2023-06-27

Ile kosztuje OC na motorower 50?

Dowiedz się, ile kosztuje OC dla skutera.

Ile kosztuje OC na motorower 50?

Postanowiłeś przesiąść się z klasycznego roweru na motorower i zastanawiasz się, jak wygląda kwestia ubezpieczenia takiego pojazdu? Usiądź wygodnie. Tutaj dowiesz się, jaki jest koszt OC motoroweru 50 i na co zwrócić uwagę, kupując takie ubezpieczenie.

Motorower 50 – definicja

Na wstępie powiedzmy sobie, czym jest motorower 50 według przepisów. Odpowiedź znajdziemy w art. 2 ust. 46 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Według niego:

„Motorower to pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h”.

Warto wspomnieć, że zamiennie motorower 50 można nazywać skuterem, bo to zbiorcze określenie wszystkich zmotoryzowanych pojazdów dwukołowych.

Jaka jest kara za brak OC motoroweru 50?

Teraz przejdźmy do głównego tematu, czyli ubezpieczenia. Czy na motorower 50 trzeba mieć OC? Odpowiedź niestety nie jest korzystna dla Twojego portfela. Tak, konieczne jest wykupienie polisy OC na motorower 50 i to na cały rok. Nie można wykupić polisy tylko na okres wiosenno-letni, chociaż większość użytkowników skuterów używa ich wyłącznie w tym czasie.

Skoro istnieje obowiązek posiadania OC motoroweru 50, to z pewnością domyślasz się już, że obowiązuje kara za jego brak tak jak w przypadku OC samochodowego. Otóż tak – jeśli nie będziesz miał ważnej polisy, możesz zostać ukarany finansowo. Wysokość takiej grzywny reguluje ustawa o Ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Jeśli chodzi o karę za brak OC motoroweru, to jest to równowartość ⅓ minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oto jak wygląda taryfikator mandatów za brak OC motoroweru 50 w 2023 r.:

 • brak OC do 3 dni - 230 zł od 1 stycznia i 240 zł od 1 lipca;
 • brak OC od 4 do 14 dni - 580 zł od 1 stycznia i 600 zł od 1 lipca;
 • brak OC powyżej 14 dni - 1160 zł od 1 stycznia i 1200 zł od 1 lipca.

Przykład 1:

Janek kupił nowy motorower 50, aby korzystać z niego podczas cieplejszych miesięcy. Był pewien, że będzie mógł ominąć konieczność wykupienia polisy OC na cały rok. Nie chciał przecież płacić za ubezpieczenie w okresie, gdy motorower będzie nieużywany.

Gdy nadeszły cieplejsze dni Janek jeździł sobie spokojnie po mieście, ciesząc się wolnością, jaką daje mu nowy pojazd. Zapomniał o ubezpieczeniu pojazdu. Niestety nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji swojego działania. Wracając z pracy, został zatrzymany przez policyjny patrol. Okazało się, że nie ma ważnej polisy OC na motorower. Policjanci pouczyli go, że jest to naruszenie przepisów i grozi za to kara finansowa. Janek był zdumiony, ponieważ nie spodziewał się aż takich konsekwencji.

Po kilku tygodniach od zatrzymania Janek otrzymał w domu wezwanie do zapłaty mandatu. Kwota, jaką musiał uiścić, wynosiła 1160 złotych, ponieważ nie posiadał on ubezpieczenia OC przez ponad 14 dni.

Więcej na temat kar za brak ubezpieczenia motocykla czy skutera pisaliśmy tu: Czy za brak OC motocykla można otrzymać karę?

Jak wybrać ubezpieczenie OC na motorower 50?

Skoro istnieje obowiązek posiadania OC motoroweru 50, odpowiedzmy sobie na pytanie, na co zwrócić uwagę przy zakupie takiej polisy? Najlepiej wybrać oczywiście polisę, która ma największy zakres. Jeśli kierujący motorowerem wyrządzi osobie trzeciej szkodę (czy to materialną, czy osobową), to właśnie ubezpieczenie OC pokryje koszty likwidacji szkód.

Z reguły do takiej klasycznej polisy OC, towarzystwa dołączają także pakiet mini assistance. Pokryje on z kolei koszt przewozu pojazdu, który brał udział w wypadku do warsztatu. Jeśli chcemy rozszerzyć taką usługę o transport motoroweru, gdy dojdzie np. do awarii, z reguły musimy wykupić dodatkowe assistance.

Wybierając ubezpieczenie OC motoroweru 50, warto zwrócić także uwagę na korzystne dodatki. Niektóre towarzystwa zapewniają np. wymianę opon w cenie OC lub dostęp do infolinii, która oferuje pomoc w razie nagłych zdarzeń.

By wybrać najlepsze OC motoroweru 50, warto porównać kilka ofert. Czy to trudne? Z naszym kalkulatorem to naprawdę proste! Wystarczy wpisać parę danych tu: kalkulator OC i AC motocykla, a system w kilka chwil wybierze polisy dla Ciebie, pokazując w tabeli najważniejsze zalety danej oferty. Będziesz mógł porównać OC i wykupić je bez wychodzenia z domu.

Co wpływa na cenę OC motoroweru 50?

Jeśli chodzi o koszt ubezpieczenia OC motoroweru 50, to zależy ona od kilku czynników. Sprawa wygląda podobnie, jak w przypadku klasycznego OC komunikacyjnego. Na cenę OC skutera wpływa m.in.:

 • wiek właściciela – im starszy, tym cena będzie niższa, zazwyczaj najmniej korzystne finansowo są polisy dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia,
 • doświadczenie kierowcy – im dłużej kierowca ma prawo jazdy, tym dla ubezpieczyciela staje się wiarygodniejszy, więc cena OC będzie się zmniejszać,
 • historia ubezpieczenia – kierowca, który już kilka lat ubezpieczał pojazd zapłaci mniej niż ten, który dopiero rozpoczyna swoją historię z ubezpieczeniem,
 • miejsce zamieszkania właściciela motoroweru – więcej zapłacą mieszkańcy miast, bo to właśnie tutaj ryzyko spowodowania wypadku jest większe niż w przypadku wsi,
 • marka, model i wiek skutera.

Dodatkowe ubezpieczenie motoroweru 50

Oprócz obowiązkowego OC warto zastanowić się nad dodatkowymi formami ubezpieczeń. Ubezpieczenie AC, czyli autocasco zapewnia na przykład właścicielowi pomoc finansową w sytuacji kradzieży skutera, w przypadku zniszczeń spowodowanych przez osoby trzecie czy też mających związek z kolizją z winy właściciela/kierowcy ubezpieczonego skutera. Jaka jest cena AC w przypadku skutera? Niestety są one ok. 2,3 razy wyższe niż w przypadku OC.

Przykład 2:

Marcin jest właścicielem motoroweru 50 i zdecydował się na dodatkowe ubezpieczenie AC. Pewnego wieczoru, gdy odwiedzał znajomych, jego motorower został skradziony z parkingu. Marcin był załamany i zmartwiony utratą swojego pojazdu, ale miał nadzieję, że ubezpieczenie AC pomoże mu w tej sytuacji.

Po zgłoszeniu kradzieży do swojego ubezpieczyciela otrzymał wsparcie finansowe na zakup nowego motoroweru. Dzięki temu, choć straty emocjonalne były spore, Marcin przynajmniej nie musiał martwić się o koszty zakupu nowego pojazdu.

Więcej na temat AC dowiesz się tu: Ile kosztuje AC motocykla?

Ważnym ubezpieczeniem, na które często kierowcy decydują się, kupując OC, jest NNW komunikacyjne. To dobrowolne ubezpieczenie, które zapewnia wypłatę odszkodowania w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu czy śmierci. W praktyce wygląda to tak, że świadczenie należy się nam, jeśli złamiemy rękę. NNW pokrywa także koszty leczenia, rehabilitacji.

Przykład 3:

Marta jest aktywną użytkowniczką motoroweru 50 i zawsze stara się być ostrożna na drodze. Niestety, pewnego dnia miała pecha i uległa poważnemu wypadkowi. Podczas jazdy straciła kontrolę nad pojazdem i uderzyła w drzewo, co spowodowało poważne obrażenia.

Dzięki ubezpieczeniu NNW komunikacyjne, Marta miała zapewnione wsparcie finansowe w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. W wyniku wypadku Marta złamała rękę i wymagała skomplikowanej operacji oraz długotrwałej rehabilitacji.

Ubezpieczenie NNW pokryło koszty leczenia, rehabilitacji i innych niezbędnych środków, które były potrzebne do pełnego powrotu Marty do zdrowia. Dzięki temu mogła skoncentrować się na swojej rekonwalescencji i powrocie do normalnego życia.

Chociaż wypadek był traumatycznym doświadczeniem, Marta była wdzięczna, że zdecydowała się na ubezpieczenie NNW komunikacyjne. Dzięki niemu otrzymała wsparcie finansowe, które pomogło jej pokryć koszty medyczne i rehabilitacyjne, a także zapewniło pewność, że w przypadku poważnej szkody ubezpieczenie zapewni jej poczucie bezpieczeństwa.

Czy można uzyskać zniżki na OC motoroweru 50?

Ubezpieczasz już od kilku lat samochód i zastanawiasz się, czy zniżki z OC samochodu przechodzą na polisę motoroweru? To zależy od ubezpieczyciela. Niektórzy będą respektować Twoją historię ubezpieczenia, inni nie. Dlatego przed zakupem polisy warto porównać kilka ofert.

Sytuacja działa również na odwrót. Niektóre towarzystwa będą uwzględniać zniżki OC skutera wyliczając cenę za OC samochodu.

Ile kosztuje najtańsze OC na motorower 50?

Zastanawiasz się, jaki jest przeciętny koszt motoroweru 50? Zobaczmy to na przykładzie. W naszym kalkulatorze OC i AC motocykla wprowadziliśmy następujące dane:

 • pojazd: Aprilia, rok produkcji 2015, paliwo: benzyna;
 • kierowca: kobieta, lat 32, prawo jazdy od 2010 roku, zamieszkała w małej miejscowości, w ostatnim czasie ubezpieczała samochód w towarzystwie Allianz.

Najtańsze OC na motorower 50 według naszego kalkulatora, na dzień 06.05.2023 r. oferuje w tym przypadku Benefia. Nasza polisa będzie kosztować 181 zł, a sumy ubezpieczenia, które zapewnia to: 5 210 000 euro (szkoda na osobie) i 1 050 000 euro (szkoda na mieniu).

Rekomendowane przez kalkulator OC i AC motocykla oferty to polisy Allianz, włączające oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC również te przydatne kierowcy – NNW i assistance. Koszt OC motoroweru w tańszej wersji to 554 zł, a ta, która przewiduje jeszcze AC - 1158 zł.

UbezpieczycielCenaSzczegóły

Allianz

554 zł

OC (5 210 000 euro – szkoda na osobie 1 050 000 euro – szkoda na mieniu), NNW (suma ubezpieczenia:
10 000 PLN), assistance

Allianz

1158 zł

OC (5 210 000 euro – szkoda na osobie  1 050 000 euro – szkoda na mieniu), NNW (suma ubezpieczenia:
50 000 PLN), assistance, AC (zdarzenia losowe, stłuczenie szyb, kradzież i wandalizm)

Benefia

181 zł    

OC (5 210 000 euro – szkoda na osobie  1 050 000 euro – szkoda na mieniu)

TUW

261 zł

OC (5 210 000 euro – szkoda na osobie
1 050 000 euro – szkoda na mieniu), assistance

Proama

412 zł

OC (5 210 000 euro – szkoda na osobie
1 050 000 euro – szkoda na mieniu), Zielona Karta

Generali

434 zł

OC (5 210 000 euro – szkoda na osobie
1 050 000 euro – szkoda na mieniu), Zielona Karta

TUZ

549 zł

OC (5 210 000 euro – szkoda na osobie
1 050 000 euro – szkoda na mieniu)

Zastanawiasz się, ile kosztuje najtańsze OC na motorower 50 w Twoim przypadku? Zapraszamy do przeliczenia składki w kalkulatorze OC i AC motocykla!

FAQ, czyli najważniejsze pytania o ubezpieczenie motoroweru 50

 • 1
  Czy cena OC na motorower 50 zmienia się w zależności od pory roku?

Nie. Cena nie jest zmienna. Polisę wykupuje się na okres 12 miesięcy. Nie ma możliwości opłaty tylko na okres wiosenno-letni. 

 • 2
  Jakie są konsekwencje jazdy motorowerem 50 bez OC?

Jeśli będziesz poruszać się skuterem bez ważnego OC, zostanie nałożona na Ciebie kara finansowa. Wszystko zależy od tego, ile dni nie masz ważnej polisy. W 2023 r. cennik kar wygląda następująco: 230 zł od 1 stycznia i 240 zł od 1 lipca za brak OC do 3 dni, 580 zł od 1 stycznia i 600 zł od 1 lipca za brak OC od 4 do 14 dni, 1160 zł od 1 stycznia i 1200 zł od 1 lipca za brak OC powyżej 14 dni.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku