Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2019-11-25

Obowiązkowe OC biura rachunkowego - czy wystarczy?

Jakie są warunki polisy, którą musi mieć biuro rachunkowe?

Jesteś właścicielem biura rachunkowego? Wiesz zapewne, że będąc przedsiębiorcą, który prowadzi działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych obowiązkowo musisz wykupić ubezpieczenie OC. Reguluje to Ustawa z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości. Jaka jest kara za brak ubezpieczenia OC biura rachunkowego? Ustawa mówi o grzywnie, a nawet karze pozbawienia wolności. Pomijając kwestię obowiązkowego wykupienia polisy OC biura rachunkowego, takie ubezpieczenie jest po prostu pomocnym wsparciem finansowym dla Ciebie i księgowych, za których jesteś odpowiedzialny. Jeśli klient wysunie roszczenia z tytułu np. błędu w rachunkach, będziesz mógł skorzystać z odszkodowania. Ale czy obowiązkowe OC biura rachunkowego wystarczy? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule.

 Zgodnie z ustawą każde biuro rachunkowe działające w Polsce musi mieć ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Co obejmuje OC biura rachunkowego?

Zawód księgowego obarczony jest dużym ryzykiem. Jednak dzięki obowiązkowej polisie OC biura rachunkowego popełnienie błędu, w wielu przypadkach, nie wiąże się z finansowymi konsekwencjami. Jeśli klient udowodni, że zaistniał związek między szkodą a pracą księgowego, towarzystwo wypłaci roszczenie w ramach obowiązkowego ubezpieczenia. 

Jak działa polisa OC biura księgowego? Ubezpieczenie OC zawodowe obejmuje szkody, które powstaną w następstwie działania lub zaniechania w związku z świadczonymi przez Twoje biuro usługami prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jeśli Ty lub Twój pracownik popełnicie błąd, a Twój klient skieruje taką sprawę na drogę sądową, ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy. 

Co ważne, takie ubezpieczenie chroni biuro tylko w ramach działań dla klientów, którym prowadzona jest pełna księgowość. Oznacza to, że gdy prowadzisz klientowi księgowość uproszczoną, obowiązkowe OC zawodowe nie będzie Cię chronić w razie powstania szkody.

Czego nie obejmuje podstawowe OC biura księgowego?

Praca w biurze rachunkowym wiąże się z różnego rodzaju ryzykiem, które nie zawsze zabezpieczone jest w ramach obowiązkowej polisy OC biura rachunkowego. 

Do takich działań należą m.in. czynności kadrowo-płacowe (obliczanie wynagrodzeń, składek ZUS, US, dofinansowań) czy doradztwo podatkowe (prowadzenie ksiąg podatkowych, sporządzanie zeznań i deklaracji). Co więcej, w dobie rozwoju Internetu na rynku pojawia się wiele firm, które przetwarzają dane osobowe. Zapewnienie bezpieczeństwa takich danych to priorytet - ich utrata lub wyciek może wiązać się z finansowymi stratami. Niestety obowiązkowa polisa OC przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie obejmuje ryzyk cybernetycznych.

Dobrowolne ubezpieczenie OC

Czy oznacza to, że prowadząc działania, o których mowa wyżej, biuro rachunkowe zawsze musi pokrywać odszkodowania w razie powstania szkód z własnej kieszeni? Na szczęście nie. Towarzystwa umożliwiają ubezpieczenie dodatkowych ryzyk, które występują w biurach rachunkowych. Takie szkody pokrywa tzw. dobrowolne ubezpieczenie OC biur rachunkowych

To nie wszystko. W ramach dobrowolnego ubezpieczenia OC możesz również zdecydować się na ubezpieczenie nadwyżkowe. W przypadku ubezpieczenia w ramach prowadzenia biura rachunkowego ustawowa minimalna suma gwarancyjna na rok 2019 wynosi 10 000 euro (ok. 43 000 zł). Jednak nie zawsze może być ona wystarczająca. Jeśli Twoi klienci to duże przedsiębiorstwa, ich roszczenia powstałe w wyniku popełnienia błędu mogą być znacznie wyższe niż to, które zabezpiecza obowiązkowa polisa OC. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie ubezpieczenie nadwyżkowe - możesz indywidualnie dobrać sumę gwarancyjną.

Polisa OC księgowego - gdzie kupić?

Jeśli prowadzisz biuro rachunkowe i zastanawiasz się, gdzie kupić OC zawodowe, zadzwoń na infolinię CUK lub wybierz się do najbliższej placówki CUK. Nasi doradcy ubezpieczeniowi przedstawią Ci oferty towarzystw ubezpieczeniowych (m.in. PZU, Allianz, Warta), które oferują ubezpieczenie biur rachunkowych. Wspólnie porównacie oferty i wybierzecie takie towarzystwo, w którym polisa OC biura rachunkowego będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. 

Interesuje Cię dobrowolne oraz nadwyżkowe OC biura rachunkowego? Również znajdziemy dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie! Zapraszamy!

Oceń artykuł

0
(0)