2021-10-05

Przegląd samochodu 2021 - co musisz wiedzieć?

Przegląd okresowy i badanie techniczne samochodu to dwie różne kwestie. Sprawdź czym się różnią. 

Przegląd samochodu 2021 - co musisz wiedzieć?

Własne auto to duży komfort, ale też sporo obowiązków. Jednym z nich jest przegląd samochodu, który trzeba wykonywać z reguły raz do roku. Koniecznie sprawdź, ile to kosztuje, jak długo trwa oraz co dokładnie jest badane przez diagnostę. 

Czym są przeglądy rejestracyjne?

Aby zrozumieć, czym dokładnie jest przegląd techniczny samochodu, przyjrzyjmy się bliżej tej definicji. Często stosuje się zamiennie wyrażenia przegląd okresowy i badanie techniczne (przegląd rejestracyjny). Tak naprawdę to dwie różne kwestie. Przegląd okresowy nie jest obowiązkowy. W praktyce jest to sprawdzenie auta u mechanika, wymiana zużytych części oraz płynów eksploatacyjnych. Można się na niego wybrać, np. kiedy planujesz wyjechać za granicę i chcesz sprawdzić stan techniczny pojazdu.

Co gwarantuje dobrowolny przegląd auta? Wszystko zależy od aktualnego stanu pojazdu, jego przejechanych kilometrów i indywidualnych problemów, ale często wymienia się olej silnikowy, filtr oleju i powietrza, płyn hamulcowy, czasem też świece i rozrząd. Po intensywnej eksploatacji samochodu, raz na jakiś czas warto też przeprowadzić diagnostykę komputerową i sprawdzić stan zawieszenia oraz układ hamulcowy. Na bieżąco każdy kierowca powinien kontrolować, czy ciśnienie w oponach jest prawidłowe.

Pamiętaj o tym, że każdy przegląd samochodu ma być potwierdzeniem, że z Twoim autem jest wszystko w porządku. Przekłada się to na bezpieczeństwo na drodze. Nie ignoruj pojedynczych problemów, które pojawiają się podczas jazdy czy świecącej się kontrolki. Jeśli nie masz pewności, co one oznaczają, zobacz nasz artykuł: Kontrolki w samochodzie - co oznaczają poszczególne lampki na desce rozdzielczej? 

Z kolei przeglądy rejestracyjne, inaczej zwane badaniem technicznym, są obowiązkiem każdego właściciela auta. Nowy samochód prosto z salonu jest sprawdzany po 3 latach od pierwszej rejestracji. Drugie badanie techniczne wykonuje się po dwóch latach, a później konieczny jest przegląd raz na rok. Trzeba je wykonywać regularnie, aby auto mogło poruszać się po drogach publicznych zgodnie z prawem.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Obowiązkowy przegląd auta powinien być wykonywany na przystosowanych do tego stacjach diagnostycznych. Efektem tego jest pieczątka w dowodzie rejestracyjnym, która ważna jest 12 miesięcy. Dobrowolny przegląd samochodu może być wykonany w dowolnym momencie, ale też zgodnie z zaleceniami od producenta. Wskazuje on szacunkowy termin, w którym warto sprawdzić samemu sprawność auta, niezależnie od ważności obowiązkowego badania technicznego. 

Gdzie wykonać przegląd techniczny?

Przegląd techniczny auta, który z reguły przeprowadza się raz do roku, można wykonać na podstawowej stacji kontroli pojazdu albo okręgowej stacji kontroli pojazdów. To miejsca, które posiadają specjalne uprawnienia i certyfikaty niezbędne do wydania potwierdzenia, że z pojazdem jest wszystko w porządku i może poruszać się po drogach publicznych. Czym się różni pierwsze miejsce od drugiego? Powszechne podstawowe stacje kontroli dopuszczają pojazdy o masie całkowitej nie większej niż 3,5 tony. Możesz się tam zatem wybrać ze swoim autem osobowym, przyczepą albo motorowerem. Na okręgowej stacji kontroli pojazdów mogą być badane wszystkie pojazdy, w tym ważące więcej niż 3,5 tony, a także te, które są po wypadku, mają przeznaczenie przewozu materiałów niebezpiecznych, dokonano w nich zmian konstrukcyjnych albo są zarejestrowane w Polsce po raz pierwszy. To tutaj najczęściej wybierają się właściciele samochodów ciężarowych, ciągników czy autobusów.

Symbole na stacji kontroli pojazdów

Jeśli nie masz pewności, z jakim pojazdem możesz wybrać się do konkretnej stacji kontroli, zwróć uwagę na symbole, które widnieją przy konkretnym warsztacie. To one świadczą o tym, jakiego rodzaju auta mogą mieć tu wykonane badanie techniczne. 

  • A - motocykle i motorowery,
  • B - samochody osobowe,
  • C - ciężarówki,
  • CC - pojazdy o dopuszczalnej masie ponad 3,5 tony,
  • D - autobusy o dopuszczalnej masie ponad 3,5 tony,
  • T - ciągniki rolnicze,
  • E - przyczepy.

Stacje kontroli pojazdów mają także inne oznaczenia, a są nimi małe litery, które świadczą o tym, jakiego rodzaju badania techniczne są wykonywane. Wśród nich:

  • a - badania autobusów, które nie przekraczają prędkości 100 km/h,
  • b - badania, które dopuszczają do ruchu pojazdy przeznaczone do przewożenia towarów niebezpiecznych,
  • c - badania samochodów z instalacją LPG,
  • d - badania pojazdów, które są zarejestrowane pierwszy raz za granicą lub importowanych w konkretnej liczbie jednej sztuki rocznie, a także tych, które są nowo wyprodukowane,
  • e - badania wykonywane pojazdom, które są skierowane przez kontrolę ruchu drogowego albo starostę,
  • f - badania pojazdów marki "SAM"
  • g - badania samochodów zabytkowych,
  • h - badania mające na celu umieszczenie cech identyfikacyjnych, wykonanie tabliczek zastępczych.

Co ile wykonywać badanie techniczne?

Przegląd techniczny samochodu osobowego, ciężarowego, motocykli i przyczep (czyli tych  pojazdów, które nie przekraczają 3,5 tony masy) wykonuje się raz do roku. Jeśli są to auta nowe, pierwsze badanie wykonuje się dopiero po 3 latach od pierwszej rejestracji, a potem nie później niż 2 lata od pierwszego przeglądu na stacji kontroli pojazdów, czyli po 5 latach od pierwszej rejestracji. Później sytuacja jest znacznie prostsza: trzeba wykonywać badanie techniczne raz na rok. Coroczny przegląd muszą przechodzić m.in. taksówki osobowe i auta przeznaczone do zarobkowego przewozu ludzi, pojazdy "SAM" (czyli samodzielnie wykonane), auta uprzywilejowane albo przeznaczone do nauki jazdy i egzaminów na prawo jazdy. Co roku badanie techniczne jest też wymagane od samochodów, które służą do przewozu od 5 do 9 osób lub transportu materiałów niebezpiecznych.

Nieco częściej muszą sprawdzać swoje pojazdy właściciele autobusów. Od pierwszej rejestracji nie może minąć rok, a później trzeba wybrać się na stację kontroli raz na pół roku. Inaczej jest w przypadku ciągników i przyczep rolniczych, a także motorowerów. Pierwsze badanie trzeba zrobić 3 lata od pierwszej rejestracji, a kolejne przed upłynięciem 2 lat od ostatniego badania. Z kolei samochody zabytkowe i przyczepy muszą być sprawdzone raz, przed rejestracją. Tu trzeba jednak zwrócić uwagę na to, co zadecydują diagności. W niektórych sytuacjach muszą być one sprawdzane częściej, np. kiedy służą do przewozu osób albo kierowane na dodatkowy przegląd.

Dodatkowy przegląd techniczny - co to jest?

W wyjątkowych sytuacjach może dojść do tzw. obowiązku dodatkowego przeglądu technicznego. Na tego typu sprawdzenie auta wysyła najczęściej policja, Główny Inspektorat Transportu Drogowego czy też organy celne, jeśli ma jakieś wątpliwości, co do bezpieczeństwa poruszania się po drodze.

Na stację kontroli na pewno zostają wysyłane także samochody, które uczestniczyły w wypadku lub nastąpiły poważne zmiany w konstrukcji pojazdu czy też jego przeznaczenia. Co ciekawe, starosta powiatowy również jest upoważniony do wysłania właściciela auta na dodatkowy przegląd techniczny. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy trzeba ustalić dane do rejestracji pojazdu.

Kara za spóźniony przegląd

Jeśli policja przyłapie właściciela na tym, że ma badanie techniczne po terminie, może otrzymać mandat nawet do 500 złotych. Grzywna to nie jest jedyna kara, bo kolejną z nich jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego na 7 dni, a nawet odholowanie pojazdu na Twój koszt, jeśli auto stanowi zagrożenie dla ruchu drogowego. W tym czasie trzeba wybrać się na stację diagnostyczną, aby wykonać przegląd samochodu po terminie. Badanie techniczne po terminie jest bardzo kłopotliwą sytuacją, a przede wszystkim, niezgodną z prawem. Jeśli samochód weźmie udział w kolizji bez aktualnej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z tytułu OC i AC. 

Ile trwa przegląd samochodu i co jest sprawdzane?

Sam przegląd samochodu na stacji kontroli pojazdów nie trwa długo i nie trzeba się na niego zapisywać wcześniej. Zazwyczaj cała procedura nie przekracza 30-45 minut. Na stacji diagnostycznej sprawdzany jest układ kierowniczy i hamulcowy, a także zawieszenie i nadwozie. Diagnosta określa stan ogumienia oraz oświetlenia. Sprawdzana jest również emisja zanieczyszczeń gazowych oraz to, czy w samochodzie jest obowiązkowe wyposażenie. Aby otrzymać pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym, trzeba przejść pozytywnie badanie techniczne. Diagnosta nie może mieć wątpliwości np. co do sprawności hamulców, zużycia bieżnika czy posiadania trójkąta ostrzegawczego. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ponadto przegląd techniczny auta obejmuje sprawdzenie zgodności numeru VIN z dowodem rejestracyjnym pojazdu. To konieczne formalności, niezbędne do poruszania się konkretnego samochodu po drogach publicznych. Jeśli przegląd okresowy samochodu udowodnił, że z autem jest wszystko w porządku, kierowca płaci za badanie, otrzymuje wpis do dowodu i odjeżdża. Kiedy jednak stwierdzi się drobne usterki, diagnosta poinformuje o tym właściciela, aby zwrócił na nie uwagę. Jeśli nie ma przeciwwskazań do prowadzenia auta i jest ono bezpieczne podczas poruszania się po drodze, nie będzie problemu z przejściem przeglądu. Z kolei, kiedy diagnosta stwierdzi, że auto ma poważne usterki, da 14 dni na ich usunięcie. Po tym czasie, trzeba wybrać się na kolejne badanie techniczne.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Przegląd samochodu w 2021 roku wynosi 99 złotych za samochód osobowy, ciężarówkę, pojazdy specjalne do 3,5 tony oraz autobusy przewożące maksymalnie 15 osób z kierowcą. W przypadku motocykli i motorowerów, ceny za badanie techniczne są nieco niższe. To kolejno 63 i 51 złotych. Ile kosztuje przegląd samochodu zasilanego gazem? To dodatkowe 64 złote. Jeśli jest wyznaczony kolejny termin badania technicznego, w związku z wykrytymi usterkami, ceny wahają się od 14 do 36 złotych, w zależności od tego, co dokładnie jest sprawdzane. Najmniej zapłacisz za ustawienie świateł, amortyzatory, sprawdzenie toksyczności spalin. Ponadto 20 złotych kosztuje ponowny przegląd hamulców i układu kierowniczego, a także poziomu hałasu. Najwięcej zapłacisz za geometrię kół.

Koszt dodatkowego przeglądu samochodowego

Wspominaliśmy wcześniej, że uprawnione do tego organy, mogą wysłać samochód na dodatkowe badanie techniczne. Ile kosztuje przegląd samochodu w takiej sytuacji? 

  • 20 złotych za pojazd, który nie spełnia określonych warunków technicznych i ma widoczne usterki,
  • 51 złote za samochód, który ma błędne dane techniczne,
  • 63 złote za badanie po montażu instalacji LPG,
  • 82 złote za badanie po zmianach konstrukcyjnych pojazdu,
  • 42 złote za badanie pojazdu przeznaczonego do przewozu osób (taksówki),
  • 94 złote za badanie po wypadku,
  • 64 złote za ustalenie danych do rejestracji.

Zmiany w przeglądzie rejestracyjnym

Przegląd techniczny po terminie będzie bardziej surowo karany już niedługo. Rząd szykuje zmiany w prawie, na podstawie których, nakładana będzie kara finansowa dla właścicieli samochodów, którzy wybiorą się na stację kontroli pojazdów o ponad 30 dni za późno. Przegląd będzie wtedy znacznie droższy, planowana jest podwójna stawka. Co jeszcze się zmieni? Nie tylko spóźnienie z przeglądem, ale także samo badanie techniczne. Diagnosta będzie wykonywać dokumentację fotograficzną, która zostanie na stacji kontroli pojazdów. Właściciel pojazdy będzie miał prawo do zgłaszania nieprawidłowości, które wyniknęły w trakcie badania. Z takim oświadczeniem będzie można zgłosić się do Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego. 

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Dobrą informacją dla właścicieli jest to, że badanie techniczne będzie można przeprowadzać z wyprzedzeniem, nawet 30-dniowym. Adnotacja w dowodzie rejestracyjnym będzie jednak związana z poprzednim przeglądem, co jest dużym udogodnieniem dla kierowców. Zmiany w prawie przewidują też bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące samych stacji diagnostycznych. Za przeprowadzenie badań bez odpowiednich uprawnień, brak działającej aparatury albo wymaganego sprzętu, diagnosta zapłaci nawet 10 tysięcy złotych grzywny. Warto zaznaczyć, że są to dopiero projekty zmian w przeglądach technicznych.

Brak OC i przegląd samochodu po terminie to spore kary!

Kup ubezpieczenie online i nie martw się o kary za brak OC. Zrobisz to z pomocą kalkulatora na stronie internetowej CUK Ubezpieczenia, a także kontaktując się z infolinią lub odwiedzając nas osobiście w jednej z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku