2024-11-26

Narty w Gruzji - poznaj ceny, kurorty i atrakcje

Zaplanuj niezapomniany wyjazd na narty do Gruzji.

Narty w Gruzji - poznaj ceny, kurorty i atrakcje

Szukasz ciekawego miejsca na zimowy wyjazd? Gruzja to kierunek chętnie wybierany nie tylko na letnie wakacje, ale też coraz częściej jako destynacja na zimowy wypad na narty. Kaukaskie stoki zachęcają szerokimi, zróżnicowanymi trasami, urokliwymi krajobrazami i coraz lepszą infrastrukturą. Przeczytaj, jakie kurorty narciarskie czekają na Ciebie w Gruzji, jak do nich dotrzeć i o czym warto pamiętać, przygotowując się do wyjazdu.

Najważniejsze informacje:

  • W Gruzji jest 5 kurortów narciarskich położonych w Wielkim i Małym Kaukazie, najbardziej znane to: Gudauri, Bakuriani, Hatsvali i Tetnuldi.
  • Ze względu na położenie i klimat, panują tu bardzo dobre warunki narciarskie, a sezon zaczyna się w grudniu i trwa w większości ośrodków do kwietnia.
  • Wypad do Gruzji na narty jest dobrą okazją do poznania tamtejszej kultury, gościnności, zabytków i dziewiczej przyrody.
  • W Gruzji nie obowiązuje karta EKUZ i aby uchronić się przed kosztami opieki medycznej, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego.
  • Przed wyjazdem zapoznaj się z bieżącymi informacjami dla podróżnych w serwisie gov.pl.

Jakie są najlepsze kurorty narciarskie w Gruzji?

Na wybierających się do Gruzji na narty czeka 5 ośrodków. Położone są w różnych rejonach kraju, na zboczach Małego i Wielkiego Kaukazu.

Bakuriani

Jeśli myślisz, gdzie wybrać się na narty w Gruzji z całą rodziną, w Bakuriani znajdziesz łatwe i średnie trasy. Jest to ośrodek położony w rejonie Małego Kaukazu, oddalony od Tbilisi o 180 km. Oferuje ponad 20 km tras, z których część jest udostępniana również po zmroku oraz atrakcje dla młodszych i starszych – lodowisko, kino plenerowe, plac zabaw, skutery śnieżne. W Bakuriani zakończenie sezonu planowane jest na końcówkę marca.

Gudauri

Gudauri to wysokogórski ośrodek, położony między 2200 a 3279 m n.p.m. w północnej części kraju. Oferuje 75 km różnorodnych tras, 10 wyciągów krzesełkowych, 4 gondole, a także mnóstwo przestrzeni do jazdy freeride. Jest to najbardziej znany, a zarazem największy i najnowocześniejszy z ośrodków narciarskich Gruzji. Po szaleństwie na stoku, można spróbować swoich sił w snow parku, snowtubingu, zrelaksować się w saunie. Na najmłodszych czeka strefa dla dzieci. Część tras jest oświetlona, więc można szusować także po zmroku. W sezonie, zwłaszcza w weekendy przybywa tu sporo narciarzy. Ze względu na popularność ceny są tu wyższe w porównaniu z innymi ośrodkami.

Hatsvali i Tetnuldi

Hatsvali to jeden z dwóch ośrodków w północno-zachodniej Gruzji, położony w rejonie Swanetia w paśmie Wielkiego Kaukazu, na wysokości od 1868 m n.p.m. do 2348 m n.p.m. Dysponuje 4 kolejkami i 7 km tras o różnym poziomie trudności. Zwolenników jazdy po puchu zachwycą urokliwe leśne trasy. Nieco dalej na wschód mieści się drugi nowszy i większy ośrodek – Tetnuldi, położony na wysokości do 3165 m n.p.m. Do dyspozycji gości jest 5 kolejek linowych i 30 km tras łatwych i średnich. Oprócz tego w rejonie jest 120 km do jazdy freeride.

Dodatkową atrakcją jest położona w pobliżu (8 km od Hatsvali i 18 km od Tetnuldi) Mestia – otoczona pięciotysięcznikami z Elbrusem w tle. Miasteczko, a raczej osada, licząca ok. 2 tys. mieszkańców, wraz z rejonem Górnej Swanetii wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Większość narciarzy znajduje tu nocleg, dojeżdżając do ośrodków wynajętym autem lub korzystając z transportu zapewnionego przez hotele. Można tu podziwiać nie tylko piękne krajobrazy, ale też oryginalną architekturę Swanów, z charakterystycznymi średniowiecznymi basztami rodowymi. Wizyta w Mestii to doskonała okazja, by poznać lokalną kulturę i tradycyjną kuchnię.

Goderzi

Goderzi leży w południowo-zachodniej części Gruzji. Narty w tym ośrodku to dobry pomysł dla lubiących mniej popularne miejsca. Działa od 2015 r. Baza leży na wysokości ok. 2000 m n.p.m. Bliżej stąd do nadmorskiego Batumi niż do Tbilisi. Oferuje 4 trasy o łącznej długości 8 km i 3 wyciągi. Dojazd jest dość trudny, a infrastruktura niezbyt rozwinięta, za to okolica piękna.

Czy warto pojechać do Gruzji na narty?

Gruzja jest mniej utartym celem, by poszusować po stokach niż popularne Austria czy Włochy. Czy warto zaplanować wypad na narty w Gruzji? Za odpowiedzią na tak przemawia naturalność tamtejszych obszarów i dziewiczość kaukaskiej przyrody. Ogromna przestrzeń i surowe krajobrazy przyciągają fanów jazdy poza stokiem. Różnorodność przygotowanych tras sprawia, że bardziej zaawansowani mają gdzie poszaleć, a początkujący – gdzie nabyć pierwsze umiejętności. Panują tu również sprzyjające warunki pogodowe, dzięki którym zbocza pokryte są świeżym puchem. Ciepłe powietrze docierające znad Morza Czarnego zapewnia bardzo obfite opady śniegu w wyższych partiach gór. Ponadto mniejsza popularność przekłada się na brak tłumów nawet w pełni sezonu i przystępne ceny.

Wyjazd do Gruzji na narty to też okazja do poznania tamtejszej kultury i architektury, posmakowania lokalnych specjałów i wzięcia udziału w tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie. Supra to wspólne spotkanie przy stole, odgrywające ważną rolę w życiu społecznym Gruzinów, podczas którego można spróbować m.in. wyrabianych przez gospodarzy serów, chleba i czaczy, czyli gruzińskiego trunku z winogron.

Jeśli lubisz adrenalinę, ośrodki narciarskie Gruzji będą miały dla Ciebie jeszcze jedną zaletę. Można tu spróbować heliskiingu, czyli rodzaju narciarstwa dedykowanego bardzo wprawionym narciarzom. Śmiałkowie transportowani są helikopterem do punktu początkowego zjazdu pod okiem przewodników. Nie trzeba dodawać, że zjazd odbywa się poza wyznaczonymi trasami. Koszt pakietu kilku zjazdów w ciągu 1 dnia to kwota rzędu kilkuset euro.

Narty w Gruzji – samolotem czy samochodem?

Zastanawiasz się, jak dotrzeć na narty w Gruzji – samolotem czy samochodem? Rekomendowany jest transport lotniczy. Gruzja leży w sporej odległości od Polski. Krótsza droga lądowa wiedzie przez Białoruś lub Ukrainę i Rosję bądź kraje nadbałtyckie i Rosję, obejmuje więc państwa, do których podróż w obecnej sytuacji jest zdecydowanie odradzana. Dłuższa trasa przebiegająca przez Turcję liczy ok. 3800 km. Samolot jest wygodniejszą, bezpieczniejszą, ale też tańszą formą transportu z Polski do Gruzji.

Loty bezpośrednie do Kutaisi odbywają się z kilku polskich miast. Do Tbilisi dolecimy raczej z przesiadką. Oba gruzińskiej porty lotnicze oddalone są od siebie o nieco ponad 200 km. Wybierając Gudauri jako cel podróży, bliżej będzie z Tbilisi. Hatsvali i Tetnuldi położone są bliżej Kutaisi, a Bakuriani w podobnej odległości od obu portów. Lot bezpośredni trwa ok. 4 godziny.

Przeczytaj więcej na temat wyjazdu do Gruzji.

Ile kosztuje wyjazd na narty w Gruzji na tydzień?

W Gruzji ceny sąniższe niż w Polsce czy innych krajach europejskich. Dotyczy to produktów spożywczych, noclegów, transportu. Przykładowo w Mestii nocleg dla 2 osób na 5 nocy można znaleźć za kilkaset złotych. W Gudauri będzie trzeba wydać średnio dwa razy więcej. Koszt dwudaniowego obiadu dla 1 osoby to kwota rzędu 40-50 zł. Bilety lotnicze można znaleźć za mniej niż 200 zł w jedną stronę, nie wliczając bagażu.

Walutą obowiązującą w Gruzji jest lari gruziński (GEL). Planując wyjazd do Gruzji na narty, trzeba zaopatrzyć się w gruzińską walutę jeszcze w Polsce lub zabrać ze sobą euro lub dolary i na miejscu wymienić je na lari. Chociaż płatność kartą w Gruzji jest coraz bardziej powszechna, w mniejszych miejscowościach może być z tym problem.

Jaki jest koszt szusowania w Gruzji na nartach? Ceny skipassu na 5 dni dla osoby dorosłej w Gudauri w sezonie 2023/2024 wynosiły 300 lari, a dla dziecka 150 lari. Dokładne ceny można sprawdzić na stronie ośrodka.

Kiedy najlepiej jechać na narty w Gruzji?

Położenie i klimat sprawiają, że sezon, kiedy można wybrać się na narty w Gruzji trwa dość długo, bo od grudnia do kwietnia, chociaż najpewniejsze miesiące to styczeń, luty. Stoki narciarskie w Gruzji w wyższych partiach są z reguły zaśnieżone przez cały sezon. Warunki klimatyczne sprzyjają obfitym opadom świeżego puchu.

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie do Gruzji?

Wyjeżdżając na narty do Gruzji, trzeba pamiętać, że na jej terenie nie obowiązuje karta EKUZ, która umożliwia korzystanie z powszechnej opieki medycznej na tej samej zasadzie co mieszkańcy w krajach Unii Europejskiej i EFTA. Gruzja nie należy do żadnej z tych wspólnot. W razie konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej, nie mając dodatkowego ubezpieczenia, wszystkie koszty będzie trzeba pokryć z własnej kieszeni. Publiczna opieka medyczna jest na niskim poziomie, alternatywą są prywatne przychodnie. Wizyta to wydatek rzędu 30-40 euro. Dlatego zalecane jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego do Gruzji. Wydatek związany z zakupem polisy nie jest duży, a może uchronić przed naprawdę sporymi problemami i kosztami.

Przykładowo cena ubezpieczenia dla osoby dorosłej, chorującej przewlekle, na tygodniowy wyjazd do Gruzji w grudniu, obejmujący sporty zimowe i wysokiego ryzyka, przedstawia się następująco:

TUKoszty leczeniaAssitanceOdpowiedzialność cywilnaNNWCena

Allianz

TAK
  200 000 zł

TAK

TAK
  1 000 000 zł

TAK
10 000 zł

127 zł

Generali

TAK
  100 000 zł

TAK

NIE

TAK
15 000 zł

155 zł

Allianz

TAK
  400 000 zł

TAK

TAK
  1 000 000 zł

TAK
25 000 zł

185 zł

Generali

TAK
  300 000 zł

TAK

TAK
  100 000 zł

TAK
30 000 zł

196 zł

Generali

TAK
  500 000 zł

TAK

TAK
  100 000 zł

TAK
40 000 zł

217 zł

Allianz

TAK
  600 000 zł

TAK

TAK
  1 000 000 zł

TAK
60 000 zł

265 zł

Allianz

TAK
  5 000 000 zł

TAK

TAK
  2 000 000 zł

TAK
150 000 zł

400 zł

Kalkulacja z dnia 1.12.2024 r. dokonana przez cuk.pl

Jeśli chcesz szybko oszacować koszt polisy na swój wyjazd, skorzystaj z naszego kalkulatora, który w kilka sekund porówna  warianty ubezpieczenia podróżnego online różnych towarzystw, umożliwiając wybór najbardziej odpowiedniej oferty.

Co powinno zapewniać ubezpieczenie na wyjazd narciarski do Gruzji?

Ubezpieczenie na wyjazd do Gruzji na narty powinno obejmować przede wszystkim koszty leczenia i transport medyczny. Zalecana minimalna suma ubezpieczenia to 30 tys. euro, ale im wyższa, tym większe szanse, że w razie poważnych problemów ze zdrowiem, polisa pokryje wszystkie wydatki. Ponadto polisa powinna obejmować:

  • koszty ratownictwa i poszukiwania – w Gruzji nie ma służb ratownictwa górskiego, dlatego bardzo ważne, aby polisa obejmowała akcje ratunkowe;
  • NNW – w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu;
  • OC w życiu prywatnym – na stoku nietrudno o spowodowanie wypadku, w którym ucierpi inna osoba;
  • Assistance – wsparcie telefonicznego centrum alarmowego może okazać się nieocenione w organizacji pomocy medycznej, prawnej, tłumacza;
  • transport medyczny – w tym do kraju;
  • rozszerzenie o sporty zimowe, a jeśli zamierzasz szusować po nieprzetartych szlakach również sporty wysokiego ryzyka.

FAQ:

  • 1
    Co warto zjeść w Gruzji?

    Kuchnia gruzińska uchodzi za bardzo dobrą, więc warto rozsmakować się w lokalnych potrawach. Koniecznie trzeba spróbować chinkali – pierogów wypełnionych bulionem i mięsnym farszem, czaczapuri – zapiekanego placka z serem, badridżani – bakłażana z pastą orzechową.

  • 2
    Czy w Gruzji istnieje ratownictwo górskie?

    Ratownictwem w Gruzji zajmują się lokalne struktury Agencji Zarządzania Kryzysowego, nie ma odpowiednika polskiego GOPR-u. Ratownicy z powodu braku sprzętu, w tym śmigłowca, docierają na miejsce zdarzenia zwykle późno. W zespołach brakuje ratowników medycznych.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku