2021-10-15

Jak odbywa się poród w prywatnej klinice i ile kosztuje?

Poznaj zalety porodu w prywatnej klinice! 

Jak odbywa się poród w prywatnej klinice i ile kosztuje?

Poród to jeden z najważniejszych, najpiękniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych momentów w życiu kobiety. W tej sytuacji każdy aspekt ma znaczenie, związany zarówno z opieką, podejściem lekarzy do pacjentki oraz przebiegiem całego procesu. W tak trudnym okresie kluczowe jest także wsparcie położnych. Uwzględnienie wszystkich tych kwestii sprawia, że poród w szpitalu prywatnym i publicznym znacząco się różni. Różnice są widoczne praktycznie na każdym kroku. Co warto wiedzieć na ten temat i na jakie koszty trzeba się przygotować?

Prywatny szpital położniczy i jego zalety

Choć kondycja publicznych oddziałów położniczych jest znacznie lepsza niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, wiele kobiet ciągle obawia się nie tylko samych warunków tam panujących, ale przede wszystkim podejścia personelu. Niejednokrotnie można spotkać się z sytuacją, gdy potrzeby przyszłej mamy schodzą na drugi plan lub nie są brane pod uwagę. Często brakuje zwykłej życzliwości i przyjaznego podejścia, które w tej sytuacji są bardzo potrzebne.

Wystarczy poznać historie opisywane na forach dla świeżo upieczonych rodziców, aby przekonać się jak wiele smutnych i bolesnych zdarzeń miało miejsce na porodówkach. To wszystko sprawia, iż prywatne kliniki położnicze w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Dlaczego wiele kobiet decyduje się na to rozwiązanie? Powodów jest kilka.

 • 1
  Jedną z najważniejszych korzyści, która ma istotne znaczenie dla kobiet jest komfort, zarówno ten fizyczny, jak i psychiczny. Choć trzeba za niego zapłacić, uważa się, że jest on wart swojej ceny. Pod pojęciem komfort kryje się wiele. Po pierwsze, pacjentka ma do dyspozycji zwykle jednoosobową salę, a panujące tam standardy przewyższają te znane z publicznych placówek. Kolejną bardzo istotną kwestią jest dostępność różnych metod łagodzenia bólu, zarówno farmakologicznych, jak i niefarmakologicznych. Niestety w szpitalach publicznych nierzadko odmawia się przyszłym mamom podania znieczulenia.
 • 2
  Poród w prywatnej klinice to także możliwość dopasowania różnego rodzaju usług do potrzeb. Przede wszystkim można wybrać lekarza, który będzie opiekował się nami w trakcie porodu. Ta sama możliwość dotyczy wyboru położnej. Obie kwestie są bardzo istotne dla wielu Pań. Jeśli poród odbywa się w szpitalu publicznym nigdy nie wiemy na kogo trafimy i jak ta osoba będzie zachowywać się w stosunku do nas. Co więcej, wiele placówek tego typu nie zgadza się na obecność prywatnej położnej czy douli (osoba zapewniająca wsparcie niemedyczne podczas porodu).
 • 3
  Kolejną kwestią jest możliwość ułożenia planu porodu wraz z położną, co pozwala na wybranie dogodnej pozycji. Jak wygląda ta kwestia w publicznych placówkach? Choć w teorii jest taka możliwość, w praktyce bardzo często okazuje się, że plany zostały zmienione, a pacjentka musi się dostosować. Położne wymagają przyjęcia przez kobietę takiej pozycji, aby to im wygodniej było odebrać poród. Niestety konsekwencją tych działań nierzadko jest silna trauma oraz niechęć do kolejnego porodu.
ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Poród w prywatnej klinice - cena

Choć może się wydawać, że z tego typu usług korzystają wyłącznie zamożne rodziny lub celebrytki, w praktyce coraz większa liczba kobiet decyduje się ponieść dodatkowe koszty, i rodzić w prywatnej placówce. Ile kosztuje poród? Zakres cen jest dosyć szeroki i wszystko zależy od tego, na czym dokładnie nam zależy. Jedną z popularniejszych placówek w Polsce jest sieć prywatnych szpitali Medicover. Cena pakietu usług medycznych związanych z porodem ma trzy warianty. Panie mogą zdecydować się na jeden z opisanych niżej pakietów.

 • 1
  Najtańszy jest Pakiet Poród Naturalny, którego cena w 2021 roku wynosi 8900 zł. Na jakie usługi może liczyć pacjentka? Poród odbywa się siłami natury, a po jego zakończeniu mama z dzieckiem przebywają przez 2 doby w jednoosobowej sali. W skład pakietu wchodzą również badania przed i po ciąży (m.in. USG, KTG, niezbędne szczepienia dla malucha, badania słuchu, przesiewowe testy metaboliczne itp.). Co więcej, pacjentki mogą skorzystać z konsultacji dietetycznej, porad laktacyjnych, konsultacji fizjoterapeuty uroginekologicznego, a kilka dni po porodzie odbyć wizytę kontrolną u ginekologa, położnej oraz neonatologa.
 • 2
  Drugą opcją jest Pakiet Poród Cesarskie Cięcie. Dotyczy on sytuacji, gdy zabieg jest wskazany ze względów medycznych. Jeśli chodzi o wcześniejsze i późniejsze badania oraz możliwość konsultacji, są one analogiczne jak w przypadku wyżej opisanego pakietu. Cennik Medicover za poród z cesarskim cięciem jest jednak nieco wyższy. W 2021 roku, cena wynosi 12 900 zł. Pacjentka przebywa z dzieckiem w prywatnym pokoju przez 3 doby po porodzie.
 • 3
  Najdroższy jest Pakiet Poród Prestige. Oprócz wymienionych wcześniej badań i konsultacji, pacjentka może skorzystać z wielu innych usług. Przede wszystkim w pakiecie znajduje się opieka wybranego przez przyszłą mamę lekarza i położnej. W trakcie porodu może liczyć na opiekę jednej z bardziej znanych w Polsce położnych - Jeannette Kalyta. Pakiet obejmuje zarówno poród siłami natury, jak i cesarskie cięcie ze wskazań medycznych. Oprócz tego mama przebywa z dzieckiem w prywatnym apartamencie przez 5 dni po porodzie. Ile kosztuje poród w Medicoverze w tym przypadku? Cena w 2021 roku to 20 900 zł.

Szpital Medicover jest chętnie wybierany na poród prywatny w Warszawie. Jeszcze w trakcie ciąży kobiety mogą skorzystać z dodatkowo płatnych usług, takich jak szkoła rodzenia, połączona z kursem pierwszej pomocy dla dziecka. Po narodzinach można z kolei zdecydować się na konsultację patronażową przeprowadzoną przez położną, w trakcie której odbywają się porady laktacyjne oraz konsultacje snu dziecka. Wizyta odbywa się w domu. W trakcie kilku dni pobytu w szpitalu po porodzie, w razie konieczności, dostępny jest Oddział Intensywnej Terapii dla dorosłych oraz Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka.

Ile kosztuje poród w prywatnej klinice w innych miastach?

Szpital Medicover jest największą prywatną placówką tego typu w Polsce, a opinie na jego temat są pozytywne. Szpital jest także chętnie wybierany przez gwiazdy i celebrytów. Niemniej jednak, Panie mieszkające w innych regionach Polski mogą skorzystać z usług placówek znajdujących się znacznie bliżej ich miejsca zamieszkania. Jak wygląda sytuacja w pozostałych największych miastach kraju?

Kraków

Prywatny poród w Krakowie może odbyć się w Szpitalu na Klinach. Zgodnie z informacjami, które są dostępne na stronie internetowej, Panie mogą liczyć na pobyt w przytulnie urządzonych wnętrzach, zbliżonych do warunków domowych. Pokoje są jedno- oraz dwuosobowe z dostępem do ekskluzywnej łazienki. Możliwe jest także wynajęcie pokoju dla mamy, taty oraz noworodka. Oprócz tego jeszcze w czasie ciąży można skorzystać z kompleksowej opieki przedporodowej, szkoły rodzenia, opieki w formie wizyt domowych po porodzie, fizykoterapii i warsztatów psychologicznych. Cena w tym przypadku mieści się w przedziale od 6000 do ponad 9000 zł.

Łódź

Na prywatny poród w Łodzi bardzo często wybierany jest Szpital Specjalistyczny Pro-Familia. Panie mogą zdecydować się na indywidualną opiekę okołoporodową świadczoną przez wybraną położną. Do dyspozycji pacjentki jest też poradnia ginekologiczno-położnicza, dietetyk, psycholog, szkoła rodzenia i poradnia rehabilitacji uroginekologicznej. Co więcej, przeprowadzane są badania prenatalne oraz ćwiczenia fizyczne, zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie. Świeżo upieczone mamy przebywają wraz z dzieckiem w dwu- lub trzyosobowych pokojach. Po porodzie naturalnym pobyt trwa dwie doby, zaś po cesarskim cięciu trzy lub cztery. W 2021 roku cena za prywatny poród zarówno siłami natury, jak i z cesarskim cięciem wynosi 8000 zł. Można też skorzystać z dodatkowo płatnych usług.

Wrocław

Kolejną prywatną placówką, tym razem we Wrocławiu, jest Szpital Medfemina. Wykonuje on cesarskie cięcie  “na życzenie” w związku ze wskazaniami medycznymi, do których zalicza się m.in. nieprawidłowe ułożenie płodu, duża masa płodu, lęk przed porodem siłami natury czy zagrożenie dystocją barkową. Prywatny szpital położniczy oferuje dwa pakiety. W pierwszym przypadku pacjentki mają do dyspozycji pokój jednoosobowy po porodzie, w którym przebywają maksymalnie 3 doby. W skład pakietu wchodzą także wszystkie najważniejsze badania i szczepienia, kontrolne badania po wypisie, porady pielęgnacyjne i laktacyjne oraz wizyty patronażowe.

Cena tańszego pakietu wynosi 14 900 zł dla pacjentek, które nie prowadziły ciąży w szpitalu i 13 900 dla tych, które prowadziły. W przypadku droższego pakietu koszty wynoszą odpowiednio 20 900 zł i 19 900 zł. W tym przypadku można liczyć dodatkowo na indywidualną szkołę rodzenia, maksymalnie 4 doby w pokoju VIP lub rodzinnym, możliwość wyboru lekarza, który przeprowadzi cesarskie cięcie, kontrolne badanie ginekologiczne po 6 tygodniach od porodu, indywidualną fizjoterapię poporodową oraz dodatkowe badania noworodka.

Na co zwrócić uwagę, wybierając prywatny szpital położniczy?

Choć ponadprzeciętna wygoda i znacznie lepsze warunki przemawiają na korzyść prywatnych placówek, trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Każda kobieta marzy o bezproblemowym porodzie, jednak w praktyce mogą pojawić się nieplanowane komplikacje. O to jak potoczy się poród w takiej sytuacji warto zapytać lekarza, który ma odbierać poród w wybranej przez nas prywatnej placówce. Niejednokrotnie bowiem okazuje się, iż w razie komplikacji matka wraz z dzieckiem zostają przewiezieni do najbliższego publicznego szpitala. Jak w takim razie sprawdzić, czy szpital prywatny jest w stanie udzielić nam pomocy na miejscu?

 • 1
  Zanim podejmiemy decyzję trzeba sprawdzić stopień referencyjności danej placówki. Dostarczają informacji o świadczonej opiece i jej jakości. I stopień oznacza, iż dany szpital jest przygotowany na przyjęcie kobiet, które rodzą w terminie oraz bez powikłań i większych problemów. Do tej grupy zaliczają się przeważnie placówki miejskie i rejonowe. Opiekują się one noworodkami, które nie mają objawów choroby lub są mają niższą masę urodzeniową. To najniższy stopień specjalizacji.
 • 2
  W placówkach posiadających II stopień referencyjności możliwe jest przyjęcie pacjentek z ciążą zagrożoną. Poród w prywatnym szpitalu zostanie odebrany przez osoby posiadające odpowiednie kompetencje i dysponujące potrzebnym sprzętem. W obiekcie znajduje się też OIT dla wcześniaków. W praktyce, w takich placówkach jest zapewniona opieka nad noworodkami urodzonymi od 32 tygodnia ciąży, posiadającymi niską masę urodzeniową (poniżej 2600 g), urodzonymi w ciężkiej zamartwicy, a także maluchami, które mają zaburzenia oddychania, z podejrzeniem choroby hemolitycznej lub u których konieczne jest monitorowanie pracy serca, oddechu i temperatury. Do tej grupy najczęściej zaliczają się szpitale wojewódzkie.
 • 3
  Poród w prywatnej klinice posiadającej III stopień referencyjności to placówki mogące zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa. Przyjmują one kobiety z bardzo dużym zagrożeniem ciąży lub w momencie jej patologicznego przebiegu. Trafiają do niego również Panie, u których prawdopodobieństwo urodzenia przed 31 tygodniem ciąży jest bardzo duże. Najczęściej są to szpitale kliniczne państwowych uczelni medycznych.
ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jaki jest stopień referencyjności wcześniej opisanych placówek, w których można zdecydować się na prywatny poród? Jeśli chodzi o Szpital Medicover w Warszawie, posiada on II stopień referencyjności. Szpital Medfemina z Wrocławia wyróżnia się I stopniem, zaś Szpital Specjalistyczny Pro-Familia z Łodzi III stopniem referencyjności. Znajomość wyspecjalizowania to cenna wiedza dla rodziców, którzy dzięki temu mają świadomość faktycznych zdolności placówki do udzielenia pomocy noworodkowi oraz jego świeżo upieczonej mamie. To także gwarancja bezpieczeństwa w wielu nieprzewidzianych sytuacjach.

Prywatne kliniki położnicze w Polsce - jak ograniczyć koszty?

Nasze rady pozwolą lepiej wybrać placówkę oraz porównać warunki opieki, na które można liczyć w szpitalach prywatnych i publicznych. Narodziny dziecka to ważny moment w życiu, dlatego warto odpowiednio się zabezpieczyć. Zachęcamy do zapoznania się z ofertami ubezpieczenia na życie dla rodzin, które uwzględniają zarówno ubezpieczenie w razie śmierci, uszczerbku na zdrowiu, choroby, leczenia szpitalnego, chorób oraz assistance medyczny. 

Chcesz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę? Skorzystaj z naszego kalkulatora, porównaj polisy i znajdź idealne ubezpieczenie dla siebie!

Dodatkowo, proponujemy również ubezpieczenie zdrowotne, pozwalające zatroszczyć się nie tylko o siebie, ale również bliskich. Ubezpieczenie zdrowotne pozwala obniżyć koszty usług medycznych świadczonych w prywatnych placówkach, wykonanie części badań będzie możliwe bezpłatnie, cenę innych obniży wysoki rabat. Zachęcamy do osobistej wizyty w placówkach CUK lub kontaktu telefonicznego z naszymi pracownikami na infolinii. Istnieje także możliwość zakupu polisy online.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku