenie dla seniorów

Nie można także zapomnieć o bezpiecznej i spokojnej starości. Polisy z wariantem dożywotnim to produkt proponowany seniorom, którzy mogą w ten sposób zabezpieczyć finansowo swoich bliskich. Wyróżnia się niższą sumą ubezpieczenia niż pozostałe rodzaje ubezpieczeń na życie. Zakres ochrony też jest nieco mniejszy.

Warto sprawdzić, do którego wieku może przystąpić senior do ubezpieczenia bezterminowego.

NNW dla dziecka - ochrona w razie wypadku

Niezależnie od tego czy masz dziecko w wieku przedszkolnym czy szkolnym, możesz wykupić dla niego NNW. To rodzaj ubezpieczenia, który chroni w razie następstw nieszczęśliwych wypadków. Można zatem liczyć na wsparcie np. po złamaniu nogi, urazu głowy, w razie operacji chirurgicznej czy wstrząśnienia mózgu. Wsparcie finansowe w takiej sytuacji na pewno się przyda.

Inne rodzaje ubezpieczeń na życie

Ciekawymi rodzajami ubezpieczeń na życie są też:

  • ubezpieczenie od utraty dochodu,
  • polisa od trwałej niezdolności do pracy,
  • zabezpieczenie bliskich i kredytu.

Niektóre z nich to po prostu rozszerzenia standardowej polisy na życie. Mają one na celu skuteczną pomoc w trudnych sytuacjach. Ubezpieczenie podtrzymania przychodu gwarantuje wsparcie finansowe w razie wymuszonej przerwy w wykonywaniu swojego zawodu. To szczególnie istotne zabezpieczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą, wykonujących wolny zawód lub pracujących na umowę kontraktową.

Polisa od trwałej niezdolności do pracy to z kolei zabezpieczenie w razie uszkodzenia ciała w taki sposób, kiedy już nie będzie możliwe wykonywanie dotychczasowego zawodu. Wtedy oprócz renty można liczyć na dodatkową wypłatę świadczenia.

Innym rodzajem ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie bliskich i kredytu. W jakich sytuacjach jest ono niezbędne? Kiedy np. małżeństwo kupuje nieruchomość na kredyt i po jego śmierci pozostaje on do spłaty dzieciom lub jest to wymagane przez bank. Wsparcie finansowe w tej sytuacji nie obciąży ich budżetu.

Wybierz idealną polisę z CUK Ubezpieczenia!

Wybierz taką ofertę, która odpowiada Twoim potrzebom. Zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z naszych placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku