2020-08-06

Polisa posagowa - 5 powodów dla których warto ją mieć

W jaki sposób polisa posagowa wspomoże finansowo Twoje dziecko?

Polisa posagowa - 5 powodów dla których warto ją mieć

Chcesz zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka? Zależy Ci na tym, aby miało dobry start w dorosłym życiu? Dobrym rozwiązaniem jest polisa posagowa, która jest ubezpieczeniem ochronno-oszczędnościowym. Dowiedz się więcej na ten temat oraz poznaj powody, dla którego warto ją mieć.

Czym jest polisa posagowa i jak działa?

Ubezpieczenie posagowe skierowane jest do rodziców, którzy mają niepełnoletnie dziecko. Ma na celu zebranie odpowiedniej sumy na jego przyszłość. W tego typu polisie ubezpieczającym jest osoba dorosła, jednak ubezpieczonym dziecko. Polisa pełni tak naprawdę dwie funkcje.

Pierwszą z nich jest ochrona w trudnych sytuacjach życiowych, np. poważne zachorowanie, wypadek komunikacyjny czy trwały uszczerbek na zdrowiu. Oznacza to, że możesz liczyć na wypłatę świadczenia w wybranych zdarzeniach. Aby nie nadszarpnąć Twojego budżetu, lepiej zabezpieczyć się polisą na życie.

Drugą funkcją, jaką pełni ubezpieczenie posagowe jest oszczędzanie pieniędzy na przyszłość dziecka. To z kolei przekłada się na odkładanie składek na specjalne konto. Suma zostanie przekazana ubezpieczonemu, czyli dziecku, nie wcześniej niż po ukończeniu 18. roku życia. Tutaj do wyboru masz dwie opcje. Pierwszą z nich jest oszczędzanie do wybranej kwoty lub po prostu wpłacanie ustalonej sumy. Drugą z kolei to inwestowanie pieniędzy dalej przez firmę, z którą podpiszesz umowę. To dość ryzykowna opcja, ponieważ suma może być np. inwestowana na giełdzie. Mimo wszystko, takie działania mogą wiązać się z większym zyskiem.

Po pierwsze - lepszy start

Polisa dla dziecka to pewność, że będzie ono miało dobry start w życiu po ukończeniu 18. lub 25. roku życia (zależy od oferty). Niezależnie od tego czy uzbiera się mała czy duża kwota, Twoja dorosła już pociecha może przeznaczyć pieniądze na różne cele. Dużo zależy od tego, w jakim wieku dziecko otrzyma pieniądze. Może być jeszcze przed, w trakcie lub po ukończeniu studiów.

Zastanawiasz się, dlaczego wybrać polisę posagową, a nie odkładać pieniędzy samodzielnie? Pamiętaj o tym, że oszczędzanie na własną rękę może nie przynieść takich samych efektów. Zawsze znajdzie się powód do tego, aby wydać pieniądze na inne cele, np. wyjazd, remont czy naprawa samochodu. Polisa posagowa to także umowa z towarzystwem, z której musisz się wywiązać. W ten sposób, będziesz mieć pewność, że zabezpieczysz przyszłość swojego dziecka.

Po drugie - poważne decyzje dziecka

Pieniądze z polisy posagowej mogą być wydane na różny cel. To ogromna odpowiedzialność po stronie dziecka, ale także nauka rozsądnego zarządzania pieniędzmi. To od niego zależy czy wyda je na prawo jazdy i własny samochód, wynajem mieszkania, remont czy podróże marzeń lub organizację wesela. Kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych to spora suma do dyspozycji.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Po trzecie - nauka cierpliwości

Twoje dziecko może, ale nie musi wiedzieć o tym, że oszczędzasz pieniądze na jego przyszłość. Dla rodzica jednak to nauka cierpliwości, a także dobrego zarządzania pieniędzmi. Możesz dążyć do wybranego celu, np. 30 000 złotych lub po prostu wpłacać konkretne sumy, w zależności od aktualnej sytuacji życiowej. Aby wyliczyć precyzyjną kwotę, możesz skontaktować się ze swoim doradcą. Weźmie on pod uwagę długość umowy, a także wysokość części składki.

Po czwarte - ochrona i oszczędzanie w jednym

Jeśli chodzi o funkcję ochronną polisy posagowej, zakres ubezpieczenia nie jest wcale mniejszy niż w klasycznej wersji. Tak samo chroni na wypadek śmierci, a także może być rozszerzone np. o pobyt w szpitalu czy trwałe inwalidztwo. W polisie posagowej można także zawrzeć specjalne świadczenie, które wypłacane jest dziecku po śmierci rodzica. Może to być forma comiesięcznej renty lub jednorazowego świadczenia.

Po piąte - szeroki zakres ochrony

Jak ma chronić polisa na życie? Tak naprawdę wybór należy do Ciebie. Zakres ochrony indywidualnej polisy znacznie różni się od tej, która proponowana jest w szkole czy na uczelni. W umowie są takie same zdarzenia dla każdej osoby, która przystępuje do ubezpieczenia. W indywidualnej polisie ochronno-oszczędnościowej możesz dobrać rozszerzenia, np. ochrona w razie niezdolności do pracy czy przeprowadzenie operacji chirurgicznej. W trudnych sytuacjach przyda się wsparcie finansowe. Dużym plusem takiego rozwiązania jest samodzielny dobór rozszerzeń i wysokie sumy ubezpieczenia. Być może w takiej samej cenie co grupowa polisa, uda się znaleźć inną (z szerszym zakresem ochrony) w wybranym towarzystwie. Kluczem do sukcesu jest porównanie ofert i wybranie najlepszej z nich.

Polisa posagowa - czy to się opłaca?

Cena polisy posagowej nie musi być wcale horyzontalna. Istnieją oferty na rynku ubezpieczeń, dzięki którym możesz wpłacać nawet do 100 złotych. Dolna granica zazwyczaj ustalana jest przez ubezpieczyciela, a górnej z reguły nie ma. Dzięki temu, możesz samodzielnie decydować, ile chcesz pieniędzy odłożyć na lepszy start dla swojego dziecka.

Polisę posagową można zawrzeć na krótszy lub dłuższy czas, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Przykładowo w Warcie, towarzystwo przejmuje na siebie obowiązek płacenia składki oraz przekazania sumy, która się zebrała dziecku, jeśli zabraknie rodzica.

Warto jednak zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności oraz warunki zawierania umowy z ubezpieczycielem. Towarzystwa stosują pewne reguły, które często dotyczą wieku. Przykładowo, osoba dorosła nie może mieć więcej niż 50 lat, a ubezpieczony (dziecko) nie więcej niż 25 lat.

Wybierz ubezpieczenie w CUK!

Wybierz taką ofertę, która odpowiada Twoim potrzebom. Zadzwoń na infolinięlub odwiedź jedną z naszych placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku